LEI18CI1E COURANT. 1S76. DONDERDAG 16 MAART. 5TADS-EEÏUCHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3.50; niet het Ferslng der Handelingen ran den tlemeesiteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars. buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. He prijs der Adverteüüfih is van 1—4 regels f 1.—iedere regel meer 25 cents. - \XSZ:?Z&023:-2SSSCS±ELXLi BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 11, 2e alinea der Verordening van 4 Mei 1872. op de open bare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden Gemeenteblad n°. 10); Doen te wetendat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 6Jrn tot en met den I8dcn Maart e. k., in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteegop de Binnenvestgracht aan het Plantsoen en aan de Ma- rendorps Achtergracht, des voormiddags van hal/negen tot negen uren en des namiddags van hal/twee tot twee uren, behalve op Zaterdag namiddag en den Zondag. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d BRAN DELER, Burgemeester. Leiden, 1 Jlaart 1876. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCHE BEK1GTEN. LEIDEN. 15 Maart. Ten einde verbreiding der longziekte gedurende den aanstaanden zomer in de weiden tegen te gaanheelt de minister van binnenl. zaken bepaald dat de van die ziekte verdachte runderen den stal niet mogen verlaten voordat de termijn, gedurende welke zij verdacht blijven, verstreken is. De districlveeartsen zijn aangeschreven in geen geval de burgemeesters te advi seren lol het geven van vergunning lot vervoer van zoodanig vee van den stal naar de weide. Voor elk stuk melkvee, dat ten gevolge van deze be paling tusschen 1 Mei en 31 October in den stal moet blijven, zal aan den eigenaar 20 cents daags en voor elk ander rundvee 10 cents daags worden uitgekeerd, ter tegemoetkoming in de meerdere uitgaven door de stalvoede- ring veroorzaakt. Betreffende de Vrijdag II. voorgevallen doorbraak van de Gouwekade. tusschen Gouda en Waddinxveen. vernemen wij dat die thans in zooverre gedigt is dat men hoopte heden aan de Gouwsluis weder te kunnen overgaan tot het schutten of doorlaten van vaartuigen. Dat dit voor velen eene ge- wenschte uitkomst is, zal men gaarne aannemen, wanneer men weet dat aldaar gisteren lagen te wachten niet minder dan 96 schepen en een tiental stoombooteu. Klagten onder de schippers waren menigvuldig, maar zij moesten zich in het onvermijdelijke schikken. De gemeenschap met Gouda is onderhouden geworden door eeue stoomboot aan de andere zijde, waar door passagiers en goederen werden overgenomen. De schade door de door braak veroorzaakt moet, naar men ons meldt, niet zoo groot zijn als men aanvankelijk dacht, uithoofde de polders op zomerpeil stonden, dat is laag uitgemalen waren. Thans staan de sloten gelijk met. de weilanden en de landen staan dus niet onder water. De oorzaak hiervail kan daarin gezocht worden dat de Bloemendaalsche polder zijn water voor een deel heeft over- gestort in den naaslbijgelegen polder. Van het contingent van 11000 man bestemd voor de ligting 1876 der nationale militie zullen worden ingedeeld bij het regiment grenadiers en jagers en de 8 regimenten infanterie 8615, hij de cavalerie 480, bij de artillerie 1665 en bij de mineurs enz. 240 miliciens. De minister van oorlog heeft eene bepaling vastgesteld van het aantal militairen, die bjj de corpsen van het leger gehuwd*mogen zijn. Op verzoek der hoofdcommissie voor een op te riglcn monument ter eere van de Gebr. de Houtman, heeft Z. K. H. prins Hendrik zich bereid ver klaard het beschermheerschap te aanvaarden. Het model van het kindergeschenk aan Z M. den koning is thans op last van Z. M. door prof. Stracké in de nieuwe kunstzaal van hel Loo op gesteld. De schoone zaal met hare uitmuntende verlichting en de plaats, die de groep daar inneemt, doen het werk des beeldhouwers op liet voordeeligst uitkomen. Z. M. gaf bij vernieuwing zijne hooge ingenomenheid met het kunststuk te kennen. Omtrent den toestand der tclegraphische gemeenschap wordt het vol gende gemeld: Met België is de correspondentie geheel afgebroken, ook over Duitschland, en over Engeland (via Ostcnde). Frankrijk is alleen te bereiken over Engeland (via Calais); Spanje en Portugal ook over Falmouth (van waar een diïectc kabel naar het schiereiland loopt). Met Keulen en verder Duitsch land is de gemeenschap goed, behalve wat Frankfort a/M. en omstreken bc- irelt, waar zij geheel gestoord is. De Staatscourant meldtDoor den buitengewoon lioogen waterstand en den storm, die in den namiddag van 12 Maart woedde, heeft de reeds in dc laatste dagen aan den spoorweg van Iledel—'s Bosch—Vught ontstane schade zoodanige belangrjjke uitbreiding verkregen dat staking van de dienst op dat gedeelte door de veiligheid geboden werd. In het verkeer tusschen Vught en Hedel wordt door de onderneming van van Gend en Loos zoo goed mogelijk voorzien. Ten opzigte van de aan den weg toegebragte schade kan worden medegedeeld dat tusschen Iledel en 's Bosch van kilometerpaal 43 tot den Orthenschen overweg (kilometerpaal 45.900) de aarden baan aan de westzijde tot den voet van het ballastprofil en hier en daar nog verder is weggeslagen; van den Orthenschen overweg tot den Noorder üiezedijk (kilometerpaal 45 90046.900) is ten westen van het spoor de baan tot on geveer 70 cM. van den regter spoorregcl en op sommige punten tot den lin ker spoorrcgel weggeslagen, zoodat op die punten hel spoor allen steun mist. Op het station 's Bosch is, behalve hel geheele westelijk talud, de grond weggeslagen tot 90 cM. van het derde spoor; op sommige punten zelfs tot onder dat spoor; de twee aschkuilen van de vroegere hulplocomotielloods, in dat derde spoor liggende, zijn ondermijnd en ten deele ingestort. Ten zuiden van liet station 's Bosch tot den afgesneden straatweg bij hel Fort Isabelle is aan de westzijde van het spoor de aardenbaan ongeveer ter halve breedte, d. i. over 5 M., weggeslagen. Ook het oostelijk talud tusschen Iledel en Vught heeft hier en daar door afslag geleden. Nog meldt dal blad: Zondag 12 dezer is 'snachts tusschen 9 en 10 ure de linker Maasdijk bij den Krommenhoek onder de gemeente Alem c. a. ongeveer 800 M. boven»de Blaauwe Sluis, doorgebroken. De opening is ongeveer 150 M. wijd, doch niet diep. Een huis is met eenig vee geheel verdwenendoch de bewoners hebben zich gered. De achtergelegene Maas polders stonden reeds onder water, doch de waterstand is zeer in hoogte toegenomen. De arrond.-regtbank te Rotterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak van den heer H. UeijermanS, redacteur van het Zondagsblad, aangeklaagd door de directeuren der maatschappij //de Zonnestraal", omdat hij in zjjn blad het publiek tegen die maatschappjj gewaarschuwd had. De regtbank vereenigde zich met het door den verdediger gepleit systeem, dat de geïm- puteerde plaatsen veroordeelingen der zaak waren, maar geen ten laste ge legde feilen inhielden, zoodat zij den heer Heijermans van alle regtsvervol- ging ontsloeg. Te Rotterdam is door de policie de hand gelegd op zekeren W. M. M., zich noemende directeur van twee maatschappijen, welke zich ten doel stellen goederen te verdeelen, die van de contributiën der leden worden aangekocht. Na een jaar de contributiën van een zeer groot aantal leden te hebben ontvangen, was hij niet in staat de beloofde verdeeling te hou den, die hij lot eigen onderhoud had gebruikt. Dit voor zooveel e'éne zijner maatschappijen betreit. Voor de deelhebbers in de andere maatschappjj zou de verdeeling in den aanstaanden zomer plaats hebben, maar ook liet geld, daarvoor bestemd, had de directeur opgemaakt. Het berigt uit den Helder betreffende de König Wilhelm is voorbarig geweest. Het schip is wel aan dc buitenbank genaderd, maar is nog niet afgebragt. Door den hevigen storm van Zondag is een watermolen te Sliedrechl, en staande op een der uiterwaarden ouder de gemeente Nederhemert, van zijne grondvesten losgerukt, aan stukken geslagen en dc rivier afgedreven. Te Arnhem en te YVageningen was het water Maandag nog steeds wassende. De scheepvaart stond geheel stil. De dijk bij Opheusdeu heeft zeer veel doorliet water geleden. Zondag-avond was de wind zoo hevig dat hij bijna lot orkaan oversloeg. De winddruk was zoo groot, dat men zich moest vasthouden aan boomen enz. om niet omver te waaijen. Een huisje in de nabijheid van het Lekskensveer, dat rondom in het water stond, is omge waaid; de bewoners hadden het echter reeds verlaten. Onder Deinumlangs de vaart van Leeuwarden naar Harlingen, is het lijk gevonden van een persoondie met twee paarden een schip had gesleept naar Harlingen. Het eene paard lag dood in de sloot, het andere liep op den weg. Men meldt uit 's llerlogenbosch van den 14*,,nDe lengte van de doorbraa'. in den Maasdijk tusschen Alem en Erapei aan den Krommenhoek bedraagt 150 meter, met eene diepte van 3 meter onde/- den kruin des dijks, de instrooming heeft plaats met 40 cM. verval. Twaalf huisgezinnen,

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1