niet wilde tappen, begonnen den boel stuk te slaan en braglen den be woner drie wonden toe. Op bet hulpgeroep is de policie toegesneld, maar de soldaten hebben zich door de vlugt weten te redden. Dienzelfdeu avond werd een man van ruim 70 jaren, die karnemelk bij zich droeg, welke hij aan zijne dochter wilde brengen, door een troepje kolonialen op straat aangehouden en ontving, zonder eenige aanleiding, van een hunner een dolkwond in den onderbuikdie voor het behoud van zijn leven doet vree zen. Ook van dit gruwelstuk is de dader onbekend. Door den heer D. J. Bietgenonlangs overledenis aan de diaconie der herv. gemeente te Deventer vermaakt eenc som van ƒ1000, en door wijlen mej. J. A. Jordens aan de diaconie der hervormden aldaar ƒ1700, aan het armbestuur der r. k. gemeente 800, aan het Evang. Luth. armbestuur 300, aan ie hervormde diaconie te Terwolde ƒ800 en aan het r. k. armbestuur aldaar ƒ200. Van Katerveer meldt men, van den li""0, dat de waterplas aldaar zeer groot is. Al wat buitendijks staat is geheel overstroomd. Op het Gel- dersche veerhuis zijn de bewoners naar boven moeten vlugten. De toegang naar Gelderland kan alleen per rijtuig, door eenen grooten omweg langs Kampen, verkregen worden. Te Tjerkgaast is een landbouwer, die zijn watermolen zou verzetten, door de vang gegrepen en tusschen de schepraderen bekneld geraakt. Toen men hem terugvond, was hij onkenbaar. Hij laat ecne weduwe met 3 kindereu na. Te 's Hertogenbosch had Zaturdag II. een treurig ongeluk plaats. Een schippersknecht, aan boord van een schip liggende in de Zuid-Willemsvaart, ging met nog 2 anderen een zeiltogtje maken over het overstroomde veld. Naanwelijks door de overlaat der Zuid-Willemsvaart op de vlakte gekomen, werd de boot door een rukwind omgeslagen en geraakten alle drie te water. Door spoedig opgedaagde hulp werden twee gered; de derde, een jongeling, moest het met den dood bekoopen. Uit 's Hertogenbosch wordt van den 12J,D gemeld; Aan den Krommen hoek tusschen 't Wildt en Gewande zijn de zijmuren van een binnendijks slaand huisje weggeslagen. Volgens de heden ochtend ontvangen bcrigten is bet water te Grave G cM. gewassen. De Elftsche weg is met 88 cM. overstroomd, de Baardwijksche Overlaat werkt met 55 c.M. Men meldt uit Oijen, van Vrijdag: De wegen zijn weder overstroomd. Op de Maas is het water ook nog steeds wassende en slaat het hier en daar over den dijk. Blijft het stormachtige weder aanhouden, dan bestaat er allezins gevaar voor eene dijkbreuk. Tot nu toe hielden de dijken zich best. Het polderbestuur voorziet de bedreigde punten met horden, hout enz., terwijl telkens estafetten te paard heen en weer rijden om den toe stand op te nemen De heer v. d. G., te Eindhoven, die in de vorige week, op zijnen mo len staande, door den bliksem werd getroffen, is aan de bekomen wonden overleden. Woensdag heeft in het gehucht Fromberg nabij Wijlré (Limburg) een hevigen brand plaats gehadwaardoor 4 woonhuizen2 koeueesten en een aantal kippen door de vlammen werden verteerd. De schade bedraagt ruim 10000, waavvan 2/3 tegen brandschade is verzekerd. 's GRAVENHAGE. 13 Maart. Tot regtcr in de arrond.-regtbank te Almelo is benoemd de heer mr. A. van Laer, thans regter in de arrond.-regtbank te Hoorn, en tot regter- plaatsvervanger in de arrond -regtbank te Zwolle de hh. mr. G. Wicherlink, notaris en advocaat aldaar, en mr. C. F. Kaempff, procureur aldaar. De heer J. Bolhuis, thans rijksontvanger te Tubbergen, is als zoodanig benoemd te Leek c. a. Tot adjunct-inspecteur voor hel geneeskundig staatstoezigt voor Gel derland en Utrecht is benoemd dr. G. P. van Tieuhoven, te 's Gravenhage. De 2e luit. B. R. W. G. van der Grijp, van het 2' reg. infanterie, is voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij bet wapen der infanterie van het legr in Nederl. Indie. Men meldt uit Cannes dat H. M. de koningin dezer dagen een uitstapje naar Menton en Monaco gedaan heeft en den 8,D dezer naar Cannes is teruggekeerd. Het klimaat dezer streken schijnt een allezins gunstigen invloed op Hr. M\ gezondheidstoestand uit te oefenen. In de zitting van de tweede kamer van heden hebben de beraadsla gingen geloopen over art. 6 van het wets-ontwerp tot regeling van het hooger onderwijs (verpligting der gemeenten boven 20000 zielen tot oprig- ting van gymnasium enz.) en de daarop voorgestelde amendementen door de hh. Lenting en Jonckbloet, om de mogelijkheid te openen tot oprigling van rijksgymnasia, zoomede over het amendement van den heerBergsma, tot oprigling van rijksgymnasia, minstens in elke provincie, en de vergoe ding van de helft der kosten van de gemeentelijke gymnasia. De minister heeft de amendementen bestreden. Rijksgymnasia zijn niet aanbevelcns-- waard, met het oog op de kosten en de moeijelijkheid in de keuze der ge meenten. waar die op te rigten. Morgen voortzetting. BUITKIN LAIN ÜSC11E BK HIGTEN BELGIE. De beambte die zich aan eene zoo groote geldverduistering ten nadeele der Belgische batik heeft schuldig gemaakt, is zekere Eug. 't Kint de Roo- denbeke, belioorcnde tol een der eerste familiën. Hij speculeerde op groote schaal en de ongelukkige afloop dier speculatiën heeft hem gaandeweg ten val gebragt. In den laatstcn tijd betaalde hij nog duizenden, die hij verlo ren bad. Hij was Woensdag avond met den trein naar Calais vertrokkenver gezeld van zijne minnares en hare kamenier, niet heimelijk, maarden .schijn aannemende alsof hij voor een paar dagen een reisje ging onder nemen. Zelfs gaf hij den directeur der bank, den heer Forlamps, schrifte lijk kennis van zijn vertrek. De Etoile Beige verhaalt dat de gouverneur der bank reeds een jaar geleden voor hem gewaarschuwd is. Hij leefde als een voornaam persoonhoewel zjjn traclcment niet schitterend was en hij geen vermogen had. EKGEIiANB. LONDEN 12 Maart. De prins van Wales is te Bombay aangekomen, en heeft zich onmid dellijk aan boord van de Serapis begeven, om naar Europa terug te keeren. De Standard meldt dat aan boord van de City of Paris, bij diens aankomst te Queenstown. op weg naar New-York, de secretaris der Bel gische bank aangehouden werd, op grond der verdenking, dat hij zich aan verduistering van groote sommen schuldig maakte. Don Carlos woonde Donderdag, in de katholieke kerk op Saffron Hill alhier, eene plegtige zielmis bij voor de in den jongsten oorlog gesneuvelde Carlisten. Hij was gekleed in rouwgewaad. De regtbank te Gibraltar beeft uitspraak gedaan in de zaak van het Britsche schip Amalia, dat door Spaansche kustwachters was genomen als verdacht van smokkelarij, doch zich weder vrij wist temaken. De uitspraak luidt ten gunste van den gezagvoerder en de bemanning der Amalia. De Spaansche minister van buitenlandsche zaken heeft thans over deze zaak een vertoog ingediend aan de Britsche regering. De //Union League Club" te New-York, de voornaamste republikeinsche vereeniging aldaar, heeft het voorstel aangenomen om een onderzoek te vragen naar alle takken van de publieke dienst in zijn geheelen omvang. Zjj dringt er ook op aandat bij de aanstaande verkiezing van een president der Unie alles worde vermeden, wat den schijn zou kunnen hebben in eenig verband te staan met het vroegere bestuur. FRAHHKrJk. Volgens Haras zal het nieuwe ministerie eerstj dan zijn programma kenbaar maken, wanneer een definitive keus der voorzitters van de beide kamers is gedaan, ln dat programma zal het uitzigt geopend worden op de opheffing van den staat van beleg, op de herziening der wet op het hooger onderwjjs en op een besluit, dat de regering verpligt de maires uit den gemeenteraad te kiezen. Men vestigt er de aandacht op dat de lieer Dufaure niet, gelijk de heer Buffet, tot vice-president, maar tot president van den ministerraad benoemd is, ten blijke dat voortaan de maarschalk de Mac Mahon de plaats bckleeden zal van onverantwoordelijk constitutioneel hoofd va;; den staat met een geheel verantwoordelijk ministerie Door de nationale vergadering zijn reeds 278 leden toegelaten, zoodat zij zich kan constitueren. De 32 verkiezingen, waarvan de geldigheid be twist wordt, beeft zij tot het laatst bewaard. Ten gevolge van het wassen van de Seine staan op onderscheidene punten der stad de kelders onder water. Buiten de vestingwerken zijn de winkels en huizen ondergeloopen. Isle de Germain staat bijna geheel onder water. Te Asnières zjjn de huizen aan'den rivierkant ontruimd. Er moeten eenige personen verdronken zijn. BUlTSCilLAND. Bij gelegenheid van de feestelijke viering van den 100s"0 geboortedag van koningin Louise zijn voorbereidende maatregelen genomen tot oprigting van een gedenkteeken te Berlijn. Te Miilheim heelt zich mede een comité gevormd ter oprigting van een gedenkteeken nabij het kasteel Broich. op de plek waar de vorstin zoo menigmaal een geruimen tijd heeft doorgebragt in stille bewondering van het natuurtafereel, hetwelk de Ruhr en het Ruhr- dal opleveren. Door een der leden in de kamer van afgevaardigden is aan den minis ter van eeredienst de vraag gedaan, hoe groot het bedrag der gelden was. welke op grond van de wet van 22 April 1875, betreffende het inhouden der toelagen uit de schatkist, toegekend aan R. K. bisdommen en geeste lijken, in 1875 niet zijn uitbetaald en in 187G waarschijnlijk evenmin zullen worden gekweten. Uit den staat, op last van den minister ingediendblijkt het volgende Van de gelden, toegekend aan de bisdommen, is in 1875 ingehouden 726 498 m,: van de bedragen toegekend aan de katholieke gees telijken en kerken, is niet uitbetaald geworden 852,951 m. en van de gel den, bestemd om te strekken tot verbetering van den financiëlen toestand van geestelijken en onderwijzers van de verschillende gezindhedenis inge houden 348.003 mark. Voorts heeft de minister te kennen gegeven, dat het tot heden niet doenbaar is met eenige zekerheid op te geven hoe groot het bedrag der gelden zal zijnhetwelk in den loop van dit jaar nog zal ingehouden worden. Volgens de S'ordd. Allg. Leit. blijft de Pruissische regering vasthou den aan het plan om bij den landdag een wets-ontwerp in te dienen op de overdragl der Pruissische spoorwegen aan het rijk. Zij heelt het bevestigd onder de duidelijke verklaring, dat de regering volstrekt niet geneigd is, wegens de oppositie van andere bondsstaten het plan achterwege te houden. Tc Munster is Woensdag 11. des morgens ten 7 ure de bliksem gesla gen in den toren der Martini-kerk. Weldra stond de spits van binnen in volle vlam; doch door de snelle maatregelen der brandweer, ijverig bijge staan door een aantal andere personen, mogt het spoedig gelukken den brand meester te worden. Uit Keulen, Bonn, Coblentz en andere plaatsen zijn weder berigtcn van overstroomingen ontvangen. Te Üusseldorf stond het water Vrijdag voormiddag tot op het marktplein en stroomde het later op den dag over een hooger gelegen straat. Tusschen Unkel en Oberlahnstein ligt de spoor weg overstroomd, zoodat de treinen niet kunnen loopen. Te Coblentz vaart men weder met bootjes door de straten. Ook te Ehrenbreilstein is dit het geval. In de omstreken van Maintz ligt alles onder. Te Worms en Oppen- lieim is alles aan het werk om de dammen te versterken; men vreest echter dat zij toch tegen den vloed niet bestand zullen zijn. Er bestaat gevaar voor de gchcele landstreek van Worms tot Dingen.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2