feestelijk aanzien en getuigt wel van eene goede verstandhouding onderling. De waardige jubilaris wordt dan ook om zijne humaniteit algemeen geacht en bemind. Te Rijswijk had Zondag 11. een treurig ongeluk plaats. Een persoon aldaar en vader van een talrijk huisgezin wilde wat brandhout klein maken, en gelastte een zijner kinderen, een meisje van 12 jaren, een stuk hout, dat hij kloven wilde, aan het eind vast te houden, doch onder het hakken schoot de bijl uit en kwam op de knie van het kind teregt, met het ongelukkig gevolg dat de knieschijf en een gedeelte van het been ver brijzeld werden, zoodat het been boven de knie moest afgezet worden. Te Amsterdam is Zalurdag avond eene vergadering gehouden van hoofdonderwijzers aan de openbare en bijzondere scholen aldaar, ten einde het plan te behandelen tot oprigting van een gedenkteeken op het graf van dr. lleye, als huldeblijk der Nederlandsche jeugd aan den hooggewaardeer- den kinderdichter. Met ingenomenheid werd dit denkbeeld ontvangen en de aanwezigen verklaarden zich gaarne bereid de jeugd daartoe op te wek ken. De vergadering meende tevens aan de te benoemen commissie van uitvoering te moeten opdragen, indien eventueel bij andere vereerders van dr. Ileye een dergelijk plan mogt bestaan met hen daarover in overleg te treden. De vergadering benoemde daarop eene commissie van uitvoering. Door de stormen, meldt het tlbl., die Zondag hgbben gewoed, werd Engeland, door storing van de telegraphischc landlijnen in Engeland, van het vasteland afgescheiden, dus ook van Nederland. Maandagmiddag werd de gemeenschap lusschen beide landen op een paar draden hersteld. Door hevige stormen in de nabijheid van Keulen en Frankfort is de gemeenschap tnsschen Nederland en Duitschland, wat die streken betreft, geheel afge broken, en bestaat die alleen met Berlijn, Hamburg. Bremen en eenige grensplaatsen, als Duisburg, Ruhrort, enz. Met België heerschle aanvanke lijk totale storing. Maandagnamiddag te 4 uur was tnsschen Amsterdam en Parijs nog hoogst gebrekkige verbinding en dat nog wel langs omwegen. Sedert jaren is dergelijke totale storing niet in de telegraafwereld bekend geweest. Ondanks alle stormen is in het binnenland slechts eene enkele afbreking van gemeenschap geweest. Boxmeer was lil. gedurende eenigen lijd uit het tclegraafnet gesloten. liet V. D. meldt dat de barometerstand, die sedert 25 Februarij niet boven 760 mM. heelt gestaan. Zondag lager was dan hij sedert December 1848 is geweest, namelijk des avonds omstreeks 6 uur 721,9 mM. Na dien tijd is hij snel gerezen. Zondag avond tusschen 6 en 8 uur heeft men w ind- stoolen van 68 KG. op den vlerk, meter waargenomen. Als een bewijs, welke kracht de wind Zondag avond uitoefende, ver meldt de tY. li. C., dat de spoorwegbrug op Feijenoord over de Koningsha ven, die even voor dat de wind kwam opzetten nog openstond, binnen tien minuten was digtgewaaid! Daarbij dient in aanmerking te worden genomen, dat, indien de brug moet gesloten worden, zes man gedurende een hall uur er mede bezig zijn. Naar men van den Helder meldt is het schip Kiinig Wilhelm, dat bij Huisduinen hoog op hel strand zat. vlot geraakt, liet afbrengen van het stoomschip scheen een ieder onmogelijk, behalve den ondernemer, die voor een spotprijs het schip had gekocht. Wal onophoudelijke en onvermoeide inspanning van menschelijke krachten niet vermogten, deed de natuur in korten tijden het trotsche schip dobbert weer op de baren alsof er niets gebeurd was. Volgens de rivierberigten uit verschillende plaatsen was het water in de laatste dagen nog wassende en werd overal met kracht gewerkt aan het behoud der dijken. De storm van Zondag avond heeft overal veel angst en spanning doen ontstaan. Uit Deventer meldt men: Ten gevolge van den hoogen waterstand hebben de bewoners van sommige gedeelten der stad het water lot eene aanmerke lijke hoogte in de kelders staan. De behoefte aan turf doet zich reeds vrij ernstig gevoelen. Deze is echter niet anders te bereiken dan aan de Snippe- ling. waar ruim 100 schepen liggen, welke de sluis niet kunnen passeren. Onder de schippers aldaar begint bij sommigen groole armoede te ontslaan; er worden dagelijks collecten gehouden om in hun onderhoud Ie voorzien. Burg. en weth. hebben de bewoners van de buurtschap "de Steenenkamer" en andere met overstrooming bedreigd wordende ingezetenen doen waar schuwen, dat aangezien men hier nog verderen was van het water ver wachtte die bewoners de noodigc voorzorgsmaatregelen moesten nemen om hun have en vee naar veiliger plaatsen over te brengen. Sommigen hebben aan die waarschuwing reeds gehoor gegeven. De gasfabriek dreigt over stroomd te worden; men is dag en tacht bezig met pompen. Uit Zalt-Bommel meldt men dat de Waaldijken veel door den storm heb ben geleden. Er was echter nog geen gevaar voor doorbraak. Te Rhenen ontdekte men Zalurdag avond dat de zelfregislrerende peil schaal, een kolossaal gebouw, nabij die gemeente, voor weinige jaren met opoffering van vele duizenden guldens door het rijk opgerigt. totaal was verdwenen. Men meent dat het water hel gebouw heeft ondermijnd, en dat het gevaarte dientengevolge als liet ware is verzonken. Nog slechts enkele brokstukken waren er van te ontdekken. Uit Wijk bij Duurstede meldt men Zondag middag: Een wel sprong in de straat voor de met schotbalken voorziene poort van den walmuur. Het water werd echter met vereenigde krachten door zandzakken, planken, mest enz. gekeerd. De bew oners aan den steenoven ten oosten dier gemeente moesten in den laten avond tiaar elders de wijk nemen. De buitendijk van j den Beusichemschen polder is bezwekenwaardoor de polder is onderge- loopen. De bewoners vonden te Beusichem eene schuilplaats. De duizenden ongebakken steenen van den steenoven zijn vernield en weggespoeld. Te 's Hert ogen boseh deed de storm van Zondag avond het ergste vreczen. j De gemeenschap per spoor van Vught naar 's Bosch en van daar naar Hedel werd verbroken. Door den grooten afslag der spoordijken vreesde men bij I lauger rijden op die punten voor gevaren. De reizigers worden per rijtui gen en omnibussen van en naar genoemde plaatsen vervoerd. De schade, doo- den storm aan de huizen toegebragt, is vrij aanzienlijk; verschillende sctepen werden van het anker geslagen en boomen ontworteld. Ten ge- vo^en van de stremming van de telegrafische dienst ontving men geen be- rigten uit KeulenMaastricht en Arnhem. Men meldt uit Rheden van den 13'le°Drie werklieden van eene steen- latriek te Lathum, die aan hunnen alhier wonenden patroon een berigt wa'en komen brengen, werden op hunnen leruglogt per schuit door den sUrmwind overvallen. De schuit liep vol water en zonk onder hunne voe- lei weg. Bij het dreigend doodsgevaar, trachtten zij een wilgenboom, op eeiigen afstand staande, te bereiken, hetgeen hun gelukte, en in dien boom hebben zij, met hun drieën, den gansehen stormachtigen nacht door- gebragt. totdat in den ochtend hulp kwam opdagen. Naar men uit Balh meldt werd de dag van Zondag door de ingezete- nin dier gemeente in angst doorgebragt. Hel water, door een feilen storm uit het Z. W. voortgestuwd, bereikte een ongekende hoogte en sloeg, zoo ver het oog reikte, over den dijk heen. Op verscheiden plaatsen begon vrees voor doorbraak te ontstaan, omdat groote stukken binnenwaarts weg sloegen. Met kracht moet des nachts worden gewerkt om de schade te herstellendewijl de dijk niet bestand zou zijn om ten tweede male de kracht van zulk een tij te doorstaan. 's GRAVENHA6E, 14 Maart. Z. M. heeft aan 11. .1. D. Moele Bergveld, te Eist. als blijk van goed- leuring en tevredenheid wegens de redding van een drenkeling bij de sluis lusschen de rivier den Rijn en den polder Malburgen onder die gemeente, toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, slsmede een loffelijk getuigschrift. Door Z. M. zijn benoemd: tot president der arrond.-regtbank te Am sterdam de lieer jhr. mr. C. H. Backer, thans advocaat-generaal bij het ge- regtshof aldaar, en lol notaris te llarmelen, arrond. Utrecht, de heer D. llobbemond. cand. notaris te Soest. Tot reclor-magnificus aan de hoogcschool te Utrecht, voor het akade- miejaar 1876/77, is benoemd de hoogleeraar dr. 11. van Herwerden. De officier van administratie 2e kl. J. A. Kruyt, uit 0. 1. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Naar men met zekerheid verneemt is tot vice-president van den raad van state benoemd jh'. mr. G. C. J. van Rcenen. Z. M. de koning wordt den 20tD dezer in de residentie terugverwacht. Z. K. H. prins Frederik zal zich binnen kort wederom voor eenigen tijd naar Duitschland begeven. Na breedvoerige beraadslagingen over art. 6 van het wets ontwerp tot regeling van het hooger onderwijs en de daarop voorgestelde amendementen zijn al de amendementen verworpen met overgroote ol' beduidende meerder heid. Het regerings-artikel werd aangenomen met 38 tegen 32 stemmen. Het betreft: verpligting tot oprigting van gemeentelijke gymnasia, iu ge meenten boven de 20000 zielen; vrijheid tot oprigting van pro-gymnasia in andere gemeenten en mogelijkheid tot dispensatie van verpligte oprigting. Voor het debat had de regering in art. 7 nog eene bepaling opgenomen, dat aan gemeenten, tot oprigting van een gymnasium verpligt, kan wor den toegestaan daarvoor in plaats een pro-gymnasium op te rigten. Over art. 7 zijn de beraadslagingen aangevangen, maar niet afgeloopen. Morgen voortzetting. De gemeenteraad heeft heden gunstig beschikt op de aanvrage van de commissie ad hoe om een subsidie van ƒ3000 ten behoeve eener industrie school voor meisjes. De raad heeft' voorts in zoover toegegeven aan de be denkingen der reederij tegen het laten uitstorten van een riool met een hoofd in zee. dat het gevreesde hoofd vooralsnog niet zal gebouwd worden. Er is evenwel besloten ijzeren buizen tot uitmonding te doen leggen, ondanks de bezwaren, die ook tegen dergelijk werk door de reederij waren uitge- bragl, in wier verzoek om de schade te vergoeden, die zij voor pinken voor zag en die de reederij met kosten zou bezwaren natuurlijk niet werd getreden. Naar de Sloompnst verneemt, heeft de minister van binnen), zaken betreffende den aanleg van een pier (zeehoofd voor wandelaars) aan het Scheveningsche strand, aan den concessie-aanvrager te kennen gegeven, dat. ter wille van de veiligheid der visschersvloot. de pier niet digter bij het dorp dan op een afstand van minstens 2500 meter ten noorden van het badhuis mag gemaakt worden, onder nader te bepalen voorwaarden. Dezen ochtend zijn onder begeleiding van officieren alhier aangekomen 150 koloniale militairen, die verder de reis naar het Nieuwe Diep hebben voortgezet, ten einde aan boord van de Celebes naar Indië scheep te gaan. Aanstaanden Zaturdag zal wederom een detachement volgen. BIJITEINLA1NDSC11E BEKIGTEN. W fl« E IJ A Nf LONDEN 13 Maart. De qitacslie over den nieuwen titeldoor de koningin aan te nemen wordt nog druk in de dagbladen besproken. De Times ijvert ten sterkste tegen het aannemen van den titel van keizerin van Indië. Intussehen zal de derde lezing van het desbetreffende ontwerp Donderdag in het lagerhuis plaats hebben. I'KANKRIJ H. Zalurdag morgen is te Parijs, onder voorzitting van den heer Cré- mienx eene vergadering gehouden door 300 republikeinsche leden van de kamer en den senaat. Gambetta hield eene rede, waarin hij zeide dat men 1 het programma en de daden van het nieuwe ministerie moet afwachten: hij betoogde de noodzakelijkheid van eene vernieuwing van het ambtenaren- personeel, voornamelijk prefecten. Aangenomen werd deze resolutie: »De vergadering, overtuigd dat zij den wil des lands uitdrukt, verklaart te vol-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2