LEIDSCHE COURANT. 1876. 57. WOENSDAG 8 MAART. STADS-BERICHT EN. BINNENLAINDSCHE BEBfGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon~ en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. 3.50; met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p.p. ƒ3.85. Eet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar mor '2.50 's jaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advert ent iëu is van 1—4 regels j 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 4142 der Handelingen van den Gemeenteraad. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te welen dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 3den dezer maand invorderbaar verklaarde kohier van het patentrecht over het 3" kwartaal, dienst 1875/6, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leiden, 7 Maart 1876. v. d. BRANDELER. 6». 7«. LEIDEN. 7 Maart. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl. lildië. door middel van het stoomschip Celebes. van de maatschappij//Java", waarvan het vertrek uit het Nieuwe Diep op den 20sten Maart aanst. is be paald. Behalve voor Batavia, zal er met deze gelegenheid mede eene brie venmaal naar Padang worden verzouden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren behooren uiterlijk in den avond van den 13de" Maart en de brieven den daarop volgenden dag per tweeden trein aan den Helder aangekomen te zijn. Den aanstaanden Vrijdag zal de Leidsche Zangvereeniging in de stads- zaal eene uitvoering geven met orkest. Niet alleen dat het programma drie toonwerken van zeldzame schoonheid bevat, maar liet voorspelt tevens dat de soli door eenigevande beste krachten, waarover wij in ons land beschikken, zullen zijn bezet, mej. Ralte (sopraan) en de lieeren de Goey (tenor) en Emil Fischer (bas). Het zijn alle namen, wier reputatie voor Leiden, waar zooveel liefde bestaat voor toonkunst, elke aanbeveling haast overbodig maakt toch kunnen wij niet nalaten de aandacht van ieder, die belang stelt in klassieke muziek en eene haar waardige uitvoering, op dat concert te vestigen. Gisteren namiddag omstreeks 5 uur viel schipper Leenhuis, varende van Leiden op Koudekerk, aan den Nieuwen Rijn van zijn schuit af. De heer M. H. Fontein, die het zag, mogt het genoegen smaken hem spoedig aan wal te brengen. De Staatscourant bevat een staat van nalatenschappendie in den loop van het jaar 1874, ten gevolge van het overlijden van manschappen, be hoord hebbende tot de kon. Nederl. marine, zijn opengevallen, en, als niet opgeëischt door de erfgenamenin bewaring van het dep. van marine en bij het corps mariniers zijn gebleven. Op die lijst komen voor de nalaten schappen van Gerardus Kerkhoven, marinier 2e kl., geb. te Leiden, ten be drage van 367-48%, en die van Pieter den Hollander, marinier 3e kl., geb. te Zwammerdam, ten bedrage van 70.70%. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat de gelegenheid beslaat voor apothekers, bevoegd verklaard volgens de Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 9de° Maart 1876des namiddags te twee uren. 1». Verzoek van Mej. C. A. Kouwenberg, om ontslag als onderwijzeres 2dt klasse aan de meisjesschool lste klasse. (27) 2°. Idem als voren van C. Boezel, als hulponderwijzer aan de school n°. 2 voor minvermogenden. (28) 3\ Idem als voren van Mej. M. E. Guyot, als hulponderwijzeres aan de school n". 1 voor onvermogenden. (30) 4". Idem als voren van M. A. Biekart, als hulponderwijzer aan laatstge noemde school. (30) 5". Idem als voren van N. Van der Walle, als hulponderwijzer aan de school n°. 2 voor minvermogenden. (31) Idem van Mevrouw de weduwe Tichler, om de bewaarschool op de Oude Vest te mogen gebruiken voor de Leidsche breischolen. (29) Voordracht tot het indienen van een adres aan de tweede kamer der Staten-Generaal betrekkelijk het wets-onlwcrp tot reorganisatie van de rechtbanken en kantongerechten. (32) wet van 1 Junjj 1865, om als apotheker 2e kl. bij de zeemagt (geassimi leerd aan den rang van luitenant ter zee 2e kl.) in dienst te treden. Naar wjj vernemen, meldt het Vad., wordt door den minister van justitie de opheffing van de volgende kantongereglen voorgesteld: Grave, j Boxtel, Asten, Ginncken, Zevenbergen, Meerssen, Horst. Gennep, Zevenaar, j Nijkerk, Elburg, VVijchen, LochemAalten, Doelinchem. Vollenhove. Raalte, I Delden, Oldenzaal. Ootmarsum, Voorburg, Naaldwijk, Noordwijk, Woubrug- ge. Viaardiagen. Ilillegersberg, 'sGravendeel, Ridderkerk, Vlissingen, Sluis, HeinkenszandCorlg ne. Axel, Brouwershaven, llolwerd, Rauwerd, Hinde- loopen, Oldeberkoop, lloogezand, Nieuwer-Amstel, Weesp, Edam, Enkhui zen, Beverwijk, Maarsseri, Loenen en Rhenen. Door het Ned. onderwijzers-genootschap is het plan gevormd tot stich ting van een paedagogisch museum te Amsterdam, waar men wil trachten bijeen te brengen plannen of modellen van schoolgebouwen, tafels, banken, borden, wandkaarten, atlassen, leerboeken, physische instrumenten, enz. Het hoofdbestuur der vereeniging van leeraren bij het middelbaar onderwijs heeft medewerking toegezegd. De commissie om het plan zoo mogelijk ten uitvoer te brengen, beslaat uit de hh.: H. W. Bloem, A. van Otterloo en G. J. Vos Az. van het hoofdbestuur N. O. G. en dr. D. van Lankeren Mat- thes en dr. II. F. R. Hubrecht van het hoofdbestuur der vereeniging M. O. De Amst. C. verneemt van goed onderrigte zijde, dat op eene verga dering van de stoomvaart-maatschappij "Zeeland", te 's Gravenhage, ten paleize van haren eere-voorzitler, Z. K. II. prins Hendrik, gehouden, beslo ten is de dienst op 15 Mei a. s. te hervatten, in het vaste vertrouwen, dat alsdan het hoofd te Queensbcrough gereed zal zijn. Z. M. de koning van Pruissen heeft aan den brigadier-titulair der rijksveldwacht J. S. Schaars Prins, te Aalten, toegekend het algemeen eere- teeken voor zijn moedig gedrag en hel door hem geloopen gevaar, toen hijin April van het vorig jaarzich meester wist te maken van twee onbeschaamde misdadigers, welke eenige dagen vroeger uit de gevangenis te Bocholt waren ontsnapt. Van den Nederl. consul te Bender-Bushir is het berigt ontvangen dat aan den Euphraat de pest heerscht. Het stoomschip Madura is op 6 Maart te Batavia aangekomen. Men schrijft ons uit Stolwijk: Door den overvloedigen regen, dien wij in den laatsten tijd gehad hebbenheeft men in de Krimpenerwaard overal te veel water. In sommige polders, waarin het water eenige weken gele den beneden zomerpeil was, staan geheele stukken onder, vooral in die, welke geen stoomgemaal bezitten. De hooge waterstand in de Lek en in den LIssel beletten allen afvoer van water. Uit Katwijk meldt men dat in de laatste dagen de visschersvloot met mooije vangst is aangekomen. Men besomde ƒ235 a ƒ160 in 6 a 10 dagen reis. De viscliprijzen zijn buitengewoon hoog; besteed voor: groote tarbot ƒ5 a 10. tong 15 a 40 c.kabeljaauw ƒ2 a 3. benschol 50 tl 80 c. per stuk, klein schol ƒ6 a 9, rog 3 a 4.50 per mand; zeesterren 9 a 12per kar. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat binnen 8 dagen tijd aan het strand 4 zalmen zijn aangekomen, wegende 10 a 18 kilogram; zij zijn verkocht voor ƒ18 a 21 per stuk. Door de wed. J. van Leeuwenburch is, uit naam van haren dezer da gen overleden echtgenoot, aan de diaconie-armen der hervormde kerk te Heinenoord ƒ1000 geschonken. Te Schiedam is. bij gelegenheid der wederoptreding van den heer G. Visser Bz. als kapitcin-kommandant der scherpschuttersvereeniging, door de leden van het corps aan dien heer, als blijk van erkentelijkheid cn waar dering voor de vele moeite cn opofferingen door hem voor de oprigting en instandhouding van het corps bewezen ten geschenke aangeboden een prachtige zilveren bokaal, ter hoogte van ongeveer 60 cm., het deksel prijkende met hel beeld van een scherpschutterhouder.de in de regterhand een banier cn in de linker een geweer. Het geheel is een kunststuk van bewerking uit de fabriek van de hh. J. M. van Kempen en Zoon te Voorscholen. Te Haarlem had gisteren namiddag een treurig voorval plaats. Eenige jongens vermaakten zich op de Turfmarkt met ijzeren buizen der duinwa terleiding, die aldaar waren nedergelegd, heen en Weder te rollen, met dat gevolg dat een hunner, een jongen van 12 jaar, onder een buis geraakte, waardoor hij verpletterd werd. Te Utrecht heeft eergisteren een sjouwer, bijgenaamd de Waterrot, zich door een aankomenden personentrein aan den overweg van het Rijn-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1