BUITEN LANDSCiiE BER1GTEN e are e a w a». oost-indie. PER TELEGRAAF. riglieid van een bewoond huis en bedrïegelijke opligting waren de beschul digingen, waarvoor zekere J. B., 20-jarige koopman te Ooslkapellé, gisteren voor het gereglshof le 'sGravenhage te regt slond. De beschuldigde be kende reeds vroeger wegens diefstal gevangenisstraf te hebben ondergaan en thans het drietal feiten te hebben bedreven, waarvan bij nu verantwoor ding moest geven. In de maand October jl. trachtte hij door het schrijven van brieven, die bij met den naam van zijn oom onderteekende, een koop man te Middelburg te bewegen voor hemden neef van den quasi-ondertee- kenaar, eene som van 1000 tegen 6 pCt. op le nemen om voor gezamen lijke rekening handel te drijven. Toen dit niet gelukte, bemagtigde hij van de aanhoorigheid van een bewoond huis te Gapingenten nadeele van een vroegeren meester, een 10-tal schapenkaasjes, die hij voor 25 cent verkocht, en eindelijk gaf hij in November te Middelburg een van papier vervaardigd gouden tientje uit ter betaling eener som van 9 centen en stak het daar door bekomen geld in den zak, waarvoor hij zich van bet noodige voorzag. Advocaat-generaal mp. Gregory, de feiten voldoende bewezen achtende, requireerde eene veroordeeling van 3 jaren gevangenisstraf eu drie boeten van ƒ50. De verdediger, mr. ,1. Schouten, had eenig bezwaar legen de qua- lificatie van het tweede ieit, den diefstal der kaasjes, waaromtrent z. i. niet gebleken was dat de dielstal bij nacht was gepleegd en overigens beval hij zijn cliënt den hove aan. Het hof heeft heden J. B. veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf; van den diefstal der schapenkaasjes werd hij vrijgesproken. LONDEN 16 Maart. Het onderzoek betreffende de aanvaring van de Strathclyde door de Franconia is daarmede geëindigd, dat de jury den kapitein der Franconia schuldig heeft verklaard aan manslag. Zij heeft echter tevens doen uitko men. dat het gedrag van den loods, door wieus advies de kapitein waar schijnlijk misleid is, groole afkeuring verdient. - Volgens heriglen uit de Vereenigde Staten is Zondag-nacht in het armenhuis te Norwich, in Connecticut, brand ontstaan. Van de 54 verpleeg den zijn 14 in de vlammen omgekomen. FK4KHB IJ Ei. Blijkens de dagbladen heeft de ministeriële verklaring, in de beide ka mers afgelegd, op enkele uitzonderingen na, een gunstigen indruk gemaakt, wegens de rondborstigheid, die er in doorstraalt. De senaat heeft den minister van binuenlandsche zaken Ricard tot le venslang lid van den senaat gekozen met 174 stemmen; op den tegencandi- daat, den heer Ferdinand de Lesseps, waren 80 stemmen uitgebragt. De republikeinsche unie is door de bemoeijing van den heer Gambetta gercconstilueerd. Er hebben zich 80 algevaardigden daartoe laten inschrijven. Deze vereeniging zal afgescheiden zjjn van de linkerzijde eu hel linkercen- trum. Naar men wil, is hel wcderopriglen dezer vereeniging daardoor ont slaan dat de uiterste linkerzijde niet volkomen met het programma van het kabinet tevreden is. De jury te I'ériguetix heeft uitspraak gedaan in de zaak van dr. Garri- gues en zijne moeder, beschuldigd van den ouden Garrigites, vader en man van de beide beklaagden, vergiftigd te hebben. De jury heelt over den zoon het //niet schuldig", over de vrouw daarentegen het //schuldig" uitge sproken. Daarop heeft het hol van assises de vrouw tot levenslangen dwang arbeid veroordeeld. De derde beklaagde, de bediende lssier, die gezegd wordt verboden betrekkingen met vrouw Garrigues onderhouden le hebben, is vrijgesproken. De was der Seine overtreft reeds dien van 1872. De brug der Invaliden dreigt in te stortenzoodat het verkeer daarover verboden is. Aan beide oevers der rivier is de schade aanzienlijk. Er zijn inschrijvingen geopend ten behoeve van de noodlijdenden De president der republiek heelt 5000 fr. beschikbaar gesteld. In de 'straten van Parijs, die niet door gas kunnen verlicht worden, zijn petroleumlampen aangebragt. Meer dan 300 arbeiders zijn zonder werk door het onderloopen der fabrieken van de quai de Javel. Ook in de straten St. Charles, Vignon en des Marguerites staat het water vrij hoog. »IIITICIILAND. De Reichs-/Inzeiger doet opmerken, dat de stoornis in het telegrafisch verkeer in de tegenwoordige omstandigheden dubbel le betreuren is, waar spoedige hulp vaak noodig is. Juist dezer dagen is een begin gemaakt met den aanleg van onderaardsche telegraaflijnenwaarvoor de rijksdag en de bondsraad ten vorigen jare de middelen hebben aangewezen, voorloopig voor de lijn Berlijn-Halle. BATAVIA. 12 Februarij. Uit Kotta-Radja wordt aan de Indiër bet volgende gemeld: In den nacht van den 22'° op den 23'" hebben wij een herhaling gehad van hetgeen niet lans geleden te Longbattah-missigit is voorgevallen. Te Lemboe-Noordoost is de versterking, gekommaudeerd door kapitein Kal, niettegenstaande de strenge waakzaamheid der posten, door een vrij sterke vijandelijke magt omgetrokken en gedeeltelijk overrompeld. Het was ongeveer half twee en stikdonker. De vijand, misschien wel 150 man sterk, was door de duis ternis begunstigd onze sterkte tot op p. m. 30 passen genaderd, doch hier werd hij door een der schildwachten ontdekt en met een schot begroet, waarop ook de andere posten vuur gaven. De Atchinezen lieten zich hier door niet tegenhouden; met een vastberaden en goed uitgevoerden aanloop drong een gedeelte hunner magt over de pallisadering de sterkte binnen, wierp de hoofdpoort open en verspreidde zich met bliksemsnelheid in alle rigtingen, voornamelijk in de kazerne Door het schieten der posten ge wekt grepen de onzen met den mcestcn spoed naar de wapens. De aanval was echter zoo kort en vlug in zijn werk gegaandat, ofschoon de bezet ting met de loffelijkste orde zich poogde te vereenigen, een woedend ge vecht van man tegen man in en om de kazerne ontstondwaarin de onzen zich tegen de klewanghouwen van bijna onzigtbare en zich buitengemeen vlug bewegende aanvallers te verdedigen hadden. Van weerskanten werd met heldenmoed gestreden en van kwartier geven of nemen kon geen sprake zijn. Men boorde bijna geen schot, maar daarentegen belette het geraas der blanke wapenen, het krijgsgeschreeuw van den aanvaller en het gekerm der gekwetsen eenig kommando te hooren. Toch heerschte er geen ver warring, althans niet in die male als men bij zulk een gelegenheid zou mogen onderstellen. De luitenant Regensburg had zich, met degen en revol ver gewapend, een doortogt naar de kazefne gebaand en vereenigde daal de afzonderlijk vechtende manschappen en voerde hen naar buiten, waar de overigen onder kap. Kal reeds stelling genomen hadden. Toen Kal zijn magt sterk genoeg achtte, viel hij goed aaneengesloten de hoofdtnagl der binnengedrongen Atchinezen zóó geducht op het lijf, dat hij ze hals over kop naar buiten wierp, de poort sluiten en positie nemen kon. Nu had hij de handen vrij en kon men de loopende rekening met de hier en daar nog verspreid vechtende Atchinezen sluiten. Zij wilden zich niet gevangen geven en werden dus, doch niet dan na een hevig gevecht, neergelegd. Van den vijand bicven 8 dooden in onze handen; een groot aantal dooden en gekwetsten voerde hij echter meè. Aan onze zijde sneuvelde de lste luit. Regensburg, 1 inl. sergeant. 1 inl. fuselier en 1 inl. vrouw, welke zich had willen verdedigen en door klewanghouwen was afgemaakt. Verder be kwamen wij 22 gekwetsten (minderen), waarvan zeker 12 zwaar en zonder hoop op herstel. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den 2'" commies bij de algem. rekenkamer J. Th. R. Tausent, en aan den lcn commies op het bureau van don gouverneur van Sumatra's Westkust M. Herstein. Ontslagen: eervol bij den raad van justitie te Amboina, als lid, L. F. 11. Smith; bij den landraad le Tjiringin (Bantam), de buitengew. subst.-griffier J. C. Ripassa; bij den landraad te Sumanapde griflier VV. R. j. Schouten; bij de staatsspoorwegen op Java, op verzoek, eervol, de tee kenaar C. F Vodegel. Benoemd: tot gouverneur van Celebes en onderh., de resident van Kadoe C. C. Trotnp; tot lid van het bestuur over de prot. kerk in Ned. Indie, J. C. de Lannoy, gepens. hoofdambtenaar; tot contro leur 2e kl. bij het binnenl. bestuur op de bezittingen builen Java en Ma dura, de ambtenaar op non-activiteit K. F. H. van Langen: tot 3tn commies bq het depart, van justitie, de le klerk J. E. Leidelmeijer; bij den landraad te Tjeringan, tol buitengew. subst -griffier, H. Tokaija, klerk bij het adsist.- resid.-kantoor aldaar: tot buitengew. subst.-griffier bij den resid.-raad te Riouw, J. B. Neumann; tot houtvester le kl. bij hel boschwezen op Java en Madura, de ambtenaar op non-activiteit J. W. 11. Cordes; tot le" com mies op bet bureau van den gouverneur van Sumatra s Westkust, de 2e commies 11. van der Valk; tot boekhouder bij 's lands algem. pakhuizen te Soerabaijade le klerk 11. W. L. van Ligten; tot lid bij den raad van jus titie te Amboina, H. J. Souman, kapt. der artillerie. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den onder-intendant 2e kl. bij de milit. administr. II. Wilkens; aan den kapt. der artillerie W. F. Schenck, en aan den leD luit. der artillerie J. H. Ter Spill. Ontslagen: op verzoek, eervol, de officier van gezondh. 2'kl. J. J. Groos. Weder in dienst gesteld: bij de infanterie, de eervol ontslagen len luit. 1'. A. Onwens. Bevorderd: bij de infanterie, tot 1'° luit., de 2luilt. J. B. van Heutsz. W. II. P. Mirandolle, 1). R. F. van Haeften, W. T. N. von Geusau, B. G. L. Bouricius, A. H. Kalis, F. A. J. Schröter, J. C. P. Mossel en W. H. Orl, Departement van marine. Ontslagen: eervol, de geweermaker le kl. bij de fabriek voor de marine en liet stoomwezen te Soerabaija J. I). Tokaija. 'sGRAVENHAGE, 17 Maart. Alchin-lelegram van 14 Maart. De Inam van Tjade in de XXVI Moekim heeft verklaard zich te onderwerpen, mits onder bescherming. De gezondheid der troepen is bevredigend. VERSAILLES. 16 Maart, liet linker-centrum van re kamer van afge vaardigden heeft tot president gekozen den heer Bethmont en de linkerzijde heeft tot president gekozen den heer Ferry. BUCHAREST, 16 Maart. De regering heeft den senaat ontbonden en nieuwe verkiezingen uitgeschreven. Men verwacht dat een buitengewone voorjaarszitting zal worden gehouden. LONDEN. 16 Maart. Lagerhuis. Beraadslaging over het ontwerp van wet tot hel toekennen van den titel //keizerin" aan de koningin. Op het voor stel om tot de behandeling der artikelen over te gaan stelt lord Hartington, namens de liberale partij, een amendement voor, strekkende om aan de koningin dien titel niet te geven. Hij verklaart dat deze verandering op schudding in het land te weeg brengt en afkeuring vindt. Sir Stafford Norlh- cote wederlegt namens de regering de geopperde bedenkingen. Na eene leven dige discussie wordt de motie, tot het in behandeling nemen van de artike len, aangenomen met 305 tegen 200 stemmen. LONDEN16 Maart. De koningin vertrekt stellig den 28 of 30 naar het vasteland. Het Turksche gezantschap alhier verklaart officiéél voor valsch het gerucht volgens hetwelk tusschen den grootvizier en den heer Hammond een schik king zou'gemaakt zijn tot voldoening van de schuldeischers. LONDEN, 17 Maart. De Times meldt de aankomst van een Russisch leger van 12000 man in Coreadie daar verschenen zijn onder voorwendsel de roovers te straffen. WEENEN. 15 Maart. In een smeekschrift in naam der Bosnische vlug- lelingen door 25 hunner onderteekend en tot generaal Mollinary te Agram gerigt, wordt geprotesteerd tegen de tusschenkomst der mogendheden en de teruggave van de wapenen verzocht, welke bij de komst op Oosten rij kscli grondgebied afgegeven moesten w:orden. Het spreekt van zelf dat de Oos- tenrijkschc regering afwijzend op dit adres zal beschikken, hetwelk geen ander gevolg zal hebben dan een strenger toezigt op de Bosnische vlugte lingen.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 3