te redden. Bij die poging kwam echter een zware golf en sloeg den man en vader len aanzien van vrouw en kinderen over boord. De schipper ver dronk. Spoedig werd ook een der kinderen weggeslagen; de knecht klom met het andere kind in den mast; de vrouw bezweek daarop spoedig en ook de krachten van den Vlielander loods schoten te kort. Hij viel uit den mast en verdronk. Nu bleven nog de knecht en een der meisjes over en bragten een bangen nacht door. Het was een verschrikkelijke toestand. Ten slotte moest de knecht, om ook zelf niet om te komen, het kind, dat hij nog omklemd hield, laten vallen, en zoo verdween ook dat meisje in de bruisende zee. De knecht was nu alleen tot den vroegen morgen, toen een loodsschuit hem uit zijn ellendige positie redde en behouden op Vlieland aan wal zetle. De berigten uit de onderscheidene streken des lands betreflende den watersnood zijn allertreurigst. De nood is op sommige plaatsen hoog gesle gen. Verblijdend is echter dat ook op vele punten de bijna bovenmensche- lijke en met zooveel levensgevaar gepaard gaande pogingen om de dijken te tehouden met gunstig gevolg worden bekroond. Men acht op dit oogen- blik de toestand over het algemeen minder zorgelijk, omdat er hooger op val in het water is gekomen. Naar men uit Gorinchem meldt werd aldaar eergisteren door renboden te paard het berigt aangebragt dat de Waaldijk onder Vuren over eene aan zienlijke lengte meer dan de helft, zelfs op enkele plaatsen over Ji der breedte, was weggeslagen en het volgens deskundigen nog slechts weinige uren, althans uij het voortduren van den hevigen storm uit het Z. W., zou kunnen uithouden. Het weder was echter na eene ontzettend zware bui, vergezeld van lievig onweervrij wat bedaard. Van wege de betrokken besturen en 's rijks waterstaat w orden als het ware wonderen verrigt en heinde en ver maakte men zich het kalme weder ten nutte om het drei gende gevaar te voorkomen en de zwaar geteisterde dijken te herstellen; daartoe is ruimschoots gebruik gemaakt van de bevoegdheid, den djjksbe- sturen bij de wet van 9 Oct. 1841 toegekend, en zijn enkele gebouwen omvergehaald en met eene menigte voorwerpen uit den omtrek, aan derden toehehoorende, lol waterkeering aangewend. De kapitein der genie Schou ten, te Vuren werkzaam, hoopt den Waaldijk te behouden, indien de storm zich niet verheft. In de kerken werd een bidstond gehouden. Uit Wijk bij Duurstede meldt men; In onze gemeente had men gisteren een schouwspel van ontzetting. De door den storm gezweepte Lek deed haar schuim tot boven de daken der huizen spatten en van de dijken wer den met kracht geheele stukken weggeslagen. De plasregens hadden de toegangen tot de dijken in modder herschapen, waardoor de arbeid tot behoud der dijken onzen moedigen werklieden schier onmogelijk werd. Hier werden rijzen horden aangebragt, daar voerde men mest aan en elders wer den wagens geladen voor een ander bedreigd punt. Niettegenstaande de stoornis door de elementen veroorzaakt ging het werk zijnen gang en men mogt de genoegdoening smaken, toen met den middag de storm bedaarde, de dijken te hebben behouden. Te Iteukum vernam men eergisteren te midden van den hevigen wind noodkreten uit eene loods bij den steenoven aan de overzijde der rivier waar drie huisgezinnen tot nog toe eene toevlugt voor het wassende water hadden gevonden. Thans echter waren zij ook daar niet meer veilig, en gelukkig was het, dat drie moedige schippers, van Dam, van Dodewaard en Zeilmaker, ondanks het woeden der golven, met booten hun te hulp kwa men. Met inspanning en levensgevaar gelukte het allen, 18 in getal, bene vens het lijkje van een kind, voor eenige dagen gestorven, behouden aan wal te brengen. Uit Zalt-Bommel meldt men dat in den Bommelervvaard boven den Meidijk alle bedreigde punten nog zijn behouden. De Meidijk vereischte de meeste zorg. Honderden handen waren er bezig om dien te beslaan. De gewel dige golfslag maakte het echter verbazend moeijelijk het beslagwerk goed te bevestigen. Uit Arnhem meldt men dat het water gisteren aldaar 3 cM. was ge vallen. Voor het behoud van den Westervoortschen dijk (westelijk van de stad) is elke centimeter val van gewigt, want zijn toestand baart vrij wat zorg. Men veert rijshout en puin aan. om hem te versterken. Uit Hellouw meldt men dat Woensdag een groot gedeelte van den Waal dijk, tusschen die plaatsen en Haaften is weggeslagen. Daar de Crobsche Waard ondergeloopen is, kwamen de golven met zulk een geweld aanrol len. dat het ergste te vreezen was. Op sommige plaatsen bezweek meer dan twee derde gedeelte van den dijk. Damplankenmest en andere mate rialen werden op de bedreigde plaatsen aangebragt. V'oorloopig was het gevaar geweken. Uit 's Hertogenbosch meldt men van eergisteren dat het water nog was sende was. De gemeenschap over de openbare wegen rondom de stad is geheel verbroken. Vele vlugtelingén uit het naburige Hintham en Gerwen zijn daar aangekomen. Verschillende schuiten en booten beproefden Empel, Rosmalen en Deuteren te bereiken, ten einde aldaar voor de nood lijdenden brood, steenkolen en dekens aan te voeren en zoo mogelijk men- schen en vee Ie redden. De Maasdijken hebben over het algemeen zeer veel geleden; van 't Wildt tot Alem is de dijk groolendeels vernield; tusschen Maren en Kessel is de dijk over 1000 meter afgeschoven. Te Lilhoyen is eene boot omgeslagen en een man verdronken. Naar men verzekert, is de doorbraak van den Maasdijk ontstaan tusschen het gehucht 't Wildt en de Blaauwe Sluis. Twee, volgens anderen vijf, huizen zijn er verzwolgen. Volgens berigt van gisteren vreesde men ieder oogenblik nieuwe doorbra ken te Nuland, Rosmalen, Bcrliknm en Hintham. De toestand was hagche- lijk De noodvlag was op verschillende punten geheschen; alles werd ver nield; er zijn stoombooten vertrokken lot redding van menschen eu vee De bruggen buiten de stad stonden op het punt van weg te spoelen. De poorten waren gesloten. De minister van oorlog heeft de beschikbare militaire ge bouwen overgegeven tot berging van menschen en vee. Niettegenstaande het zoo ongunstige weder en de voortdurende was van het water, zijn de werkzaamheden aan den spoorwegdam tusschen het fort Isabel en Hedel met goed gevolg voortgezet, zoodat over eene lengte van 300 meter tusschen dit fort en 's Hertogenbosch en over ruim 100 meter tusschen 's Hertogenbosch en Orthen de weg weder berijdbaar is. Het ver dere gedeelte tusschen Hedel en 's Bosch is zooveel mogelijk tegen doorbraak en verderen afslag beveiligd. Door het onderloopen en beschadigen van den straatweg Vugt-Hedel is de gemeenschap over dien weg gestremd. Hoe de toestand te 's Bosch is blijkt o. a. uit het volgende berigt, het welk wordt rondgezonden: *Ten gevolge van den hoogen waterstand, waardoor de werkplaatsen van de Katholieke Illustratie overstroomd zjjn. kunnen het Huisgezin en de Katholieke Illustratie voorloopig niet ver schijnen." Te 's Hertogenbosch is eene walersnoods-commissie gevormd tot hel inzamelen van giften, om in de eerste behoeften der vele noodlijdenden in die stad en omstreken te voorzien. Waarschijnlijk zal ook door den com missaris des konings in dat gewest eene algemeene commissie worden zamengcsteld. Door den heer van Naamen zijn onderscheidene sub-amendementen voor gesteld op de door de commissie van rapporteurs voorgestelde amendementen. Hij wil godsdienst-wetenschap, in art. 33, veranderen in: godgeleerdheid. Voorts: wijziging in de leervakken aan de rijks-universiteit, omschreven in art. 34. Art. 75a te lezen: Het eerste examen voor het doctoraat in de godge leerdheid betreft: a. geschiedenis van de leer van God; b. geschiedenis van de godsdiensten in het algemeen; c. geschiedenis van de Israëlitische en oud-Christelijke letterkunde; d. geschiedenis van de Christelijke kerk. Art. 75 b. Het tweede examen voor het doctoraat in de godgeleerdheid betrefta. uitlegging der oorkonden van de Israëlitische en Christelijke godsdienst; b. geschiedenis van de Israëlitische godsdienst; c. geschiedenis en leerstellingen van de Christelijke godsdienst; d. wijsbegeerte van de gods dienst; e. zedekunde. Blijkens het verslag der afdeelingen van de tweede kamer, over het ontwerp van wet ter tegemoetkoming aan mr. Angelbeek, zijn verscheiden leden ongeneigd daaraan hun stem te geven, omdat, wal er ook met hem zij voorgevallen, zijn ontslag wettig is geweest. Nadat hij vergeefs bij het hooggeregtshof in Indie en den hoogen raad der Nederlanden getracht heeft zijne vermeende regten te doen erkennen, zou schadeloosstelling of tege moetkoming een gevaarlijk antecedent stellen. Vele leden toonden zich ech ter gunstiger gestemd. Aan mr. Angelbeek was leed gedaan en de kamer had bij herhaling den wensch geuit, dat zijne zaak op billijke wijze mogt worden beëindigd. Maar aan de meeslen hunner kwam de som van 30000 te hoog voor, en tevens wenschle men meerdere zekerheid d:-t. als de tegemoetkoming werd toegestaande zaak voor goed beëindigd zou zijn. 's GRAVENHAGE, 17 Maart. Door Z. M. is de heer mr. W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oije, referendaris bij het ministerie van bnitenlandsche zaken, op zijn verzoek, eervol uit die betrekking ontslagen, onder dankbetuiging voor de vele en goede diensten door hem daarin aan den lande bewezenvoorts is hij benoemd tot minister-resident buiten bezwaar van 's rijks schatkist en als zoodanig gesteld in disponibiliteit. -■ Tot raad-adviseur voor de handels- en consulaire zaken bij het minis terie van buiteulandsche zaken is benoemd de heer mr. W. A. P. Verkerk Pislorias, thans referendaiis bij het ministerie van financiën. Z. M. heeft den heer M. Ilaenljens, controleur der directe belastingen te Vlaardingen. benoemd lot controleur dier middelen te Helder. De tegen woordige rijks-ontvanger te Zweelo c. a., de heer II. van Manen, is door Z. M. in die betrekking benoemd te Gennep c. a. Hier ter stede liep heden het gerucht dat Z. M, de koning, van uit het Loo, zich naar de plaatsen, die het ergst door het water zijn geteisterd, zou begeven. Men meldt uit Cannes van 12 dezer dat II. M. de koninginvergezeld door Z. K. 11 prins Leopold van Engeland, die onlangs aldaar aangekomen is. een togtje naar de eilanden St. Marguerite rn St. Ilonorat gedaan heeft. De vor stelijke personen hadden zich daartoe aan boord van de stoomboot Ie Progrès begeven; tot IID. gezelschap behoorden de hertogin de Luynes, de hertogen de hertogin de Vallombrosa, de prinses de Polignac en andere personaadjes. In de zitting van de tweede kamer van lieden zijn de beraadslagingen voortgezet over het wets-ontwerp tot regeling vau het hooger onderwijs. Na eenige beraadslaging werden art. 23-29. loopende over het bestuur en het toezigt bij de gymnasiën, goedgekeurd. Daarop werd. op voorstel van den voorzitter, de volgende orde van behandeling aangenomen: Hoofdstuk II, van de athenaea, nog niet in discussie te brengen, maar eerst over art. 32 van hoofdstuk III. over de drie universiteiten, te be slissen. Daarna over het amendement \an de heeren Kappeyne c. s. om het athenaeum ie Amsterdam tot rijks universiteit te verhellen en vervolgens over art. 4 (er zijn gymnasia, athenaea en universiteiten) te beraadslagen, welk art. op voorstel van den heer de Vries is aangehouden tot het hoofd stuk II (van de athenaea). Dientengevolge kwam in behandeling art. 32Er zijn drie rijks-univer siteiten, gevestigd te Leiden, te Utrecht en te Groningen. Na beraadslaging werd dit artikel zonder stemming goedgekeurd. De minister betuigde 'in den loop der beraadslagingen zijn genoegen dat niemand was opgestaan om eene sloopende hand aan een onzer hoogescholen te slaan. Daarna zijn de beraadslagingen aangevangen over het a.r.endement om aan het Amsterdamsch athenaeum de regten eener universiteit te geven. De minister heelt dit amendement bestreden. Morgen voortzetting. Valschheid in onderhandsch geschrift, diefstal bij nacht op dc aanhoo-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2