aief de pligten, die op hem als hoogleeraar tegenover de universiteit, waarbij hij werkzaam is, rusten, en waarover zij onverholen hun misnoegen moeten betuigen. Dezer dagen is F. Peelfers, oud 71 jaar, arbeider te Gassel, in den stal zijner woning dood gevonden. Het gerucht liep, dat zijn 23-jarige zoon Maithijs, die alleen te huis was, zijn vader zou mishandeld hebben, ten gevolge waarvan deze is overleden. Een onderzoek, door den kanton- regter en luitenant Quadekker der maréchaussee, geadsisteerd door twee geneesheerenheeft er toe geleid, dat genoemde Matthijs, als verdacht van vadermoord, voorloopig is aangehouden. De tweede kamer besloot in hare zitting van den 15,D December 11. aan de ministers van bnitenlandsche zaken en van justitie, met verzoek om inlichting, in afschrift te doen toekomen een adres van mrs J. H. de Stop- pelaar. en J A. Haakman, regters in de gemengde regtbanken in Egypte, houdende bezwaar tegen het hun. ten gevolge van hunne benoeming tot die betrekking, verleend eervol ontslag als Nederlandsclie regterlijke ambtenaren. Ter voldoening aan dit verzoek der kamer, hebben de ministers in eene nota hunne inlichtingen medegedeeld. Uit de eenvoudige uiteenzetting der feiten blijkt reeds dal de regeringsdaad, waarover de adressanten hun be klag hebben ingeleverd bij de kamer, niets anders is dan eene inwilliging van hun eigen verzoek, van den eersten om eervol ontslag uit, van den tweeden om ontheffing op de door den koning te bepalen wijze van hunne respective regterlijke functiën in Nederland. De adressanten klagen over verongelijking door de Nederlandsclie regering, maar, vragen de ministers, hoe kan hij zich verongelijkt achten, wien eenvoudig is toegestaan wat hij verzoekt? De ministers loonen dan ook in het kort aan, dat de thans ingcbragle klagt over de "onbillijkheid" van het hun verleend eervol ontslag uit 's lands dienst allen redelijken grond mist. 's GRAVENHAGE, 6 April. Z. SI. heeft benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw den heer L. J. du Cellié Muller, hoofdingenieur van den waterstaat te Utrecht. Tot burgemeester der gemeente Slheer is benoemd de heer baron de Loë d'lmstenraedten tot burgemeester der gemeente Kerkwcrve de heer L. C. Boogcrd. Tol schoolopziener in het vierde schooldistrict van Limburg is benoemd de heer nr. II. K. Lambrechls, te Obbichl en Papcuhoven. De apotheker 2" kl. bij de zeemagl A. Schelkes is, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. In de zitting van de tweede kamer van lieden is met de aanneming van de artikelen over het bijzonder onderwijs en de overgangsbepalingen de wet regelende het hooger onderwijs afgehandeld. .Morgen na de pauze zal de eindstemming plaats hebben. Voor het gereglshol te dezer stede werd gisteren in appèl bepleit het proces van hecren curators in het faillissement van den vroegeren restaura teur en kastelein in de Nieuwe of Litteraire Sociëteit, tegen den beer G. Nicola, lid der handelsfirma "Abercrombie en C". en de Nieuwe of Litteraire Sociëteit." Zooals men zich zal herinneren was de hoofdquaestie in deze zaak de van waarde verklaring van het revindicatoir beslag, door den beer Nicola gelegd op de door hem aan den kastelein geleverde of, zooals hij het deed voorkomenverhuurde goederen. Bij vonnis van de Haagsche regtbank van 27 Aug. jl.werd dit beslag van waarde verklaard en de gedaagden veroordeeld lot uitlevering der goederen aan den toen eischer. Curators voorzagen zich van deze beslissing in hooger beroep, de sociëteit refereeerde zich aan 's liofs oordcel. Mr. van Andel en mr. 's Jacob traden in deze zaak op. Sedert het gebod van het muilkorven der honden in de maand Februari] voor de tweede maal Ie dezer stede werd afgekondigdis de policic door het publiek, in die dagen, duchlitr a laire genomen. De policie-agenten belast met de uitvoering der wetsbepalingen speciaal met het opvangen van ongemaskerde honden, lieten zich daarin medeslepen door eenen ijver, die somtijds oversloeg tot handelingenwaarmede het publiek zich mil der inge nomen betoonde. Een en ander gaf aanleiding tot verschillende klagten. Het J/aagsche Dagblad verleende daartoe de gastvrijheid in zijne kolommen. In de courant van 27 Februarij jl. wees een inzender, voorbeelden opsom mende en aan de handelingen van agenten herinnerende, op het feil. "dat in November jl. de agent n°. 75, men zegt dat hij Simons heet. zonder schriftelijk bevel de woning van den peiroleumverkooper V. binnendrong en diens hond gewelddadig daaruit voerde," hij schetste voorts hoe een hond "door den agent n°. 60, men zegt dat hij Weber heel," na zijne arres tatie, zigtbaar de kenteekenen van mishandeling dragende, te huis kwam. De officier van justitie meende dat er onder dit stuk een adder verbor gen lag, nl. dien van den laster en ging derhalve lot vervolging over. Bij onbekendheid van den steller of schrijfster werd de drukker verantwoorde lijk gesteld en bet gevolg daarvan was dat de heer J. A. de la Vieler. drukker van het dagbladbeden wegens laster voor de arrond.-regtbank teregt stond. De getuigenverklaringen toonden o. a. aan dat de drukker aan de plaatsing zoo onschuldig was als een pasgeboren kind. Het openb. min.waargenomen door den subst.-officier mr. van der Kemp. requireerde. overeenkomstig liet Wetboek van Strafregt, zijne schuldigver klaring aan het misdrijf van het iii een gedrukt geschrift iemand ten laste leggen van daden, die hem aan de haat en verachting van de burgers zouden blootstellen en de opsluiting van den heer de la Vieter in eene cellulaire gevangenis voor den tijd van 15 dagen tot 3 maanden. De beklaagde liet de verdediging over aan zijuen advocaat mr. J. van Gigch. In eene uitvoerige pleitrede trachtte deze raadsman aan te loonen dat er van laster geen sprake was, veelmin de bedoeling om te lasteren. Ook wees pleiter er op hoe men in den laatsten lijd bezig is de drukpers aan banden te leggen, getuigen de vervolgingen te Utrecht en Rotterdam en hoe dit proces uit een politiek oogpunt was af te keurendaar de eerbied voor de wet door zulke processen slechts verzwakt wordt. Hij concludeerde der halve tot vrijspraak of ontslag van regtsvervolging. De uitspraak is bepaald op Donderdag 13 April. De eerste voorstelling van liet oorspronkelijk tooneelspel "De Millioe- nen-Erfenis of hel Driemanschap", door den heer J. A. de Bergh, een stuk en een onderwerp, waarover in de laatste dagen meer bijzonder hier ter stede veel gesproken werd, heeft gisteren avond in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen plaats gehad. In de uitgestrekte zaal was geen plaats meer te vinden, terwijl ook de balcons, lusschen- en bovcn-galerijen zeer ruim bezet waren. Men begroot liet aantal bezoekers op 16 a 1800 perso nen. Natuurlijk zal in andere plaatsen de belangstelling vrij wat min der zijn. BUITEiNLASbSCIlE BEKIGTEN. e are l. a w LONDEN 5 April. Blijkens het zooveel besproken rapport van den heer Cave, dat thans openbaar is gemaakt, heeft de Khedive met beperkte inkomsten beproefd, in korten tijd kolossale werken aan te leggen, die over een groot tijdperk hadden moeten worden verdeeld en waarvoor veel grooter inkomsten nood zakelijk waren. Het beheer der openbare gelden geschiedt op de meest onachtzame wijze; oneerlijkheid der ambtenaren wordt dan ook maar zelden ontdekt en gestraft. Het land is onder zijn tegenwoordigen beheerscher snel vooruitgegaan, doch dit kon niet opwegen tegen de schatten verslin dende voorwaarden, waarop leening op leening gesloten werd om in oogen- blikkelijke geldverlegenheid te voorzien. Geen enkele leening kostte minder dan 12 pCt. 'sjaars, sommige 13% pCt. en de spoorweg-lecningen met inbe grip der amortisatie-londsen 25T9ff pf.t. Het privaat-vermogen van den Khe dive is allerslechtst beheerd, suikerfabrieken werden opgcrigt voordat het land. dat de grondstof moest verschaffenontgonnen was; sommige waren op zulke ongunstige plaatsen gebouwd dat zij ongebruikt bleven slaan; stoommachines voor besproeijingswerken werden opserigl en kwamen nim mer in gebruik enz. Als een staaltje van slordigheid wordt het volgende medegedeeld. De inkomende regten zouden, in Alexandrie alleen, in 1872 moeten opgebragt hebben 558,727 in alle havens te zamen bereikten zij volgens de rekeningen slechts 541215 dat is 17,512 minder dan Alexandrie alleen had belmoren op ie leveren. De heer Cave is van oordeel dal Egypte zijn tegenwoordige schuldenlast zou kunnen dragen, mits tegen een redelijken interest, liet is eene onmogelijkheid echter, dat het voort gaat vlottende schuld te hernieuwen tegen 25 pCt. en nieuwe leeningen te sluiten legen 12 of 13 pCt., waardoor altijd maar de schuld vermeerderd wordt, zonder dat er ooit een cent van in de schatkist vloeit. E S8. A. H it*. 8 Jl Ei. Gambetla. benoemd tot voorzitter der commissie voor het budget, heeft die betrekking aanvaard met eene korte toespraak, waarin hij deed uit komen, dal Frankrijk thans eene regering heeft, welke voor de belangen der natie alle veiligheid aanbiedt, en dat al de leden der commissie ver- pligt zjjn mede te werken, om dezen toestand zoo vruchtdragend mogelijk te maken. De maarschalk Mac-Mahon en zijne gemalin hebben voor de tweede maal een bezoek afgelegd bij H. M. de koningin der Nederlanden. Ook de gewezen koning van Hanover heeft II. M. een bezoek gebragt. De minister van binnenlandsche zaken heeft eene commissie van veer tien leden benoemd om eene gemeentewet Ie ontwerpen, waarin o. a. drie leden van den senaat en even zooveel leden van de kamer zitting hebben. Een stoute diefstal is voor eenige dagen in het museum van schilde rijen te Rijssel gepleegd. Een persoon, merkende dat de oppasser zich uil. de zaal verwijderd had, haakte eene kleine schilderij, 25 centimeter lang bij 22 breed, voorstellend^ "De Barbier van Rijssel (van YVatteau) van den wand af. ontdeed de schilderij van de lijst, verborg het doek onder de jas en verliet toen het gebouw. Men is den dief nog niet op het spoor. In de oase van Feriana (regentschap Tunis), digt bij de Fransche grens, werd dezer dagen een afschuwelijke misdaad gepleegd. Een Arabier, Ahmed-Bon Merzanbehoorende lol een der aanzienlijkste familiën van de agbalik van Fez. beminde sedert geruimen tijd de jongste dochter van den kadi van Feriana en had van den vader de toestemming tot een huwelijk met haar verkregen. Op den dag, voor de plegtigheid bestemd, begaf Bott- Merzan zich met groote praal naar Feriana, vergezeld door een zeker aan tal vrienden cu dienaars, maar de kadi weigerde hem den toegang, hem tevens aanzeggende dat hij niet meer moest rekenen op de hand zijner dochter. Woedend over de vernietiging zijner plannenzette Bou-Merzan zijn vrienden tot wraakzucht aan en drong met hen de woning binnen, waar hij een vreeselijk bloedbad onder de familie-leden aanrigtte en vervol gens naar hel zuiden vlngtte. liet aantal slagloflers bedraagt niet minder dan 32. t» Hl S T S S. A W 62". In de iVordd. Allg. Zeit. leest men het volgende herigt uit Straatsburg: Te dezer slede is in zeer behoeltige omstandigheden overleden een lid van het eenmaal zoo magtige regerend geslacht der Lusignans. Op de vierde verdieping eener woning op het Thomasplein stierf hij arm en verlaten. Ten jare 1874 was een ander lid van dal eenmaal zoo aanzienlijk geslacht in den Boven-Elzas gestorven, namelijk prins Philippe de Lusignan. Hij be reikte den ouderdom van 93 jaren en werd, met brandwonden overdekt, ontzield in zijn bed gevonden, dat door een onvoorzigtigheidwelke hij had begaanin brand was geraakt. In het begin van dit jaar zijn twee Fransche zeeofficict ennamelijk Godefroi en Lezoy de Lusignan, in een trap pistenklooster gegaan. En, als hel ware door het noodlot vervolgd, stierf

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2