BUITKIN LAiNDSCHE BKKIGTK1N. PER TELEGRAAF. 's GRAVENHAGE, 18 Maart. Aan den heer A. Aalderink, onslagen hoofdonderwijzer bij eene der openbare lagere scholen te Arnhem, is de bevoegdheid tot het geven van lager onderwijs teruggegeven. De 1* luit.-kwartiermeester E. G. Le Rutte, van het 6e reg. infanterie, is voor 5 jaren gedetacheerd bij het personeel der militaire administratie van het leger in Nederl. Indie. Bij de behandeling van art. 32 der wet tot regeling van het hooger onderwijs, in de zitting van de tweede kamer van gisteren, welk artikel (drie lijksuniversiteiten), zooals gemeld is, werd aangenomen, vroeg de heer de Vries of het getal hoogleeraren aan de drie akademiën hetzelfde zou zijn. Of, wanneer de behoefte aan splitsing gevoeld wordt, die dan zou worden toegepast op de drie akademiën of eerst op e'e'ne en daarna op de andere. Zou Groningen dadelijk gebragt worden op hetzelfde aantal hooglceraren als Leiden? De minister van binnenlandsche zaken zeide hierop dat hij het niet goed achtte dat de wet omschreef hoevele leerstoelen bij iedere boogeschool zullen zijn. Dit zou een knellende band zijn. Daaruit volgde echter nog niet eene leitelijke gelijkheid tusschen alle hoogescholen. Die bestond in geen enkel land. In de vakken, die gedoceerd worden, moesten natuurlijk leerstoelen zijn en daarbij enkele andere met het oog op den vooruitgang der wetenschap. Bij de beraadslagingen over het amendement Kappeyne c. s.art. 32a (athenaeum te Amsterdam) stelde de heer Go.tefroi de volgende redactie voor: //Aan de gemeente Amsterdam wordt toegestaan het athenaeum illustre tot universiteit in te rigten, mits deze voldoe aan al de eischen bij de wet ten opzigte van den omvang van het onderwijs, de promoliën, de examina en de toelating daartoe voor de rijksuniversiteiten gesteld; en bovendien de aanstelling der hoogleeraren aan onze bekrachtiging worde onderworpen." Bij voldoening aan de genoemde eischen heeft deze universiteit ten aan zien van de door haar te verleenen doctorale graden en af te nemen examina gelijke regten als de rijksuniversiteiten. De voorstellers van het nieuwe art. 32a namen de redactie over van den heer Godefroi, waarmede de commissie van rapporteurs zich ook verklaarde te vereenigen, terwjjl zij hare eigen voorstellen omtrent dit onderwerp introkwaarna deze door den heer Corver Hooft werden overgenomen. De commissaris des konings in dit gewest heeft zich gisteren naar Schoonhoven begeven en heeft, vergezeld van den heer van der Vegt, pro vinciaal hoofdingenieur, die reeds vroeger ter plaatse was aangekomen, de meest door het water bedreigde punten in den omtrek bezocht. Naar het Dagbl. verneemt zou de hoofdcommissie voor den watersnood, die in 1861 te Amsterdam als zoodanig fungeerde, door den minister van binnenlandsche zaken zijn uitgenoodigd zich wederom te constitueren. ENGELAND. LONDEN17 Maart. De Spaansche regering heeft van de autoriteiten in Gibraltar de in vrijheidstelling der matrozen van het Spaansche kustwachtschip Invicible, dat door de Engelsche brik Amelia opgebragt is, geëischt. Aan de Times wordt gemeld: De Turksche regering ondervindt de grootste moeijelijkheden om het geld voor den coupon van Maart te vinden. De 800.000 voor den April coupon is niet te verkrijgen, daar de bankiers de regering niet kunnen of willen helpen. De toestand wordt zeer ernstig. De heer Milman, bisschop van Calcutta, is overleden. Het bisdom, dat daardoor vacant komt, strekt zich uit over Bengalen, Oude, Punjab, Assam, Tenasserim, Pegu en de Straits-Settlements. De bisschop geniet een jaarlijksch inkomen van 4500 De senaat in de Vercenigde Staten heeft met 26 tegen 20 stemmen het wets-ontwerp aangenomenwaarbij het inkomen van den president van 50000 op 25000 dollars wordt gebragt, le beginnen met den nieuwen termijn. FRANKRIJK. De bekende ministeriële verklaring kan bij de legitimistische organen geen genade vinden. De Union zegt dat die verklaring getuigt van vele slechte voornemens, doch waarin met veel kunst genoeg nietszeggende for mules voorkomenom met de conservative meerderheid in den senaat en de republikeinsche meerderheid in de kamer van afgevaardigden de wapen schorsing te kunuen verleenen. Dat blad wenscht geen botsing; maar ge looft dat eene botsing onvermijdelijk is, indien Mac Mahon de kracht van verzet helpt breken, die hem alleen tegen den revolutionairen stroom kan beveiligen. L'Univers jammert over de voornemens der regering ten op zigte van het hooger onderwijs; overigens, zegt dat blad, getuigt de ver klaring van zwakheid en van grove onwetendheid omtrent den oorsprong van het gezag. De leden van de eerste en tweede kamer van het Seine-dcpartement hebben twee maanden van hun tractement (45000 frs.) ter beschikking ge steld der noodlijdenden door de overstrooming. De Seine blijlt voortdurend wassen en is 4 cent. hooger dan in 1872. De oever, het jaagpad staat onder water, en overal ziet men karren met meubelen, mannen, vrouwen, kinderen die hunne weinige aardsctie bezit tingen' naar een veilige plaats brengen. De kaai te Bercy lijdt het meest. Van de brug van Austerlitz gezien, gelijkt Bercy een navolging van de Riva dei Schiavoni te Venetië. De lutizen schijnen natuurlijk in het water tc staan, schuiten varen naar alle rigtingen; gezigten kijken uit de vensters der bovenverdiepingen en over de bruggen, waartegen de vloed beukt. Te St.-Mars zijn 200 huizen overstroomd. De Rhóne en de Saone zijn roede schrikbarend gewassen. Uit Boulogne meldt men dat een groot Noorweegsch schip, geladen met wijn en alcohol, bij kaap Grisnez is gestrand. De geheele bemanning, benevens een vrouw en een kind, zijn omgekomen. Er heerschte een ver schrikkelijke storm. BII1TSCHLAN». In de kamer van afgevaardigden is de regering geïnterpelleerd over het gebeurde te Caub. Volgens het antwoord der regering was een herhaling van het gebeurde in nog grooteren omvang hoogstwaarschijnlijk. Volgens de Köln. Zeil. dreigen nog 90,000 kubieke meters rots- en aardmassa naar beneden te storten; de bergslortingdie thans aan 26 personen het leven heeft gekost, omvatte slechts 4000 kubieke meters. Van alle kanten ontvangt men berigten omtrent verwoestingen door de jongste stormen veroorzaakt. Te Mainz regende het leijen, die van de daken werden geslingerd; onderscheidene schoorsteenen kwamen naar beneden en eene menigte ruiten werd verbrijzeld. Daaronder een der fraaije geschilderde vensters in den Dom. Van de stoomboot naar den Taunusspoorweg werd op den overtogt een der raderkastcn verpletterd en men had werk om de boot veilig aan den anderen oever te brengen. De "Hammelsdljk" bij Worms is op onderscheidene plaatsen te gelijk doorgebroken. Het dorp Freiwenheim staat geheel onder en moest door de inwoners worden verlaten. De trein tusschen Höchst en Soden moest stoppenomdat er zoovele telegraafpalen op den weg lagen. De passagiers moesten hun weg te voet vervolgen. Evenzoo werd de Darmstadter trein opgehouden tusschen Nauheim en Groszgerau. Toen die daar door het bosch kwam, viel een hagel van takken en geheele dennenboomen op de wagens. Een groote boom viel voor de locomotief, zoodat de trein moest stoppen totdat dit gevaarte was uit den weggeruimd. Tusschen Königswinter en Obercassel zijn geheele brokken van den spoor- wegdijk weggeslagen. Te Bonn zijn in alle openbare parken en tuinen on derscheidene van de schoonste boomen geveld. Van de schoone olmen voor de Keulsche poort zijn er 28 omgeworpen. Vlak voor de postkar, die naar Hersel gaat, viel een zware boom neer en toen de postiljon wilde keeren, viel achter hem een tweede, zoodat de wagen tusschen belde boomen vast geklemd zat. Gelukkig kwamen de passagiers met den schrik vrij. Te Pop- pelsdorl brak eensklaps de 90 voet hooge schoorsteen van VVessel's porselein fabriek. Slechts een stuk van 25 voet bleef staan. De rest viel op den paardenstal en het koetshuis. Gelukkig waren er menschen noch dieren in den stal. Tusschen Miihlhausen en Straatsburg is een spoortrein verongelukt door het instorten van eene brug, die over het thans sterk gezwollen riviertje de Doller voert. De locomotief was reeds over de brug, toen een der pijlers bezweek, maar de tender en de overige wagens stortten in het water. Van de 30 passagiers schijnt geen om het leven gekomen te zijnmaar 5 waren zwaar gekwetst. De brug was indertijd gebouwd door den ingenieur Bazaine, een broeder van den maarschalk, die toen reeds gewaarschuwd had, dat men den grond aldaar niet goed vertrouwen kon. 'sGRAVENHAGE, 18 Maart. Morgen vertrekt per eersten trein van den Rijnspoorweg een detachement, sterk 80 man, onder aanvoering van twee officierenvan het regiment grenadiers en jagers van hier naar Gorinchem. LONDEN, 17 Maart. De gevangen genomen 'tKint is heden alhier voor het polictehof gebragt, onder beschuldiging van dielstal, en wel van eene som van zes millioen fr.uit de Belgische bank. Een Engelsche policie- beambte heeft verklaard, dat de gevangene vergezeld was van twee vrou wen, waarvan de eene in arrest gehouden en de andere losgelaten is. De policie had bij haar obligatiën gevonden, te zamen ter waarde van 210,000 fr. Bij den gevangene 't Kint vond men vele edelgesteenten van hooge waarde De magistraat heeft last gegeven om de waarden en edelgesteenten in handen te stellen van den chef der Londensche policie, die daarvoor ver antwoordelijk zal zijn bij de Belgische policie. Daar de ambtenaar dezer laatste zeide, dat de gevangene zal worden beschuldigd van vervalsching maakte de magistraat de opmerking, dat hij op het oogenblik alleen van diefstal wordt beschuldigd en het dus raadzaam was, de zaak acht dagen uit te stellen, ten einde te vernemen of het Belgische gouvernement de uit levering van den gevangene eischt op grond van vervalsching of van diefstal. LONDEN, 17 Maart. In het lagerhuis heeft de heer Bourke verklaard, dat de regering geen berigten heeft ontvangen, waarin het berigt van den Times, betreffende een inval der Russen op Korea, wordt bevestigd. Daar het gebleken is dat er zijn die in de meening verkeeren dat een tweetal ingezonden stukken betreffende de aanhangige regeling van het hooger onderwijswelke onlangs onder de initialen J. T. B. in onze Cou rant werden opgenomen, van de hand des hoogleeraars Buys zjjn, deelen wij mede dat die meening onjuist is. AKADEMIE-NIEIJWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE HOOGESCHOOL. Den 18deo Maart de heer A. Kist, geb. te Haarlem, in de regten, met stellingen. PRIJZEN DER OLIE. Amsterdam 17 Maart. Raapolie op 6 w. 37%. cont. 36%Lijnolie, op 6 w. 26% cont./25%. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 17 en 18 Maart. VERKOCHTE HOEVEELHEID Oude Tarwe Nieuwe Tarwe Oude Rogge Nieuwe Rogge Gerst (zomer) Chevalier-gerst Zware Haver Lichte Duivenboonen Paardenboonen Ossen Stieren Kalt koeien Varekoeien Vette koeien Kalveren (vette) (magere) Hamels (magere) (vette) Ooien (magere) (vette) Lammeren (magere) (vette jarige) Varkens (magere) (vette) (biggen) Grasboter (lste qnaliteit 14 vat) Schei (2de 54 Gras (lsle per kil.) Schei (2de Turf haardbr. l!le soort (grauwe) Lange zwarte 15 12 16 12 4 35 66 49 24 100 420 40 120 hectol. stuks. 5810 kilog. dubb. heet. 3500 PRIJZEN. Laagste Hoogste 9.25 9.75 7.50 8.- 7.- 7.50 v 6.25 6.75 6.25 6.75 7.— 7.50 5.— 5.50 3.75 4.— 9.- 10 9.- 9.50 n II n «155. "265.- «120. "185.- /'210. "280.- 40.— 3. 18.— 25.— H 10.— 76.— 71.- 1.90 1.77% 0.45 85.- 7.— 31.— 40.— 16.- 80.— 75.- 2.— 1.87% 0.47% Ter markt aangebracht 150 runderen, 130 kalveren, 440 schapen. Te eiden ter Boekdrukkerij van J; C. DRABBE.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 6