L ID S DINGSDAG 7 MAART. ST ADS-iïER IC li TEN. 1876. !w aA 56. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expedttiekos'.en. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents, De prijs der Advertcniiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. II E Si - 1.1 34. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Hollandvan den 28s,en December 1875, n°. 29/1 (Provinciaalblad n°. 86), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1876; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. der wet van den 7''D April 1869 IStaatsblad n°. 57), tot het doen her-ijken van alle reeds in gebruik zijnde lengtematen, de inhoudsmaten voor de natte waren en de gewichtenonder mededceling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het locaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente-apotheeken wel voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik hij modicijnbereiders, goud- en zilversmeden, speciehandelaars en verdere in goud eu zilver handelende personen, voor wijk I, II, III, IV en V, op den 7 en 8 Maart, VI, VII, VIII en de Buitenwijk, op den 9 en 10 Maart, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Binnenlandsche Zaken, van den 17d™ December 1875, de letter Jin den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeu- ringsmerk zoowel hij den ijk als hij den her-ijk der maten en gewichten, de Koninklijke kroon, hij den ijk van weegwerktuigen voor gewoon gebruik en van gasmeters; en eene vijfstralige ster, hij den ijk van weegwerktuigen voor fijnere wegingenterwijl het karitoormcrk voor de gemeente Leiden is het cijfer J. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 5 Januari 1876. v. d. BRANDEI,ER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 9Jc0 Maart 1876, des namiddags te ticee uren. KINNEN LA N USCHE KE Kff.T E N LEIDEN. 6 Maart Bij de op lieden gehouden openbare verknoping van cokes, bjj partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 25 50. ƒ5.20 en ƒ2.55 en de laagste prijzen ƒ25.00, ƒ5.00 en ƒ2.50. Heden herdacht T. de Wringer den dagwaarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij den heer W. Werst alhier. Zoowel van de zijde van zijn patroon als van zijn mede-gezelien mogt hij vele blijken van hoogachting en vriendschap ondervinden. Het collegie van notabelen der Ned. hervormde gemeente te Leiden meldt het D. v. 's Gr., heelt zijne goedkeuring gehecht aan een voorstel der gemeente-commissie, otu door de invoering van een hoofdelijken omslag het predikants-trrctement te verhoogen op ƒ2250 's jaars. Volgens een berigt van directeuren der Nederiaudsche maatschappij ter bevordering van nijverheid zijn op hunne circulaire, waarbij materiële mede werking werd verzocht voor de vestiging van een museum van kunstnijver heid reeds verscheidene antwoorden ingekomenwaarbij toezegging van geldelijke (waaronder zeer belangrijke) bijdragen voor het museum wordt gedaan, zoodat er geen twijfel beslaat of de uitvoering van hel plan zal door eene algemecne deelneming verzekerd worden. De senaat der Utrechtsche hoogeschool heeft bjj adres aan de tweede kamer de wcnschelijkheid betoogd, om de regeling der doctoraten en aka- demische examens aan een kon. besluit, op voordrag! der gezamenlijke senaten, over te laten en in het ontwerp op het hoogcr onderwijs de vak ken op te nemen, waarin onderwijs moet worden gegeven, onafhankelijk van de examens. Vanwege het departement van oorlog is dezer dagen aan de verschil lende corps-kommandanten een staat toegezonden, de namen en signale menten bevattende der personen, die gedurende het jaar 1875 van de land- magt en van het corps mariniers gedeserteerd zijn en omtrent, wier lot bij de corpsen, waartoe zij behoord hebben, op den lstr» Januarij 1876 nog niets stelligs bekend was. Op dien staat komen voor 170 manschappen; daarvan deserteerden 93 van het koloniaal werfdepot, waaronder zich 81 Belgen en Franscheu en enkele Dnitschers bevonden. Het Fad. verneemt, dat volgens het thans ingekomen ontwerp het aantal kanlongeregten met 44 wordt verminderden wel 8 binnen het ressort van het geregtshof te 's llertogenbosch, 12 binnen het ressort van het hof te Arnhem, 14 binnen dat van het hot te 'sllage, 8 binnen dat van het hof te Amsterdam. 5 binnen dat van het hof te Leeuwarden. Daar entegen zullen 3 nieuwe kantongeregten worden opgerigt. Het stoomschip Foorwaarls is op den 2den Maart te Batavia aangekomen. -- De bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot kapelaan der 0. L. V. parochie te Schiedam den heer J. J. Eldering; lot kapelaan te Lisse den heer J. C. Serbroek. die kapelaan was te Voorburg; tot kapelaan tc West- woude den heer C. van der Jagt; en tot kapelaan le Ouderkerk a/A. den lieer II. F. Coenen, die kapelaan was te Schagen. Het in de Leidsche vaart nabij Haarlem gevonden lijk is herkend als dat van den heer It. v. d. P., van Nieuwer-Amstel. Door de arrond.-regtbank te Nijmegen is H. J. D., vroedmeester, vroe ger wonende te Doornenburg, tot cellulaire gevangenisstraf van èén jaar, geldboete van ƒ300 en subsidiair eene maand cellulaire gevangenisstraf ver oordeeld. ter zake van doodslag door onvoorzigtigheidop 16 November jl. gepleegd op eene schippersvrouw. Volgens verklaring van onderscheiden geneesheerenuit de lijkschouwing gebleken, was de vrouw lijdende door andere reden, dan genoemde vroedmeester meende, en de regter heeft als bewezen aangenomen dat hij de zieke op zulk eene ruwe wijze had be handeld, dat zij in den nacht van 18 op 19 daaraanvolgende is bezweken. Door den heer W. P. Scholten van Gansoijcn, den 4de" Febrnarij 11. te Wageningen overleden, is aan de maatschappij van weldadigheid gelegateerd de som van 1000 vrij van successieregt. Te Zwolle is tot hoofdonderwijzeres aan de Sophia-school benoemd mej. A. E. van der VVeyde. te Leiden. Men meldt uit Meppel: De storm en het liooge water doen uit vele ondergeloopen veensireken reeds massa's turf verdwijnen; op sommige plaat sen komen eveneens onderscheiden voedergewassen, hooi, stroo. enz., aati- drijvcn. tiet wordt hoogst zorgelijk, te meer, daar storm en regen steeds voonduren en de walermassa zich vreeselijk uitbreidt. -- Woensdag 11. is een schipper van Woudrichem, die bezig was zout te laden aan de keet van den heer de Bondt te Zwijndrecht, bij het afduwen zijner schuit uitgegleden en in het water geraakt. De wind drong liet schip onmiddellijk weer tegen de paal aan, ten gevolge waarvan de schip per tussehen zijn vaartuig en de paal zoodanig geklemd werd. dal bij, hoe zeer uit zijne positie geredna verloop van vier uren overleed. Door de marechaussees uit 's Bosch is zekere W. v. Zandvoort gevan kelijk medegevoerd, onder beschuldiging van den landbouwer A. v. Vcgliel zwaar verwond te hebben. A. v. V. was des avonds door twee personen zoodanig geslagen, dat hij bewusteloos neerviel, de tanden hem los in den mond stonden, de oogen zoo gezwollen waren dat hij naauwelijks zien kon en zijn speeksel met bloed doortrokken was, waarschijnlijk ten gevolge van inwendige kneuzingen. De aanleiding tot die handelwijze schijnt gelegen te zijn in eenige scherpe woorden, die de vader van v. V. op een erlhuis met de familie v. Z. moet gewisseld hebben. - Men meldt uit Urmond (Limburg) aan de IV. R. C.\ Had men in den beginne nog hoop, dat de overledene door het een of ander toeval zou zijn omgekomenbij nader onderzoek is geblekendat we! degelijk aan een misdaad moeien worden gedacht. De ongelukkige heeft nl. twee groote ste ken vlak achter de ooren, waarvan een doodclijk moet zijn geweest. Het is te hopen, dat de ijverige pogingen, door de justitie in het werk gesteld om den schuldige te ontdekken, niet vruchteloos blijven, vooral ook omdat het aanial moorden in den laatsten tijd in Limburg zoo groot is. Op eene publieke verkooping le Alierden (Limburg) is in de virige week een persoon aangehouden, die een nagemaakten gulden had uitgegeven. Bij onderzoek werden nog twee dergelijke valsche geldstukken in zjii bezit gevonden. In het belang der discussie heeft de minister van binmnl. zaken de door de hh. Jonckbloet e. s. voorgedragen amendementen op de artt. 79 en 10 van het wets-ontwerp lot regeling van het hooger onderwijs overge nomenbehoudens eenise wijzigingen in de redactie, welke z. i. geen bijzon dere toelichting schijnen te behoeven. Die artikelen betreffen het onderwijs dal aan de gymnasia jvordt gegeven.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1