De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advcrtentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 24,ltD Februari 1876, is vastgesteld de volgende VERORDENING houdende regeling van het getal en de jaarwedden der leeraren aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs te Leiden. De RAAD der gemeente Leiden, Gelet op art. 24 der Wet van den 2eo Mei 1863 Staatsblad n". 50) hou dende regeling van het middelbaar onderwijs; Heeft besloten: Vast te stellen de navolgende Verordening regelende het getal der leeraren, alsmede het bedrag hunner jaarwedden, aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs, als: Art. 1. De jaarwedden der leeraren verbonden aan de gemeente-instellin gen voor hooger en middelbaar onderwijs worden vastgesteld als volgt: voor den rector van het gymnasium op3000. b. voor den directeur van de hoogere burgerschool, met inbegrip van 100 voor het onderwijs in warenkennis, op3200. c. voor den conrector van het gymnasium2000. d. voor den leeraar in de physica2000. e. voor twee leeraren in de wiskunde, voor ieder op 1800. voor den derden leeraar in de wiskunde op1400. g. voor den praeceptor van het gymnasium, voor drie leeraren in nederlandsche taal- en letterkunde, geschiedenis en aardrijks kunde, en voor zes leeraren in vreemde talen en hare letter kunde. voor ieder op1600. h. voor de leeraren in natuurlijke historie en in staatswetenschap pen, voor ieder op1000. i. voor den leeraar in hel hebreeuwsch100. j. voor den leeraar iu het boekhouden, voorloopig200. k. voor den leeraar in het schoonschrijven100. I. voor den leeraar in het rechtlijnig teekenen500. Art. 2. De in het vorige artikel onder letter a tot en met g genoemde leeraren (rector en directeur daaronder begrepen) genieten tweemaal eene verhooging van tractement van 200. De eerste verhooging zal voor iede- ren leeraar ingaan den 1"'" Januari van het jaar volgende op dat. waarin hij zijn vierjarigen diensttijd volbracht zal hebben; vier jaren na dit tijdstip ontvangt li ij de tweede. De onder letter h genoemde leeraren ontvangen op dezelfde wijze telkens eene verhooging van ƒ100. Art. 3. De bezoldigingen van de leeraren in het handteekenen en in de gymnastiek worden afzonderlijk geregeld. Art. 4. Aan de leeraren in de vreemde talen en hare letterkunde (bedoeld onder litt. g van art. 1) wordt de verplichting opgedragen om de uren. die zij niet behoeveu te besteden voor het onderwijs aan het gymnasium en de hoogere burgerschool, beschikbaar testellen, hetzij ten behoeve van de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen, hetzij ten behoeve van de scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs, uiet dien verstande even wel dat voor alle inrichtingen van onderwijs te zamen een maximum van 24 lesuren niet zal worden overschreden. Art. 5. Deze verordening is toepasselijk op de leeraren, die thans in functie zijn, onder de volgende bepalingen: 1°. De eerste verhooging bedoeld in art. 2 gaat voor die leeraren, die op den pttn Januari 1876 vier of meer jaren dienst hebben, in met dien da tum; voor de overige op den lsl"> Januari van het jaar volgende op dat, waarin zij hun vierjarigen diensttijd volbracht zullen hebben. De tweede verhooging wordt door iederen leeraar ontvangen vier jaar nadat hij in het genot der eerste gelreden zal zijn. 2". De heeren kroon en Campert worden beschouwd als de leeraren onder letter e, de heer Van Loghem als die onder letter van art. 1 genoemd. 3». Alle persooulijke toelagen, aan onderscheidene leeraren toegekend, vervallen. Vastgesteld door den Raad der gemeente Leiden, in zijne openbare ver gadering van den 24slen Februari 1876. De Burgemeester, v. d. BRANDELER. De Secretaris, E. KIST. Zijnde dit besluit, voor zooveel de hoogere burgerschool betreft, goedge keurd door den Minister van Binnenlandsche Zaken, bij zijne beschikking van den 7lk" Maart 1876, lit. G, afd. V. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 14de» Maart 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST. Secretaris. BlNiNENLANDSCHE BEHIGTEN. LEIDEN, 14 Maart. De minister van binnenlandsche zaken heeft) ter kennis van belang hebbenden gebragt, dat bij zijn departement, na vergelijkend onderzoek eenige tweede klerken kunnen aangesteld worden op eene jaarwedde aan vankelijk van ƒ400 voor ieder. Dit vergelijkend onderzoek zal aanvangen op Maandag 3 April e. k. Daartoe worden alleen toegelaten zijwier aan vragenwegens uilmnntend handschrift, bijzondere aandacht verdienen: be langhebbenden moeten op genoemden datum niet ouder zijn dan 23 jaren. Alle aanvragen tot toelating, door belanghebbenden eigenhandig geschreven op gezegeld papier, moeter bij het departement zijn ingeleverd uiterlijk op 29 Maart e. k. De minister van binnenlandsche zaken; overwegende, dat wegens het overlijden van den beer jhr. mr. J. W. van Loon, de verkiezing van een lid van de tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Amersfoort moet plaats hebben, heeft bepaald dat die verkiezing zal plaats hebben op Diugsdag 4 April 1876, en dat, zoo eene herstemming noodzakelijk is, die zal geschie den op Diugsdag 18 April daaraanvolgende. De nestor der docenten aan de Nederlandsche gymnasia, dr. W. H. D. Suringar te Leiden die op 13 Febr. jl. het jubilaeum van zijn vijftigjarig leeraarschap aan het stedelijk gymnasium mogt gedenken en destijds door Z. M. den koning benoemd werd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, is thans, gelijk men ons uit Berlijn mededeelt, door Z. M. den keizer van Duitschland en koning van Pruissen benoemd tot ridder der Kroonorde 3de kl. Hbl De koninklijke akademie te Amsterdam, aldeeling letterkunde, heeft in hare gisteren gehouden vergadering de gouden medaille, legaai-lloeuUt, toegekend aan het gedicht «Hollandia", onder het motto: In magnis elvoluisse sat est. Bij het openen van het verzegelde naambriefje bleek de auteur te zijn Franciscus Pavesi, oud-hoogleeraar te Milaan. Naar men verneemt, is door den minister van financiën op het adres van de gemeentebesturen van Amsterdam, Rotterdam, 'sGravenhage en Utrecht, om vrijstelling van het zegelregt van de registers van den burger lijken stand en der obligalien van aan te gane geldlecuingen en van het registratieregto. a. van de acten van aanbesteding, geantwoord, dat, wat het zegelregt betreft, het voornemen is daarop te letten bij het in bewer king zijnde wets-ontwerp lot herziening der zegelwet, en dat, wat de re gistratieve;; ten aangaat, bij eene eventuëlc wijziging der wetgeving op dat punt, het verzoek in overweging zal worden genomen. Betredende den gedreigd hebbenden verkoop der schilderijen van Frans Hals in het hofje tan Beresteyn, te Haarlem, deelde de heer P. H. Ilugen- hollz Jr., bij gelegenheid eener voordragt in de vergadering van het Mid- delburgsche Nuts-departement, volgens de Midd. Ct., mede. dat deze zaak waarschijnlijk op minnelijke wijze geschikt zal worden en de kostbare stuk ken voor Nederland behouden zullen blijven. Men schrijlt ons uit Brcukelen: Zooals wij reeds meldden, vierde de heer C. Verzijl, stationschef te Brcukelen, den 11"" Maart jl. zijn 25-jarig jubileum bij de Rijnspoorwegmaatschappij. Talrijke bewijzen van belangstel ling en genegenheid vielen den jubilaris ten deel. Prachtige cadeaux wer den hem van verschillende zijden aanseboden. Van de gemeente Breukelen c. a. ontving hij een couvert, waarin ƒ185, van liet personeel onderling een prachtigen fauteuil, zilveren inktstel enz. Verscheidene particulieren vereerden hem eveneens hunne geschenken, o. a. uit de gemeenten Amster dam, Rotterdam, den Haag, Leiden en Moordrecht. Des avonds bragt de Harmonie-vereeniging uit Breukelen den jubilaris eene serenade, begeleid door fakkellicht. Onder de uilvoering werd eenig vuurwerk afgestoken en hel station door Bengaalsch vuur verlicht, liet geheel had waarlijk een

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1