ti uiten Lain dscüe bekigten. houden, is thans afgebrand; zij was geassureerd voor 65000. De oorzaak van den brand is onbekend. De justitie doet ouderzoek. Omtrent den moordaanslag. Woensdag 11. gepleegd op mevr. de J. te 's Herlogenboschdeelt de P. Mb. CA. nog het volgende medeNa reeds eenige dagen hier vertoefd en in de koffijluiizen door zijn gejaagdheid de aandacht getrokken te hebben, begaf zich de dader, zekere Sjobko Abelius, te Groningen woonachtig, Woensdag avond naar de woning van den heer de J.. die, zooals hij wist, niet thuis was. Door de meid opengedaan, vroeg hij om mevrouw te spreken, aan welk verzoek werd voldaan. Naanwelijks was deze de trap al' en in den gang ol hij loste twee revolverschoten, die echter misten, waarop mevrouw de deur uitliep en invlugte bij den heer de 11.. achtervolgd door A., die weder 2 schoten loste, waarvan hel laatste haar trof achter het linkeroor. Nogmaals loste hij zijn revolver, doch zon der verder gevolg, waarna hij zich dood bedaard verwijderde, gevolgd door een paar burgers, die. zooilra zij den hoofdagent Valk zagen, dezen met het leit in kennis stelden, waarop A verzocht werd naar het politiebureau ntede te gaan. Zonder eenige aarzeling gaf hij den revolver af en volgde den politieagent naar het bureau, vanwaar hij nog denzelfden avond per rijtuig naar de gevangenis werd oversebragt, in afwachting dal omtrent hem nader worde beschikt. De toestand van mevr. de J. is niet zorgwek kend. De wonde is 10 mil. diep. Gelukkig dat de lading slechts bestond uit een percussion en de kogeltjes gelijk waren aan die der flaubertpatro- nen: anders ware de dood zeker onmiddellijk gevolgd. Zooveel schijnt ze ker. dal de daad met een vroegere liefdesgeschiedenis in verband staat en de dader gehandeld heelt met zijn volle bewustzijn. Twee maanden geleden moet bij per brief geld gevraagd hebben onder bedreigingen, zonder bepaald te vermelden wat hij voorhad. opgelegde tuchthuisstraf, veroordeeld in 06 geldboeten van 50. roep werd overigens verworpen. Het be- Aan de tweede kamer der stalen generaal zijn thans aangeboden twee ontwerpen van wet tot definitieve vaststelling van het V11 lste hoofdstuk (oorlog) der staatshegrooting voor 1876 en lot vaststelling der begrooling van uitgaven voor de voltooijing van bet veslingstelsel dienst 1876. De be grooting voor ooriog bedraagt 24.215.000, waaronder tot voltooijing voor het veslingstelsel 2.700.000. De minister zegt in de memorie van toelich ting. dat bij de voorloopig vastgestelde begrooting enkele belangrijke en nuttige voorstellen zijn aangenomen, als: de verhooging van de bezoldiging der officieren van gezondheid na langdurige dienst, van de soldijen der on derofficieren. de uitbreiding der veldartillerie enz. Aan die beslissingen, waarmede de minister gaarne instemde, is uitvoering gegeven. De verhoo ging van de soldijen voor In t kader is cene nuttige en hoog noodiite maat regel. om het voltallig houden van hel kader en de vrijwillige dienstneming te bevorderen. De vermeerdering van het aantal vuurmonden van de artil lerie te velde en de splitsing van die dienst in twee regimenten, is een eerste slap tot reorganisatie van de levende strijdkrachten, waaraan groote behoefte bestond. De vorming van het personeel voor de torpedodienst is eene behoefte, die niet kan worden uitgesteld. Ten opzigte van het vesting stelsel, hoopt de minister voor de volgende begrooling een volledig plan aan het oordeel der stalen-generaal te kunnen onderwerpen. 's GRAVENHAGE, 10 April. Door Z. M. zijn benoemd tot ridder 4e kl. der Militaire Willemsorde: de le luit. der infanterie van het Nederl. Indische leger II. Wieringa, en de sergeant der infanterie dier krijgsmagt A. L. Weinlre, ter belooning van linn gedrag te Menado, bij gelegenheid der verijdeling van den onverhoed- schcn aanval eener bende kwaadwilligen uit Rwool, 26 Augustus 1875. Z. M. de koning-groothertog beeft jhr. W. J. de Pesters en jhr. mr. J. P. Strick van Linscboten. dijkgraven van den Lekdijk Boven- en Beneden- dams, benoemd lot officier van de Eikenkroon, wegens hunne uitstekende zorg en leiding bij gelegenheid van den jongsten watersnood. Tol notaris te Assen is benoemd de heer jhr. J. A. G. van der Wijck, cand.-notaris. thans burgemeester der gemeente lloogevcen. Door Z. M. zijn benoemd: tot inspecteur der registratie en domeinen le kl. de heer M. Timmerman, thans inspecteur der registratie en domeinen 2e kl.; van de 2e kl. de heer G. Y. Blaauvv, thans inspecteur der registratie en domeinen 3e kl.; van de 3e kl. de heer J. J. de Lange, thans ontvanger der registratie en domeinen le Harderwijk. De heer J M. Kien wens, thans ontvanger der directe belastingen te Vlaardingen, is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Pelfshaven. De luit. ter zee 2e kl. II. G. Ilildebrandt is bevorderd lot luit. Ier zee 1' kl. - Door den minister van binnenlandsche zaken is C. Croll benoemd tot 2eD klerk bij dat departement. Door den consul der Nederlanden te Stettin is aan den heer L. Fraude, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Nederl. consulair agent te Swinemunde, onder betuiging van den dank van Zr. M'. regering voor zijne langdurige den lande bewezen diensten, en in voormelde betrekking aange steld de heer O. Fraude. Naar men verneemt zal Z. M. de koning, na zijn jaarlijksch bezoek te Amsterdam, wederom eenigen tijd op het Loo gaan verblijf houden. Z. M. de koning heeft jl. Zaturdag deelgenomen aan een diner, door Z. K. H. prins Hendrik, die ten 5 ure uit Amsterdam was teruggekeerd, gegeven en waar onderscheidene hofdignitarissen en autoriteiten aanzaten. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. De strafkamer van den hoogen raad heeft heden o. a. arrest gewezen op het beroep in cassatie van den voormaligen burgemeester IJ. R., die door het provinciaal geregtshol in Friesland tot tuchthuisstraf en onderscheidene geldboeten is veroordeeld wegens het als openbaar ambtenaar plegen van niet minder dan 189 valschheden in aden tot zijn post behoorende. De hooge raad heeft het beklaagd arrest vernietigd, voor zooveel de veroordee ling wegens 189 valschheden en het aantal boeten betreft en den requirant schuldig verklaard aan 33 valschheden in aeten tot zijn post behoorende, benevens het desbewust gebruik maken van die acten en hem, behoudens de ENGELAND. LONDEN9 April. De prins van Wales is op Malta met groote eerbewijzen ontvangen. Bij den jaarlijkschen roeiwedstrijd lusschen Oxford en Cambridge Zaturdag 11. gehoudenheeft Cambridge de overwinning behaald. De Egyptische regering heeft besloten de betalingen die in April en Mei te doen zijndrie maanden uit te stellen en voor het uitstel 7 pCt. rente te betalen. Uit Whydah wordt gemeld, dat de schatting, aan den koning van Dahomey opgelegd, bestaat in 500 puncheons palmolie, ter waarde van 6000 De tijd van betaling eindigt 1 Junij. Uit ontvangen berigten blijkt, dat de slaven in kano's van Whydah naar westwaarts gelegen havens worden uitgevoerd en op den togt aan groote martelingen blootstaan. Aan de Times wordt uit Philadelphia gemeld, dat vier pakhuizen, digt bij Salt Lake City, waarin 80 tonnen buskruid waren opgeslagen, in de lucht zijn gevlogen, een regen steenen over de stad slingerende. Een achttal menschen werd gedood, vele gewond, en een menigte huizen be schadigd. Geen ruit bleef ongebroken in de stad. tb' A Iff 84 S& KJ! BA. Naar men zegt moeten aan het dep. van binnenl. zaken een groot aantal stukken gemist wordendie tijdens de jongste verkiezingen door de prefecten zijn ingezonden. In gevonden stukken wordt gewezen op vroe gere, waarvan echter geen spoor is te vinden. Er ontbreken ook aan het archief brieven van ontslag door enkele prefecten den dag na de verkiezing ingezonden. De extra-parlementaire commissie, die belast is met hel ontwerpen van een gemeentewet, vergaderde Vrijdag ochtend onder voorzitterschap van den minister Ricard. Algemeen was men van gevoelen, dat de wet van 1871 als grondslag moest dienen. De heer Leblond was er voor, dat het gouvernement de maires zou benoemen, niet alleen in de steden van meer dan 20000 inwoners, maar in alle hoofdplaatsen van departementen, arron dissementen en kantons, evenwel onder de bepaling, dat zij uil den ge meenteraad zullen genomen worden. De minister van ouderwijs heelt aan de coa missie der kamer, belast met het onderzoek zijner voordragt lot wijziging der wet op het hooger onderwijs, te kennen gegeven dat liet niet raadzaam zou zijn de wijziging verder uit te strekken. De minister meende dat er in den senaat eene meer derheid voor zijn ontwerp zou gevonden wordenmaar die hoop zou niet bestaan, indien de kamer van afgevaardigden dieper ging doortasten. De parlementaire commissie, belast met de enquête naar de verkiezing van den heer de Munheeft van den kardinaal-aartsbisschop van Parijs, dien zij had uitgenoodigd voor haar te verschijnen, een brief ontvangen, waarin hij zegt, dat hij zich niet met politiek bemoeit en mitsdien geen ophelderingen geven kan. Hij meent dus aan de uitnoodiging der commissie geen gevolg te moeten geven. Volgens de dagbladen zal het tentoonstellingsgebouw worden opgerigt op dat gedeelte van het Bois de Boulogne, dat tijdens het beleg omgehakt werd en zich. tusschen de forten en bet werkelijke bosch. van de Porie Maillol lot de Porte de la Muelte en zells de Porie de Passy uitstrekt. Deze ruimte is ongeveer 800,000 m.en dus het dubbel van i et Champ de Mars groot. J/Vnivers komt op nieuw op legen het barbaarsche tweegevecht. Eenige militairen hadden om kleinigheden twist gekregen en werden door hun chefs letterlijk gedwongen elkander met scherpe wapenen le lijf tc gaan. De militaire eer scheen dit mede te brengen en hel gevolg daarvan was. dat een paar gedood, een derde verminkt en ongeschikt voor de dienst werden. De llnivers stelt voor een monslerpetitie aan den senaat, de kamers van afgevaardigden en den minister van oorlog te rigten. waarbij de huisvaders verzoeken, dat het bloed hunner kinderen niet in zulke zon derlinge vechtpartijen verspild en het militaire duel verboden worde. Op den eersten verkoopdag der schilderijen uit de nalatenschap van den heer Schneider hebben 34 doeken de som van 931.200 Ir. opgebragt. Eene schilderij van Pieler de llooghe. een binnenhuis voorstellende, werd toegewezen voor 135,000 fr., een van Ostade, een kroeg, voor 103,000 fr. De eerste aardbeziën uit de broeikassen le Versailles zijn Vrijdag te Parijs aangebragt en verkocht a 1.60 fr. het stuk voor de uitgezochte soor ten en a 1 fr. voor de andere. OOSTENRIJK. De Corr. pol. maakt, op grond van een telegram uil Serajewo, bijzon derheden openbaar omtrent de ongehoorde wreedheden, door de Bosnische opstandelingen gepleegd op de Mahomedaansche en Christelijke bevolking in verschillende streken van Bosnië, die weigerde zich bij den opstand aan te sluiten. Verscheiden dorpen werden in brand gestoken en twee gendarmen levend verbrand. Een Turksch hotelhouder le Pernavoz met vrouw en vier kinderen werden almede verbrand. Een christeu werd met zijn gcheele gezin vermoord. De opstandelingendie den 5Jcn dezer het district Kroupa binnen drongen, hebben te Pasnilza 300 huizen in brand gestoken en meer dan 200 onschuldige menschen, die in hunne handen vielen, verbrand. De Chris- tenen zijn even verontwaardigd over deze barbaarsche daden als de Moham medanen. OOIT-INBIE. BATAVIA. 2 Maart. Het J. F), v. IV. I. schrijft: Zij die het gestel van generaal Pel ken nen, schrijven zijn plotseling sterven aan overspanning toe. Voor zijn terug-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2