PER TELEGRAAF. ADVERT ENTIEN.' Uit Leeds meldt men dat de schouwburg aldaar is afgebrand. De schade is groot, maar door verzekering gedekt. In Schotland hebben zware overslroomingen plaats gehad. Volgens berigten uit de Vereenigde Stalen is er eene wacht voor de woning van den.ex-minister Belluiap geplaatst, omdat er geruchten in ont loop waren dat hij zon trachten naar Europa te ontsnappen. Zaturdag hebben er niet minder dan acht commissiën van het congres zitting gehoudenbelast met het onderzoek naar bedriegelijke handelingen op allerlei gebied, als: ten aanzien ven spoorwegen, spaarbanken, het dep. van marine, leveringen aan de Indianen, posterijen, speculaliën in lande- j rijen enz. FBA1VKH ÏJi li. j Woensdag is het nieuwe parlement te Versailles bijeengekomen. Het bureau der nationale vergadering heelt zijn mandaat aan de voorloopige bureaux der nieuwe kamers overgedragen. De hertog d'Audifïret-Pasquier hield hierbij eene toespraak, waarin hij de afgevaardigden en senatoren welkom heette. Gij zult. zeide hij, de laak uwer voorgangers voortzetten; gij zult u om hel gouvernement van Mac Malton scharen en de orde en rust, vooral noodig voor een land, dat rampen van het verledene te her stellen heeft, verzekeren. De heer Gaulthier Rnmilly, president van jaren in den senaat, zeide: de senaat is de hoeder der constitutie. Hij zal voor verzoening en vrede, voor beveiliging van alle belangen zorgen. Hij zal zijn steun aan Mac Mahon geven voor de zaak der orde en vrijheid en voor den vrede van binnen en naar builen. De minister Dufaure verklaarde van Mac Mahon last te hebben ontvangen om de kamers mede te deelen dat hij met de hulp van God en met de medewerking der wetgevende magt overeenkomstig de wetten de eer en de belangen des lands bij hel bestuur zal behartigen. De hertog d'Audifïret-Pasquier verklaarde hierna dat de taak der nationale vergadering ten einde is. Hij droeg mitsdien hare volmagt aan de nieuwe kamers over. De heer Raspail hield als president van jaren in de kamer van afgevaar digden eene korte rede, waarbij hij een beroep deed op hare toewijding aan hel vaderland. De kamer is vervolgens overgegaan tot hel verkiezen van een voorloopigen voorzitter. In den senaat heeft de heer Gaulthier Rnmilly bedankt voor de eer om te presideren, in eene kamer. die. naar hij zeide, zooveel beroemde perso nen in haar midden telt, die de constitutie van 25 Februarijden grondslag van het gezag van Mac Mahon hebben goedgekeurd. Frankrijk heeft nu gesproken, de republiek is voortaan gevestigd en verzekerd door den steun van eene vaste meerderheid. De senaat heeft de volmagt van het voorloopig bureau bevestigd. Vervolgens zijn de afdeelingen gelrokken. De kamer van afgevaardigden heeft den heer Jules Grévy met 414 stem men van de 433 tot voorioopig voorzitter gekozen en den heer Rameau tot ondervoorzitter. -- Het Bonapartistisch verkiezingscomité te Parijs heeft zich ontbonden. In eene circulaire aan de sub-comités verklaart het zich niet te kunnen ver heugen in den uitslag der verkiezingen, daar die zijn uitgevallen ten voor- deele eener partij, die in Frankrijk nooit het gezag in handen heeft gehad, zonder het land aan de regeringloosheid prijs te geven, en wier wijsheid van te jonge dagteekening en te wel berekend is, om te kunnen geruststellen. Naar aanleiding van zijne verkiezing in het arrondissement Riom heeft I de heer Rouher een brief tot zijn kiezers gerigt, waarin hij zijn erken telijkheid betuigt voor de schitterende manilestatie, welke hem naar de nieuwe wetgevende kamer afvaardigt. Hij doet daarin uitkomen, dat de 11000 kiezers, welke hem hun vertrouwen schonken, zich onvoorwaardelijk hebben aangesloten aan zijn programma; wettelijke herziening van de con stitutie, beroep op het volk. herstel door de vrije keuze van het volk van den keizerlijken troon, door het volk gegrondvest. De Univers, zeer ontevreden over den uitslag der verkiezingen in het algemeen, is verbolgen over de houding van Parijs. Deze groole stad, zegt dit blad, vijfjaren geleden in brand gestoken, gelooft niet meer aan de hel en neemt de eerste de beste gelegenheid te baat om de brandspuiten Gods uitdrukkelijk prijs te geven. he Constit ut ionnel meldt dat de wel op het hooger onderwijs door de nieuwe kamer niet zoo ernstig wordt bedreigd als men zou willen doen gelooven. Er zijn zelfs radicalen die het der moeite niet waard achten die wet in te trekkendaar de vrije calholieke universiteiten gebrek aan personeel en aan leerlingen hebben en een treurig bestaan voortslepen, dat zeker weldra met haar val zal eindigen. De verkooping der schilderijen-verzameling van den schilder Courbet, veroordeeld om de kosten te dragen van de weder-oprigting der Vendóme- zuilzal op 15 Maart plaats hebben. De opbrengst wordt geschat op 80000 Irs, terwijl de door hem te betalen schadevergoeding 280,000 frs beloopt. DDlTSCIILAItD. Dezer dagen heeft de Berlijnsche academie van wetenschappen in de physisch-malhemalischc klasse twee beroemde geleerden in Frankrijk, de bh. Charles en Lionvillc, tot medeleden benoemd. Zij hebben zich bereid verklaard deze benoemingen aan te nemen. De eerste poging tot herstel der vroeger bestaande welwillende betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitschland is door Duitschland gedaan, zegt de Nat. Zeit. Maar het goede voorbeeld is door Frankrijk spoedig gevolgd. Naar wij vernemen heeft de i «Société d'Encouragement pour l'Industrie Nationale" onlangs Hvee Duitschers tot hare corresponderende leden benoemdnamelijk de hh. Mevissente Heulen, en Ileimendahl, te Crcfeld. De zaak van den bisschop van Munster wordt thans door bet Pruis- i sisch kon. geregtshof behandeld. Wegens zijn verzet na zijn ontslag uit de gevangenis valt cr niet aan te twijfelen dat hij uit zijne ambtsbediening vervallen zal worden verklaard. Daar hij naar Karlsbad en van daar naar Tyrol op reis is gegaan, zal hij we net voor het geregtshof verschijnen en dus bij verstek veroordeeld worden. De Bank- und Hand. Zeit. bevat een mededeeling uit Dusseldorp, omtrent eene zonderlinge vangst door een visscher uit die stad. In zijn sleepnet heeft namelijk een visscher in den Rijn een zwaar boek boven water gebragt. Bij onderzoek bleek het te zijn het grootboek van de failliete //Gewcrbebank" aldaar. De boekhouder dier instelling, die in ver zekerde bewaring is genomenheeft bekenddat hij een valsch grootboek heeft gemaakt en daarop het «ware grootboek" in den Rijn heeft ge worpen. In de Beijersche kamer is weder eene oude zaak aan de orde gekomen. Een der leden had. bij afwezigheid van den minister van eeredienst. gezegd dat die minister in de zaak van den bisschop van Regensburg in het onge lijk was gesteld en thans niet wilde voldoen aan zijne vroegere stellige be lofte van in dat geval zijne woorden te zullen intrekken; zoodat op den bisschop een onverdiende blaam bleel rusten, waarvoor de ultramontaansche meerderheid in de kamer niet ongevoelig kon blijven. De minister heeft thans daarop geantwoord. Indien het onderzoek het beweerde resultaat had opgeleverd, zou hij geen oogenblik hebben geaarzeld te erkennen, dat den bisschop onregt was aangedaan. Uit liet onderzoek was echter gebleken, dat de bisschoppelijke aanschrijving, zoo niet in alles woordelijk, dan toch in zin en strekking geheel overeenkwam met hetgeen hij, minister, in de kamer er van had gezegd. Er kon dus van hem onmogelijk worden ver langd, zijne woorden in te trekken. Door den heer Jörg werd daarop ver klaard dat hij later op de zaak zou terugkomen; hetgeen de minister ge zegd had qualificeerde hij als //laster". BERLIJN, 8 Maart. Hel kerkelijk geregtshof heeft heden beslist, dat de bisschop Brinkmann te Munster van zijn ambt moet ontzet worden. BELGRADO, 8 Maart. De Russische consul-generaal alhier, die naar Wee- lien was vertrokken om iustructiën te ontvangen van den Rtissischen gezant aldaar, is gisteren naar zijn post teruggekeerd. LONDEN. 8 Maart. Spanjaarden, die zich hier bevinden, organiseren ter gelegenheid van het einde des burgeroorlogs legen Vrijdag een zielmis voor de dooden en tegen Zondag een daiik-godsdienstoefening. PARIJS, 8 Maart. De heer Ricard heeft heden den heer Casimir Périer bezocht. Even als Bérenger weigert hij minister te worden. Sedert Zatur dag heeft Pe'rier den minister Dufaure niet gezien. MADRID. 7 Maart. Bij de cortes zijn adressen ingekomen waarvan eenige het verzoek tot handhaving en waarborg van de godsdienst-eenheid inhouden, en andere den wensch bevatten tot afschaffing van de voorregten welke de Baskische provinciën en Navarre genieten. St. PETERSBURG, 7 Maart, 's avonds. Een hier verspreid blad bevat een telegram uit Ragusa, meldende dat baron Rodich den vorst van Montenegro verzocht zou hebben den doortogt van opstandelingen te beletten. De vorst zou hebben geantwoord dat hij den opstand niet wilde ondersteunen, maar dat het hem onmogelijk w as de bergachtige grenzen van het land zóó te sluiten dat niemand er door of over kan. Den volgenden dag had Rodich een onderhoud met de aanvoerders der opstandelingen. Luka Petrovicli en negentien met hem verklaarden dat. indien Oostenrijk den doorvoer van munitie belette, zij desniettemin den strijd tot het uiterste zullen blijven voerenen de wapenen niet zullen nederleggen dan wanneer de mogend heden liet nakomen van de beloften der Porte waarborgen. WASHINGTON, 8 Maart. Belknap is heden voor de regtbank verschenen, maar tegen eene borgstelling van 25,000 dollars op vrije voeten gelaten. Het huis der vertegenwoordigers heeft besloten de vervolging van Belknap onbe paald uit te stellen, omdat Marsh, de voornaamste getuige, verdwenen is. NEW-YORK, 7 Maart. Het oudemannenhuis te Brooklyn is heden een prooi der vlammen geworden. Dertig verpleegden worden vermist. Twintig lijken heeft men gevonden. Een boog van de spoorwegbrug bij Harpersferry is gebroken, en ten ge volge hiervan is een trein omgeslagen, waarbij elf mcnschen gedood en zes gewond werden. INGEZONOEK. H. vraagt of cr ook te Leiden geen mannen te vinden zijn, die zich aan hel hoold willen stellen van eene commissie, om te trachten onze arrondis- sements-rechlbank te behouden, even als daartoe in andere plaatsen pogin gen zullen worden gedaan. Voor Leiden, met zijne bijna 40 omliggende gemeenten, zjjn z. i. wel redenen te vinden om die poging te wettigen. Is de rechtbank niet de kroon zelve van Leidenzij is gewis een der schoon ste parelen aan die kroon. Op dan, mannen van invloed! Laat ons trach ten te behouden wat tot onze roem en eer behoort. Leiden Maart. 1876. Heden overleed, in den ouderdom van 61 jaren, JAN VAN EYK. Gedu rende 35 jaren was bij met ijver bij onze firma werkzaam. Leiden, 9 Maart '76. A. KELDER ZOON. Voor de menigvuldige en hartelijke bewijzen van deelneming, zoo liier als van elders ontvangen bij het overlijden van mijne geliefde Dochter JEANNE JACQUELINE, breng ik aan allen, ook namens mijne kinderen, mijnen welgcmeenden dank toe. Zoetebwoude, 9 Maart 1876. J. J. TAM.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 3