LEIDSCHE COURANT, 8870. T. 80. DINGSDAG 4 APRIL De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderdDe prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco pp. 3.50 mei Ael F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 s jaarbuiten de expeditiekosten. Ajzonderlijke novrmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p, p. 6 Cents De prijs der Adveiuniieu is van 1—4 regels tedere regel meer 25 cents. STADS-BELICHT EN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Johannes Matthijs Benjamin Bakker, om tot het drijven van een draaibank eene inrichting, waarbij sloom wordt gebezigd, op te richten aan de Oude Vest, wijk 6, n°. 67: Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n». 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Dinsdag den 18"'° April aanst.'s voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. En wordt hiervan kennis gegeven door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 3 April 1876. E. KIST, Secretaris. blNlNENLAlNDSCHE BEKIGTEN. LEIDEN, 3 April. Wij vernemen dat Z. K H. prins Hendrik der Nederlanden, als eere- voorzittcr der commissie van loezigt en beheer, de morgen ten 1 ure te houden jaarlijksche algemeene vergadering van de leden der Kweekschool voor zeevaart alhier zal bijwonen. Bij de heden gehouden openbare aanbesteding is van het leveren en plaatsen van eenige stootpalen aannemer geworden P. van der Kamp voor ƒ1320 en van hel vernieuwen van houten overdekken en herstellen van trottoirvloeren van bruggen is van het le perceel aannemer geworden P. L. van Erkel voor ƒ1178 en van het 2e perceel J. N. van der Heydenvoor 699. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokesbij partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ25.— ƒ5.20 en ƒ2.55 en de laagste prijzen 25.— ƒ5.— en ƒ2.50. Het vierde en laatste concert der Maatschappij voor Toonkunst in dit saizoen, dat vroeger, om bijzondere redenen, werd uitgesteld, zal morgen avond. 4 April, plaats hebben. Het programma belooft veel goeds, de 5de symphonie van Beethoveneene ouverture van Mendelssohn en eene van Mozart; voorts het pianospel van onze stadgenoote mej. Goudsmit. en fraaije zangnommers, te geven door mej. Griepekoven, uit Keulen, de nieuwbe noemde onderwijzeres aan de muziekschool der maatschappij. Men zal dus reeds morgen met de talenten van laatstgenoemde als altzangcres kennis kun nen maken. Hare lessen aan de muziekschool zullen, naar wij vernemen, dadelijk na de Paaschvacantie worden geopend, zoowel die voor meergevor derden, als die, welke bestemd zullen zijn voor jongere leerlingen, tevens leerlingen der koorklassen. Olsclioon de gelegenheid tot inschrijving voor deze lessen nog niet openlijk is aangekondigd, moeten zich reeds onderschei dene leerlingen hebben aangemeld; trouwens is het niet te verwonderendat velen gaarne van het onderwijs van eene speciale zangeres, uit de uitstekende school van Schneider, en door dezen aanbevolenzullen willen gebruik maken. Moge haar eene warme ontvangst te beurt vallen, en zoodanige belangstel ling, dat wij haar, eens in Leiden gevestigd zijnde, ook lang in onze stad mogen behouden. Wij vernemen dat de muzikale uitvoering door het gezelschap Septem uit Leiden, ten voordeele van de noodlijdenden door den watersnood dezer dagen te Voorschoten gegeven, de som van 110 heeft opgebragt. De minister van binnenl. zaken heeft aan J. van der Tang, directeur der maatschappij voor schroefstoombootdienst te Rijnsaterwoudevergunning verleend tot uitbreiding van de stoombootdienst tusschen Haarlem. Gouda en Rotterdam en tusschen Haarlem en Leiden, door verandering der dagen van afvaart tusschen Haarlem en Rotterdam, alsmede door het in de vaart brengen van eene nieuwe stoomboot, genaamd Stad Haarlem. De acte van beschuldiging in zake Jut en zijne huisvrouw Goedvolk is verschenen. De beschuldiging is: manslag met voorbedachten rade (moord) te zamen en in vereeniging op twee personen begaan, gevolgd van diefstal bij nacht door meer dan één persoon in een bewoond huisten deele met behulp van binnenbraak, hebbende de manslag gestrekt om den diefstal gemakkelijk te maken en de ontdekking daarvan te voorkomen. De teregt- stelling is bepaald op Donderdag 27 April en volgende dagen. Het stoomschip Celebes, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 1 April te Port-Saïd aangekomen. Bij de algemeene commissie voor den watersnood te Amsterdam is tot hiertoe ingekomen 90385.22. Volgens het Hbl. zijn tegen den dag der onthulling van Thorbecke's standbeeld, 18 Mei. de volgende feestelijkheden vastgesteld: Onthulling van het monument ten ongeveer 1 uur. Cantate (van Schimmel en Nicolaï) en feestrede door den heer mr. G. M. van der Linden, in het Park. Diner in het Paleis voor Volksvlijt. Concerten in het Vondelspark en in het Park. Vuurwerk op den Ainstel bij de Hoogesluis. Aan het diner zullen, op enkele uitzonderingen na, alleen zij, die tot de inschrijving van het monu ment hebben bijgedragen, mogen deelnemen. De gastheeren van Thor becke's standbeeld, de leden van den Amsterdamschen gemeenteraad, zullen de gasten zijn aan den disch. Voor het overige zal het getal genoodigden zeer beperkt wezen. Naar men verneemt, is de datum der heropening van de maildienst Vlissingen- Queensboro' thans definitief bepaald op 15 Meia. s. Eenige dagen bevorens zal een der booten naar Queensboro' vertrekken, alwaar het nieuw aangelegde havenhoofd plegtig zal worden ingewijd. Aan het verslag van den staat en de verrigtingen der Utrechtsche zén- dingsvereeniging over het jaar 1875, dat dezer dagen als bijblad bij de maandberigtcn werd verzonden, ontleenen wij de volgende mededeelingen: In den aanvang van 1875 traden als nieuwe leden in het hoofdbestuur op de heeren ds. S. S. de Koe en d8. K. F. Creutzberg, predikanten te Utrecht en te Arnhem, en dr. T. C. L. Wijnmalen, bibliothecaris der kon. bibliotheek le 'sGravenhage. terwijl het bestuur onlangs het verlies te be treuren had van twee zijner leden, de heeren mr. A. baron Mackay van Ophemert en jhr. mr. J. W. van Loon. In het belang der verbetering der communicatie tusschen Nieuw-Guinea en Ternate werd een voorstel goedgekeurd, waarbij besloten werd van wege de vereeniging eenmaal 'sjaars voor hare rekening een schooner van Ter nate naar Nieuw-Guinea ten dienste van de belangen der zending te doen varen. De uitvoering hiervan werd opgedragen aan de commissie voor den handel, gevestigd le Rotterdam, in verbinding met den heer van Toorenenbergen, pred. aldaar, die voor dit doel de noodige gelden zal bijeenverzamelen. Reeds zijn 2/3 der voor de eerste reis benoodigde gelden bijeengebragt. Omtrent de wetenschappelijke werkzaamheid der vereeniging vindt men aaugeteekend, dat met den druk van het Baliueesch woordenboek geregeld wordt voortgegaanevenals ook met de uitgave van het Papoesch woorden boek. terwijl ook eerlang eene omwerking van de spraakkunst door den zendeling van Hasselt het licht zal zien. Van vele zijden zoowel in het binnen- als buitenland ontving men aanvragen van belangstellenden voor de uitgegeven drukwerken, liet belang dat gesteld wordt in alles wat N.-Guinea betreft neemt meer en meer toe. Zelfs uit Pisa ontving men een verzoek van prof. Teza, om hem alles toe te zenden wat de vereeniging in de Noefoorsche taal had uitgegeven. Aan eene aankondiging van prof. Kern in de Bjjdragen tot de taal-, land- en volkenkunde van Nederlandsch Indie van de door de vereeniging uitgegeven werken in de Papoesche taal, meent men voor een groot deel te moeten toeschrijven, dal de aanvragen naar genoemde werken zoozeer toenemen. Het bestuur besloot dan ook nu bij volgende uitgaven die door den boekhandel verkrijgbaar te stellen. In den loop van 1875 werden door de vereeniging uitgegeven: Het boek Genesis in de Noefoorsche taal, overgezet door den hecrRennooy, en eenige Psalmen en Gezangen in de Galelareesche taal, door den heer van Dijken. De zendeling P. B. llaag zal door het Java-comité als zendeling-leeraar worden gezonden naar Atchin. Te Harderwijk heeft een soldaat aan een zijner kameraden, in de chambree der kazerne, een diepe wond met een mes in den hals loegebragt. De gewonde is naar het hospitaal overgebragt. - Te Lonneker is in de vorige weck een metselaar, die in eene fabriek eenig herstellingswerk moest verriglen. in aanraking gekomen met de machine, waardoor hij tusschen het drijfwerk geraakte en vermorseld werd. Te 's Hertogenbosch is een man door hondsdolheid aangetast. Naar men zegt, was hij geruimen tijd geleden door zijn eigen hond gebeten, doch zou de wond toen door een geestelijke met den zoogenaamden St. Hu- bcrt-sleutel zijn gebrand. Ilij is naar het krankzinnigengesticht overgebragt. Te Ycnlo is Woensdag avond door de commiezen een belangrijke aan haling gedaan. In een waggon met 60 vaten cement werd ontdekt, dat

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1