de eerste levensbehoeften te rangschikken: de vleeschprijzen zijn zoo hoog dat de arbeidende standen zich nagenoeg geheel van dierlijk voedsel moeten onthouden. De vermindering van 6 a 10 cents per kilogramdie bij afschaf fing van den accijns de vleeschprijs kan ondergaan, zal dit voedsel voor den werkman of arbeider niet meer bereikbaar maken. En bovendien is het niet eens zeker dat afschaffing de voorgestelde prijsvermindering zal ten gevolge hebben. Die prijsvermindering zou bovendien voornamelijk ten bate komen van de meergegoedenterwijl de tabaksbelasting daarentegen in ons land algemeen zou drukken. De regel dat hel equivalent moet drukken op de zelfden die de afgeschafte belasting droegenzou hier dus uit het oog ver loren zijn. lil elk geval, en dit was liet gevoelen van verre de meeste leden, zouden de zeep en liet zout den voorrang verdienen boven het gcslagt. De suiker kon men ter zijde laten met het oog op de spoedig daarover te nemen be slissing. De slotsom van de meeste leden was dat de gedane voorstellenals een geheel beschouwd, niet aannemelijk waren. Het ontwerp lot invoering van eene tabaksbelasting werd zooals het daar ligt algemeen onaannemelijk gekeurd, ofschoon er verscheidene leden waren die in abstracto den tabak geschikt achtten om ecnigszins aanzienlijk belast te worden en daarom alle poging om den tabak meer bepaald te belasten nog niet opgegeven wilden hebben. Bij de thans voorgestelde wijze van heffing van den accijns zouden, naar liet vrij algemeen gevoelende drie hier in aanmerking komende hoofdbe langen. de handel, de inlandsche cultures en de fabrieksnijverheid, in zeer liooge mate worden benadeeld. Bovendien golden tegen dit ontwerp deze grieven: de uniforme belasting van 22 per 100 kilogram, waardoor de min vermogenden onevenredig gedrukt zouden worden en de onwaarschijnlijkheid dat de coiisutntie hier te lande 12 millioen kilogram zou bedragen. 's GRAVENHAGE. 27 Maart. Tot burgemeester der gemeente Zwartsluis is benoemd de heer mr. R. .1. \V. F. baron van Iloëvellonder toekenning van eervol ontslag als bur gemeester der gemeente Nieuwleusen. Bij de directie der marine te Hellevoetsluis is benoemd tot opzigter van politie de gepens. sergeant der mariniers H. J. Reisigen bij die te Amsterdam zijn benoemd tot teekenaar le kl.de tcekenaars 2e kl. J. Roos en F. A. J. Gerner. Door den minister van koloniën is de heer J. Holteekenaar 3e kl. bij de directie der marine te Amsterdamgesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden geplaatst als scheeps- leekenaar aan liet marine-etablissement te Soerabaija. Z M. de koning is gisteren avond omstreeks G ure van hel Loo in de residentie teruggekeerd. Z. K. II. prins Hendrik bragt Z. M. aan het station den welkomstgroet. Volgens alhier ontvangen telegrafisch berigt is H. K. 11. mevrouw prinses za Wied (prinses Maria der Nederlanden, dochter van Z. K. H. pirns Fre- derik) van een prins bevallen; zijnde dit haar derde zoon. In de zitting van de tweede kamer van heden heeft de heer Mees ver lof bekomen om nader de regering te interpelleren over den toestand der nieuwe Maasmond na de laatste stormen. De beraadslagingen over de wet tot regeling van hel hooger onderwijs zijn voortgezet. Met 36 legen 28 stemmen is aangenomen eene motie van den lieer Moens. uitmakende dat de onderwijsvakketi bij de universiteit in de wet zullen worden opgenomen. Artt. 34 en 35 zijn daarop geschorst, ten einde den minister de gelegenheid te geven een nieuw programma vast te stellen; artt. 36 tot 47 en 50, sommige na kleine wijziging, zijn goedge keurd. Art. 43 is aangehouden tot na art 55. Het gemeentebestuur alhier heeft bepaald, dat de kermis Maandag 8 Mei e. k. beginnen en den 16,n d. a. v. eindigen zal. Omtrent de vraag of na deze de kertnis hier ter stede lot de geschiedenis zal bchooren dan wel zal worden in stand gehouden, verkeert men nog in het onzekere. Bij de behandeling van de jongste gemecnle-begrooting toch maakte het raads lid de heer Mouton zijn voernemen kenbaar om een voorstel te doen tot afschaffing van de kermis. Heeren kerkvoogden der Ned. hervormde gemeente alhier ontvingen dezer dagen voor de restauratie van de Groote Kerk verscheiden aanzien lijke giften, o. a. van den heer 0. baron van Wassenaer Catwijck en echt- genoote de som van ƒ1000. -• Heden middag ten hall twaalf ure is bet detachement jagers, dat ge durende eene week op het terrein van den watersnood dienst heeft verrigt. alhier binnengekomen. De teruggekeerde troepen werden aan het Rijnspoor station door het reg. grenadiers en jagers en de stafmuziek ingehaald en naar de kazerne geleid. BUITEWLAJNDSCHE BER1GTEN. SS X *i K ij A X I». LONDEN 26 Maart. De prins van Wales is te Caïro aangekomen en door den Khedive ontvangen. Volgens berigt uit Cape Coast Castle, van 5 Maart, heeft de kornman- dant van de Britscbe zeemagt te Whydah ingesteld een hof van enquête, dat den koning van Dahomey heeft veroordeeld tot het betalen van een zware boete, voor de bcleedigingcn Engelschen aangedaan door zijne onder danen. Drie maanden uitstel zijn verleend. Zoo geen betaling volgt, zal de kust geblokkeerd worden. FBA1VKKMK. De kamer van afgevaardigden heeft de verkiezing van den heer Aymé de la Clievrelièrein het dep. der Beide Sèvres, met 333 stemmen tegen 152 nietig verklaard, omdat de geestelijkheid en de administratie zich bij deze verkiezing verre le builen waren gegaan. Hel Journ. off. brengt een ministerieel besluit ter opeubare kennis, waarbij de intrest der schatkistbons, loopende van drie tot vijf maanden, bepaald wordt op 1 pCt., van zes tot elf maanden op 1% pCt.en tot een jaar op 2% pCt. In een schrijven van den bisschop van Orleans, in de Gaz. de France opgenomenverklaart deze dat liet door de regering aangekondigde voorstel om de toekenning van academische graden door gemengde examen-co i mis siën. gelijk die bij de nieuwe wet op de vrijheid van bet hooger onderwijs werd ingevoerd, af te schaffen, het hoofdbeginsel dier wet zelve zou aan tasten. Werd toch zoodanig voorstel aangenomen, dan zouden de hoogleeraren der vrije universiteiten weder volkomen in denzelfden toestand geraken als vroeger en niet meer zijn dan repetitors en handlangers van de professoren der staals-inrigtingen. De bisschop ziet ii; den stap der regering het begin van een krijg legen de kerk, bewerende, dat er reeds plannen gesmeed worden om geestelijken uit te sluiten van de schoolbesturen, het geven van onderwijs door leden van geestelijke orden te verbieden en daarentegen onbeperkte vrijheid af te kondigen voor herbergen en politieke bijeenkom sten. Om ons de republiek te leeren liefhebben, zegt hij, is het eerste, wat men doet, haar te vereenzelvigen met bestrijding van de godsdienst. SPANJE. lil de cortes is door de regering medegedeeld dat alle provinciën voortaan zullen worden gelijkgesteld, dat is dat zal worden voorgesteld de «fueros" der Baskische provinciën in le trekken. Voorts verklaarde de regering, dat het strafwetboek geen bepaling behelsde ten opzigt van priesters, die, zonder toestemming des konings, herderlijke brieven openbaar maakten. Naar aanleiding van de breve van den Paus, in zake de godsdienstvrijheid, zal de regering een krachtig verloog tot Spanjes vertegenwoordiger bij het Vaticaan rigten, met last dit aan kardinaal Antonelli mede te deelen. BV1TSCHLAN». De uitslag der volkstelling in Pruissen is thans bekend gemaakt. In 1871 bedroeg het totaalcijfer ruim 24.600,000; thans bedraagt het ruim 25,700,000; mitsdien 1,100,000 of 4 pCt. meer. Iti geen stad is de be volking in dien tijd zoo toegenomen als te Berlijn; de vermeerdering be draagt aldaar 17 pCt. Graaf Moltke heeft als lid van het heerenhuis een langdurig verlof ver zocht, daar hij om redenen van gezondheid naar Italië vertrekt. De Volkszeitungte Keulen verschijnende, bevestigt, dal bisschop Martin, van Paderbornop verzoek der Nederlandsche regeringons land verliet. Men gelooft, dat hij naar Engeland vertrok, van waar hij zijn bis dom zal blijven besturen. Ook de Volkszeit. meent, dat het besluit der Nederlandsche regering een gevolg is van den ban. onlangs uitgesproken over een priester te Paderborn. die zich aan de geestelijke wetten onderwierp. Uit Bern meldt men nader dat de groote demonstratie, ter eere van den verjaardag van het optreden der Parijsche commune op het getouw ge zet, geen deelneming heelt uitgelokt. Slechts een gering getal personen heelt zich op den avond van dien dag, op 18 Maart, verzameld op de Mun- sterplatz. Voorafgegaan door het muziekcorps van het radicale Griitli-Verein, vormde zich een stoet van ongeveer een twintigtal fakkeidragende socialisten. Op het oogenblik, dat de feestelijke optogt zou aanvangen, werd de roode banier onthuld en zou men door de stad trekken. Dit plan kon echter niet worden verwezenlijkt, want de zaamgeschoolde menigte betoonde zich over die vertooning zoo verbolgen, dat de socialisten niet slechts den marsch niet konden aanvangen, maar in een oogwenk uiteen waren gejaagd en de roode vlag den banierdrager was ontnomen en hij zelf op den grond werd gewor pen. Zoodra dit had plaats gehad en de socialistische bende zich uit de voeten had gemaakt, herstelde zich de openbare orde. Uit Belgrado meldt men dat de te Linz geïnterneerde Nederlandsche jufier. Merkus, van daar is ontvlugt en le Belgrado is aangekomen. Zij werd door eene volksmenigte begroet en zal er haar verblijf houden. OOST-I Hf WIE. BATAVIA. 17 Februarij. De chef over dc geneeskundige dienst uit Atchin rapporteert o. a.: Bij de op 11 Jan. onder behandeling gebleven 662 lijders zijn tol en met den 20s<"1 bijgekomen 667. totaal 1329; hiervan herstelden 413, werden geëva cueerd 148 en overleden 27zoodat op den 21slen onder behandeling bleven 741. De gezondheidstoestand der troepen werd in bet algemeen iets beter, ofschoon de buikaandoeningen zich in eenigzins meerdere mate begonnen voor te doen Gelukkig is sedert een paar dagen het weder wat veranderd en heeft de banjir ons. voor hel oogenblik althans, verlaten, op eenige kampongs na in de nabijheid van de rivier Tanahbang, die weer plotseling aan het rijzen is gegaan. Een opiumpachter, Lim Kèsoente Grusee, beeft beslag gelegd op, en den verkoop aangekondigd van ongeveer 5000 picols tinliggende in 's lands algemeene pakhuizen, en toebehoorende aan de regering, en zulks ingevolge een door genoemden pachter ingeslelden eisch tot schadevergoeding, hem door den raad van justitie te Soerabaija toegewezen wegens het niet tijdig leveren van opium. Deze schadevergoeding bedraagt ƒ142,000. De regering bood ƒ1700. Beide partijen hebben deze zaak voor het hooggeregtshof ge- bragt; Lim Kèsoen hield zijne vordering slaande; de regering eischte dat de door haar aangeboden vergoeding zou worden verklaard te zijn in overeenstem ming met de omstandigheden. Het hof heeft het gemelde tin ten executoi- ren verkoop aangewezen. Thans is de zaak bij den raad van justitie aanhangig. Men verneemt dat bij den chef der telegraphie te Tjilatjap dc ijzeren geldkist is opengebroken en daaruit ontvreemd de niet geringe som van ruim vijftien duizend gulden.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2