BUITEN LANDSCHE BEKIGTEN zakkingen of scheuren in de dijken hebben zich niet voorgedaanterwijl de bestaande goed voorzien zijn en voortdurend bewaakt worden. Te 's Bosch teckende het water 21 Maart vm. 8 uur 6.12 M. boven A. P., in 24 uur ge vallen 0 08 M. Te 's llcrtogenbosch begint het water, naar men van den 20'" meldt, iets te vallen. Is voor de mecrgegoeden het water een schier ondragelijke last, verreweg de meesten hebben het water in huis, de mindere man verkeert in een ongelukkigen toestand: geen werk, het water in huis, wonen op een zoldertje. Gelukkig wordt er nogal onderstand verleend. Maar in de behoefte te voorzien van allen, is bijna onmogelijk. Er wordt hier veel meer geleden dan men zou ki.nncn vermoeden. Wie zich daarvan overlui- gen wil, begeve zich maar eens naar de zolders en bovenkamers in de ach terbuurten. Op hokken, waar licht en lucht door dakpannen en galen in den muur met moeite toegang vinden, zitten talrijke gezinnen. Brood is er door de uitmuntende zorgen der commissie genoegmaar aan menigeen ontbreekt bijna alles: dekking voor den langen kouden nacht, linnengoed om zich te verschoonenzeep om zich Ie wasschen, in een woord juist dat. wat in staat zou zijn vrecsselijke ziekten, als gevolgen van den watersnood, te weren. Be met 'skonings ordonnance naar Liili vertrokken stoomboot met levens middelen heeft 8 van de door Z. M. beschikbaar gestelde tenten met kook- toeslcllen derwaarts gevoerd. Te Oijen zijn 120 vlugtelingen opgenomen in het kasteel van jhr Smits, te TeefTelen 45 in de school, te Lithoijen 120, deels in 2 aanwezige schepen, deels tijdelijk bij particulieren, openbare ge bouwen als raadhuis, school, enz. staan aldaar onder water, te Litli 85 in de school en gereforn eerde kerk, 233 in 40 tenten, te Kessel 8 op den zolder der school, reeds 16 zijn van daar naar particulieren overgebragt, te Maren 20 op het raadhuis en den zolder van het schoolhuis en te Alem 25 in de school. Daar waar behoefte aan tenten was, zijn deze achterge laten Zes kisten met klcedingstukken, enz. zijn van wege Z. M. den koning aangekomen. Een correspondent schrijft uit 's Bosch aan het Hbl.: Het is een ver makelijk, nooit te vergeten schouwspel, dat de straten van deze werkelijk schoone Brabantsche stad opleveren Wij voeren in een schuitje door de Wolvenlioek en Waterstraat, langs de rijkskweekschool, de kazerne van de tnarcchaussée enz. Aldaar op de Schapenmarkt, iu de Snellestraat en Vugh- terslralen staal van twee voet tot een meer water. Ik seinde u voor de grap dat wij bijna in een marmeren gang schipbreuk hadden geleden, om het dus met eeu enkel woord aanschouwelijk te maken hoe de toestand is. Uitwijkende voor een houten bak, waarin een bejaard heer zich deftig naar huis boomde, dreven wij bijna de gang binnen van een fiaaije woning, waarvan de zijkamer, keuken, enz. geheel onder water stonden. Wij zagen in een groole schuit een dienstmeisje aankomen, dal boodschappen gedaan had. Daar de boot niet in het huis kon, stapte zij netjes in een houten bak. die in de gang lag. en voer daarin naar de trap, waar zij behouden aan wal stapte. De bakken, die men gemaakt heeft, gelijken hel meest op groote etensbakken met hooge randen. Wij zagen verderop wel honderd mensclien op stelten door het water loopen. Men meldt uit Boxtel: Schoon door een zee van water omringd, heeft deze plaats geen overlast. In het naburige St. Michiels-Gestel is het treurig gesteld; in het dorp zelf staal het water 2 a 3 voet hoog en zijn vele hui zen overgestroomd. Daar de wegen naar Vught, 's Bosch en Boxtel onbe rijdbaar en onbegaanbaar zijn, is alle communicatie afgesloten en die plaats alleen nog van de Schijndelsche zijde met moeite te bereiken. Ook de dor pen den Dungen en Egemonde zijn ingeloopen; de postcommunicatie met Boxtel wordt via Schijndel onderhouden. Op het raadhuis van deze laatste plaats vii.dt een groot aantal gevlugten van de Gcstelsche kanten inkwar tiering en verzorging, terwijl vele vrouwen en meisjes in de liefdegestichten zijn opgenomen. Te Vught staat mede een groot gedeelte van het dorp onder water. Gelukkig is men er in geslaasd den polderdijk voor doorbraak te bewaren en, daar het water vallende is. hoopt men den polder voor overstrooming te behoeden. Men verzekert, dat hel wel een paar maanden zal aanhouden, alvorens de lijn van Boxtel en Hedel weder berijdbaar zal wezen. Uil Geffen meldt men van den 21'": Gisteren zijn door den commissaris des konings in deze provincie van 's Bosch via Uden verzonden duizend roggebrooden a 6 kilogr. voor de noodlijdenden te GefTcn, tleesch. Nuland en Rosmalen. De ellende daar is onbeschrijfelijk: alle gebouwen zijn onder- geloopen en deels ontruimd. Sedert vijf dagen hoorde men noodkreten uit de bouwhoeve Klarenoord bewoond door een 70-jarigen grijsaard. Joh. van de Verdonk, die met vier kinderen en elf stuks melkvee gedurende dien tijd tot aan de borst in het water heeft rioorgebragt. Er was wegens gebrek aan vaartuigen geen moge lijkheid om hen Ie redden. De bemanning eener bootdoor den hoofdcom missaris van policie te Js Bosch met levensmiddelen naar Bosmalen gezon denbragt eindelijk redding. Bijgestaan door den kommandant der brigade kon. maréchausée te Oss, begaf die bemanning zich met haar vaartuig naar de overstroomde hoeve. Men slaagde er in mensclien en vee in hel vaartuig op te nemen, hetgeen niet zonder moeite ging, daar het reeds duister was geworden. Aan wal gekomen, werd aan den grijsaard en de kinderen die allen den dood nabij warenterstond hulp verleend. 's GKAVENHAGE22 Maart. Tot bewaarder der hypotheken, hel kadaster enz. te Amsterdam is benoemd de heer E. II. F. W. Mathon, thans directeur der registratie te Middelburg. Z. M. de koning keert aanstaanden Zondag in de residentie terug. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren heeft de minister van binnenlandsche zaken het amendement Kappeyne, betredende het athenaeum te Amsterdamen het sub amendement van der Hoeven bestreden en het standpunt der regering verdedigd. De regering had geen schuld aan de ont stane verwarring. Zij heeft het voorstel gedaan, op breeden, milden grond slag gebaseerd. Het waren de amendementen die de doos van Pandora hebben geopend. De grondslag van het stelsel der regering was tweëcrlei: 1". er zijn athenaea; 2". zij hebben geen jus promoveudi. Wat aangaat het jus promovendi, de regering had geëerbiedigd het bezit en de regten uit het bezit voortvloeijende, geëerbiedigd den geest der natie, die de drie bestaande rijkshoogescholen wilde handhaven. De kamer had ook zoo besloten in weerwil dat de parlementaire stukken dit anders deden vermoeden. Nu verder te gaan, eenc vierde universiteit op te rigten, het jus promovendi te geven aan andere leeraren dan door het rijk zijn aangesteld, dat was niet het stelsel der regering. De regering was te rade gegaan met het bestaande en heeft daarop voortgebouwd. De grondslag, hier gelegd, was geheel in den geest der bestaande wetgeving. Zoowel de wet op het lager als die op het middelbaar onderwijs gaat uit van de gedachte dat aan commissiën of auto riteiten van staatswege aangesteld, de bevoegdheid wordt toegekend. In deze wet is voortgebouwd op de bestaande basis onzer wetgeving. Wat betrof eene conscientievraag van den heer lleydenrijck, of de minister bij aanneming van een der amendementen het wets-ontwerp zou intrekken, de minister moest daarop hel antwoord schuldig blijven. De behandeling van de wet op het hooger onderwijs is eene moeijelijke en gecompliceerde zaak. Het komt daarbij op aan, redenen tegenover redenen te stellen. De regering had rekenschap gegeven van hare overtuiging. Na den afloop der beraad slaging zou de regering onderzoeken of zij het ontwerp, waarbij zoo ver schillende punten ter sprake komenzal kunnen handhaven. In de zitting der kamer van heden heeft de regering, na de beslissing van gisteren, waar sprake was van «athenaea", dit gewijzigd in «Amster- damsche athenaeum". Een amendement van den heer van der Hoeven, om het beginsel van athenaea in de wet te behoudenis verworpen met 43 tegen 24 stemmen. De discussie is aangevangen over art. 33 (vier facultei ten) en de daarop voorgestelde amendementen, tot behoud der theologische faculteit. Morgen voortzetting De gemeenteraad heeft tot leeraar in de scheikunde en natuurlijke his torie bij het gymnasium benoemd den heer dr. A. H. Pareau, te Utrecht. ENGELAND. LONDEN 21 Maart. De prins van Wales heeft vóór zijn vertrek uit Bombay lot den onder koning eeri schrijven gerigt, dat in het officiële blad is openbaar gemaakt. De prins zegt dat zijne verwachtingen overtroffen zijn, en dat de ontvangst, hent door de inlandsche vorsten, hoofden en bevolking allerwege bereid, hem zeer aangenaam is geweest. Hij hoopt dat de millioencn Indische onderdanen van de koningin meer en meer overtuigd mogen worden van de voordeelen van het Britsche beheer, en voegt er bij, dat de inlandsche troe pen eene legcrmagt vormenop welke het land met reden trotsch mag wezen, llij eindigt met den onderkoning en de ambtenaren te danken voor de gastvrijheid <n hulpvaardigheid, hem gedurende de vier maanden van zijn verblijf in Indië betoond. Het ontwerp betreffende den nieuwen titel aan de koningin te geven is door het lagerhuis in comité goedgekeurd. Een beriglgever van de Times deelt mede, dat te Colacin Australië, 293 runderen, gefokt door den heer Robertson, verkocht zijn voor 30,807 4. Eene vaars bragt 2200 op. In het noorden houden de sneeuwstormen aan; in Schotland zaten dezer dagen drie treinen in de sneeuw vast. Men verneemt dat Zaturdag, aan de kust van Cornwall, de Fransche stoomboot Isabellevan La Rocheile, is stuk geslagen. De bemanning, uit 30 koppen beslaande, zou daarbij zijn omgekomen. F ii.A K Ik O ei. De minister van financien heelt bij de kamer de begrooting voor 1877 ingediend. De in! omslcn zijn geraamd op ruim 2672 millioen en de uitga ven op ruim 2667% millioen; dat is voor de inkomsten ongeveer 97 mii- liocn en voor de uilgaven ruim 96 millioen meer dan op het budget van 1876. Een aantal Carlistische officieren en soldaten heeft zich voor het vreemden-legioen laten aanwerven en zal naar de provincie üran gezon den worden. Dezer dagen zijn Chaplain «gérant" van het blad Les Droits del'Homme, en Gabriel Üeville, redacteur, door de correctionele reglbank van Meanx re- spectivelijk veroordeeld tot 24 uren gevangenisstraf en 1000 frc. boete en drie maanden gevangenis met gelijke boete, wegens een artikel over «De amnestie en het linker centrum", waarin o. a. hel volgende voorkwam: «De brandstichtingen, de teregtslelling der gijzelaars, dat alles behoort tot de politiek; dal zijn louter politieke feilen, uitvloeisels van theoriën, welke wij voor het overige hier niet te beoordeelen hebben; alle veroordeelden behoo- ren derhalve amnestie te erlangen. De republikeinen begeeren geene genade, noch ontferming, noch medelijden; zij willen wat regt is en anders niet. Er zijn mannen veroordeeldomdat zij zich schuldig hebben gemaakt aan overtuiging, aan moed; sedert vijf jaren lijden zij allerlei ellende; sedert vijf jaren lijden zij naar ligchaam en geest, en wanneer een vurige wcnsch wordt geuit naar het einde dier jammeren, wanneer dit met ongeduld ver beid wordt, denkt men er aan, door nietige gunst de smart te honen. De Magenta, die onlangs in de haven van Toulon is gezonken, had een dertigtal kisten aan boord, inhoudende inscriptiën en archaeologische steenen, die te Carthago waren gevonden. De kisten, die een aantal graf schriften bevatten, z\jn geligt en thans naar de nationale bibliotheek over gebragt. De verzameling schilderijen van ridder von Lissingen, uit Weenen, is

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2