spoor bij de Leidsche vaart laten overrijdenwaardoor zijne beide beenen werden verbrijzeld. Een paar uren later bezweek hij in liet ziekenhuis na i de amputatie van een zijner beenen. Reeds meermalen had hij het voor- j nemen te kennen gegeven zich op die wijze van het leven te berooven. j Hij laat eene weduwe en vier nog jeugdige kinderen onverzorgd achter, j Misbruik van sterken drank is weder oorzaak van dien zelfmoord. Te Arnhem is in den ouderdom van 76 jaar overleden de heer mr. J. Ran van Gameren, van 1862 tot aan de opheffing president van het hof in Gelderland. Te Hengelo heeft dezer dagen de 15-jarige zoon van een landbouwer, bij het afschieten van een pistool, het ongeluk gehad twee vingers van zijne rcglerhand te verbrijzelen ten gevolge waarvan deze moesten afgezet worden. Tc Veendam is de aldaar bestaande fabriek van knoopen uit An eri- i kaansche noten, die eerst onlangs in werking was gekomen, afgebrand. Hit 's llertogcnbosch meldt men dat het water weder wassende is. De lage gedeelten der stad, die reeds waren drooggeloopenbeginnen weder onder water te geraken. Te Vrijhoeven Cappel is in den nacht van 5 Maart een doorbraak ontstaan in den grindweg op de Hoogevaart. Het water stroomde met zulk een verbazende snelheiddat er aan geen digt maken te denken was. De doorbraak had in weinige uren een breedte van p.m. 10 meter. l)e meeste winterrogge staat onder water en de weilanden zijn als in een zee herschapen. Volgens berigten uit Zwolle en Deventer is het water aldaar vallende en wordt de toestand gunstiger. Te Maastricht heeft een onwillekeurige vergiftiging, doch zonder doo- delijken afloop, plaats gehad. Na het gebruik van pannekoeken gevoelde zich een geheel gezin ongesteld en alleen een spoedig toegediend braakmid del was in staat den lijders in beteren toestand te brengen. Men vermoedt dat het gebruik van patent- in slede van raapolie tot deze vergiftiging heeft geleid. Eene Nederlandsche familie in den staat Wisconsin (N. Am.) heeft op den 3den Eebr. jl. een merkwaardigen dag beleefd; Het hoold der familie. Hans Westvalen, en echtgenoot, vierden namelijk dien dag hun 50 jarig huwelijksfeest, Ie gelijk met het 25-jarig huwelijksfeest van zoon en echt genoot, terwijl luin kleinzoon dienzelfden dag in het huwelijk trad en hun kleindochter haar kind liet doopen. De heer de Bruyn Kops heeft het verslag der tweede kamer over zijn voorstel tot opheffing van den accijns op de suiker beantwoord. Hij houdt de dringende noodzakelijkheid der geheele opheffing vol. Hij acht het zeer wenschelijk, dat hij het voorstel ook een equivalent vaststa. Het afwachten van een nieuw belastingstelsel acht hij daartoe niet onvermijdelijk noodig. Hij geeft in overweging ƒ10 per vat gedistilleerd meer te heffen of rijks- opcenten op het personeel. 's GRAVENHAGE. 7 Maart. Door Z. M. is bij besluit van den 22"> Februarij jl. bepaald dat er voortaan zullen zijn twee regimenten veld-artillerie. Tot apotheker 2e kl. bij de zeemagt is benoemd de heer A. Schelkes. De 2' luitenant der infanterie van het 0. I. leger A. J. Hoven zal den 18ar° dezer naar Java vertrekken met het stoomschip prinses Amalia. Z. K. H. prins Frederik is gisteren avond alhier teruggekeerd. Burg. en weth. alhier hebben het voorstel gedaan geene uitvoering te geven aan het denkbeeld, om de scholen van meer uitgebreid lager onder wijs afzonderlijk in te rigten voor meisjes en jongens. centrum; Langlois, radicaal; Naquet, van de onverzoenlijke partij; Raspail, van dezelfde partijheeft te Marseille een mandaat gekregen tegenover den heer Amat. republikein van gematigde rigling. Ten opzigte van de onderhandelingen voor de zamenstelling van een nieuw kabinet, leest men in de Temps: De heer Casimir Pe'rier wil zich belasten met de portefeuille van binnenlandsche zaken; maar hij stelt als voorwaarde, dat in het kabinet slechts zitting hebben mannen van dezelfde rigting. De heer de Montaignac, die tot de gematigde regterzijde behoort, kan dus de portefeuille van marine niet behouden. Voor elementen van tegenstrijdige rigting is thans geen plaats meer in het kabinet. In het al gemeen is Mac Mahon voor die denkbeelden gewonnen. Maar hij maakt uitzonderingen. De portefeuilles van buitenlandsche zaken, van oorlog en van marine wil hij aan den invloed van het parlement onttrokken hebben. Dit nu geeft Périer niet toe. Voor de drie bedoelde portefeuilles gelden de zelfde regelen als voor de overige. Naar men verneemt heeft de minister van onderwijs en eeredienst aan de bisschoppen eene circulaire gezonden, waarin hij hen heeft uitgenoodigd, om in de mandementen ter gelegenheid van de vasten buiten het domein der staatkunde te blijven. Voorts werd hun verzochtde onder hen staande geestelijken aan te schrijven, zich in hunne predikatiën van elke toespeling op politieke zaken te onthouden. Te Boulogne heeft don Carlos, door het ongunstige weder opgehou den een 150-tal legitimisten en eenige Engelschen, in het hotel du Nord ten gehoore ontvangen. De heer de Rosny las daarbij het volgende, van tweehonderd onderteekeningen voorzien adres voor: "SireIn tl komen wij den onverschrokken verdediger begroeten van ons godsdienstig geloof en den verheven vertegenwoordiger van onze poli tieke overtuiging, trotsch, maar niet verwonderd, nu wij nogmaals die beide groote beginselen, te zamen onafscheidelijk den grondslag uitmakende van de christelijke maatschappijhebben zien opheffen en handhaven door een anderen Karei VII, met het zwaard van een Bourbon, afstammeling van onzen Hendrik IV. Gij hebt der wereld een edel, eene betere uitkomst waardig voorbeeld gegeven; maar hoop en vertrouw; verbeid den tijd door God gesteld en uwe immer bereidvaardige toewijding zal. ten beste be kroond. al hare vruchten dragen. Wil, Sire! met de uitdrukking eenerregt- malige bewondering voor zooveel moed en volharding, de hulde aanvaarden •van onzen diepen eerbied." Van wege de Spaansche regering is hier een depêche ontvangen en ter kennis gebragt van verschillende prefecten, waarbij de in Frankrijk geïnter neerde Spanjaarden worden uitgenoodigd. gebruik te maken van de welwil lende bepalingen, te hunnen opzigte door de Spaansche regering getroffen, om onmiddellijk naar Spanje terug te keeren. Zoo niet. dan vervallen met 15 Maart de geldelijke ondersteuningen, die hun zijn toegestaan. Zij, die zich voor eigen tekening naar Bayonne kunnen begeven, zullen onmiddellijk vertrekken, terwijl zij, wie de middelen daartoe ontbreken, bij de prefecten van het departement waar zij vertoeven, aanwijzingen kunnen ontvangen voor kosteloos vervoer langs de spoorwegen. §PANJE Naar men verneemt is de terugkeer van de ex-koniugiu Isabella thans eene uitgemaakte zaak. Zij zal naar Madrid gaan zoodra Alphonsus XII het oorlogstooneel zal hebben verlaten, maar zij zal daar niet lang vertoe ven. Hoogstwaarschijnlijk zal zij zich in een der groote steden, waarschijn lijk Sevilla of Granada, vestigen. Isabella zal, althans voorloopig, het hotel Basilewski, dat zij te Parijs heeft, behouden. ITALIË. Het parlement is op 6 Maart door den koning geopend. In de troon rede zeide Z. M. dat de binnenlandsche toestand goed is en dat betrekkin gen met de buitenlandsche staten van vriendschappelijken aard zijn. Aan de goedkeuring van het parlement zullen onderworpen wordeneen iractaat met Oostenrjjk en een ontwerp-overeenkomst tot aankoop en exploitatie van spoorwegen, zoomede eene financiële operatie tol voltooijing dier spoorwe gen. Hij vertrouwt echter, dat het parlement in deze zitting voor de eerste maal de ontvangsten en uitgaven met elkander in evenwigt zal kunnen brengen, zonder verhooging van belastingen. Ik hoop. zeide de koning verder, dat de met Frankrijk, Zwitserland en Oostenrijk overeengekomen vvijzisingen in het tarief, met behoud van het beginsel van het vrqhandel- stelsel, zullen strekken om de inkomsten der schatkist te vermeerderen en grootere uitwegen voor Italië's voortbïengselen te openen. Er zullen eenige ontwerpen van juridiken en administrativen aard ingediend worden. De bezoeken van de keizers van Oostenrijk en van Duitschland zijn een bewijs van de vriendschap tusschen deze souvereinen en mij. Zij zijn een waar borg voor eene duurzame sympathie. De opstand in de Herzegowina en in Bosnië geeft aanleiding tot onderhandelingen tusschen de mogendheden. Ik heb het raadzaam geacht aan die onderhandelingen deel te nemen. De Sultan heeft de hem gedane voorstellen goed opgenomen. Ik reken op eene spoe dige invoering der hervormingen in die landen. De pacificatie dier gewesten zal bereikt worden en men zal hun eene betere toekomst kunnen verze keren. Italië zal zijne pligten als groote mogendheid vervullen, als het met de bevriende mogendheden naar het behoud van den vrede blijft streven. V T C BI I, A. UT tt. Prof. von Sybelthans directeur van het Pruissische slaats-archief, is voornemens de staatkundige correspondentie van Frederik den Groote in het licht te geven. De koning heelt daartoe zijne toestem t ing gegeven. De brieven, die voor verreweg het grootste gedeelte nog geheel onbekend zijn, zullen ongeveer 30 boekdeelen vullen. -■ Uit Strelitz men aan de Weser Zeit. dal de zonderlinge eisch van de regering betreffende de gelden, voortspruitende uil de Fransehc oorlogscon- tributie, weinig bijval heeft gevonden bij de leden van den Mecklenburg- schen landdag. De groothertog van Strelitz had gevorderd, dat de oorlogs- contributie, aan Strelitz toegewezen, geheel en al zou worden gestort in BUI TEN LA lN DSCHE BE KIGTEN KKfOELAIf Eï. LONDEN. 6 Maart- Door het lagerhuis is met 279 tegen 248 stemmen weder verworpen een voorstel van den heer Osborne Morgan, houdende, dat de parochiale kerkhoven van Engeland en Wales, die door de algemeene wet van Enge land bestemd waren voor al de leden der kerspelen, volgens regt en billijk heid, en behoudens maatregelen tot handhaving van orde en goede vormen, ook beschikbaar moesten zijn voor begrafenissen met of zonder lijkdienst, of voor begrafenissen met andere lijkdiensten dan de kerk van Engeland 1 voorschreef en verrigt door andere personen dan de geestelijken van die kerk. Eene statistiek der spoorweg-maatschappijen in de Vereenigde Staten, die nalatig zijn in het nakomen barer verpligtingcnwelke statistiek door de te New-York verschijnende Commercial Chronicle wordt medegedeeld, bevat de volgende opgave omtrent het bedrag der obligatiënschuld dezer maatschappijen; tot op 1 Januarij 1873 143,165.676$, in 1873 256,492.175$, in 1874 278.108.703 in 1875 148,873,107 totaal 826.639.661 In Januarij 1876 werd deze schuld vermeerderd met 4,764,065 en dus tot ruim 831 millioen waarvan men berekent dal ruim 265 millioen bui ten de Vereenigde Staten was opgenomen. ERA1EKRIJK. Bij de Zondag gehouden verkiezingen hebben de republikeinenzooals verwacht werdzoowel in de hoofdstad als in vele andere plaatsende overwinning behaald. Iets dat men niet verwacht had is dat onder de ge kozenen de uiterste of radicale partij vrij sterk is vertegenwoordigd. Te Parijs zijn. behalve de heer Decazes, lot afgevaardigden gekozen: Tirard. republikein, met 8761 stemmen tegenover de Ploeuc, clericaal, met 3185 stemmen; Spulierrepublikein, met 12065 stemmen; Frebault, van de onverzoenlijke partij, met 6377 stemmen tegen Barlholoni. clericaal en Bo- napartisl, met 5282 stemmen; Gcrmain-Casse, radicaal, met 7651 stemmen tegen Lachaud, Bonaparlist; Farcy en Allain-Tange, beiden radicalen. Voorts zijn nog gekozen in Neuilly, dep. der Seine, Bamberger, republikein, met eene meerderheid van 400 stemmen tegen Villeneuve, radicaal; in Vincennes Talandier, radicaal, met 6602 stemmen tegen Béclard. gematigd republikein. Onder de gekozenen komen verder voor: Robert de Massy, van het linker

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2