BU1TENLA1NDSCHE BER1GTEN. Nog zijn eenige amendementen op de wet op het hooger onderwijs rondgedeeld Van den lieer Gratama; om de redeneerkunde en uiterlijke welsprekend heid op de gymnasia te doen onderwijzen als behoorende tot de propaedeu- tische vakken. Instelling voor het notariaat aan een der universiteiten. Afschaffing van het verpligte proefschrift, met verpligting om stellingen te verdedigen tot verkrijging van den doctoralen graad. Voor het eerste e>:amen der twee doctoraten in de regtsgeleerde faculteit de historia juris weg te laten en de encyclopaedic des regt-s op te nemen. Van den heer van den Berch van Heemstede: den gymnasialen cursus tot zes jaar terug le brengenen het speciale onderwijs in de wis- en natuur kundige vakken met het 4lle of 51' jaar te beginnen. Van de commissie van rapporteurs: om bij de voorwaarden, waargp het athenaeum van Amsterdam het jus examinendi et promovendi verkrijgt, nog le voegen dat ook de eischen voor inschrijving niet lager zijn dan aan de rijksuniversiteiten. De commissie brengt voorts nog een wijziging in hare vroeger voorgedragen amendementen over het academisch reglement betreffende de examens en de in te stellen doctoraten. He heer van Loon vvenscht aan de kerk meer tijd te geven om tot eene gewenschle regeling van het theologisch onderwijs voor hare aanstaande leeraren te komen en onderwijl als overgangsmaatregel de zaken op den bestaanden voet le doen voortduren. Een ander amendement strekt om de vrije gymnasia, die niet door gemeenten, maar door particulieren zijn inge steld, van voor hen onnoodige en onbillijke banden, die hen aan de ge meenten zouden vastknoopente bevrijden. De heer Lenling wil in het amendement van de commissie van rap porteurs op art. 5 laten wegvallen: gymnastiek en teekenen. en als sub amendement op dat van Jonckbloet, op art. 6, bepalen: dat de zorg voor de oprigling en instandhouding der gymnasia hoofdzakelijk wordt overge laten aan de gemeente-besturen. Rijks-gymnasia kunnen gevestigd worden, waar daartoe behoefte bestaat. Hetgeen de toelating, de bevordering en de regeling van het onderwijs enz. betreft wordt, voor de gymnasia, van gemeentewege opgerigt, bij plaatselijke verordening, en voor rijks-gymnasia bij maatregel van inwendig bestuur vastgesteld. De heer de Jonge stelt sub-amendementen voor op alinea 2 en 3 van de door den lieer Jonckbloet c. s. geamendeerde artikelen 10 en 11 betrek kelijk de examen-regeling, ten einde eenheid van onderwijs door het gan- schc land te bevorderen en tevens alle examinandi zooveel mogelijk in meer gelijken toestand te plaatsen. 's GRAVENHAGE, 8 Haart. Door Z. M. is aan den kapitein Evers, van het schip Elisavan Bal- trnm, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de redding der be manning van het op 29 October 1875, op zijne reis van New-Castle naar Liibcck. verongelukt Nederlandsch schip Martenshoektoegekend de zilveren medaille, ingesteld bij besluit van 22 September 1855, alsmede een loflelijk getuigschrift. Door Z. M. is vergunning verleend: aan jhp. J. L. C. Pompe van Meer- dervoort, te St. Petersburg, lot het aannemen: 1°. der versierselen van ridder 2e kl. der orde van St. Stanislaus; en 2°. der herinnerings-medaille voor niet-strijders gedurende den oorlog 1870—71, hem respectivelijk door den keizer aller Russen en door den keizer van Buitschland, koning van Prttissen, geschonken; aan jlir. W. E. Kerens de Wijlre, lid van de tweede kamer, F. Th. Everard, te Amsterdam, en J. B. Nolet, te Schiedam, tot het dragen der versierselen van ridder der orde van den 11. Gregorius den Groolc, bun door den Paus geschonken; en aan den voor de dienst in Oost-Indië bestemden soldaat C. A. R. Scharlach, van het koloniaal werf depot. tot het dragen van de Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtogt tegen Frankrijk in 1870 en 1871. Tot regter-plaatsvervanger in de arrond.-regtbank te Heerenveen is be noemd jhr. mr. J. M. van Beyma thoe Kingma. advocaat aldaar. De 1' luit.-adjudant J. Kniippe, van hel 4e reg. infanterie, is, op zijn verzoek, op non-activiteit gesteld. De beer Henry Huiler is erkend en toegelaten als consul van bet Duit sche rijk te Paramaribo. Z. Ié. II. de prins van Oranje is gisteren naar bet buitenland vertrokken. De minister van binnenlaudsche zaken zal Zaturdag aanst. geen ge hoor verlecnen. Gisteren avond werd de heer jhr. mr. J. W. van Loon, lid van de tweede kamer, terwijl bij met een zijner medeleden op de Heerengracht liep. plotseling door eene hevige ongesteldheid aangetast. In eene woning binnengebraat werd de eerste geneeskundige hulp verleend door den heer chirurgijn Schoevers, die den heer van Loon per rijtuig naar zijne woning bragt. Kort daarna bezweek de heer van Loon aan de gevolgen van een hevigen krampaanval. De overledene bad sedert eenige jaren in de tweede kamer zitting en was door het kiesdistrict Amersfoort afgevaardigd.. De overledene onderscheidde zich door groote bekwaamheid en uitgebreide regtskennis. In de zitting van de tweede kamer van heden is een aanvang ge maakt met de behandeling van het wets-ontwerp betreffende de regeling van bet hooger onderwijs. Aan de algemecne beraadslagingen hebben onder scheidene sprekers deelgenomen. De heer van Wassenaer Catwyck heelt een warm woord van hulde gebragt aan de verdiensten en de voortreffelijke hoedanigheden van den heer van Loon, die gisteren plotseling was overle den. Ook de heer Jonckbloet, Teding van Berkhout en de minister sloten zich daarbij aan. Wat het ontwerp zeil betreft, de algemeene discussiën zijn niet zeer uitgebreid geweest, omdat bij de onderafdeelingen de gelegen heid zal gegeven worden om de hoofdbeginselen afzonderlijk te bespreken. De heer Rombacb wilde geen klassieke studiën voor natuur-en geneeskundige vakken verpligtend hebben. De hoogere burgerschool, met 5-jarigen cursus, is z. i. eene volledige voorbereiding, hetgeen door de hh. Jonckbloet, Teding van Berkhout en den minister bestreden wordt. De heer van Wassenaar Catwijck wil geen theologische faculteit of onderwijs in godsdienstwetenschap van staatswege. De heer van den Berch van Heemstede wenschte, bij eene mogelijke verwerping der wet, partiële regeling en allereerst omtrent de tractementcn. Overigens acht hij éÉne hoogeschool voldoende. De minister heeft in eenige algemeene trekken het karakter der wet uit eengezet en vooral de behoefte aan en vormende kracht der klassieke stu diën doen uitkomen. Over de theologische faculteiten zou hij later met den heer van Wassenaer Catwyck debatteren bij de betrokken afdeeling. Aan den heer van den Berch van Heemstede antwoorde de minister dal hij niet wilde spreken in de onderstelling van verwerping der wet en over hetgeen er dan gedaan zou moeten worden, maar dat het onderwerp minder dan elk ander vatbaar is voor partiële regeling of het doen van losse grepen. Na korte repliek van den heer Rombach zijn de algemeene beraadslagingen gesloten. Vervolgens werd art. 1 aangenomeu met 46 tegen 19 stemmen, na ver werping van een amendement van den heer Lentingstrekkende om het hooger onderwijs te definiëren als alleen dienende voor wetenschappelijke vorming. Artt. 2 en 3 werden aangenomen. Art. 4, met een amendement van den heer de Vries, om in plaats van »athenaea" te lezen «liet athenaeum te Amsterdam", is aangehouden tol na art. 30a. Horgen komt in behande ling art. 5gymnasia. ENGELASf». LONDEN 7 Haart. De hertog en de hertogin van Edinburgh ziin naar Galais vertrokken; van daar reizen zij door naar Berlijnwaar zij twee dagen de gasten zullen zijn van den keizer. Vervolgens begeven zij zich naar St. Petersburgvan waar de hertog in het begin van April naar Engeland terugkeert, om van daar uit zijn zeereis te aanvaarden. Aan de Times wordt gemeld dat het jagtvermaak van den prins van Wales in Britsch-Indië den 4'1"1 Haart voor goed een einde heeft genomen. Hij heelt toen zijnen laalsten tijger gedood. In het geheel zijn er achten twintig gevallen, de meeste door den prins geveld. De prins is onge deerd gebleven en alleen gewond door eenige insecten, die hem pijnlijke bullen op het gelaat hebben bezorgd. Ter alvvisseling van de tijgerjagt heeft de prins eene vischpartij bijgewoond, waarbij oök al de olifanten eene rol vervullen. Zij moesten, gelijk zij uit het riet de tijgers opjagen, de visschen uit het moeras drijven. Den 5d,n Haart heeft de prins van den premier van den Maharajah van Nepaul hartelijk atscheid genomen. Van weerszijden werden bij die gelegenheid prachtige geschenken gegeven. De prins ontving o. a. een zeer Iraaijenuitnemend gedresseerden jongen olilant, die hem zijne zweep aanreikt, met zijnen snuit groet en allerlei kunsten verrigt; verder een groot aantal vogels en dieren van allerlei soort. Sir Jung ontving o. a. een zilveren standbceldjeden prins te paard voor stellende, een paar voortreffelijke buksen, een met goud versierden sigaren koker enz. Ook voor den Maharajah werden hem prachtige geschenken ter hand gesteld. De lieden van sir Jungs gevolg werden niet vergeten; op een hunner, die geen geschenk ontvangen had, maakte sir Jung den prins nog in het bijzonder opmerkzaam; hel was. zeide hij, de dapperste mail van zijn lescr, die bij Lucknow met eigene band zeven vijanden had verslagen. De prins liet zich dien met likleekeucn bedekten held voorstellen en ook hem een geschenk geven. Den 13de™ Haart zal de Serapis met den prins van Bombay vertrekken. Betreffende de aankomst van don Carlos te Folkestone meldt men van daar nog het volgende. Tc Folkestone was dien dag feest, omdat een nieuw slation bij de aanlegplaats voor Fransch-Engelsche passagiersbooten werd ingewijd. De boot. welke don Carlos overbragt, had aan boord leden van den gemeenteraad van Boulogne en Fransche spoorwcgdirecleurendie genoodigd waren op het feest, en die met saluutschoten in hel versierde station ontvangen werden. Tot niet gering vermaak der toeschouwers, was don Carlos in de meening, dat die eerbewijzen hem golden en hij boog links en regis. Toen echter eenige zijner bewonderaars de onhandigheid hadden om uit te roepen »hoerah! voor don Carlos!" had er een onaange naam tooneel plaats, daar hij onder algemeen gesis en gefluit zich zoo snel als hij kon in het spoorwegrijtuig voor hem bestemd moest plaatsenwaar van bij de gordijnen liet sluiten. Ook aan volgende stations werd hij met gesis ontvangen. Deze handelwijze wordt echter door de Times ten strengste afgekeurd. Hen mag den man, die de Brilsche gastvrijheid inroept, niet beleedigen. Don Carlos moet men alleen dood zwijgenhem niet de minste aandacht wijden, want hij heeft geen aanspraak op medelijden. Hij toch heelt zich schuldig gemaakt aan het plengen van het bloed van een moedig, doch misleid bergvolk, ter wille van ellendige zelfzuchtige eischen en reg- ten, wier regtvaardigheid hij voor een geregtshof zeer bezwaarlijk zou kunnen bewijzen. Volgens alhier ontvangen berigt is een ltaliaansch schip, de iXueva Ottavia, van Genua naar Baltimore koers zettende, teu noorden van Kitty Hawk Station. Noord-Carolina. gestrand, waarbij 15 van de 19 personen der bemanning om het leven kwamen. Uit Washington meldt men dat aan den heer Ficrrepcnt is opgedragen, bij het criminele hof van het district Columbia eene vervolging in te stellen tegen den oud-minister Belknap, zijnen zwager Tomlinson en alle andere personen bij de omkooping van eersigenoemden betrokken. De zaak zal voor dit hof dienenhoewel zij onderzocht wordt door een senaat. Wordt Belknap veroordeeld, dan zal zijn vonnis luiden: driejaren gevangenisstraf benevens eene boete ten bedrage van het dubbele der bij de omkooping ont vangen som.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2