PER TELEGRAAF. eereiliensten, als zij willen, ze aankondigen door middel van kennisgevin gen aangeplakt op de deur van het lokaal; maar zij mogen geen ceremonie, geen persoonlijke manifestatie doen builen de lokalen lot dat doel aangewezen. Kortom, art. 2 verleent aan degenen, die de katholieke godsdienst niet be lijden, de regten, welke toegekend zijn aan de katholieken bij de niel-kalho- lieke natiënMarokko zelfs er onder begrepen." Aan le Christianisme au XIX Siècle schrijft men betreffende deze zaak: Ofschoon de Spanjaarden met elkander wedijveren in de betuigingdat voortaan de godsdienstvrijheid de grondslag moet wezen van alle hedendaagsche rege ringen, weten wij uit zekere bron. dat anderzijds het jesuitisme arbeidt om deze nieuwerwetsche denkbeelden in minachting te brengen. Het is een feit, dat wij sedert de troonsbestijging van den jongen koning tweemaal zijn ver oordeeld geworden tot geldboete, onder voorwendsel dat het verkoopen van bijbels in de open lucht het verkeer in de naauwe stralen belemmerde, of schoon die verkoop zes jaren lang in dezelfde straten is geschiedzonder dat de overheid er ooit iets op aan te merken had. Zoo zijn ook onze gods- dienst-geschnften door de censuur getroffen om artikelen, welke vroeger ongehinderd in het land zijn verspreid geworden. Voorts is alle openbare uitdeeling van tractaatjes of godsdienstige boeken streng verboden," enz. B» tl T C M a„H £9. De Germania geeft eene sombere schels van den toestand en de voor- uilzigten der Roomsche kerk in bijna alle staten. Zij schrijft dit in de eerste plaats aan prins Ilismarcks magtigen invloed toe. Ook Nederland, vreest zijzal geen weêrstand kunnen bieden aan Duitschlands vermanin gen om met dit land gemeene zaak tegen de kerk te maken en eindelijk ook zijne Meiwetten uitvaardigenenz. De kardinaal Ledochowski zal, naar men zegt, voortaan een regtstreek- schen invloed op de besluiten van den Paus verkrijgen. Z. H. zou namelijk het verlangen hebben te kennen gegeven, om den kardinaal in alle gewig- tige vraagstukken te raadplegen. De sprinkhanenplaag is in de ook het vorig jaar door haar bezochte streken teruggekeerd en dadelijk zijn weder de handen aan net werk ge slagen tot verdrijving van dit ongedierte. De regerings-eommissaris belast met het nemen van maatregelen, beeft zijne werkzaamheden, reeds aange vangen en is voorloopig in Kerzendorf goed geslaagd. De minister van landbouw wijdt de grootste aandacht aan de zaak en heeft den commissaris ten zijnent ontboden om verslag zijner werkzaamheden te doen en hem in te lichten omtrent hetgeen verder door hem zal verrigt worden. Omtrent de pest in Klein-Azië wordt uit Bagdad gemeld, dat van 27 tot 31 Maart te llillah, aan den Eufraat, 66 nieuwe ziektegevallen en 42 sterfgevallen voorgekomen zijn en te Bagdad van 28 Maart tot 1 April, derhalve in 5 dagen. 145 ziekte- en 75 sterfgevallen. Alleen den S11"1 April stierven te Bagdad 18 personen aan de pest. Sedert den 30"'° Maart heeft de pest zich ook op den linker oever van de Tiger vertoond; voorts in Kutel-Amara en ie Nedschef. OOIT-IKDIE BATAVIA. 9 Maart. Het Xlg. Dbl. v. X. I. meldt het volgende: De dood van" generaal, Pel heeft wezenlijk een oogenblik van ncerslagtigheid teweeg gebragtdie zicli zeer ligt laat verklaren als men nagaathoe de generaal hier door iedereen bemind was. hoe iedereen op hem vertrouwde, daar men al zijne operaliën zag gelukken, en zijne berekeningen uitkomen. De teraardebestelling van zijn stoffelijk overschot heeft, voor zooveel hel de omstandigheden toelie ten, daar slechts één bataillon barissan te Kotta Radja overgebleven was, met de meest mogelijk plegtigheid op hel kerkhof te Kotta Petjoet op den 26"tn Februarij plaats had. Overste Ludeking, de adsistent-resident Kroesen en de pastoor voerden het woord aan de groevevooral de rede van eerst genoemde maakte op de omstanders een diepen indruk. Omtrent het droevig incident, dat den 13,l,n Februarij bij de militaire operaliën te Aichin plaats bad, behelst de Javasche Cour. van 29 Febr. de volgende mededeeling: Een detachement, sterk 3 officiereu, 47 gewapenden en 10 ongewapendenschijnt lusschen I'agcr-Ajer en Atoa, welke plaatsen eerst kort te voren werden veroverd en bezet, door een overmagtigen vijand overvallen te zijn, met dit treurig gevolg, dat bet slechts 15 man, met luit. Bosman, sedert aan de cholera bezweken, is mogen gelukken zich op laatstgenoemde plaats in veiligheid te brengen. De lijken van kapi tein van Swieten, luit. Baudouin en 30 minderen zijn door patrouilles op gespoord en te Atoa ter aarde besteld, terwijl naar de overigen nog wordt gezocht. Van Swieten lag omringd door 19 zijner gesneuvelde soldaten en had 17 diepe klewanghouwen en twee kogelwonden. I Pedir heeft de acte van onderwerping aan het Nederlandsch gezag ge- teekend. Dat mag beschouwd vorden als een stap lot den vrede. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den omgaandcii rcgler in het gouv. Celebes en onderh. mr. A. A. de Vries. Ontslagen: eervol, de gewezen commies op het resid.-kantoor te Banjoemas B. Pas; de chef van het teeken-bureau van Java F. K. Wilsen; als lid in den land- of Minahassa-raad Ie Menado A. de Willigen; wegens ziekte, de ingenieur in algem. dienst bij de staatsspoorwegen op Java 1'. Maas Geeste- ranus; de commies op het bureau van den adsist.-resident voor de policie te Padang F. W. Lamballais Tessensnhn. Benoemd: lot hooldonderw. aan de openb. lagere school te Klaten, de benoemde le hnlponderw. aan de openb. lagere school te Poerworedjo J. J. Looijé; tot leo hulponderw. aan de cpenb. lagere school te Poerworedjo. de ambtenaar op wachtgeld R. Mete- lerkamp, laatstelijk hooldonderw. te Samarang; lot commies op bet adsist.- resid.-kantoor te Tjilatjap, de ambtenaar op onderstand M. Tgouerbach, laatstelijk 3e commies op het resid.-kantoor te Muntok (Banka); lol 3eD «ommics bij de algem. rekenkamer, de ambtenaar op wachtgeld A. J. de Paul, laatstelijk 3C commies op bet resid.-bureau te Muntok; bij bet binnenl. bestuur op Java en Madura: tot controleur le kl.de controleur 2' kl. 1'. H. van der Kemp; tot controleur 2" kl.de'adspir.-controleurs II. J. W. van Lawick van Pabst, L. K. Turk en H. J. van der Plas; tot adspir.-controleur, de ambtenaren voor de burgerl. dienst in Ned. Indie W. F. H. van Amerom, H. R. Pareira en W. H. de Roo en de klerk bij het depart, van binnenl. bestuur R. A. Maurenbrccher. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den kapt. der infant. W. A. Coblijn, en aan den officier van gezondh. lc kl. A. C. van Beest, Ontslagen: eervol, de burgerl. schrijver 5e kl. bij de milit. administr. J. L. Specht. Benoemd: tot 2'° luit.-kwartierm. bij de milit. administratie, de op zijn verzoek eervol uit de zeedienst ontslagen scheepsklerk bij de Kon. Ned. marine G. Marcella; bij het 15e bataillon, de kaptt. E. C. Matberon, J. G. Meijer, F. J. van Lecrsum en de le luit. A. Schellema, de twee eerstgenoemde respeclivelijk van het 16e en 17c batail lon en de beide laatste van het garn.-bataillon van Sumatra's Westkust en onderh.; bij het garn.-bataillon van Sumatra's Westkust en onderh.. de le luit. M. J. Nix en de 2e luit. H. F. V. M. Schwing, respeclivelijk van het 16e en 15e bataillon. Door den kommandant van het leger en chef van bet depart, van oorlog in Ned. Indie zijn geplaatst: bij het wapen der infan terie, bij het 5e bataillon, de 2e luit. P. A. Le Maire. onlangs uit Neder land aangekomen, als bestemd voor de dienst hier te lande; bij bet 6" bataillon, als adjudant, de lc luit. P. A. van der Loeff, van dat corps; bij het 7' bataillon, de 2' luii. T. Stam, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd. Departement van marine. Verleend: een tweejarig verlof naar Neder land. aan den bootsman bij de marine-magazijnen te Batavia L. van Wijk. Opgedragen: de betrekking van lung. Iiaveum. te I'angoel (Madioen), aan den koffij- en zoutdoorvoer-pakliuism. te Djökotro (Madioen) jhr. L. G. G. F. de Mey van Streefkerk. Benoemdlot 1"' stuurman bij de gouv.-marine, de le stuurlieden bij die dienst B. Groenhof, J. de Ridder, 1'. L. Soelers, P. van Ilemert, D. van Batenburg, 11. C. Stuivenberg, J. Stuur en D. P. C. Niekerk. 'sGRAVENHAGE, 14 April. Jhr. mr. van Reenen is, op zijn verzoek, eervol ontslagen als curator der hoogeschool te Leiden. ST. PETERSBURG, 13 April. De Golos spreekt in zeer gunstige bewoor dingen over de Duilschc politiek en doet uitkomen dat de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Duitschland en Rusland niet alleen zijn in bel belang van beide mogendheden, maar ook een hechte waarborg voor den algemec- nen vrede. WASHINGTON, 12 April. De kamer van afgevaardigden heeft de wet betredende het in circulatie brengen van zilvergeld met de. amendementen, welke daarin door den senaat waren aangenomen, goedgekeurd. RAGUSA, 13 April. De Russische agent Wesselitzki is gisteren naar Zara vertrokken, cm mededeeling te doen der verklaring van de opstandelingen, dat zij de hervormingen aannemen behoudens de per telegraaf reeds mede- gedeelde aanvulling. ALEXANDR1E12 April. Gisteren had eene vergadering plaats van hou ders van Egyptische schatkistbillettcn. De Ottomanische bank heeft eene commissie benoemd om bij den Khedive op audiëntie te gaan en naar zijne voornemens te vragen. Heden heeft eene bijeenkomst van de Franschc kolopie plaats en morgen zal er eene internationale bijeenkomst plaats heb ben om de tusochenkomst van buitenlandsche mogendheden te vragen. De 5 ongerustheid neemt toe. I LONDEN. 13 April. Onder voorzitterschap van den hertog van Norlolk j heeft de katholieke unie van Engeland eene vergadering gehouden, waarin besloten werd lot hel indienen van een adres aan den afgezetten bisschop van Paderborn, bevattende uitdrukking van de deelneming der vereeniging. Tevens werd bevestigd het berigt dat de bisschop voornemens is Engeland le bezoeken. De Jewish Cronicle meldt dat het parlementslid llamondmet voorkennis en goedkeuring van aanzienlijke Israëlieten, aan de Porte het voorstel heeft gedaan tot ruil van Turksche schatkislobligatiën tegen landbezit in Syrië en Palestina, en dat de grootvizier per telegraaf beloofd heeft het voorstel in overweging te nemen. Het eskader in de Chineschc wateren zal door een vliegend eskader ver meerderd worden tot 24 schepen met 4500 man en 225 stukken geschut. Meer versterking is onderweg. WEENEN. 13 April. In strijd met de onrustbarende mededeeling in een Weener blad. verzekert de Polit. Corr., dal de kabinetten van Wecnen en Petersburg, bij het doen van pogingen om de opstandelingen in de Herzego- wina tot het nederleggen van de wapenen te bewegen, thans, als vroeger, eendragtiglijk zamenwerken. ATHENE, 12 April. De koning zal den 22"1'0 dezer maand over Triest naar Kopenhagen vertrekken. Heden is uitspraak gedaan in de zaak der gewezen ministers Nikolopulos en Valassopulos. Beide zijn schuldig verklaard aan simonie (verkoop van staatsambten), en veroordeeld: Nikolopulos, ex-minister van justitie, tot tien maanden gevangenisstraf: Valassopulos. ex-minister van eeredienst, tot een jaar gevangenisstraf, 52,000 drachmen boete en verlies van burger- en bur- gerschapsreglen gedurende driejaren. De drie aartsbisschoppen, van Patras, Cephalonia en Argolis, hunne medebeschuldigden, zijn veroordeeld tot uit- keering aan bet armenfonds van het dubbele der sommen, welke zij aan de ministers hebben betaald om deze om te koopen. Bovendien zijn de vijf veroordeelden in de proceskosten verwezen. KONSTANT1NOPEL13 April. Een telegram van Haydar-pacha meldt dat de Turksche troepen den ll"1 April bij Kayach, aan de Save, een gevecht met ongeveer duizend opstandelingen hadden le doorstaan. Laatstgenoemden sloegen, na een strijd van drie uren, op de vlugt, met achterlating van 150 dooden en even zoo veel gekwetsteneen gedeelte trok af in het gebergte. De Turken hebben 3 dooden en 6 gekwetsten. Gewezen vonnissen in strafzaken door het Kantongeregt te Leiden, dd. 8 April 1876. 1 wegens het varen met opgehaald zeil door den Delflsch-Leidsclien Vliet. 4 wegens het op straat laten van ongemuilkorfde houden. 1 wegens het rijden in verboden rigting.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 3