BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Dingsdag óS viprïl ,-1X76, V°. ST ADS-BERICHTE IN. OPROEPING IN WERKELÏJKEN DIENST, van milicien-verlofgangers der lichting van 1873. BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. BUITENEANDSCHE BEBSGTEN. """s, BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN, Gezien de Circulaire van den lieer Commissaris des Rollings in de provincie Zuid-Holland, van den 3deD April 1876, A. N°. 989/2 (2e afd.), Provinciaal- blad li». 29; Brengen ter kennis van de in deze gemeente gevestigde milicien-verlof gangers der lichting van 1873, behoorende tot het 2», 3e, 4e, 5e, 6e en 7e regiment infanterie, dat zij zijn opgeroepen om in werkcljjken dienst te komen, tot het hou den van herhalingsoefeningen; dat zij daartoe op Donderdag den 4en Mei aanst., des namiddags vóór vier urenbij hunne korpsen tegenwoordig moeten zijnin uniform ge kleed en voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, alsmede van veilofpas en zakboekje, zullende de opgeroepen manschappen op den 7den Juni daar aanvolgende in het genot van onbepaald verlof worden hersteld; dat bedoelde miliciens mitsdien worden uilgenoodigd, zich op Maandag den lsteD Mei aanstaande, des voormiddags tnsschen 9 en 12 uren, aan te melden ter plaatselijke Secretarie, tot het ontvangen van aanwijzing van de plaats waarheen zij zich hebben te begeven en van het hun eventueel toe komende daggeld of passage-biljet; en dat, bijaldien ziekte of andere wettige redenen hen mochten verhin deren aan deze oproeping te voldoenzij daarvan tijdig ter plaatselijke Secretarie behooren kennis te geven, in het eerste geval, onder overlegging eener geneeskundige verklaring. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwenden geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 15 April 1876. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 15 April. Aan den tot generaal-majoor bevordenden kolonel Loder, tot nu kom- mandant van het 4e regiment infanterie, werd gisteren avond door heeren officieren van het corps eene serenade gebragt. -- lieden middag geraakten twee knaapjes al spelende op een schuit bij de Nieuwsteegbrug in het water. Den heer v. L., student alhier, mogt het na groote inspanning gelukken hen behouden op het drooge te brengen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 60 tot 72 volwassen personen en 17 tot 20 kinderen. liet is den minister van financiën gebleken, dal het tarief voor de regeling van het palentregt der zeepzieders van zachte zeep, vastgesteld bij resolutie van 2 Mei 1844, niet meer gelijkmatig werkt en thans over het algemeen als te hoog is ie beschouwen. Gemelde resolutie wordt mitsdien, met ingang van het dienstjaar 1876/77, ingetrokken. Het vaststellen van een nieuw tarief, volgens hetwelk, als bij het bedoelde, alleen de productie der fabriek in aanmerking zou komen, levert bezwaren op. omdat het be drijf, bij gelijke voortbrenging, niet in alle deelen des rijks even winst gevend schijnt te zijn. De reglcn voor genoemde patentpligtigen behooren daarom voortaan bepaald te worden naar de zuivere winst, zooals die door controleur en zetters wordt geraamd, volgens de hoeveelheid zeep, gedurende het voorafgaand jaar in de fabriek vervaardigd. Op de in 1874 door Teylers tweede genootschap uitgeschreven prijs vraag: //Eene wetenschappelijke beschrijving van de «ildepenningen van Noord-Nederland" is slechts een antwoord ingekomen. Daaraan is toegekend de uitgeloofde gouden medaille ter innerlijke waarde van ƒ400. Bij opening van het naambriefje is gebleken de schrijver te zijn de heer mr. J. Dirks, te Leeuwarden. Met den burgemeester der gemeente Vries en die van Anlo is namens het ministerie van oorlog overeengekomen dat in de maand Augustus c. k. p. m. 3000 militairen in die gemeenten zullen worden ingekwartierd, bij gelegenheid van de te houden militaire oefeningen. Ook is er sprake van, dat te Westerborgh, Beilen en Dwingeloo militairen zullen worden ingekwar tierd. die alsdan in de heidevelden van Spier en Ruinen op groote schaal oefeningen zullen kunnen houden. De minister van hinnenlandsche zaken heeft eergisteren met den raad van toezigt der Iloll. ijzeren spoorwegmaatschappij een proeftogt gehouden op de lijn Amersfoort— Zulphen, en in het station te Apeldoorn het déjeuner gebruikt. De opening der lijn voor hel publiek wordt legen 15 Mei verwacht. Tot leeraar-direcleur van de in den aanstaanden nazomer te openen kweekschool voor onderwijzeressen te Groningen is benoemd de heer R. Rijkens, thans leeraar aan de rijkskweekschool voor onderwijzers aldaar, en tot lcerares-directrice mej. A. van Bommel van Vloten, thans Ieerares aan de school voor middelbaar onderwijs voor meisjes te Arnhem. De gemeenteraad van Rotterdam heeft met 21 tegen 11 stemmen ver worpen een voorstel van het raadslid Muller, om het gebruik van honden als trekdieren te verbieden. --Op 27, 28 en 29 Mei aanst. zal te Amsterdam in het Park de alge- meene vergadering plaats hebben van de toonkunstenaars-vereeniging van Noord- en Zuid-Nederland, henevens de daaraan volgens het reglement ver bonden muziekuitvoeringen. Overeenkomstig hel beginsel der vereeniging, zullen geen andere werken worden uitgevoerd dan gecomponeerd door Neder landers of in Nederland wonenden. Op den avond van den eersten dag dei- bijeenkomsten zal het oratorium //Bonilacitis," van W. E. G. Nicolaï, onder diens leiding worden ten gehoore gebragt door een talrijk koor en met medewerking o. a., wat de solopartijen betreft, van onze landgenooten mej. L. Kiehl (sopraan) en de lib. W. Deckers (bas) en 11 ,1. dc Goey (tenor). Op den tweeden dag heeft de algemeene vergadering plaats, en op den der den dag een matinee musicale, waarvoor het volgende programma is ont worpen: 1. Klavicr-quartet, Op. 20 (c-mol) van Fr. Gernsheim (de piano partij vervuld door den componist). 2. Liederen. 3. Compositie voor zang, viool en orgel, van mr. ,1. C. M. van Riemsdijk. 4. Voordrag! over eenig muzikaal onderwerp. 5. Duetten voor sopraan en bas van Richard Hol. 6. Strijkquartet van wijlen J. B. van Bree. Uil Arnhem meldt men dat ten gevolge van de doorbraak bij den jongslen watersnood eener zomerkade op den rivieroever, aan de overzijde der stad, ongeveer 14 bunders goede uiterwaarden derwijze zijn verzand dat daaraan eene schade van eenige duizenden gulden veroorzaakt is. Het schijnt dat een nabijgelegen steenfabrikant door te diepe uittigcheling van gronden daarvan zijdelings schuld is: althans de eigenaars der beschadigde weilanden wenschen de schade regtens op hem te verhalen. Onder Rhcden is eene kleine boerderij, bewoond door Jan Vrolik, en loebehoorende aan graal Bentinck van Middachten, afgebrand, en daarbij is een aanvallig meisje van 12 jarendochter van den bewoner, in de vlammen omgekomen. De vaderdie het meisje wilde reddenbereikte nog hare slaapstede, maar stortte toen neder, door den rook bedwelmd. Hij hield echter nog zooveel bewustheid over dat hij op handen en voeten de deur van hel vertrek kon bereiken. De oorzaak van den brand is onbekend. Te Heerlen werd Dingsdag 11. een jongeling bij hel afkappen der tak ken van een gevelden boom door het losscheuren van een zwaren tak zoodanig tegen het hart getroffen, dat hij weinige minuten daarna den geest gaf. Men meldt uit 's HertogenboschThans, nu het water in de over stroomde streken binnen zijne oevers is teruggekeerd, blijkt van de belang rijke schade, die aan de rijks-, provinciale-, gemeente- en polder-kunstwe gen zoomede aan de dijken is toegebragt. Alleen de kosten van het digten van de doorbraak in den linker Maasdijk aan den Krommenhoek tusschen de gemeenten Alem en Empcl worden begroot op ongeveer /23000. terwijl de voorloopige digting daarvan eene uitgaaf vordert van bijna ƒ6000. De kosten van herstel der provinciale wegen worden begroot op ƒ25000. Op vele plaatsen is met de herstellingswerken bereids een aanvang gemaakt. 's GRAVENHAGE, 15 April. Door Z. M. is aan C. de Regt Wz.A. de Zeeuw Az., J. B. de Koning en II. Klaassen Jz.varensgezellen te Neuzen, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een schipper met vrouw en vier kin deren uit eene vóór de haven van Neuzen in zinkenden staat verkeerende schuit, op 12 Maart 1870, toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift, en verlof verleend aan den heer W. F. van Erp Taalman Kip, Iloogstdeszelfs mi nister van marinetot het aannemen van het commandeurskruis le kl, der Orde van St. Olaf, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Door Z. M. is eervol ontslag verleend aan den heer M. Schaalje, als ontvanger der directe belastingen te Voorburg, en aan den heer C. Scheltus, als ontvanger der directe belastingen te 's Gravenhage, l5tt afdeeling. Tot hoofd-inspecteur der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen bij het dep. van financiën is benoemd de heer G. Oorthuys, thans controleur derzelfde middelen bij dat departement. De heer Ch. Terrier is erkend en toegelaten als consul-generaal van België in Nederl. Indië te Batavia, en de heer H. J. E. Everard, als consul van België te Soerabarja. Volgens een bij het dep. van marine ontvangen telegram is het ram- torenschip Prins Hendrik der Nederlandenonder bevel van den kapitein ter zee A. N. L. Koops, den 13den dezer te Port-Sa'id aangekomen. Door de op den 24'" Maart jl. alhier overleden vrouwe F. J. Hovins, wed. den lieer dr. W. II. Meijer, is, naar men verneemt, behalve eenige aanzienlijke legaten aan haar familie, eenige schenkingen en gillen, nog gelegateerd aan: de scholen van den H. Vincentius a Paulo alhier 10000; de administratie der scholen in de Oude Molstraat, flekkelaan en Breedstraat ƒ10000; de scholen van den II Aloysins op de Brouwersgracht ƒ10000; het R. C. parochiaal armbestuur 22000; de vijf R. C. parochie-kerken alhier elk ƒ8000; het R. C. ziekenhuis van den II. Joannes de Deo ƒ10000; de administratie van den 11. Vincentius a Panlo, tot instandhouding van het gesticht, /5000; de algemeene armen van 's Gravenhage ƒ4000; de ver eeniging van de 11. Liduina alhier ƒ4000; hel blinden-instituut te Utrecht ƒ2000; de maatschappij van weldadigheid ƒ2000; het R. C. fonds van lief dadigheid alhier ƒ2000, mitsgaders den blooten eigendom van het kapitaal, waarvan haar oudste dienstmaagd haar leven lang ƒ8 's weeks moet worden uitgekeerd; het R. G. fonds voor de 11. familie alhier ƒ2000; de vereeniging van de H. Liduina, belast met de zorg der kraamvrouwen alhier, ƒ1000; dezelve vereeniging voor behoeftige kerken ƒ1000; het fonds voor ongenees lijke zieken alhier, in de Oude Molstraat, ƒ1000; het fonds voor de ver ongelukte Scheveningsche visschers alhier ƒ1000; de militaire vereeniging onder leiding van den heer pastoor Rioche alhier, ƒ500. K M ELAÏ E. LONDEN, 14 April. Lord Lylton, de nieuwe onderkoning, is te Calcutta aangekomen en door de bevolking met geestdrift verwelkomd, llij werd op het gouverne mentsgebouw ontvangen door de autoriteiten en hield eene redevoering, waarin hij o. a. verklaarde niet 1erug te deinzen voor de groote taak, welke hem was opgelegd, een laak welke des le zwaarwigliger was geworden door de ontwikkeling zoowel in Azië als in Europa en de grootere toena dering tusschen het oosten en het westen, llij hoopte die taak naar eisch te vervullen en rekende daarbij op de ondersteuning zijner ambtgenooten. terwijl de sympathie zijner landgenooten en het vertrouwen der koningin haar zouden vergemakkelijken. Door den gezagvoerder van het schip Yorkshire, van Melbourne aan gekomen is een gedeelte der equipage van het schip San llafael, welke|hij 31 Jan. opnam uit twee booten, aangebragt. Het schip was 4 Jan. door brand in de lading kolen vernield. Van de derde boot waarin de gezagvoerder, diens vrouw, dc timmerman en vier matrozen, is tot heden nog niets vernomen. Een der matrozen van de beide booten was van gebrek omgekomen. De fondsenbeurs alhier bevond zich Woensdag 11. in eene treurige stem ming, wegens den vooridurenden achteruitgang van vele zaken en de daar door geleden verliezen. Volgens eene berekening van het verschil in de prij zen der builenlandsche leeningen en de Engelsclie spoorwegen van einde September II. tot einde Maart (dus zes maanden) beloopt de waardevermin dering ongeveer tweehonderdvijftig milliocn waarbij nog de onbetaalde interest en de verdere aanzienlijke vermindering, sedert het begin dezer maand geleden, komt, ten gevolge o. a. van de vrees voor politieke verwik kelingen in Europa. De Times, over dezen staat van zaken sprekende, zegt: liet slimste is dal er geen einde aan den slaat van zaken komen kantenzij het vermolmde stelsel van financieel beheer van dc tien laatste jaren opge-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 5