zich in 55 dezer vaten 55 ankers spiritus bevonden. De waggon was uit Mannheim algezonden aan een Amsterdamsch handelshuis. Men meldt uit Paramaribo: De verjaardag van Z. M. den koning en die van Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden zijn alhier feestelijk herdacht. Ondanks den nog steeds zorgvollen toestand dezer kolonie was vooral i>ij eerstgemelde gelegenheid cene ontelbare menigte, voor een groot gedeelte uit de buitendistrieteuherwaarts gekomen. De volksfeesten, inzonderheid de aangekondigde wedstrijden op de rivier, gaven tot veel vreugde onder de bonte menigte aanleiding. Op de rivier werd de feestvreugde in den avond verstoord door het om slaan van een corjaal, waarin zich elf Chinesche arbeiders van de plantage Voorburg bevonden, waaronder eene moeder met vijf kinderen. Op eén na. die door een infanterist werd gered, kwamen allen, ten gevolge van het onstuimig geworden weder, om. 's GRAVEN11AGE3 April. Z. M. de koning groothertog heeft in de orde van de Eikenkroon be noemd: tot commandeur, generaal-majoor Le Maire en C. Mongenast, inspec teur-generaal bij de spoorweg-, post- en telegraafdiensten, beiden in België; tot officier, de heeren N. llauuise, directeur der registratie en domeine.n te Arlon, en A. Lebrun, hoofdingenieur van den Prins-Hendrik-spoorweg, te Luxemburg; tot ridder, de heeren S. Bormans, rijks-archivaris, en A. Cobert, advocaat, beiden te Luik. Door Z. M. is vergunning verleend aan den heer J. 11. L. de Ilaas, te Brussellot het dragen der versierselen van commandeur der orde van Karei 111, hem door Z. M. den koning van Spanje geschonken, cn aan den voor de dienst in Indië bestemden soldaat II. Gravillon, van het koloniaal werfdepot, lot het dragen van de Fransche herinneringsmedaille voor het deelnemen aan de expeditie in China. Tot notaris zijn benoemd: le Scherpen zeel de heer P. van der Wart J.Mz., cand. notaris te Leerdam, te llelvoirt de heer W. A. Gooien, cand.-notaris te 'sBosch, en te Geertruidenberg de heer B. L. Loeff, cand.-notaris te Ginneken. Tot adsistent voor den lijd van driejaren bij 'srijks veeartsenijschool te Utrecht is benoemd de veearts M. J. liengeveldte Amersfoort. Z. M. heeft benoemd tot commies van de posterijen 4e klasse, dc heeren: J. P. de Veer, J. F. YV. lloxel, F. 1'. 11. van der Schrieck, J. YV. B. Kiihnen, YV. llovens Greve, F. J. YV. van Goor, H. Plato, F. J. Meijer en F. J. Montijn, thans surnumerair der posterijen. Aan den 2en luit. J. R. G. de Veer, van het wapen der artillerie hier te lande, thans bij de landmagt in YVest-Indië gedetacheerd, is, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend uit dc militaire dienst, en de 2e luilt. 11. G. Gerritsen en A. E.Sliemens, beiden van het 1' reg. infanterie, zijn overge plaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indië. De luit. ter zee 1' kl. 11. J. E. van Gogli wordt geplaatst aan boord van het schroelstoomschip van Gaten, en de luit. ter zee 1« kl. K. YV. E. von Leschen, dienende als 1' officier aan boord van het wachtschip le Hellevoctsluis, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee le kl. J. Loots. 11. K. II. prinses Marianne zal morgen middag van hier naar Duilsch- land vertrekken. De heeren Gratama en van Houten hebben als amendement in de wet op het hooger onderwijs voorgesteld het opstellen cn verdedigen van een proefschrift niet vcrpliglend te stellen. In de zitting van de tweede kamer van heden is ingekomen dc defini tive oorlogsbegrooting en veslingbegrooting voor 1876. Verschillende kleinere ontwerpen zijn aangenomen, waaronder dat tot schadeloosstelling van den heer van Angelbeek met 36 tegen 21 stemmen. De beraadslagingen over de wet tot regeling van het hooger onderwijs zijn voortgezet over hoofdstuk IV (wetenschappelijke examen). Art. 83 (ver- j krijgbare doctoraten) is aangenomen met bijvoeging vün het doctoraal in wis- cn natuurkunde. Bij art. 84 is het amendement om het schrijven van een akademisch proefschrift niet verpligtend te Stellen verworpen. Morgen voortzetting. Voor het geregtshof alhier stond Zaturdag teregt een schippersknecht uit Casselerfeldbeschuldigd van valschheid in een onderhandsch geschrift en van dielstal op een bewoond vaartuig met behulp van binnenbraak, ten nadeele zijns meesters. In December jl. met het vaartuig De Jonge Gerard met een lading steenkolen uit Ruhrort te Leiden gearriveerd, zag dc schip per zich al spoedig genoodzaakt wegens eene treurige omstandigheid huis waarts te kceren en vertrouwde het vaartuig zijnen knecht, den besch.toe, hem ƒ25 achterlatende om in zijn onderhoud le voorzien. Dat geld evenwel werd buitensporig in losbandigheid verteerd en toen het in handen van an deren was overgegaan, moesten min eerlijke handelingen gepleegd worden om meer geld te bekomen. De koopman werd aangesproken en deze leende ƒ19: maar toen ook deze som was opgemaakt, vervaardigde de schippers knecht eenen brief, dien hij van zijnen meester zou hebben ontvangen en met diens naam onderteckendewaarop hij andermaal van den koopman ƒ15 ontving. Bij de terugkomst van den schipper werd de valschheid ont dekt, maar deze bad de goedheid te bepalen, dat hij het geld van het loon van den knecht zou inkorten. Die goedheid werd echter slecht beloond: op het eind van Januarij zag besch. zijn kans waar te nemen; hij brak een kastje in het vaartuig open en ontvreemde van zijn meester een bankbillet van 25. Mr. van Maanen eischic eene tuchthuisstraf van 5—15 jaren en twee boeten van ƒ50. Als verdediger trad op mr. Schuurbeque Boeije. De uit spraak zal Zaturdag aanst. plaats hebben. De van den moord op mevrouw van der Kouwen en hare dienstbode beschuldigd wordende 11. J. Jut is dezen morgen, nadat hem en zijne rnede- pligtige huisvrouw jl. Zaturdag de acte van beschuldiging was beteekend, uil de cellulaire gevangenis te Rotterdam herwaarts overgebragt en in het huis van burgerlijke en militaire verzekering ingesloten. Christina Goedvolk is kort daarna eveneens naar de gevangenis hier ter stede gebragt. tiI;ITINLAMkSCHt; BKI1SGTKSN SS 3f e E1. A US B. LONDEN 2 April. Volgens de Observer wordt in politieke kringen verzekerd, dat de re gering morgen zal aankondigen, dal zij er van afziet de koningin zich keizerin der Indiën te laten noemen. De bill, waarbij de koningin gemagtigd wordt nieuwe titels aan te nemen, zou echter gehandhaafd worden. De prins van YVales is te Alexandrië aangekomen. Te Londen zijn twee slagers, wegens het ter markt brengen van slecht vleesch. elk veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Uit Napels wordt aan de Times gemeld: De Vesuvius, die zich sedert verscheiden maanden reeds in werking bevond, is thans in volle uitbarsting. Op een grooten afstand hoort men sterke ontploffingen en ontzaglijke massa's damp ziet men langs het oosten wegdrijven. Op 19 Maart werd men door de wolken en den regen belet bet grootsch schouwspel, dat de Vesuvius aanbood, met juistheid na te gaan. De uitbarsting bestond alleen in het uitwerpen van lava; men zag geene gloeijende steenen in de hoogte wer pen; het schouwspel was schooner, doch niet zoo schrikaanjagend als de laatste maal. De wolken waren verlicht door den gloed boven den bran denden krater. Uit New-York meldt men dat door het huis van afgevaardigden met 141 tegen 61 stemmen is aangenomen de wet waarbij de tractementen der officieren enz. bij het leger belangrijk verlaagd worden. Op die wet stelde een republikeinsch afgevaardigde uit Jowa cene wijziging in den titel voor. Hij wilde de wel genoemd hebben: wet om het leger der Vereenigde Staten te straffen voor de dappere diensten die het bewezen heeft in het behouden van de Unie In ernst werd over dit voorstel gestemd; bet werd verworpen met 151 tegen 62 stemmen. Volgens een bij het dep. van buitenlandsche zaken te YVashington ont vangen berigt is op nieuw eene belangrijke omwenteling in Mexico uitge broken. Men gelooftdat dientengevolge de regering in bijna alle staten zal worden omvergeworpen. FRAKKKIJK. De verkiezingen van de hh. de Feltre, Bonapartist, en Larochejaquelin, legitimist, zijn door de kamer van afgevaardigden vernietigd. Naar men verneemt bestaat bij de regering het plan de wereldtentoon stelling in 1878 te Parijs te openen, en ligt het in haar plan die op de breedst mogelijke schaal te doen plaats hebben en haar in alle opziglen Frankrijks grootheid op het gebied van kunst en nijverheid en de vooruil- gaande ontwikkeling der andere natiën waardig te doen zjjn. Bij het hof van assises te Parijs is thans aanbangig eene op reusach tige schaal sedert jaren gepleegde bedriegerij ter ontduiking van de regten in de -halles". Het schijnt, dat alle beambten dier inrigtingen hierin de hand hebben gehad, en dat, over de laatste tien jaren berekend, de door de stad geleden schade vier millioen bedraagt. SPANJE. Een priester van Elorio. in Navarra, die van den kansel aan de Car- listen had verwelendat zij niet langer weerstand hadden geboden .aan de koninklijke troepen, is bij het verlaten der kerk, op last der overheid, in hechtenis genomen. Bij gelegenheid van de miswelke is opgedragen voor de soldaten die in den Carlistischen oorlog sneuvelden, nam een priester de aanwezigheid van het hof te baal om de zaak der godsdienstige onverdraagzaamheid te beplei ten. Ofschoon dit op de aanwezigen een pijnlijken indruk maakte, heeft de regering toch besloten noch dezen priester te vervolgennoch ver scheidene andere, die van den kapsel beschouwingen hebben geleverd over de pauselijke breve betreffende de godsdienstige eenheid. Officieus wordt gemeld, dat de regering besloten heeft de vrijheid van den kansel zoo veel mogelijk te eerbiedigen ten einde zich daarop te beroepen bij de verdedi ging in de corles van het beginsel der godsdienstvrijheid. UU1TNU» LAN U. Naar men verneemt heeft het geregtshof beslotengeen gebruik te| ma ken van het regt, om ingeval graaf Arnim aan de gedane dagvaarding niet voldoet, zijne eigendommen in beslag te nemen. De Voss. Zeii. meldt dat de toestand der fabrieksarbeiders te Berlijn hoe langer hoe treuriger wordt; thans heeft ook de fabriek van Siemens Halske, die anders 700 werklieden in dienst had. wegens gebrek aan werk de meeste hunner moeten ontslaan. De 200 thans nog in dienst gehouden werklieden hebben hunnen werktijd tot zes uren daags moeten beperken. Op het kerkhof te YY'ulsdorf is een gedenkteeken opgerigt ter nage dachtenis aan de 43 aldaar begraven slagloffers der ramp le Bremerhaven op 11 December, liet bestaat uit een marmeren kruis, omwonden met een lauwertak en voorzien van toepasselijke opschriften. Met het voetstuk heeft het eene hoogte van ongeveer 3 meter. OOST-INDIE. BATAYMA, 28 F.ebruarij. Omtrent den dood van generaal Pel leest men in het Alg. Dagbl. van IV. De treilende tijding is hier gisteren per telegraaf ontvangen, dat de militair en civiel bevelhebber op Atchin, generaal-majoor J. L. J. II. Pel, den dood gevonden heeft. Op het toppunt van zijn roemgesteund door het onbeperkt vertrouwen zijner manschappentoegejuicht door het geheele Nederlandsche volkdat van hem de voleindiging van het langdurig en moeijelijk werk in Noordwestelijk Sumatra verwachtte, wordt generaal Pel onverwacht afgeroepen van zijn post. Geen vijandelijke kogel of klewang-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2