LEIDSCilE C 0 U R A A T. 1876. V. 5». VRIJDAG 10 MAART STADS-BERICHTE IN. JACHT EN VISSCHERIJ. BINNENLANDSCHE BEIUGTEN. Üe Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50; met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 s jaarsbuiten de expeditiekosten. Afzonder lijk e nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p, p, 6 Cents, De prjjs der Advcrleuiiëu is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER VAN LEIDEN brengt ter kennis van hen, die zich voor het aanstaande saizoen 1876/7 in het bezit wenschen te zien van Jacht- of Flschacten» of wel van eene kostelooze vergunning tot uitoefening der visscherijdat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretariealwaar zijbehoor lijk ingevuld en onderteekend, vóór den 15derl April dezes jaars moeten terugbezorgd zijn. ten einde aan den Commissaris des Konings in deze provincie te worden ingezonden. Tevens wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht dat blanco ver zoekschriften tot liet bekomen van buitengewone machtiging tot het verdrij ven van schadelijk gevogelte met pistoolschotenhet schieten van konijnen en ander schadelijk gedierte en het visschen als het water met ijs bedekt is, van heden af, mede gratis, ter Gemeente-Secretarie ter invulling verkrijg baar zijn gesteld. De burgemeester voornoemd. Leiden, 26 Februari 1876. v. d. BRANDELER. De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt ter algemeene kennis dat de Heer L. M. DE LAAT DE KANTER. onlangs benoemd tot Wethouder dezer gemeente, in die betrekking is belast utel het toezicht over de Fabricage ai de Brandweer. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 9 Maart 1876. v. d. BRANDELER. LEIDEN. 9 Maart. Bij kon. besluit van 7 Maart is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend aan B. M. Bahlmann. als 2dc luitenant bij de dienstdoende schutterij alhier. In de zitting van den gemeenteraad van heden is o. a. ingekomen eene missive van den minister van binnenlandsche zaken, houdende goedkeuring van het besluit van den raad regelende de jaarwedden der leeraren aan de hoogcre burgerschool, en een brief van den directeur der hoogere burger school, houdende dankbetuiging voor de gunstige beschikking door den raad in zijne laatstgehouden zitting ten zijnen opzigte genomen. Voorts is inge komen de rekening van de gasfabriek over 1875; volgens die rekening be draagt de winst 65314 55 De voorzitter deelde mede dat in verband met de benoeming van den heer de Laat de Kanter als wethouder, bij de onderlinge regeling der werkzaamheden, deze op zich genomen had het onderdeel fabricage en brandweer. Ingevolge hun verzoek werd eervol ontslag verleend: aan mej. G. A. Kou- wenberg, als onderwijzeres 2' kl. aan de meisjesschool; aan mej M. E. Guyot, als hulponderwijzeres aan de school n°. 1 voor onvermogenden; aan C. Boezel en N. van der Walle, als hulponderwijzers aan de school ir. 2 voor minvermogenden, en aan M. A. Biekart, als hulponderwijzer aan de school n°. 1 voor onvermogenden. Op hel verzoek van mevr. de wed. Tichler, om de bewaarschool op de Oude Vest te mogen gebruiken ten dienste der breischolen, werd thans gun stig beschikt. Ten slotte was aan de orde de voordragt tot het indienen van een adres aan de tweede kamer der stalen-generaal, betrekkelijk het wets-ontwerp tot reorganisatie van de regtbanken en kantongeregten. De voorzitter ge loofde dat hij tot aandrang in deze niets meer behoefde te voegen aan het geen bij de voordragt gezegd was. Onder de regtbanken, waarvan de op heffing werd voorgesteld, stond de regtbank hier ter stede boven aan. Leiden was de eenige groole gemeente waar de regtbank werd opgeheven. Dit had een pijnlijken indruk gemaakt en burg. en weth. hadden daarom gemeend deze voordragt te moeten doen. De wetgevende magt zal moeten beslissen of uit eene stad van 40000 zielenden zetel eener hoogeschool en nok van het waterschap Rijnland, de regtbank zal worden weggenomen. Hij achtte het den pligt van den raad daartegen op te komen en al het mogelijke te doen om het te verhoeden. Zonder beraadslaging en met algemeene stemmen werd de voordragt aangenomen. Tot leden der commissie, belast met het opstellen van bedoeld adres, werden benoemd de hh. van den Brandeler, Goudsmit en Cock. De gisteren avond door de commissie voor de bloemententoonstelling van den handwerksman, die door de commissie voor volksbijeenkomsten alhier, even als de beide voorgaande jaren, georganiseerd wordt, gehouden zitting tot hel afgeven van bons, waarop met Mei jonge planten zullen kun nen worden ontvangen, getuigde voor den klimmenden lust in het kweeken van bloemen bij den werkenden stand. Het getal aanvragers toch was zoo groot, dat de commissie handen vol werks had, om ze alle in te schrijven. Onder deze zag men ook een aantal werklieden der fabriek van de heeren Z. Zoon, alhier, die voor rekening hunner cltels planten mogten aanvra gen. Wel een bewijs dat die heeren een open oog en hart hebben voor de belangen hunner werklieden. Als het met de inschrijving morgen (Vrijdag) avond, wat te verwachten is, zoo voortgaat, zal die tentoonstelling zeker niet minder omvangrijk worden dan die van het vorige jaar. -- De minister van binnenlandsche zaken; overwegende, dat ten gevolge van het aannemen der benoeming tot kantonregter te Oirschot, door den heer mr. A. .1. H. van Baar, de verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten-generaal in het hoofdkiesdistrict Eindhoven moet plaats hebben; heelt bepaald dat die verkiezing zal plaats hebben op Donderdag 23 Maart e. k.; en dat, zoo eene herstemming noodzakelijk is. die gehouden zal worden op Donderdag 6 April daaraanvolgende. De minister van marine heeft, ten vervolge op eene vroegere aankon diging ter kennis van belanghebbenden gebragt dat in dit jaar bij het kon. instituut voor de marine worden opengesteld: 48 plaatsen voor adelborsten 3de kl. voor de zeedienst; en 6 plaatsen voor adelborsten 3d« kl. voor.de mariniers. Het admissie-examen zal aanvangen in de maand Junij aanst. De minister van financien heeft ter kennis van belanghebbenden ge bragt dat er eene verbeterde genieenschap tusschen Nederland en Sumatra's Oostkust is in het leven geroependoor middel van de in werking gebragte veertiendaagsche stoombootdiensl tusschen Batavia en Atchin, in verbinding te Singapore met de dienst der Brilsche pakketbooten van de Peninsular and Oriental Steam Navigation Company. Door de gemelde Nederlandsche stoombootdienst wordt, zoowel op de uit- als thuisreis, Deli, Edi en Gighen aangedaan. De correspondentie voor de noordoostkust van Sumatra wordt dientengevolge thans over Singapore met de naar Atchin vertrekkende stoomschepen regtstrceks naar de plaats van bestemming verzonden, en zal dus eene belangrijke bespoediging in de overko i st daarvan worden onder vonden. In de omgekeerde rigting geschiedt de verzending langs denzeTf- den weg. Men deelt ons mede: De Antidienstvervangingbond bestaat thans uit 54 plaatselijke afdeelingen en eene algemeene afdeeling. De algemeene afdee- ling beval al de leden, die niet tot eene plaatselijke afdeeling behooren. Op 6 Maart was het hoogste volgnommer der vereeniging, die evenwel in vol len groei is, 6911, maar, men moet rekenen op non-valeurs, sympathiseurs in abstracto, die zich moreelen noemen, letter-steunders en afval, kortom tarra tol een zeker bedrag, stel 7% pCt., blijlt een elleclief van 925x6911 6400 leden. Volgens de lijsten van den hond begreep de algemeene afdeeling op 3 Maart 1876 ongeveer 954 leden, verdeeld als volgt: in 128 plaatsen 1, is 128 leden, in 37 plaatsen 2, is 74 leden, in 20 plaatsen 3, is 60 leden, en in 50 plaatsen 4 en meer, is 692 leden. Verspreid over het geheele land, is zij naar lal de sterkste afdeeling. Naar men verneemt zal de aanstaande algemeene vergadering der Ver eeniging voor Christelijk Nationaal schoolonderwijs gehouden worden te Utrecht op Donderdag 8 Junij a. s. Men zal zich herinneren dat onze beroemde zeeheld M. A. de Ruyter, nu twee eeuwen geleden, in 1676, te Napels, doorzijnevoorspraak.de invrijheidstelling heeft bewerkt van zesentwintig Ilongaarsche predikanten, die om hunne belijdenis van het Evangelie uit hun vaderland naar Italië gevoerd waren en op de galeijen in de vreeselijkste slavernij zuchtten. Dit is in de vorige maand, den llde° Februarij, feestelijk herdacht door de her vormde hoogeschool te Debrecen in Hongarije, tot eer der nagedachtenis van onzen onvergeteüjken de Ruyter. Aan de godgeleerde faculteit der

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1