LEIDSCHE €0HUMT. W. 1876. WOE>SDAG 22 MAART «sTADS-BERICHTEN. BI1NNENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars j 3.franco p. p. f 3.50; met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f'i. 50 sjaars. buiten de expeditrekosten. /ijzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prjjs der Advertentie» is van 1—4 regels j iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van J. T. Van Velzen, houdende verzoek om vergunning tot het houden van een varken, in de St. Ursulasteeg n\ 12/14; Gelet op art. 132 der Algemeene Policieverordening van 10 October 1873; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 27 Maart aanst., 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn hunne bezwaren tegen het verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 21 Maart 1876. E. KIST. Secretaris. LEIDEN. 21 Maart. Naar wij met zekerheid vernemen hebben alhier eenise heeren, die, op ingewonnen informatie, berigt hebben ontvangen dal zich te Amsterdam de hoofdcommissie voor den watersnood heeft geconstitueerd, zich vereenigd tot eene sub-commissie, ten einde plannen te beramen tot het verzamelen van liefdegiften tot ondersteuning der noodlijdenden. De namen dier heeren zullen later worden bekend gemaakt. Blijkens hierachter voorkomende aankondiging zal het corps officieren der dd. schutterij alhier een concert geven geheel ten voordeele van de noodlrjdenden door den watersnood. Wij juichen dit goede voornemen zeer toe, ook omdat men tevens in de gelegenheid zal wezen den nieuwen direc teur, den heer Bollen, niet alleen als zoodanig te leeren kennen, maar ook als solist. Men verzekert ons ook dat de heer Hemmes, eerste oboist uit 'sHage. geheel belangeloos zijne welwillende medewerking voor dit concert heeft toegezegd. De kosten zullen geheel door de lilt. officieren gedragen worden. De rederijkerskamer Borger alhier heeft inede hel plan gevormd eerst daags eene openbare uilvoering te seven, ten voordeele van de slagioffers der overstrooming. Mogt de kamer zich bij bare jongste uitvoering in eene talrijke opkomst verheugen, wij verhouwen dat dit niet minder het geval zal zijn. nu zij hare krachten zal dienstbaar maken om in den dringenden nood van zoovele ongelukkigen te voorzien. Naar men verneemt heeft Z. M. de koning voorloopig reeds een bedrag van 10000 beschikbaar gesteld voor de noodlijdenden bij de overslroomiugen. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Den 17de" dezer is, vermoede lijk van een verongelukt schip, op het strand, bezuiden Katwijk gevonden het deksel van eene scheeps-instrumentkist, aan den binnenkant gevoerd met zwart ieder, waarin enkele verroeste chirurgicale instrumenten, en daaronder twee lancetten, zooveel leesbaar gemerkt MT ELLIS, benevens een geelkoperen y y on, plaat, met de uitgesneden letters GLENANAY. Bij onze visschers-vlootwelke wegens aanhoudende stormen en ruwe zee meer dan 14 dagen hoog op het strand heeft gelegenzijn nu alle zeelieden druk aan het werk om hunne vaartuigen in zee te brengen en af te gaan op de visscherrj. Onverminderd de verzending langs den weg van Hedel door middel van een stoombootdienst in verbinding met de spoortreinen Hedel -Utrecht, wordt de postgemeenschap met 's Hertogenbosch thans weder regelmatig onderhouden met het postrit tnsschen die plaats en Gorinchem, terwijl mede langs den weg van Vught eene tijdelijke postgemeenschap tweemaal daags in werking gebragt is. door middel van een schuitendienst in verbinding met de spoortreinen Vught—Boxtel. De dienst van het postrit tusschen Njjmegen en 's Hertogenbosch is echter tijdelijk gestaakt moeten worden. Langs de spoorweglijn Harlingen—Winschoten is de postdienst op den vori- gen voet hervaten zijn dientengevolge de tijdelijke middelenwaarmede gedurende de gestremde spoorwegdienst tusschen Groningen en Hoogezand in de postgemeenschap werd voorzien, weder opgeheven. Het stoomschip Prins van Oranje, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 20 Maart Point de Galle gepasseerd. Een naauwelijks 9-jarige knaap heeft zich dezer dagen te Groot-Ammers schuldig gemaakt aan moedwillige brandstichting. Slechts te naattwernood werd het gevaar tijdig ontdekt en de brand, welke zich reeds aan het be woonde gebouw had medegedeeld, in zijnen verderen voortgang gestuit. De vader van dien jeugdigen brandstichter, zekere v. d. W., die naar Utrecht vertrokken was, had zjjn zoontje tol dit misdrijf aangespoord, ten einde langs dien weg in het bezit te geraken der assurantiepenningen, en hem eene nieuwe broek beloofd, wanneer hij vóór vaders tehuiskomst de ouder- lijke woning zou hebben in brand gestoken. Naar men verneemt is door de arrond.-regtbank te Gorinchem bevel gegeven v. d. W., als verdacht van moedwillige brandstichting, voorloopig aan te houden, krachtens welk be vel hij te Utrecht zou zijn aangehouden. De Pr. Mbr. meldt dat te 's Bosch zekere Herbers, wonende op den Ouden Boogaard, Zaturdag avond vader is geworden van drie jongens, die het levenslicht aanschouwden op een zoldertjewaarheen het gezin de vlugt had genomen. -- De Staatscourant meldt: De rivieren in Nederland zijn algemeen lang zaam vallende. De gunstige beriglen van Keulen en Maastricht geven meer vertrouwen in den toestand. Op onderscheidene plaatsen worden nog geringe afschuivingeuverzakkingen en kleine scheuren in verschillende dijkvakken waargenomen, die voorzien worden en bewaking vorderen. Te 's Bosch blijft de val aanbonden, liet water teekende 20 dezer, vm. 8 uur, 6 20 M. boven A.P.in 24 uren 0.07 M. gevallen. Te Lith, Kessel en Alem bleef de Maasdijk door de genomen krachtige maatregelen gelukkig behouden. Van den toestand der noorder Lekdijken blijven de berigten gunstig. Uit den Alblasserwaard meldt men: Was de gehcele voorgaande week een tijd van bange spanning voor de bevolking dezer geheele streek, de gunstige keer, dien in de laatste twee dagen wind en stroom genomen heb ben vervuil allen met gegronde hoop op het behoud der dijken. Nogtans, waar men het oog wendt naar de binnenlanden, overal ontwaart men schier niets dan waler. Honderden arbeiders zijn zonder werk; aan tuin- of akkerbouw vait nog niet te denken. Naar men uit den Krimpenerwaard meldt ontstond aldaar Zondag op nieuw bezorgdheid en vrees op het berigt, dat de vorige scheur in den djjk, een weinig boven Bergstoep, zich liet zien, met verzakking van den dijk aan de binnenzijde. Onmiddellijk werd weder het werkvolk aan den arbeid ge zet, en nog vele anderen opgeroepen, om. zoo mogelijk, de breuk te voor komen. Het dykleger spande alle krachten in. Gedurende den ganschen nacht werd, ondanks bet barre weder, doorgewerkt, zoodat binnen eeltige uren een nieuwe dam, naar belmoren bestort en 17 meter lang, aan de buitenzijde van den dijk lag en het oogenblikkelijke gevaar geweken was. Uit 's Herlogenbosch meldt men van gisteren: Het water blijft val lende, sedert gisieren bedraagt de val 10 centimeter. De Elftweg nabij Gra^e is met 0.90 cM. water overstroomd. De Baardwijksche overlaat werkt met 71 cM. De Maasdijk te Kessel, die ieder oogenblik stond te be zwijken, is gelukkig nog behouden en wordt versterkt. De ordonnans officier des konings is heden ochtend met levensmiddelen en tenten naar Lithoyen vertrokken. Aldaar waren nog 120 personen zonder huisvesting. Z. M. de koning deed heden vragen aan welke benoodigdheden dringende behoefte bestond en heeft gelast dadelijk hulp te verschaden. Z. K. H. prins Hendrik heeft den commissaris des konings een stoombarkas aangeboden, ten einde daarmede levensmiddelen en benoodigdheden naar de geteisterde gemeenten le vervoeren. De postboot tusschen hier en Hedel is heden och tend nabij Treurenberg vastgevroren. Donderdag morgen woei de noodvlag van een der huizen te Groot- Deuteren. Volgens nadere berigten, door een Vlijmensch schipper medege deeld, verkeerden menschen en vee aldaar in den uilersten nood Een der huizen was door den storm en het waler gedeeltelijk weggeslagen, terwijl het vee tot aan den buik in hel waler stond. Aan krachtdadigen bijstand en spoedige hulp was daar dringend behoclle. Het weer nam toe in woest heid, als wilde het den spol drijven met de ellende, waarin duizenden en duizenden verkeerden. Middelerwijl zag men het schouwspel niet lijdelijk aan. maar sloeg men fiks de handen aan het werk. Ten ongeveer 10 uur kliefde de schroefstoomboot Stad Helmond, met een ruime goederenbooten een paar sloepen op sleeptouw, de wilde wateren van bet Bosscheveld ten

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1