LEIDSCHE COURANT. 70. DONDERDAG 23 MAART. STADS-BER ICHTEN. HINNENLANDKCHE BER1GTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50 met het Ferslag der Handelingen van den tiemee.nteraad 3.35, franco p. p. f 3.35. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expediiiekosten. Af zonderlij ke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advcrleniiihi is van 1—4 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. Ter Gemeente-Secretarie en op liet Museum in de Lakenhal op den Ouden Singelis tegen betaling van 30 cents verkrijgbaar de Catalogus van schil derijenteekeningen, gravures, oudheden en andere voorwerpen in het Stedeljjk Museum te Leiden. LEIDEN, 22 Maart. Wij vernemen dat ook het hier bestaande Reciteer-collegie van Lennep het plan heeft opgeval eene openbare uitvoering te honden ten voordeeie van de noodlijdenden door den watersnood. Waarschijnlijk zal die uitvoe ring plaats hebben op 5 April aanst. Ook dit loflelijk streven om iets bij te dragen tot leniging van den nood van ongelukkigeu moge hij onze stad- genooten sympathie en ondersteuning vinden. In de vergadering van de Maatschappij van fraaijc kunsten, departe ment Leiden, hield gisterenavond de heer J. M. E. Dercksen eene voordragt, waarvan het onderwerp, gekozen uit de historische romantiek, waarin de heer Dercksen zich in den laatsten tijd beweegt, het leven teekende van Philips Willem van Nassau, den zoon van den vader des vaderlands, die door den Spaansehen dwingeland uit Leuven werd opgeligt. Na de pauze droeg de spreker een 4-tal gedichten voor. waarvan de titels luidden: //Lijkenzien". »Een oud acteur", «Des Duitschers Vaderland" en //Kussen", die op de toe hoorders den gunstigslen indruk maakten, De minister van biunenlandsche zaken, overwegende dal bij zijn de partement ecnige gillen zijn ingekomen bestemd voor de noodlijdenden door den watersnood, brengt ter algemeene kennis: dat lol het ontvangen dier giften meer bepaald is aangewezen de algemeene commissie voor de nood lijdenden door de jongste overslroomingeu te Amsterdam, van welke com missie de burgemeester van Amsterdam. jhr. mr. C. J. A. den Tex president en de heer mr. J. A. Sillem secretaris is Dezer dagen is verschenen: Bijdrage voor eene grondwettige beweging ter afschaffing der patentbelastingdoor Multapatior (L. Pllilippoua). Aan leiding tot de uitgave van dit geschrift gaf het volgende: De Verecnigiiig voor handel en nijverheid te 's Gravcnhage heeft gemeend eene poging te moeten wagen, om alle handelaren, fabrikanten, winkeliers, werkbazen en voorts allen, die om de eene of andere reden verpligt zijn patent Ie betalen tot eene vereenigde krachtsinspanning uit te noodigenten einde langs grondwettigen weg van de bevoegde magt de afschaffing van de patentwet te bekomen. Als punt van vereeniging meende zij gebruik te moeten ma- keu van den naam van Multapatior en noodigde dezer, uit zich aan het hoofd der beweging te willen plaatsen. Aan die ititnoodigitig heeft deze gehoor gegeven. Hij en de Vereeniging trachten nu adhaerenten aan hun voornemen onder bet Nederlatidsche volk te verkrijgen, door de gebreken der beslaande patentwet in het licht te stellen. De schrijver tracht in dit geschrift aan te loonen dat er in ons belasting wezen geen middel is. dat meer afkeuring verdient dan de patent-belasting. Achtereenvolgens stelt hij de gebreken in het licht, die deze wet aankleven. De patentbelasttng in Nederland, zooals zij tut is ingerigt, is, volgens dat betoogonbillijk door de disproportie in hare hellingdoor hare niet te verdedigen, onredelijke, willekeurige en stelsellooze vrijstellingen, door hare bevoorregling van sommige standen en door haar gemis aan algemeenheid en onpartijdigheid in quotisatie en aanslag. En nog, zegt de schrijver, zouden die gebreken van weinig beteekenis zijnware het patentregt in Nederland niet eenig ol voornamelijk eene belasting enkel op handel en nijverheid gelegd. Daarom alleen zou reeds in een land als het onze, dat hoofdzakelijk van koophandel moet bestaan, dit belastingmiddel onaanneme lijk en verwerpelijk zijn. Daarbij komt nog dat bet geheele stelsel van de patentwet is gebaseerd op een toestand, waarin handel en nijverheid eene halve eeuw geleden verkeerden; en dat bet tot de laagste trappen van nij verheid en trafieken afdaalt en zoodoende op den min eren man het gevoe ligst drukt. Een en ander wordt door den schrijver uitvoerig ontwikkeld. De Wekker, wijzende op de tallooze behoeften door de jongste dijk breuken en overslroomingeu ontstaan, en op de honderden Iandgenootendie in de diepste ellende verkeerenzegt in eene aansporing tot leniging van het droevig lot van zoo velen; //Gewis zal de schooljeugd wel niet achterblijven om offers te brengen voor die ougelukkigen. Zij moet echter in haar liefdebetoon geleid worden. Ambtgenooten! doet dit eenparig. Laat het bij deze gelegenheid ook luis terrijk uitkomen dat de school liefde tot den naaste kweekt; laat het bij deze gelegenheid ook weder op treffende wijze blijken, dat het geen doode letter is. als er in de onderwijswet geschreven staat, dat het kind opgeleid wordt tot Christelijke deügd. Bij gebeurtenissen als deze kan er krachtig gewerkt worden op het ge moed der kleinen en helder in het licht gesteld wordenhoe gelukkig het land is, waar niet naar belijdenis gevraagd wordt, zoodra het de hulp aan ougelukkigen betreftmaar de liefde alle medebroeders omvat." Het stoomschip Torrington, van Ratavia naar Rotterdam, is op 19 Maart van Aden vertrokken. Tot leeraar in de staatswetenschappen aan de hoogere burgerschool te Zaandam is benoemd de heer C. G. van der Metilen. Eergisteren zijn de hh. E. Hoijer en van Vollenhoven met eene lading goederen vanwege de Rotterdamsche watersnood-commissie, waaronder eene hoeveelheid proviand, gezonden door Z. K. H. prins Hendrik, te Gorinchem per stoomboot Merwede aangekomen en bij de aanlegplaats door den bur gemeester met drie leden der Gorinehemsche commissie verwelkomd. Des avonds hebben beide hteren met laatstgenoemde commissie eene vergadering gebonden, om over de bestemming der goederen te beraadslagen. Gisteren ochtend is alles overgepskt in de stoomboot Weptunus, daartoe door den lieer Jansenwethouder te Gorinchemafgestaan. Met deze boot werd ver volgens de reis aanvaard naar Brakel. Herwijnen, Zuilichetn, I'ottderoijen, enz. Op die plaatsen werden verschillende benoodigdheden uitgereikt. Overal was dringende behoefte San veevoeder. - Eergisteren is door het bestnnr van de Hlrecbtsche afdeeling tan het Roode Krttis wederom eene bezending spek en worst, bedlourniluren eti wollen kleeding enz. enz. per staatsspoorweg naar Hedel en vervolgens naar 's Bosch verzonden voor de noodlijdenden in Noordbrabant. Aan de burge meesters van Twello en Brumnien is per telegram gevraagd wat men be geerde voor de noodlijdenden in Steenderen, Steenekamer en Wilp. Te Haarlem zal hel gemeentebestuur, met name burgemeester en wet houders. de leden van den raad en de gemeente-secreiaris, in persoon, aattst. Vrijdag langs de huizen der ingezetenen rondgaan, len einde giften toor de noodlijdenden door de overstrooming in te zamelen. Den W"1 Julij 1875 reed uij Ouderkerk a/d. Amslel iemand in een til bury over den spoorweg, toen reeds de eene boom gesloten was en de wachtster hem met de vlag wenkte om op te houden. Hij moest toen uit stijgen om den boom weêr open te maken, zoodat de tilbury op de rails stond. Naaiiwelijks was de tilbury van de rails, loeit de sneltrein voorbij reed. De bestuurder, aangeklaagd van hel zonder boos opzet doen ontstaan van gevaar voor een spoortrein, werd door de regtlank tot een dag cella» laire gevangenisstraf veroordeeld. Hiervan hooger beroep door het 0. M. Dezer dagen veroordeelde het hof te Amsterdam hem lot 45 dagen eeBzame opsluiting. Door den gemeenteraad van Arnhem is met algemeene stemmen tot de afschaffing van de kermis in beginsel besloten, in dier voege dat het voor stel daartoe naar de eommissie voor de verordeningen is verzonden, ten einde de verordening betreffende de jaarmarkten in verband met het voor stel te wijzigen. Het denkbeeld om de kermis tot 1879 te bestendigen werd met 15 tegen 4 stemmen Verworpen. Door de hh. van Zeylen en Decker te Middelburg is eene oproeping gerigl tot allen, die genegen zijn tot de ontwikkeling van handel en scheep vaart mede te werken, ten einde te geraken tot de oprigting eener stoom- boot-reederrjmet het doel vrachtgoederen en passagiers tusschen Nederland en Java over te voeren, waarbij Middelburg als uitgangspunt genomen en ook op die plaats teruggevaren wordt. Het kapitaal daartoe benoodigd wordt geraamd op ƒ400.000, verdeeld in twintigste, veertigste en tachtigste aandeelenvan welk kapitaal de hh, van Zeylen en Decker, directeuren der reederijeen tiende voor hun aandeel nemen. De Staatscourant meldt het volgende: De val van het water op de bovenrivieren neemt toe, zoodat men mag vertrouwen dat het gevaar weldra geheel geweken zal zijn. Door de verminderde werking van den overlaat in den Ouden Rijnmond is de val op de Lek grooter dan op de beneden- Waal en Merwede; doch ook deze blijven regelmatig vallen. Nieuwe ver-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1