LEinSCHE COIR All T. 1876. WOENSDAG 29 MAART. V. ?5. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De j.trijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50 met het F er slag der Handelingen van den Hemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.35. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 s/aars, buiten de expediliekosten. Af zonderlij ke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. De prijs der Advcrtcntiëu is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. 8T A DS-BERICHTEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 30<t,D Maart 1876des namiddags te twee uren. 1 Benoeming van een Bestuurder van het Werkhuis, uit de leden van den Gemeenteraad. 2°. Idem van een lid der Commissie van toezicht op de scholen voor mid delbaar onderwijs. 3». Idem van eene onderwijzeres 2de klasse aan de meisjesschool ls<° klasse. (43) 4°. Verzoek van Mej. B. Van Velzen wed. Ouivlee, om te worden gecon tinueerd als stads-vroedvrouw. (39) 5». Idem als voren van Mej. S. M Van Iperen. (44) 6°. Idem van dr. J. C. Kist. om te worden gecontinueerd als stads-doctor. (40) 7°. Idem als voren van Ur. G. Zaalberg. (40) 8». Idem van N. C. (ludshoorn, om een kelderioegang ie maken in de Burgsieeg. (33) 9". Idem van G. J. Boelen om een gedeelte der Binnenvestgracht bij de voormalige Heerenpoort aan te plempen. (341 10°. Idem van J. W. Van Gelderenom ontslag als hulponderwijzer aan de school n°. 2 voor minvermogenden. (35) 11°. Suppletoire begrooting en staat van af- en overschrijving op de be grooting, dienst 1875, van het Evangelisch Luthersch Wees- en Oude- liedenhuis. (37) 12°. Suppletoire begrooting, dienst 1875, van het Werkhuis. (38) 13°. Verzoeken van J. Scheltema en .1. I'. Rietbergen betrekkelijk het Bon huis op de Korte Langegracht. (45 en 47) 14°. Idem van A Borgman, om ontslag als hulponderwijzer aan de sehool n°. 2 voor minvermogenden. (46) 15°. Rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1875. (36) BINNENLANDSCHK BEBKJTEN. LEIDEN. 28 Maart. Wij vernemen dat de arrond.-regtbauk alhier, ter voorziening in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer mr. W. C. D. Olivier, heeft gesteld op de lijst van aanbeveling de hh.uir. J. de Clercq van Weel, kantonregter te Haarlem; mr. W. A. L. Domis, regter te Alkmaar (met het lot legen den derde), en mr. A. E. Croockewit, kantonregter te Noordwijk. De Vereeniging Harmonie gaf gisteren avond in den schouwburg eene comedie-voorstellingwaarvan de zuivere opbrengst den noodlijdenden door den watersnood ten goede komen zou. Het weldadige doel in aanmerking genomen hadden tie dilettanten een grooter opkomst verdiend vooral ook omdat het spel voor een liefliebberij-tooneel werkelijk zeer aardig was. Op gevoerd werden twee tooneelstukkent. w. //Mijn Tuinhuisje," uit het Duilsch vertaald door J. de Jong, en //Ara e Jacque," naar het Fransch door Stroobant, met eeu blijspel tot slot. getiteld: //Jcremias Krekel". Intusschen heeft de vele moeite, zorg en studie van de uitvoerende leden der vereeniging nog dit gunstige resultaat gehad dat als opbrengst der voorstelling een batig slot van 70.15% is ter hand gesteld aan onze stedelijke commissie voor den watersnood. Verder vernemen wij dat door den beschermheer der vereeniging, mr. B. Th. baron van Heemstra van Froma en Eiberst urenden president, den heer A. Verhoog, te dezer gelegenheid een gedenkpenning is uitgereikt. Leiden's ingezetenen worden het geven niet moede. Gisteren werd eene collecte voor den watersnood gehouden en heden voor de armen der christelijke gereformeerde gemeenten, en toch heeft die collecte ditmaal nog iets meer dan het vorige jaar opgebragl. De collecte voor de noodlijdenden door den watersnood, te Valkenburg gisteren gehouden, heeft 65.57 opgebragt. Op de buitenplaats Bijdorp te Voorschoten wordt een r. k. pensionaat gevestigd voor jonge jufvrouwen uit den beschaafden stand, onder leiding van dominicanessendat in Mei aanst. zal geopend worden. Het IFeekbl. v. h. Regt is niet ingenomen met den loop der beraad slagingen over de wet regelende het hooger onderwijs in de tweede kamer. "Indien de kamer op deze wijze denkt voort te gaan", zegt het, «dan is het te wenschen en te hopen dat de minister, hoe eer hoe liever, een einde make aan de zaak, en niet langer gedooge dat zijn werk op deze wijze door amendementen worde verknoeid, en dat hij eenvoudig, hoe eer hoe liever, een wets-ontwerp intrekke, dat, in plaats van beter, ons bedreigt met een veel slechteren toestand dan wij ooit gehad hebben." Het llbl. bcrigt dat de burgemeester van Amsterdam, voorzitter der algemeene commissie voor den watersnoodden lord-mayor van Londen onderrigl heeft van den waren toestand der overstroomingen hier te lande. Under dankbetuiging voor de bereidverklaring tot het inzamelen van liefde giften, is den lord-mayor medegedeeld, dat de Nederlandsche liefdadigheid voorziet in hetgeen tot leniging van den nood vereischt wordt. In de manchester Examiner komt een advertentie voor van de hh. j S. D. Bles Sons. Willing C0., Herman Samson Leppoc, EllingerC°. en den heer Henry S. Straus, vice-consul voor de Nederlanden, waarin om 1 bijstand gevraagd wordt voor de noodlijdenden door den watersnood in Nederland. Zij doen dit ten gevolge van een brief uit Rotterdam van de lirma de wed. Boas Jacobson, waarin de nood geschetst wordt, en ver klaard wordt: dat hulp van buitenslands zeer welkom zal zijn, daar duizen den geruïneerd zijn, door de vernietiging hunner huizen en het verlies van hun vee. ((„middellijk zijn bij enkele leden der commissie te Manchester giften ingekomen, tot een gezamenlijk bedrag van 529,18 of 6358,80. De Engelschen, zegt het Hbl.zijn een edelmoedig volk, en hun kooplieden en industriëlen laten zich nooit onbetuigdwanneer hun hulp gevraagd wordt. Een reden om haar slechts te vragen, wanneer zij werkelijk onont beerlijk is. De eerste afdeeling onzer landgenootendie zich in de Transvaalsche republiek metterwoon gevestigd hebben (de hh. van Gorkontdr. Jorissen c. s.) is, volgens ontvangen berigt, den 7JeD Februari, behouden en in goeden welstand op de plaats hunner bestemming (Pretoria) aangekomen. Men roemt zeer de vriendelijke en voorkomende wijze, waarop zij ontvangen werden. De landreis had ongewoon lang, 26 dagen, geduurd, door den hoogen waterstand in de rivieren, doch was aangenaam geweest door den goeden geestdie onder de leden van het gezelschap heerschte. (/V. v. d. D.) -- Den 3'ltD April zal van het koloniaal werfdepot te Harderwijk naar Rotterdam vertrekken een detachement suppletie-troepen, sterk 200 man. met 10 onder-ofïicierenom dien dag aldaar over te gaan aan boord van bet via Suez naar Java bestemde stoomschip Drenthe. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den kapitein der artillerie J. Schneither. Naar men uit 's Hertogenbosch meldt blijft liet water steeds vallende en is hel thans binnen zijne oevers teruggekeerd. In de verschillende fabrie ken is de arbeid hervat, de scholen zijn aUe weer geopend. De algemeene watcrnoods-commissie aldaar ontvangt voortdurend van alle zijden hulp. Van Z. M. den koning, die reeds groote hoeveelheden kleeding- stukken deed alzeuden, is weder eene aanzienlijke partij ham, spek en worst ontvangen. Het getal personen, die in de meest geteisterde gemeenten tengevolge van de waterramp hunne woning hebben moeten verlaten, bedraagt 5432. Van deze werden 1176 opgenomen in scholen en andere openbare gebouwen, de overigen werden bij particulieren verpleegd. Men meldt uit Oijen van den 25s"n: Gisteren morgen verspreidde zich alhier al vroegtijdig de tijding, dat er een stoomboot voor anker was ge komen met levensbehoeften en kleederen voor de noodlijdenden. En waar lijk, dank zij de goede zorg van de hoofdcommissie te s Boschwerd hier een zeer ruime voorraad van brood, kleedingslukkendekens enz. gelost. Tevens ontving onze commissie het berigt, dat er ook voor haar een tent van Z. M. den koning beschikbaar was gesteld, waarin gekookt kon wor den. Die tent was reeds in het begin der week te Lith aangekomen, doch men had verzuimd dit naar hier te berigten. Terstond werden nu maat regelen genomen om de tent te doen halen en zoo spoedig mogelijk op te zetten. In de behoefte kan thans voldoende worden voorzien. Hoe hoog de nood bier gestegen was, kan hieruit blijken, dat toen de eerste uildee- ling van brood had plaats gehad, vele kinderen hunne ouders schreijende te gemoet liepen en het grootste gedeelte van hel brood reeds verorberd was, eer men de woning had bereikt. Trouwens sedert half October, toen het eerste hooge water kwam, is hier door de arbeidende klasse niets meer verdiend. Te Tilburg had Zondag 11. een treurig ongeluk plaats. Een oppassend fabrieksarbeider wilde bij zijn buurman op verzoek een rat gaan schieten, toen hem juist bij 'het verlaten van zijn huis zijn vrouw tegemoet kwam.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1