lift gereglshof te Leeuwarden heeft Dingsdag II. de behandeling voort gezet van de zaak van 11. T.te Beerta. den 28,le" Maart geschorst wegens vermoeden dat twee getuigen valsche verklaringen hadden afgelegd, üp nieuw verklaarden F. II. en vrouwdat bekl. den bewusten avond niet uit de kamer geweest was en ook de twee andere bezoekers niet uitgelaten had. De vrouw van H. L. verklaarde eveneens gezien te hebben met haar man, dat bekl. de ruiten ingeworpen had, maar durfde er niet op blijven slaan dat bekl. die andere personen had uitgelaten. Het 0. M. geloofde wel, dat F. II. en vrouw niet de waarheid hadden gesproken, maar achtte het niet bewezen. De bekl. werd evenwel door het hof veroordeeldniet alleen voor deze zaakmaar ook nog omdat hij diezelfde vrouwde vrouw van II. L., den 28stï" Januarij. terwijl zij in eene zittende houding was, aan het hoofd en in de zijde had geschopt en daarna weder een ruit ver brijzelde Voor de eerste zaak is hij veroordeeld tot eene cellulaire gevan genisstraf van 1 maand en 2 geldboeten ieder ad 25. Voor de laatste zaak is hij veroordeeld tot drie maanden eenzame opsluiting en gelijke geldboeten. Uit Zevenbergen is bij de commissie voor den watersnood in Noord- brabanl ontvangen eene som van 1105.75, onder uitdrukkelijke voorwaarde: «gecollecteerd ten behoeve van alle watersnoodlijdenden in Nederland''. De commissie heeft gemeend overeenkomstig die uitdrukkelijke bestemming te handelen met die som toe te zenden aan de algemecne vereenigde commissie voor den watersnood te Amsterdam. liet berigt omtrent de verschijning van den Colorado-kever in Zweden wordt tegengesproken. De Nederlandsche consul te Stockholm gaf op de vraag, of het berigt juist was. ten antwoord: «Neen. De beriglen in de dagbladen zijn blijkbaar slechts eene herhaling van vroegere geruchten. In geheel Zweden is niets bekend van den Colorado-kever". 's GRAVENI1AGE. 14 April. Door Z. M. is aan den luit. ter zee 2' kl. L. Kamphuis Suermondt, op zijn verzoek, een vcrlol verleend voor den tijd van 1 jaar, onder stilstand van non-activiteitstractement en zonder opklimming in de ranglijst. Door den minister van koloniën zijn de heeren G. klay, A. E. J. Itruinsma en ,1. II. W. Surie. opgeleid aan de academie voor boschwelen- schappen te Neustadt Eberswalde. gesteld ter beschikking van den gouver neur-generaal van Ned. Indie, om te worden benoemd tol technisch ambte naar bij het boschwezen daar te lande. In de zitting der kamer van koophandel en fabrieken alhier van Dings- dag II. was o. a. aan de orde een schrijven van de kamers in Friesland, adhaesie verzoekende van haar adres aan den minister van binnenlandschc zaken, dat de aan booldslations gelegen plaatsen in Friesland worden op genomen in hel regtstreekscli goederenvervoer met Amsterdam's Graven- hage, Rotterdam en nog meer plaatsen in Holland, per Rijnspoorweg via Utrecht. Daar de bepaling in art. 32 der wet tot regeling van de dienst en het gebruik der spoorwegen, dat de ondernemers der spoorwegdiensten ver- pligt zijn, onder goedkeuring van den minister van binucnlandsche zaken, het doorgaand vervoer van reizigers en goederen over de spoorwegen onder hun ueheer lusschen alle daartoe door den minister aangewezen stations on derling te regelen in dier voege, dat goederen-verzendingen kunnen geschie den met doorgaande vrachtbrieven en zooveel mogelijk, met overgang der wagens. eerst op 15 October 1876 in werking treedt, en de thans nog van kracht zijnde wet dien minister geene bevoegdheid geeft ten deze beslis send tusschenbeide te treden, wordt besloten, de gevraagde adhaesie niet te verleenen. maar de maatregelen af te wachten, die de regering, na 15 Oct. 1876. ongetwijfeld zal nemen om het overigens billijk verlangen der adres serende kamers te bevredigen. In de gracht van de Mauritskadc is dezen morgen gevonden een kin derlijkje (vrouwelijk geslacht), hetwelk in een zoo ver gevorderden graad van ontbinding verkeert, dat, zoo men verzekert, bezwaarlijk zal zijn te constateren of het kind al dan niet geleeft heeft. Onderiusschen doet de politie onderzoek. De door den commissaris van politie in de 2e afdeeling bevolen navor- schingen omtrent het nu drie weken geleden gevonden lijkje van bel man nelijk geslacht hebben tot de ontdekking van de moeder geleid, doch uit de geneeskundige schouw is, gelijk alt hans verhaald werd, niet volledig ge bleken dat het kindje levend ter wereld is gekomen. BUlTElNLAlNDSCilE BEKiG i Elx EMGELA1VB. LONDEN13 April. De prins van Wales is van Malta naar Gibraltar vertrokken. Een ge deelte van 's prinsen gevolg is reeds te I'ortsinouih aangekomen met hel transportschip Malabar, aan boord waarvan zich de dieren bevinden, den prins door de Indische vorsten ten geschenke gegeven. Z. K. II. de hertog van Edinburgh beeft eene vergadering gepresideerd Vhn de «Royal Geographical Society", waarin luitenant Cameron verslag deed van zijn logt door Afrika. Het zeer omstandig verhaal werd door de tal rijke vergadering met levendigeu bijval begroet. Gelijk steeds was Cameron ook nu vergezeld van den neger Jacko. die al zijn togten heeft medege maakt en hem steeds getrouw bleef. Namens hel genootschap werd luit. Cameron door den heer Rawlinson de groolc gouden medaille overhandigd. De vacantie van hel parlement geelt aan sommige dagbladen aanleiding te spreken over hetgeen het iu deze zitting heelt lot stand gebragt. Zoowel de Times als het Daily tXeu-s vellen daarover een ongunstig oordeel. Het laatstgenoemd blad zegt: Zelden beeft een parlement zulk een belangrijk gedeelte van zijn tijd met zulke kleinigheden verbeuzeld als thans gedaan is, zelden ook is van zulke kleinigheden zooveel sensatie gemaakt, liet onge lukkigste is, dat dit'alles bovendien aan de schatkist een fraai stuk geld zal kosten, liet ministerie heeft een goed deel van zijn gezag in het land ver loren, en spoedig zal het blijken dat eene groote en volgzame meerderheid in het parlement voor eene regering niet het eenige is wat ze noodig heelt. Eene meerderheid kan eene regering beschermen tegen hare tegenstanders, maar zij kan haar niet tegen zich zelve beschermen. In het lagerhuis is door eenige leden een vreemdsoortig plan gevormd. Zij hebben voorgesteld het aangename eens met de politiek te verbinden en dat wel in den vorm van een reisje naar Philadelphia door de parlements leden «en corps" te ondernemen, waartoe het land dan een eigen schip zou moeten verstrekken. Het beschikbaar stellen van een schip wordt beweerd zou het land niet op kosten jagen en het bezoek zou een nieuw soort van internationale beleefdheid zijn, waarvan de vrienden der Amerikaansche republiek de beste verwachtingen koesteren. Het is zeer onwaarschijnlijk dat het plan uitvoering zal erlangen. De verdienstelijke beeldhouwer John Graham Longh is dezer dagen te Londen overleden. Hij was een arme boerenzoon, die begon met achter den ploeg dienst Ie doen, maar door een edelman, die toevallig een kunste naarsaanleg in den knaap bespeurde, in staat werd gesteld de noodigc stu diën te maken en zijnen weldoener later alle eer aandeed. De rijkste koopman van de Vereenigde Stalen, de heer T. Stewart, is op 74-jarigen leeftijd overleden. Hij Iaat een vermogen na van ongeveer 200 millioen gulden. Aan de Times wordt gemeld dal te llelsingborg een hevige storm heeft gewoed. Vier schepen zijn gestrand. De bemanning van een dier schepen is gered, maar de overige verkeeren in gevaar. Een visschersboot heeft ge tracht de bemanning te redden, maar te vergeefs; vier man vonden daarbij den dood in de golven. Er was geen reddingboot voorhanden en oók van andere reddingtoestellen was men slecht voorzien. lit A S K 11 3.3 Ei. Dingsdag bragl de heer Leblond. uit naam der amnestie-commissie, haar rapport in de kamer ter tafel. Het concludeert lot verwerping van de amnestie, maar het I cveelt genade aan voor de veroordeelden, die zich deze gunst waardig betoond hebben. Toen hel rapport voorgelezen was, wilde een der llonapartisleu, de heer Robert Mitchell, dal men dadelijk tot de discussie overging en met dat doel wilde hij het voorstel urgent verklaard zien De heer Leblond antwoordde hierop, dat de commissie, in overeen stemming met de regering, van oordeel was dat het voorstel moest blijven rusten lot na de Puasch-vacaniie. He heer Raoul Duval meende dat de menschlievendhcid zich tegen dat uitstel verzette. De familiën der gedepor teerden verkeerden nu eenmaal in spanning; met pijnlijk ongeduld zagen zij de beslissing der kamer tegemoet. Die zaak kon dus niet wachten. De heer Duval nam deze gelegenheid te baat, om van de tribune een soort van staatkundig programma te ontwikkelen. De imperialisten zullen de repu- blikeinsche constitutie geen geweld aandoen. Zij hebben zich verzoend met het denkbeeld om voor een tijdlang te abdiquerenzij zullen niet in op stand komen tegen heL votum van vervallenverklaring, zij zijn de parlemen taire minderheid, en des ondanks zijn zij geneigd het ministerie te steunen, indien het ministerie en de meerderheid het welbegrepen belang des lands dienen. Eindelijk nog verhellen zij hunne stem ten gunste der familiën van de veroordeelden der commune. De kamer was over deze taal zeer veront waardigd. De heer Ricard, minister van binnenlandschc zaken, stond op. om den heer Duval, en met hem de partij, te;egt te zetten. Hij herinnerde aan de beide votums der nationale vergadering tegen de Napoleontische dynastie, welke votums, gelijk hij zeide, bevestigd zijn geworden door het algemeen slemregt. «liet wordt de vervallen verklaarde partijen." liet hij er opvol gen, niet gevraagd om te abdiqueren. De natie heeft hel keizerrijk verval len verklaard." Een daverende bijval volgde op die woorden. Do AJoniteur is in staal te verklaren, dat de mededcelingen van ver schillende bladen omtrent nadere wijzigingen in het personeel der prefecten volkomen onjuist of geheel verzonnen zijn. Alleen kan het blad met zeker heid zeggen, dat nieuwe prefecten zullen benoemd worden voor de departe menten de l'Allier. de l'Orne, Savoye, des Deux-Sèvrcs, des Basses-Pyrenées en d'Eure-et-Loir. Tevens meldt het blad, dal de heer Durangel. als direc teur van tie departementale en municipale dienst aan het dep. van binnen- landsche zaken, en de lieer Ducros als directeur van de burgerlijke dienst in Algerië. zullen aftreden. De llc/j. fraug. houdt, tegenover de logenstraffing van het officieuse agentschap llavas. staande, dat er wel degelijk stukken aan het departe ment van biunenlandsche zaken verduisterd zijn. Zij ontkentdat de re gering ten nadrukkelijkste de waarheid der beschuldigingen zon hebben tegengesproken. Dit heeft de regering niet kunnen doen, verklaart het blad. Verdwenen is de geheele reeks van stukken betrekking hebbende op de aanvragen der prefecten otn toelagen uit de geheime fondsen gedurende het verkiezingstijdperk. De bisschop van Angers heeft de ex-communicatie uitgesproken tegen den gemeenteraad en den raad van beheer der kerkegoedcren te Segré, om dat deze collegies binnen den kring hunner bevoegdheid een beslissing heb ben genomen in eene zaak van administrativen aard, waarlegen de bisschop zich had verzet. SPANJE. Volgens de Madridschc Patrio is de beleekenis van art. 2 der Spaansclie grondwet, welk artikel de godsdienstvrijheid betreft, de volgende: «De onschendbaarheid van den tempelvan het boek en van de begraafplaats; dat wil zeggen: zij die niet katholiek zijn mogen hunne begraafplaats heb ben; zij mogen hunnen ritus of hun dogma verdedigen, onder het weten schappelijk of philosophisch prisma door boeken en brochures, zonder regt- slrceks of zijdelings de katholieke godsdienst aan te tasten; zij mogen een lokaal hebben met een buitendeur, gewijd aan de uitoefening van hunne

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2