aciiviieil zijn, zullen 15 Julij a. s. in het genot van onbepaald verlof wor den gesteld. Te Noordwijk is thans tot den 19deD dezer geopend de 16de tentoon stelling van hyacinthenbloembolgewassen en plantenvan wege de ver- eeniging Flora van Noordwijk. Men schrijlt ons uit Stolwijk: De nacht van Dingsdag op Woensdag was voor ons zeer onrustbarend. Gedurig kwam er tijding, dat het water in de Lek aanhoudend wassende was. Te middernacht bereikte het zijn hoogsten stand, liet stond 1 cM. hooger dan bij den hoogsten .vloed van het jaar 1845. Bijna alle inwoners waren in rep en roer om hunne goede ren op de zolders te bergen, lieden Woensdag is al het vee naar veiliger plaatsen gebragt. Ook vele dorpelingen hebben hunne woonsteden verlaten. Bij Bergstoep onder Berg-Ambacht ontstond van morgen een scheur in den dijk; men is bezig aan herstellingen. Uit onze gemeente zijn 25 manschap pen opgeroepen voor het dijkleger. Heden middag 4 ure leekcnde de peil-, schaal 1.40 M. beneden noodpeil, of 3.85 M. boven A. P. Het water is thans vallende. De Slnalscnurant meldt: Door hoog water en storm is de spoorweg tusscheu Groningen en Hoogezand tijdelijk onbruikbaar. Tusschen Hooge- zand en Nieuwe Schans wordt, behalve voor goederentreinen de dienst gere geld onderh >uden. De omnibusdienst tusschen Hedel en Vught is gestaakt en de lelegraphische gemeenschap van Hedel met 's Bosch verbroken. In den spoorweg tusschen Orthen en 's Bosch is eene verzakking ontstaan. Ten gevolge van eene dijkbreuk nabij Wesel hebben op 13 dezer de treinen der Keulen-Mindener spoorwegmaatschappij n". 116, 117, 112 en 118 als mede de goederentreinen niet geloopen en de treinen n"s. 113 en 115 tot en van de plaats van den doorbraak. Heden is de dienst van en naar de plaats van den doorbraak weder regelmatig begonnen. Aan de herstelling wordt krachtig gewerkt. Voorts meldt genoemd blad: Te Arnhem is in den avond van 14 dezer de tijding ontvangen dat aan den burgemeester van Doetinchem door zijn ambtgenoot te Emmerik het berigt was gezonden van eene doorbraak ge vallen in den Noorder Rijndijk te Esserden even beneden Rees. Ook te Deventer was dergelijk berigt ontvangen en de bepaalde seinschoten waren gegeven. Nadere berigten ontbreken ten gevolge der op vele punten ver broken lelegraphische gemeenschap; doch sedert dezen nacht is op den Nedcr-Rijn en Waal hel water niet verder gewassen. Even beneden Vrees wijk is een te laag dijksgedeelte opgekist en voldoende versterkt. Men heeft daartoe de hulp van 120 mineurs verkregen, daar de belangrijke was, ten gevolge der hevige werking van den overlaat in den Ouden Rijnmond, eene krachtige hulp noodig maakte. Hoezeer de jongste storm voor de reeds zoo lang geteisterde dijken zeer gevaarlijk was, zijn zij behouden gebleven, met uitzondering van den Nieu wen dijk onder Brakel, waardoor het gedeelte van den Bommelerwaard heneden den Meidijk overstroomd is. Men blijft algemeen met beleid maat regelen nemen en met kracht voortwerken. - Volgens de waarnemingen op het metereologisch observatorium te Utrecht had Dingsdag nacht de sterkste windstoot eene drukking van 90 kilogram. Zij kwam te 11 ure 's avonds; gemiddelde winddrukking was 55 kilogrammen op den vierkanten meter. Tot predikant bij de Ned. lierv. gemeente te Amsterdam is beroepen d'. G. H. Koopmans, pred. te Waspik. Onder Capelle aan den IJssel is Dingsdag avond eene woning door den drang van het water ingestort. Uit Viauen meldt men dat de aldaar gestationeerde rijks-veldwachter A. J. K. S. eene poging tot moord heeft gepleegd op zijne vrouw. Twee revolverschoten werden achter elkander op haar gelost, echter zonder doo- delijken afloop. De dader is voorlvlugtig en zal vermoedelijk naar Belgie de wijk trachten Ie nemen. -— Gisteren morgentijdens hel vallen eener hevige hagelbuiis de toren van de herv. kerk te Noordscharwoude door den bliksem getroffen. De haan werd er afgeworpen, het kruis gebogen en een gat in de spits geslagen. Tusschen Schoorl en Rergen is ook eene boerenwoning getroffen en in brand geraakt. Uit Nieuwe Diep meldt men dat het stoomschip König Wilhelm vol water is geloopen en wrak is; hel volk is door de reddingboot aan wal gebragt. Een metselaar, op ongeveer uur afstands van Zutphen wonende en in laatstgenoemde plaats werkende, was in geen 14 dagen te huis geweest, omdat hij het alleen per boot kon bereiken. Zijne vrouw had hij in hoogst zwangeren toestand achtergelaten. Toen hij Zalurdag zijne woning weder bereikt had, wachtte hem een ontzettend tonneel. Hij vond zijne vrouw, die inmiddels bevallen was, met haar zuigeling dood op den hooizolder liggen, in tegenwoordigheid van zijne andere kinderen. De ongelukkige had in de bange ure van niemand hulp kunnen krijgen. De arrond.-regtbank te Deventer heeft den bedelaar-kolonist te Om- merschans, beschuldigd van een paar handen vol uitgezifte zaairogge ten nadeele van den slaat der Nederlanden te hebben ontvreemd, welke zaai rogge hij zeidc gegeven te hebben aan de duiven, die op de plaats waren en die aldaar, doordien de bodem met sneeuw bedekt was, geen voedsel konden vindenveroordeeld tol 7 dagen celstraf. Van Zall-Bommel meldt men: Nederhemert en Driel hadden groot ge vaar voor doorbraak. Door krachtige inspanning is het gevaar gekeerd. Te Brakel is de Nieuwendijk op vijf plaatsen doorgeslagen, ondanks de onver moeide pogingen. Hel kasteel is opengesteld voor een toevlugtsoord. De Bommelerwaard raakt aan het beneden-district onder water. Het boven- district, waarin Bommel gelegen is, is beschut door den Meidijk. Uit Hcrwijnen meldt men: Ten gevolge van den hevigen storm, in verband met den hoogen waterstandzijn de meeste buitendijks gelegen arbeiderswoningen in deze gemeente geheel of gedeeltelijk weggeslagen en ingestort. Een groot aantal arbeiders-huisgezinnen zijn van hunne wonin gen beroofd. Door menschlievende buren en bloedverwanten zijn deze huisr gezinnen voorloopig onder dak genomen. De nood is onder de arbeidende klasse, met het oog op de weinige verdiensten ten gevolge van den water stand zeer groot en er zullen later buitengewone maatregelen noodig zijn tot het weder opbouwen der thans vernielde woningen. Te Arnhem moesten de bewoners van de steenfabriek tegenover de buiten-societeit reeds sedert eenigen tijd een toevlugtsoord op zolder zoeken. Dingsdag vermeende de eigenaar evenweldat zij in hun woning niet langer konden vertoeven; hij vreesde gevaar en wilde geen ongelukken op zijne rekening hebben. Na veel tegenstand werd aan zijn wensch eindelijk ge hoor gegeven, en de van dak en eigendom verwijderde lieden zochten een veilige schuilplaats, die ze, na eene liefdelooze weigering van verscheiden kanten, eindelijk vonden in het gebouw der arbcidersvereeniging aldaar. Daar bragten zij den nacht door. terwijl het water, in verband met den storm, hunne woningen vernielde en het weinige, wat hun bezitting uit maakte met zich voerde. - Uit Huissen meldt men dat vooral Malburgen en de huizen op den buitenpolder aldaar veel hebben geleden. Dingsdag morgen stevende de noodaak n°. 2, waarin de burgemeester en de heer H. \V. Jansen, lid der watersnood-commissie, en 5 schippers der noodwacht, beladen met levens middelen, derwaarts. Het tooneel, dat zich daar voor hunne oogen aanbood, was hartverscheurend. Door bijna alle woningen stroomde het water eenige voeten hoog; menschen en vee huisden op zolders en vlieringen, en bij velen bestond volslagen gebrek aan levensmiddelen. De noodaak bezocht huis voor huis, en deelde levensmiddelen uit waar behoefte bestond. Enkele woningen waren verlaten en de bewoners naar hoogere gedeelten gevlugt. Pogingen om het vee te redden waren, door den hevigen storm en de onmogelijkheid om de groote noodaak over de dammen te krijgenvergeefsch. Men meldt uit Meppel van den 15den: Heden nacht werden de bewo ners dezer stad uit hunnen slaap gewekt door een vreeselijken orkaan uit het ZVV., die het water alom op eene ontzettende wijze deed rijzen en weldra de sluisgracht, met een aantal kleine woningen, onder water zette. Sommige bewoners bragten hunne goederen naar de zolders; andere sleep ten ze door het water heen naar een paar aldaar liggende schuiten. Om de geheclc stad golft het water met kracht en drijven een aantal balken, planken en andere voorwerpen. De meeste kooplieden brengen hunne goe deren uit de pakhuizen naar boven en in vaartuigen. Nog voortdurend wast het water en de wind barst telkens op nieuw met vernieuwde woede uit. j- Uit Grave meldt men aan de IV. R. C.: Van Blaauwe Sluis tot Kessel is de toestand ellendig; de dijk tusschen Maren en Kessel is zeer gevaarlijk; veel menschen zijn met het noodweer niet te redden. Van 't Wild en Maren vlugt alles naar Alem. LithLithoyen en Oyen staan diep onder water. Het vee moet zich al zwemmende redden. Overal langs de dijken is huisraad aangespoeld. Honderden huizen zijn in genoemde plaatsen inge stort. Er is groote nood. Toevoer van voedsel en dekking is onmisbaar. De stad 's Hertogenbosch staat bijna geheel onder water; slechts enkele punten zijn droogvoets te bereiken. Onder Empel is de toestand treurig; door den commissaris des konings zijn levensmiddelen derwaarts gezonden. 's GRAVENHAGE, 16 Maart. Door Z. M. is aan F. X. L. de Both, notaris te Varsseveld, vergun ning verleend tot het dragen van het Eerekrttis, 3e kl.der Hohcnzollern- sche Huis-orde, hem door den vorst van Hohenzollern geschonken. Z. M. heeft benoemd tot commies bij de algemeene rekenkamer den heer B. J. Holtzapfcl. thans adjunct-commies, en lot adjunct-commies, den heer II. P. Burckthans eerste klerk. Tot kantonregter te Terborg is benoemd de heermr. P. Gratama, thans griffier bij het kantongeregt te Doetinchem. De lc luit. J. 11. Ten lloet, van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs, werkzaam aan de kon. militaire akademie, is overgeplaatst bij het wapen der genie van het leger in Nederl. Indië, en de 2e luitt. J. E. Jurling en H. C. Klerk de Reus, beiden van het le reg. infanterie, zijn voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van genoemd leger. De le luit. K. A. Pfeiffer van het 6e reg. infanterie is bij het departe ment van oorlog gedetacheerd. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de beraadslagingen over de wet tol regeling van het hooger onderwijs gevorderd tot art. 23. Een amendement op art. 11, om het afleggen van examen door niet-leeriin- gen der gymnasia aan hunne keuze over te latenóf voor eene staatscom missie, óf voor leeraren van een gymnasium, is aangenomen met 40 legen 27 stemmen. Bij art. 22, bepalende het schoolgeld op een gymnasium van ƒ40 tot ƒ100, is een amendement van den heer Meinesz met 41 tegen 29 slem- men aangenomen, om de bepaling of al of niet schoolgeld gelieven zal wor den bij de gymnasia over te laten aan de gemeentebesturen, behoudens de bepaling van het maximum van het schoolgeld cp^OO. Morgen voortzetting. De hh. Kappeyne, Tak, Mackay en de Vries hebben hel volgende amendement voorgesteld op de wet op het hooger onderwijs; //Art. 32a. Aan de gemeente Amsterdam wordt toegestaan het Athenaeum Illustre tot universiteit in te rigten, mits deze voldoe aan al de eischen, in deze wets-voordragt aan de rijks-universiteiten gesteld. In dat geval zal deze universiteit ten aanzien van de door haar te vcrleenen doctorale gra den en af te nemen examens gelijke regten hebben als de rijks-universitei ten. Op haar zijn de bepalingen dezer wet van toepassing, voor zooverre daarvan niet wordt afgeweken bij algemeenen maatregel van inwendig be stuur, waarbij door ons de voorwaarden worden geregeld, waarop het haar verleende regt door de gemeente Amsterdam zal worden uitgeoefend." Het Bosch is door den jongsten storm van verscheidene prachtige hoornen beroofd.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2