BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant- van Maandag óO oi'pril ö876, ff0. 85. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN herinneren bij deze den belanghebbenden dat, ingevolge de Verordening van den 9den Januari 1868 Gemeenteblad N°. 1), de BEESTEN MARKT, in plaats van op Vrijdag den 14den April e. k.zal worden gehouden op Woensdag' den 13den April te voren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, v. d. BRANDELER, Burgemeester. 8 April 1876. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCHE BERIGTEiN. LEIDEN. 7 April. Aan den verjaardag van de groothertogin van Saxen-Weimar-Eisenach, prinses Sophia der Nederlandenwerd heden op de gebruikelijke wijze gedacht. Bij kon. besluit van 5 April is het volgende bepaald: Ter erkenning van uitstekende daden, bij den jongsten watersnood verrigt, wordt een eereteeken ingesteld. Dit eereteeken bestaat: 1°. in eene medaille in zilver of in brons, houdende aan de voorzijde ons borstbeeld met het omschrift: Willem III, Koning der Ned, G. II. v. L en aan de keerzijde, met het omschrift: Watersnood van 1876, een oranje- en lauriertak, van onder met elkander door een lint verbonden, omvattende een perkament, waarboven de Koninklijke kroon en voorzien van het opschrift: de Koning aan 2°. in eene barret in zilver of in brons, voorstellende een eiken tak, om slingerd door een lint, waarop de woorden: watersnood van 1876 zijn ge graveerd. De medaille wordt door ons verleend aan hen. die zich bij den jongsten watersnood bijzonder onderscheiden hebben, om aan een oranjelint op de linkerborst te worden gedragen. De barret wordt door ons toege kend aan hen, die reeds vroeger met de medailles of met de barret zijn begiftigd, en zich op nieuw bij den jongsten watersnood loffelijk hebben onderscheiden; zij zal gedragen worden op de linkerborst, door middel van een oranjelint, boven de vroeger door ons verleende medaille en nevens de vroeger door ons toegekende barret. De barret en het lint mogen niet zonder de medaille worden gedragen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 59 tot 70 volwassen personen en 14 tot 19 kinderen. In de Rijnstreek hebben de notabelste ingezetenen van Alphen, Ouds hoorn èn Aarlanderveen eene alleraardigste liefhebberij-vereeniging opgerigt. Tot de onderlinge werkzaamheden, als b. v. bet houden van voordrag ten, muziek- en zanguitvoeringen, comediespel, enz. enz., is ieder der leden, door het lot daartoe aangewezen, verpligt mede te werken. Het laat zich begrijpen dat op deze wijze de winter menigen aangenamen avond in de overigens stille plaatsen verschafte. Dit gezelschap gal ten voordeele van de noodlijdenden door den watersnood eene publieke soiree musicale et dramatique, bijgestaan door het studenten-muziekgezelschap //Septem" van hier, welke eene zuivere opbrengst van ƒ335 voor dat doel heeft opgebragt. De taal- en letterkundige afdeeling der kou. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Directeuren der Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijver heid hebben een adres, betreffende de Noordpoolvaart, aan Z. M. den koning gezonden. In dit stuk wordt betoogd het nut van staals-ondersteuning der Noordpool-expeditiën. Dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland hebben zich, volgens het Vad., dezer dagen krachtens magtiging der vereenigde vergadering van dat hoogheemraadschap bij adres tot den minister van binnenlandsche zaken ge- rigt. Dat adres betreft de door dijkgraaf en hoogheemraden in het gemeen belang van Rijnland en het Amsleidamsch Noordzeekanaal ontworpen stich ting eener nieuwe waterloozing te Katwijk op eenigen afstand van de thans aanwezige. De stichting zou bestaan uit een zeesluis van nog grooter capa citeit dan de thans aanwezige, met afzonderlijk toevoerkanaal en voorzien van stoomgemalen, bestemd om, bij stremming der natuurlijke loozing door hooge zeestanden, dezelfde diensten te bewijzen als bij gunstigen zeestand van de natuurlijke loozing door de nieuwe zeesluis wordt verwacht. De strekking der nieuwe stichting te Katwijk is: bij de belemmering, welke door overschrijding van het peil van 0,50 A. P. op hel kanaal Rijnlands natuurlijke waterloozing in het noorden ondervindt, om Rijnland een nieuwe waterloozing op de vrije zee terug te geventerwijl aan die nieuwe water loozing een veel magtiger afvoervermogen wordt geschonken dan de natuur lijke waterloozing op het IJ bezat. Ook met de belangen van het Noordzee kanaal is bij het ontwerpen van de stichting rekening gehouden De kosten der nieuwe stichting zijn begroot op 2.200.000. Dijkgraaf en hoogheemraden stellen voor, dat het rijk of de kanaalmaatschappij daarin betale 1,257,000, terwijl tegenover die bijdrage Rijnland te zijner bekos tiging behoudt zoowel de overige kosten van aanleg als die van voortdurend onderhoud en werking. De commissie van onderwijzers te Amsterdam, die zich belast heeft met de uitvoering van het denkbeeld om uit de bijdragen der Nederlandsche jeugd een monument te stichten op het gral van wijlen dr. J. P. lleije, heeft zich thans met eene circulaire gerigt tot de onderwijzers en onderwij zeressen in Nederland, om hunne medewerking in te roepen. Ten gevolge der reorganisatie van de veld-arlillerie is de indeeling der J veld-batterijen bij de divisiën infanterie in verband hiermede vastgesteld. De I indeeling der veld-batterijen van de op te rigten regimenten veld-arlillerie zal mitsdien met Mei a. s. zijn als volgt: Bij de eerste divisie infanterie, de le, 4e en 5e batterij var. het tweede; bij de tweede divisie, de 2e, 3° en 6C batterij van het 2e; bij de derde divisie de le. 4C en 8e van het eerste; bij de vierde divisie, de 2e, 3e en 7C van het le en bij de reserve-brigade j bij de 5e en 6e batterij van het 1° regement veld-arlillerie. Met ingang van 1 Julij a. s. zal de formatie van den staf der infanterie in dier voege worden gewijzigd, dat hij zal zamengesteld zijn uit: 1 luite nant-generaal, inspecteur van het wapen; 4 generaals-majoordivisie-kom mandanten; 1 majoor, toegevoegd aan den inspecteur van het wapen; 1 kapitein of lc luitenant, adjudant van den inspecteur; 1 majoor (bij uitzon dering een officier van hoogeren rang), 3 kapiteins, 4 lc en 2e luitenants, 4 kapiteins-kwartiermeester, 6 le en 2e luitenants-kwartiermeester, werk zaam bij het departement van oorlog; 2 kapiteins en een nog niet bepaald getal lc of 2e luitenants bij de kon. mil. academie; 1 majoor-directeur, 2 kapiteins en 2 le of 2e luitenants bij de normaal-schietschool, te zamen 32 officieren. Naar men verneemt, zal in de maand Augustus aanst. in den omtrek van Rijssen eene vereeniging van troepen ter uitvoering van militaire ma noeuvres plaats hebben. De troepen zullen tot dat einde zoowel aldaar als in de omliggende gemeenten Hellendoorn, Wierden, Goor, Markelo en Hol ten ingekwartierd en de, staf te Rijssen gevestigd worden. Blijkens eene opgave in het Algemeen Politieblad zijn op of na den 27°ten Maart jl. te Stad Almelo, ten nadeele van D. J. F., in diens woning ontvreemd zestig verschillende zilveren oude munten. Door de erfgenamen van wijlen vrouwe de wed. C. C. van Lith de Jeude, geb. Eek, zijn dezer dagen twee stukken geschonken aan de herv. diaconie te Tiel, elk groot 1000,—, thesaurie Amsterdam 3y2 pCt. Maandag 3 April 11. hebben de heer en mevrouw Bosboom-Toussaint hun zilveren huwelijksfeest gevierd. Reeds eenigen tijd geleden hebben de hh. dr. L. R. Beynen, S. van den Berg, G. J. de Clercq, dr. M. Cohen Stuart, A. R. Dunlopmr. G. Groen van Prinsterer, ds. J. P. Hasebroek, prof. J. J. van Oosterzee, Ch. Roehussen, mr. G. van Tienhoven en Joh. C. Zimmerman door middel eener circulaire bijdragen gevraagd om het echt paar bij deze gelegenheid een blijk van hulde aan te biiden. Hunne pogin gen zijn naar wensch geslaagd en gisteren hebben zij het geschenk, bij monde van den hoogleeraar van Oosterzee, te 's Gravenhage aan de feestvierenden aangeboden. Het bestaat in hoofdzaak uit een met zilver ge- monteerden hoorn des overvloeds, liggende met eene palet, waarop aan elkander gestrikt een penseel en eene schrijfveder, op een rood fluweelen kussen. - De stoomboot Vesuvius, van de kon. Nederlandsche stoombootmaat schappij, van Gibraltar naar Rotterdam bestemd, is in het Kanaal door eene Engelsche stoomboot aangevaren en gezonken. Naar men zegt is, op één man na, de equipage gered. Uit Mastenbroek meldt men dat de aanvragen voor hooi naar Engeland en Schotland in de laatste dagen zoo ontzettend zijn toegenomen, dat sedert de heropening der vaart reeds p.m. 4000 pakken geperst hooi, elk van 100 kilo, uit die streek per scheepsgelegenheid zijn verzonden. De bui tengewone ontwikkeling der weilanden en de hooge prijs van het hooi doen de boeren besluiten zich van hunnen voorraad te ontdoen. Uit 's Hertogenbosch meldt men dat ten behoeve der algemeene walersnoodcommissie, door den commissaris des konings aan de burge meesters der door de waterramp geteisterde gemeenten eene opgave is gevraagd van den aard en het geraamd bedrag der schade aan huizen, schuren en andere getimmerten, roerende goederen, landerijen en veldge wassen, alsmede hoeveel noodig is voor pootaardappelen en zaaikoren. Die opgaven moeten verstrekt worden voor elk persoon afzonderlijk en moeten dienen lot regeling der te verleenen tegemoetkoming. Naar men uit Middelburg meldt zijn de pogingen, die aldaar werden aangewend tot hel bijeenbrengen der benoodigde ƒ400,000 voor het in de vaart brengen eener stoomboot tusschen Middelburg en Java, aanvankelijk met succes bekroond. Naar men verneemt, is er reeds voor ongeveer drie ton ingeschreven. Men mag dus verwachten, dat ook de overige aandeelen spoedig geplaatst zullen zijn. 's GRAVENHAGE, 7 April. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer W. A. Biben, consul- generaal van Portugalte Amsterdamtot het aannemen van het comman deurskruis der Christusorde, hem door den koning van Portugal geschonken. Tot notaris te Slochteren (arrond. Groningen) is benoemd de heer H. F. Deel, cand-notaris, thans burgemeester der gemeente 't Zandt. De dirigerende officier van gezondheid A. Peters, de officier van ge zondheid 1' kl. dr. A. W. van Renterghem en de 1° luit. bij het corps mari niers J. J. Reeringh, uit 0. I. teruggekeerd, zijn, de beide eerstgenoemden op non-activiteit, en de laatste ter beschikking gesteld van den komman- dant van het corps mariniers. -• Bij beschikking van den minister van financiën is bepaald, dat de navolgende ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgt, te weten: De commiezen der 2dt klasse: A. Tichet, ten postkantore te Arnhem, P. Polvliet. id. te Gorinchem, J. A. A. Kiiller, id. te Amsterdam, A. Muller, te Utrecht, L. H. Balfour van Burleigh, id. te Zutphen, A. J. H. Bachiene ten spoorwegpostkantore n°. 1 te Amsterdam, J. D. J. M. Bekaar, ten post- kanlore te 's Gravenhage, N. A. C. Hinlopen. id. te Rotterdam. De commiezen der 3de klasse: P. M. Caland, ten postkantore te Amster dam, J. R. van Lennep, idem, U. Feenstra te Leeuwarden. De commiezen der 4de klasse: C. E. van de Kamer ten postkantore te Amsterdam, J. F. W. llorsel. ten spoorwegpostkantore n°. 1 te id., F. P. 11. van der Schrecck, ten postkanlore te Rotterdam, J. W. B. Kühnen, id. te Utrecht, W. Hovens Greve, id. te Leiden, F. J. W. van Goor, ten spoor wegpostkantore n°. 2 te Antwerpen, 11. Plato, ten postkantore te Maastricht, T. J. Meijer, id. te Winschoten, T. J. Montijn, id. te Zutphen. De surnumerairs G. Strumper, ten postkantore te Apeldoorn, F. II. Croes van Thielen, te Arnhem; L. C. von Sternbach, voorloopig te Gouda, II. F. de Bruyn Tengbergente Doesburgh, J. Post, te Tiel. D. van der Hoek, te Middelburg, 11. J. Messinkte Wageningen, W. Meyer, te Sneek, C. E. van der Loeft, le Zutphen, H. M. Greven, te Zwolle, H. J. W. Eichholz, te 's Heriogenhosch, F. W. 11. Rijke, te Leiden, A. G. Boekwijl, voorloopig te Leiden. De heer E. J. Maas is erkend en toegelaten als consulair agent van Frankrijk, te Maassluis. Z. K. II. prins Frederik zal waarschijnlijk Woensdag of Donderdag naar Neuwied vertrekken. De 52sle verjaardag van prinses Sophia der Nederlanden, gemalin van den groothertog van Saxen-Weimar-Eisenach. werd heden op de gewone wijze gevierd. De schoone zomersche voormiddag lokte velen naar de Malie baan om getuigen te zijn van de militaire parade, welke bij gelegenheid van den geboortedag van ,'s konings zuster, onder bevel van kolonel Queysen, van het reg. grenadiers en jagers, plaats had. De eerste kamer is ter vergadering bijeengeroepen tegen Dingsdag 18 dezer, des avonds ten 8 ure. Z. K. II. prins Hendrik heeft gisteren avond de voorstelling in den ko ninklijken Hollandschen schouwburg, waar ter benefice van den aftredenden directeur, den heer Valois, het drama //Columbus of de ontdekking van Amerika" werd opgevoerd, met zijne tegenwoordigheid vereerd. De schippersknecht J. F., die jl. Zaturdag voor het hof alhier teregt stond wegens valschheid in geschrifte 'en diefstal met binnenbraak op een bewoond vaartuig, ten nadeele zijns meesters te Leiden gepleegd, is heden, met aanneming van verzachtende omstandigheden, tot zes maanden celstraf en twee geldboeten van ƒ50 veroordeeld.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 5