BUITKNLAiNDSCHE BEHIGTEN PER TELEGRAAF. een tierde maal liulp noodig en kwam loen met zekeren J. B. G., zijn mede- beschuldigde in het bezit van een jas uit den gang van een huis in de Anna- Paulowna-straat. Eerstbedoelde bescli. erkende volledig zijne schuldmaar de tweede ont kende halsstarrig. Advocaat-generaal van Maanen achtte echter de schuld van beide beschuldigden voldoende bewezen en eischte beider veroordeeling tot gevangenisstraf Van 3 maanden tol 5 jaren. De verdediger, mr. baron van Lynden beval zijn eersten cliënt aan de clementie van den Itove, maar verlangde voor den tweede vrijspraak, daar diens schuld z. i. niet was be wezen. De tweede bescli. voegde er nog bij, dat hij ten spoedigstewenschle vrijgesproken te worden. Tot predikant bij de Ned. herv. gemeente alhier is beroepen d'. B. Mossel, pred. te Renkum. Als een bijzonderheid melden wij, dat de waterleidingspijpen, waaruit de algemeene rekenkamer van duinwater wordt voorzien, wegens niet tijdige betaling, zijn afgesneden. De rekenkamer een kwade betaalster! Het feit is comiseh, doch ook tragisch, want het werpt een gansch niet bevredigend licht over den bekrompen geest, waarin de betrokken beambten de verorde ning op hel duinwater uitleggen. Daarbij dacht men natuurlijk alleen aan particulierenlegen wier wanbetaling een dwangmiddel noodig was, maar niet aan publieke inrigtingen, die over geen geld kunnen beschikken, dan langs den nog al omslagtigen weg van declaratie, onderzoek en approbatie. Misschien kan dit incident echter dit voordeel hebben, dat het de noodzake lijkheid nog eens doet gevoelen van een vereenvoudiging in de formaliteiten op administratief terrein. D.) Alhier worden giften gevraagd voor een oud vrouwtje, dat twintig jaar geleden van haar stervende mevrouw een nuintbillel van honderd gul den kreeg en dit sedert trouw bewaardetotdat de nood aan den man zou komen. Nu is die nood aan den man, maar hel muntje, in dien tjjd buiten koers gesteld, heeft zijne waarde verloren. menigte heeft tot aan de kade 150 zeelieden vergezeld, die naar Marseille terugkeerdenvan waar zij gekomen waren om voor den heer Rouher te stemmen. Op het plein voor het stadhuis werden dekreten: leve de keizer! leve Rouher! aangeheven. De gendarmerie te paard en de inlanterie hebben de volksmenigte uiteengejaagd. Verscheidene personen, o. a. een lid van den gemeenteraad, zijn aangehouden. Daarentegen werd prins Napoleon, bij zijn vertrek van daar, tot aan de plaats zijner inscheping gevolgd door eene groote menigte, die de Marseil laise zong en de kreet «leve de Republiek" liet hooren. De nieuwe onder-koning van Britsch-Indië, lord Lytton, heeft de hoofdstad verlaten en gaat over Napels en Brindisi naar Alexandrië, alwaar hij den prins van Wales zal ontmoeten. Don Carlos heeft tot zijne vrienden in Frankrijk een schrijven gerigt. om dank te zeggen voor de ondervonden sympathie. Hij zegt daarin o. a.: Uwe opofferingen zullen inmiddels niet vruchteloos zijn geweest, want de lijd zal komen, wanneer men zal moeten erkennen dat mijne zaak tevens de zaak was van de ware vrijheid; en ik hoop, dat het uw land niet spoedig berouwen mogeaan gindsche zij der Pyreneën eene andere vlag te zien waaijen dan die, welke ik ontplooide. Gij kunt dus gezegd worden, mijne regten ondersteunende, Frankrijk te hebben gediend. De benedengedeelten der hoofdstad en omtrek slaan, ten gevolge van den hoogen stand der Seine, onder water, SPANJE In het antwoord van de kamer van afgevaardigden op de troonrede wordt o. a. gezegd dat de leden vurig hopen dat met den Heiligen Stoel eene schikking zal worden getroffen, die de regten noch van de kerk, noch van Spanje kwetst. Kerk en staal hebben daarbij even groot belang; zij zullen zich beijveren de wet op de godsdienst op stevige grondslagen te doen rusten; deze wet toch is een der voornaamste van den staat. Hoewel de afgevaardigden den tegenwoordigeu toestand der financiën betreu ren. verklaren zij dat zij zullen trachten evenwigt te brengen tusschen de ontvangsten en uitgaven zonder de regten der schuldeischers van de natie te veronachtzamen. De Gacetn bevat een besluit, volgens hetwelk de manschappen der lig- ting van 1870 en de gehuwde soldalen naar hunne haardsteden mogen terugkeeren. ttUlTSCIILANO. Volgens de Krenz-Zeit. is op het verzoek der familie van graaf Arnim aan den keizer, om hem gratie te verleenen, afwijzend beschikt. De vrijheer von Richthofen, vroeger lid van het Breslaucr domkapittel, onlangs overgegaan tot de protëstantsche kerkis aan de gevolgen van brandwonden, veroorzaakt door het omvallen eener petroleumlamp, overleden. Uit Ragusa wordt gemeld dat nabij Ljubuska eene kleine schermutse ling heeft plaats gehad, waarbij 30 Turken, op Ooslenrijksch grondgebied gedrongeneen huis verbrandden en een Oostenrijker doodschoten. 'sGRAVENHAGE10 Maart. Regeringstelegram, Atehin, 7 Maart. Na hevigen tegenstand is Lambaroc genomen en de gemeenschap tussschen moskee Pagerajer en Ivajoelo hersteld. Gewond zijn de kapitein Beekman en de luitenants Godin, Walpot en Kobus. De vijand liet 38 lijken achter. De gezondheidstoestand is beterende: het cholera-hospitaal is ledig. LONDEN, 9 Maart. De heer Campbell deelde in het lagerhuis mede. dat hij weldra zal indienen de volgende motie: Deelneming aan eenig overleg ten einde de uitgifte van een leening voor 'den Khedive gemakkelijk te makenis voor Engeland onraadzaam. VERSAILLES, 9 Maart. De afdcelingen van den senaat hebben hare voorzitters en secretarissen gekozen. Benoemd zijn vier leden der regter- zijde, een Bonapartist en vier republikeinen. Tot voorzitters der afdeelingen van de kamer van algevaardigden zijn gekozen zes leden van de gematigde linkerzijde, twee van de radicale partij en drie van hel linker-centrum. PARIJS. 9 Maart, liet Journ. Off. zal morgen behelzen de volgende mededecling omtrent de zamenstelling van het kabinet: üufaure. onder voorzitter en minister van justitie en eerediensten; Ricardminister van binnenl. zaken; Teisserenc de Bord, minister van koophandel; Christophe, minister van openbaye werken; Waddingtou, minister van onderwijs en schoone kunsten; Fourichon minister van marine; de hh. üecazes. Say en de Cissey behouden hunne portefeuilles. Marcere zal benoemd worden tot onder-secretaris bij het departement van binnenlandsche zaken. BERLIJN. 9 Maart. Uit Zara wordt berigt, dat de stadhouder van Dal malie, Rodich, op last van Andrassy, nogmaals naar de opstandelingen is vertrokken en met den Turkschen gouverneur onderhandelt. LONDEN. 9 Maart. Rij de tweede lezing van het wets-ontwerp betref fende de titels der koningin, deelde üisraëli mede, dat de koningin bij hare overige titels dien van /'keizerin der Indien" zal voegen. LONDEN, 9 Maart. Lagerhuis. Nieuwe titel der koningin. De heer Samuelson stelt voor de discussie op te schorten. Gladstone keurt den titel //keizerin" scherp af en wil dat in den nieuwen titel de koloniën niet genoemd worden. Sir Stafford Northcote verdedigt het regeringsvoorstel. Nadat nog eenige leden voor en tegen gesproken hebben, wordt de motie lot uitstel verworpen met 284 tegen 31 stemmen. De tweede lezing van het wets ontwerp wordt goedgekeurd met 292 stemmen. De prins van Wales zal morgen naar Ellora, in Bengalen, vertrekken. PARIJS, 10 Maart. De République francaise zegt, dat het ministerie, zooals het gisteren werd aangekondigd, onaannemelijk is, want het is niet een ministerie van de meerderheid. Het blad slaat een zeer heiligen toon aan, en voegt er bij: //men moet wel begrijpen dat hier een groote misslag is begaan." PARIJS, 10 Maart. Een brief van den heer Montpayroux aan den voor zitter der kamer is verschenen Hij protesteert hierin tegen de lasterlijke beschuldigingen welke zijne verkiezing belet hebben, en hoopt dat de kamer de verkiezing van zijnen mededinger. Miramon, niet zal goedkeuren. PARIJS, 10 Maart. Het Journal off. bevat de besluiten van den president der republiek betreffende de zamenstelling van het kabinet. BUCHAREST, 9 Maart. Met een groote meerderheid heeft de kamer ver worpen het voorstel van de minderheid der commissie, dat strekte tot het toeslaan van slechts een veorloopige leening van twaalf millioen. BELGIË. De Etoile Beige deelt het volgende mede over eene onlangs gedane poging om voor 50 millioen dollars valsche Amerikaansche spoorwegobligatiën aan den man te brengen. In het begin der laatste maand begaf zich een Hollander, Ilarmcns genaamd, naar den Brusselschen bankier Samuels, om 30 obligaliën van de "California and Oregon railroad Company" voor 80000 frs te beleenen. Tevens verzocht hij eenige dier obligaliën te verkoopen. De bankier zond die aan zijn correspondent Wertheim te Amsterdam, die ze aan de firma Texeira de Mattos overdeed. Deze firma was toevallig belast geweest met de uitgifte dier stukken in Nederland en ontdekte spoedig dat de aangebodene nagemaakt waren. Hiervan werd aangifte gedaan en op ver- r zoek der Belgische policie werden Harmens en een zekere Rollins te Parijs aangehouden. Ilarmens, die van den bankier Samuel reeds 10000 frs op 30 obligaliën van de "New-York central railroad Comp.". die ook bleken valsch t te zijn, ontvangen had. fungeerde als secretaris van Rollins. Deze was ver- e gezeld van eene Engelsche dame en leefde te Brussel op groolen voet. Ge durende hun verblijf aldaar hadden zij met verschillende bankiers betrekkin- et gen aangeknoopt. Bij het «comptoir generalhadden zij 500 obligaliën van ,1 de "New Jersey and New-York railway Cimp.'j eene waarde van ruim 2 a[ millioen representerende, gedeponeerd. De directeur, de heer Eyckholt, e- kreeg kwaad vermoeden en weigerde de stukken terug te geven. Dit schijnt n Rollins en Harmens bewogen te hebben Brussel zoo spoedig mogelijk te n verlaten. Zij zijn toen te Parijs in het hotel du Louvre gearresteerd. r. Door de regtbank te Antwerpen zijn mgr Sacré en de priester Bo- gaerts elk tot 100 fr. boeten veroordeeld en Verleijen tot 50 fr. boeten wegens de kerkelijke inzegening van een huwelijk voor dat hel burgerlijk p_ gesloten was. B. KNGELANffi. e- LONDEN. 9 Maart. 1 l" Bij gelegenheid dat de koningin zich dezer dagen naar Whitechapcl be gaf, hadden eenige personenten einde haar te zien, op het hek van Aldgate Church post gevat. Juist toen de stoet voorbij trok, stortte het hek om, ten gevolge waarvan een aantal personen, mannen, vrouwen en kinderen, min of meer ernstig gewond werden. Naar men aan de Times mededeelt wordt door de stoombooteu in de vaart tusschen Liverpool en New-York op elke reis, uit entehuis, een verlies geleden van 4000 De Echo stelt dat verlies gemiddeld op niet meer dan 2500 Uit Cadix meldt men aan de Times dat onder de Engelschen in ge noemde plaats en Huelva groote verontwaardiging heerscht, omdat de moor denaar van zekeren Frederik Robert is vriigesproken. niettegenstaande de overtuigendste bewijzen van schuld. De moord heeft plaats gehad in 1871, maar de zaak kon nu eerst worden behandeld. De juweelen-dieven laten op nieuw van zich hooren. Dezer dagen werden onderscheiden diefstallen van dien aard gepleegd. Bij lord Taynham werd o. a. voor een waarde van 1000 en bij den graaf van Egmond voor 4000 aan juweelcn gestolen. De dieven leggen groote behendigheid, maar ook een bijzondere naauwkeurige kennis der localileilen aan den dag. ËRANHKIJK. Naar men verzekert zal er in den senaat en in de kamer van afge vaardigden een gelijkluidend voorstel worden gedaan tot het uitvaardigen eener amnestie, zoodra de beide kamers voor goed geconstitueerd zijn. In Oen senaat zal het voorstel worden geleekend door Victor Hugo, Peyrat, WioelcherLaurens-Pichat en Esquiros, en in de kamer van afgevaardigden door Louis Blanc. Naquet en eenige anderen van de uiterste rigting. Te Ajaccio heeft eene Bonapartislische manifestatie plaats gehad. De re U" in- es, 1-, len jl- in- en hij

Leydse Courant | 1876 | | pagina 3