LEIDSCHE COUEANT. I87Ö. V. 87* WOENSDAG 12 APRIL STADS-BEKICHTEN. BINNEN LAN DSCHE BERIGTEN De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p, p. 3.50 met het F er slag der Handelingen van den hemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.05. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nummert der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p, p. 6 Cents. De prijs der Advcrtentiën is van 14 regels j 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, ter voldoening aan art. 228 der wel van 29 Juni 1851 Staatsblad n°. 85) dat alle pretensiën over het jaar 1875, ten laste der gemeente, vóór of op den laalslen Juni dezes jaars moeten worden ingeleverd en dat de vorderingen welke niet binnen den genoemden lijd zijn ingediend, voor verjaard en ver nietigd zullen worden gehouden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, 11 April 1876. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KISTSecretaris. Ter Gemeente-Secretarie en op het Museum in de Lakenhal op den Ouden Singel, is legen betaling van 30 Cents verkrijgbaar de Catalogus van Schil derijen TeekeningenGravuresOudheden en andere voorwerpen in het Stedelijk Museum te Leiden. LEIDEN. 11 April Wij vernemen dat op den tweeden Paaschdag in de Luthersche kerk alhier door de Koraal-Vereeniging eene cantate zal worden uitgevoerd, woor den van den heer W. J. Hofdijk, muziek van den lieer Joh. J. Eggcrs. De hoogleeraar dr. 11. Kern is benoemd lot ridder der orde van den II. Stanislaus 2' kl. Bij de algemeene commissie voor den watersnood te Amsterdam is tot hiertoe ingekomen ƒ151,883.18. Het stoomschip Prins van Oranje, van Batavia naar Nieuwe Diep. is op 10 April te Napels aangekomen. Het stoomschip Prinses Amalia, van Nieuwe Diep naar Batavia, is naar Suez moeten terugkeeren, wegens schade aan de machine. Het werd gesleept door het stoomschip Mandalay. De heer A. F. Beukman, eervol ontslagen als commissaris van politie te 'sHage. is door den minister van justitie benoemd tol adjunct-komman- dant, belast met de huishoudelijke dienst, in liet tuchthuis te Leeuwarden. Uit Maassluis meldt men aan de IV. B. C.Zondag morgen ten 4 ure geraakte het te Rotterdam te huis behoorende barkschip /.odewijk, gezag voerder Duptti, op de West op strand Van hier vertrokken de sleepboolcn Zierikzee met de ijsslocp van B. Weltevreede en Brouwershaven met een goed bemanden ligter. Door -het stormachtige weder was het niet mogelijk met den ligter langs zijde van de Lodewijk te komenmet de ijssloep wer den al spoedig 3 passagiers en 2 zieke matrozen aan den Hoek van Holland aan wal gebragt. Door de sleepboot Zierikzee werden te vergeefs pogingen in het werk gesteld om het schip af te brengen. Door den steeds toene- menden wind en zee begon het schip zwaar te werkeneindelijk werd het lek en schoof het nog 1% scheepslengte vooruit. Het werd nu meer dan tijd dat de opvarenden, die zich reeds in het want bevonden, het wrak verlieten. De reddingsboot van het loodswezen aan den Hoek van Holland, de redding willende beproeven, werd zoodanig tegen het wrak geslingerd, dat zij onbruikbaar werd; vier van de vijf redders sprongen op het wrak; de reddingsboot, waarmede de scheepsjongen zich nog wilde redden, doch die daarbij verdronk, dreef met een man benoorden de hoofden, doch werd gelukkig door de sleepboot Brouwershaven opgenomen en in het Kanaal gesleept. Nu trachtte zoowel de Zierikzee als de ijssloep het wrak tc naderen; maar de pogingen van de beide vaartuigen werden telkens verijdeld. De toestand der schipbreukelingen werd hoe langer hoe hagchelijker; 14 man bevonden zich op een kleine ruimte op het voorschiptelkens sloeg de zee over hen heen, en twee man geraakten zelfs te water, doch werden door hunne lotgenooten gered. Inmiddels had men van den Hoek van Hol land naar hier geseind om de bij ons gestationeerde reddingsboot van de Zuidhollandsche maatschappij. Met allen mogelijken spoed vertrok deze per sleepboot Bato naar de plaats des onheils en kwam gelukkig nog bij tijds om de schipbreukelingendie zich op het wrak bevondenvan een anders gewissen dood te redden. Twee matrozendie uitgeput van vermoeijenis en ziek waren, werden door de Bato overgenomen. Toen de schipbreukelin- gen alhier kwamen, werden zij in het logement Rellevue gebragt, waar zij li verzorgd en van nieuwe kleedingstukkcn voorzien zijn; één hunner, wiens levensgeesten uitgeput schenen te zijn, vereischte bijzondere zorg. Door krachtige inspanning van den chirurgijn Versteeg mogt het gelukken hem weder eenigzins tot bewustzijn te brengen, maar de lijder is zoo zwak, jl dat hij niet kon worden vervoerd en men voor zijn leven vreest. De Ilaart. C. meldt het volgende: Nadat op Vrijdag-avond jl. eenige burgers op verregaande wijze door eenige huzaren waren mishandeld, zoodat een burger zelfs eene diepe sabelwond over zijn aangezigt had bekomen, verzamelde zich Zaturdag avond eene groote menigte volk voor eene tap perij, waarin zich een paar huzaren bevonden. De policie, in tijds gewaar schuwd. heelt die huzaren weggeleid, daar het te vreezen was, dat het volk bijeen was met voor de militairen vijandige bedoelingen. Zondag-avond vond eene vechtpartij plaats in de Breesteeg, nabij de Botermarkt. Het ge- d lukte der policie den aldaar met burgers vechtenden huzaar ongedeerd naar j' het policie-bureau over te brengen. Wat later werd een brigadier door een I hoop volk in de Smedestraat mishandeldtoen de inspecteur van policie F. van Leijen kwam toeschietenden brigadier in bescherming nam en onmiddellijk daarop door eene sterke militaire patrouille (die den inspecteur bij vergissing voor den aanrander hield) met de blanke sabel werd aange vallen, met dit ongelukkig gevolg, dat hij zware kneuzingen aan zijnen j arm bekwam en eene diepe gehouwen wond over den schedel. De inspecteur is onmiddelijk door den heelmeester van Maas, in tegenwoordigheid van den burgemeester, op het policie-bureau verbonden en later naar zijne woning overgebragt Ook in eene herberg bij de Amstcrdamsche poort is gevochten tusschen huzaren en infanteristen; de te hulp geroepen policie heeft een paar j vechtende huzaren aldaar in arrest genomen, hetgeen met hevig verzet ge paard ging. Wij vernemen, dat al de militairen, die zich in de laatste dagen jegens burgers vergrepen hebben, in arrest zijn en voor den krijgsraad zullen teregtstaan. De burgers, die zich desniettegenstaande zouden vergrijpen aan militairen, zullen ongetwijfeld ook streng gestraft worden. Inmiddels heeft de burgemeester heden-ochtend aan het ziekbed van den inspecteur van Leijen zich in persoon overtuigd, dat de wond zeer goed staat en een spoedig herstcl'verwacht mag worden. - Eergisteren werd op een schip ter hoogte van Haaften een 14-jarig knechtje door het zeil over boord geslagen. Men heeft hem niet kunnen redden. Uit Zwolle schrijft men: Tegen alle verwachting heeft het winter koren door hel kwelwater weinig of niets geleden. Met den gewonen vroegjaarschen akkerbouw is men alom druk bezig. De vroege aardappelen zitten in den grond. De weilanden ontwikkelen zich voorbeeldeloos. De fijne vruchtboomen bloeijen buitengewoon wanneer geen nachtvorsten inval len, belooft de ooast overvloedig te zijn. Hel vee is goed gezond. Mond en klaauwzeer, voor eenige maanden sporadisch, zijn geweken. Na zooveel treurigheid met den enormen waterplas, bebben wij groote stof tot dankbaarheid. Te Ruinen heeft een knecht, wien de dienst was opgezegd, na zijn wraakzuchtig gemoed in woorden te hebben lucht gegeven, zijn baas, ter wijl men aan tafel ging, met een vork een vrij gevaarlijken steek aan het hoofd (even boven het regteroog) toegebragt. De dader is in hechtenis genomen. Nabij Heerenveen is een met takken geladen schip gezonken. Een tweejarig kind, dat niet kon worden gered, is in het vaartuig gebleven en verdronken. Men meldt uit 's HertogenboschDe verwoestingen, door de jongste waterramp in een gedeelte van Noordbrabant en Gelderland teweeggebragt doen andermaal de noodzakelijkheid gevoelen, naar maatregelen om te zien, om den bijna elke vijf jaren wederkeerenden vijand, die zooveel ellende en kommer aanbrengt, voor altijd te weren. Als afdoend middel daartoe wordt genoemd, de heropening van den boveutnond der'Oude Maas, waardoor het water van de rivier de Maas, in plaats van langs llediklmizcn naar Gorin- chern, door de Oude Maas naar de rivier de Amer zou worden afgevoerd. De Oude Maas zou tot dien afvoer door verbreeding en verdieping geschikt moeten worden gemaakt. Naar wij vernemenis dit denkbeeld in het col- Icgie van gedep. staten van Noordbrabanl tot een punt van ernstige over weging gemaakt. H''l Hbl. deelt het volgende uil treksel mede uit een brief, door den

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1