LEIDSCHE COURANT. VRIJDAG 7 APRIL STADS-BERICHTEN. Kohier der plaatselijke directe belasting 1870. watIR S f RODT BINNENLAINDSCHK BËK1GTEN. De Coniant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. 3.50 met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars. buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nomniers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, He prijs der Artverteiiiiëfi'is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. Tweede Zitting van den Militieraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 92 der wet van 19 Augustas 1861, betrekkelijk de nationale militie Staatsblad n°. 72); Gelet op de missive van den KolonelMilitie-Commissaris in het 3de district der provincie Zuidholland Doen te welen: dat de tweede zitting van den Militieraad voor deze gemeente wordt gehouden in een der vertrekken van het Raadhuis, op Maandag den 10,len en Dins dag den lld8n April 1876, op eerstgemelden dag des voormiddags te halftien, tol liet «loon van nitvpraak omtrent alle in do eerstexittiog niet afgedane zaken, op laatstgemelden dag des voormiddags te elf uren, tot liet doen van uitspraak omtrent lien die ais plaatsver vanger of ntiumiervèrvvisselaar verlangen op te treden voorts, dat tot het opmaken der daartoe vereischte bewijsstukkenvan heden at, ter Secretarie dezer gemeente, van des voormiddags negen tot des namiddags drie uren, de Zon dag uitgezonderd, wordt gevaceerd; welke gelegenheid de belanghebbenden worden vermaand zich te nutte te maken, daar aan den loteling, die reeds bij de militie is ingelijfd, overeenkomstig het bepaalde bij art. 70 der bovenaangehaalde wet, door den Koning, niet dan in bijzondere gevallen, het stellen van een plaatsvervanger kan worden vergund. Eindelijk wordt, ter voorkoming van misverstand, nog opgemerkt dat de loteling. omtrent wien de Militieraad in zijne eerste zitting reed* uitspraak livr-fi geilaan ^IKT in de tweede zitting behoeft te verschijnen, ten ware hij daarin een plaatsvervanger of een ■luiniiierverwissrlaar mocht willen voorstellen. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 30 Maart 1876. v. d. BRANDEI,ER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. burgemeester en wethouders van leiden. Gezien art. 264 der Wet van den 29stcn Juni 1851 Staatsblad N°. 85); Doen te weten, dat liet kohier der plaatselijke directe belasting over 1876 op lieden voorloopig is vastgesteld en van den 7,lf" April lot en met den 20u,n April aanstaande, ter Secretarie der gemeente (tinanciëele afdee- ling), van 9 lot 4 uren, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRANDELER, Burgemeester. Leiden. 6 April 1876. E «KIST, Secretaris. Bij den ondcrgeleekende zijn sedert de laatste opgave (zie Leidsche Cou rant li". 76) nog ingekomen de volgende giftenDoor tusscheukomst van den Heer Kapitein A. M. van der Heide, de zuivere opbrengst van bet Con cert gegeven ten voordeele van de noodlijdenden door den watersnood op 23 Maart jl. 281.50; van het ieidsch Dagblad: met de letters W. L. v. A. 1.02% en van Gebr. C. en eenige leerlingen /2.60; opbrengst cencr loterij gehouden door Johan en Frits ƒ16.— door tussclienkomst van den lieer 11. Garrer, lieer der Gebuurte n°. 1bij hem bezorgd 1.—. P. C. LIBRECHT LEZWIJN Penningmeester der Commissie. LEIDEN. 6 April. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter algemeene kennis ge- bragt, dat in de maand Junij e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot liet afleggen der examens, vermeld in artt. 4, 5 en 8 der wet van 1 Juni) 1865, gewjjzigd bij de wet van 8 Julij 1874, ter verkrijging van diplomata voor bet eerste en het tweede natuurkundig examen en het natuurkundige exa men voor hulp-apothekers, of van aclen van bevoegdheid als arts of hulp- apotheker, in art. 16 vermeld. Dag en plaats dier examens zullen nader worden bekend gemaakt. Zrj, die tot de examens wenschen te worden toegelaten moeten daarvan vóór 20 Mei e. k. schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der commissie van examen: voor het eerste natuurkundig •examen en liet natuurkundig examen voor hulp-apothekersden hoogleeraar dr. C. II. D. Buys Ballot, te Utrecht; voor liet tweede natuurkundig exa men, den hoogleeraar dr. F. C. Donders, te Utrecht; voor het geneeskundig examen, den hoogleeraar dr. M. Polano, te Leiden, en voor het praktisch examen van hulp-apothekerden hoogleeraar dr. R. S. Tjaden Modderman, te Groningen. De commissie uil het geregtshof te 'sHage, tot het alnemcn van het examen voor het notaris-ambt, zal daartoe zitting houden in het gebouw hij het hol in gebruik op Zaturdag 8 Mei aanst. en zoo noodig volgende dagen. Bij beschikking van den minister van financiën, dd. 3 April dezer, is bepaald dat de telegrafist 3e klasse A. J. Ilesse, alhier, zijne funcliën zal uitoefenen te Amsterdam, ingaande 1 Mei a. s., en dat met ingang van dien zelfden tijd de klerk 2e klasse, C. J. Strengers, aan het rijkstelegraaf-kanloor alhier wordt geplaatst. Heden is in het Paleis voor volksvlijt te Amsterdam de vroeger aan gekondigde bloemententoonstelling gehouden. De tentoonstelling munt uit boven velen harer voorgangsters. Ook het aantal inzendingen is grooter dan anders. De commissie van beoordeeling heeft o. a. toegekend vier gouden medailles en eene verguld zilveren medaille aan den heer J. van Leeuwen, te Leiden, voor; eene verzameling van bloeijende en niet bloeijcnde planten, Dracaena's in minstens 10 soorten, 25 bontbladerige warme kasplanten, 25 bontbladerige koude kasplanten, en Crolons in 15 soorten of verscheidenhe den alsmede eene verguld zilveren medaille en eene zilveren medaille aan Pli. Fr. von Siebold, te Leiden, voor 8 bont of gekleurdbladerige Pliormiums en 25 boulbladerige koude kasplanten. De collecte voor de watersnoodlijdenden heeft te Leiderdorp opgebragt ƒ231.86 en de leerlingen der openbare en bijzondere scholen zonderden voor dit doel ƒ9.14 al. Omstreeks 12 uur brak heden nacht brand uit in de broodbakker^ van S. van Kooten aan de Doesbrug, ontstaan door het vuur vatten van krullen. Door spoedige hulp en windstilte is men er in geslaagd den brand te bedwingenzonder evenwel te kunnen verhoedendat een gedeelte van de bakkerij is uitgebrand. Slechts een van de vier spuiten behoefde water te geven en omstreeks 1 uur was men den brand meester. Hel stoomschip Prinses Amalia, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 4 April van Port-Saïd vertrokken. Door wijlen jonkvr. J. C. Gulcher is aan de diaconie der Ned. Iierv. gemeente te Amsterdam een legaat vermaakt ten bedrage van ƒ2000. De bisschop van Haarlem heeft den heer H. F. Lith, op zijn verzoek, eervol onislag gegeven als deken en pastoor te Gouda, en in zijne plaats tot deken van het district Gouda eu tot pastoor der O. L. V. Hemelvaart aldaar benoemd den heer P. c. Th. Malingretot pastoor te Nootdorp den heer J. Scheerman; en lot pastoor te Tholen den heer A. Botten, kapelaan der 0. L. V. Hemelvaart te Gouda. Te Tiel is uit de cellulaire gevangenis een der gevangenen, die pre ventief gedetineerd was, ontvlugt. Een ladder, die tegen den ringmuur van liet gebouw stond, omdat daaraan reparatiën plaats hadden, heeft die ont- vlugting mogelijk gemaakt. Alle nasporingen zijn vruchteloos geweest. De Groninger hoogleeraar van ,der Wijck deelde onlangs, toen de be raadslagingen over het hooger onderwijs in de tweede kamer begonnen waren, eenige cijfers omtrent het vermoedelijk gemiddeld aantal der te Groningen studerenden mede. Die cijfers gaven geen gunstigen indruk om trent den bloei der hoogeschool aldaar en lokten vrij wat tegenspraak, ja verontwaardiging uit. Het collegie van curatoren heeft thans aan prof. van der Wijck een brief gerigt. Zij wijzen in dat schrijven in de eerste plaats er op. dat het van den hoogleeraar van der Wijck hoogst ongepast en on- voorzigtig is geweest om de officiële statistiek, die hij volgens zijn eigen beweren niet kende, te critiseren cn zonder cenig motiel als onjuist te stigmatiseren. Grooter bezwaren hebben curatoren echter tegen de wijze, waarop de hoogleeraar van der Wijck aan de tegenstanders der Groninger hoogeschool door die cijfers een wapen heeft in de hand gegeven, dat door den persoon, die de cijfers mededeelde, als vertrouwbaar zou kunnen zijn aangenomen en gebruikt; voorts, dat blijkbaar door liet verband tnsschen hetgeen de hoogleeraar van der Wijck heeft geschreven en den tijd cn wijze, waarop hij daaraan openbaarheid gaf, de bedoeling bij hem bestond om een nadeeligen invloed op liet voortbestaan der Groninger hoogeschool uit te oefenen, eene bedoeling, die, naar de meriiing van curatoren, zoo zij al kon worden overeengebragt met zijnen ambtseed, zeer zeker in strijd was

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1