BUiTENLANDSCHE BERIGTEN. vereischte kundigheden heeft opgedaan, toegelaten, mits in het bezit van het getuigschrift in de vorige artikelen (10 en 11) vermeld. Nadere en gewijzigde omschrijvingwaardoor aan rijks-universiteiten althans het doctoraat verkrijgbaar moet zijn voor de verschillende faculteiten. De graad van doctor sluit in zich de bevoegdheid tot het geven van on- j derwijs, ook op scholen voor middelbaar onderwijs, in de vakken bij doc torale bui vermeld. Wijzigingen, voor het geval dat het examenstelsel der regerings-voordragt behouden blijft. Het amendement bevat dienaangaande bepalingen omtrent het eerste en tweede examen voor het doctoraat in de godsdienst-weten schap. Ten behoeve der opleiding van leeraren voor het hervormd kerkge nootschap wordt (volgens de nieuwe redactie art. 128) na de inwerkingtre ding der wet, jaarlijks van rijkswege zoodanig bedrag beschikbaar gesteld als blijken zal voor dat doel noodig te zijn. Dit subsidie zal de som niet te boven gaan, op de laatste staatsbegrooting vóór de inwerkingtreding dezer wet voor het onderwijs in godgeleerdheid aan de Nederlandsche hoo- gescholen uitgetrokken. 's GRAVENÜAGE, 2 Maart. Z. M. de koning-groothertog heeft tot officier van de orde der Eiken kroon benoemd den kapitein Allen Young, bevelhebber van de Pandora, waarmede de luit. Koolemans Beynen den togt naar de Poolstreken ge maakt heeft. Het heeft Z. M. den koning behaagdalsnog HD«. bijzondere tevreden heid ie betuigen aan de onderstaande militairen van het Nederl. Indisch leger, ter zake der door hen geheel vrijwillig bewezen diensten bij de ver pleging van choleralijders tijdens de tweede expeditie tegen Atchin, en dat wel onder toekenning aan elk hunner eener gratificatie van ƒ100, te weten aan: den sergeant der artillerie J. B. de Haast en de kanoniers 11. Meijer en L. Haaksman. Door Z. M. zijn benoemd: tot voorzitter der commissie, gedurende één jaar, ingegaan 1 Augustus 1875, belast met het afnemen van het eerste natuurkundig examen, vermeld in art. 2 der wel van 8 Julij 1874, dr. C. II. D. Buys Ballot, hoogleeraar te Utrecht, thans lid en vice-president; tot vice-president dr. J. H. van den Broek, 1« officier van gezondheid le kl., te Amsterdam, thans lid; tot lid dr. J. M. van Bemmelen, hoogleeraar te Leiden, thans plaatsvervangend lid, en tot plaatsvervangend lid dr. E. Mulder, hoogleeraar te Utrecht. Door Z. M. zijn benoemd tot directeur van het entrepotdok te Amster dam, de hh. H. van Eeghen, D. Cordes en J. G. Matthes, allen te Amsterdam is aan den heer C. F. Quien, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur der voormelde inrigting, onder dankbetuiging voor de diensten, in die betrekking bewezen; en zijn benoemd tot commissarissen bij gemelde inrigting, de hh. jh'. D. Bicker, A. W. van Eeghen, jhr. C. Harlsen, M. H. Insinger, mr. J. Messchert van Vollenhoven en mr. W. Bahusen. De heer J. W. van ldsinga, thans rijks-ontvanger te Kollum, is tot ontvanger der directe belastingen enz. benoemd te Middelburg. Aan den heer P. J. J. Bogaert is, op zijn verzoek, eervol en met toe kenning van den personelen titel van hoofdingenieur, ontslag verleend als ingenieur der 1kl. voor het stoomwezen en als ingenieur der mijnen. Aan den Oost-Indischen ambtenaar F. Trenité, laatstelijk controleur lc kl. bij het binnenlandsch bestuur op de bezittingen buiten Java en Ma dura, thans met verlof hier te lande, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. De luit. ter zee 1' kl. E. J. Hoos en de luit. ter zee 2e kl. J. J. de Bruyne worden geplaatst aan boord van het wachtschip le Willemsoord, ten einde gedetacheerd te worden, respectivelijk aan boord van de kanon neerboot n". 7 en verdedigingsvaartuig Pro Patria. Z. M. de koning is in den afgeloopen nacht ten 4 ure naar het Loo vertrokken. Z M. heeft zich van Arnhem per rijtuig naar zijn buitenver blijf begeven. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zeide de heer Fransen van de Putte, het eerst het woord voerende, dat hij den vorigen dag ge aarzeld had het woord le voeren. De verpletterende tijding, op dat oogenblik uit Indie ontvangen, ontstemde hem geheel en al. Ofschoon door niemand gemagtigdgeloofde hij het orgaan der kamer te zijn als hij het leedwezen over het smartelijk overlijden van den verdienstelijken generaal Tel uitsprak. Hij herinnert zich nog hoe de toenmalige overste Pel afscheid van hem als minister nam en behoefde ook niet te herinneren hoe denaam van kolonel en generaal Pel dikwerf in de ooren der leden heeft geklon ken. Moed scheen de gelukkige eigenschap van alle officieren van het Indisch leger, maar zelden hadden wij hetzij op oorlogs- of politiek gebied oen man gezien als generaal Pel en zelden zou men zulk een man terug vinden, en hij geloofde dat de Nederlandsche natie op 25 Februarij het grootste persoonlijk verlies geleden heeft, dal Nederland lijden kon. De afdeelingen der kamer hebben heden onderzocht het voorstel van den heer de Bruyn Kops tot afschaffing van den suiker-accijns en andere ont werpen, De zaak, gisteren voor het geregtshof te 'sGravenhage (burg. kamer) bepleit, hoewel hoogst eenvoudig, is zeker toch voor fabrikanten niet van belang ontbloot. Zij betrof de quaestie over ontbinding eener overeenkomst wegens schending van een geheim. De heer B., een met een aantal attes ten begiftigde scheikundige, contracteerde in het begin van het jaar 1872 met de directie der stearine-kaarsenfabriek /'Apollo" te Schiedam, tot den verkoop van zijn geheim om oleïne vast te maken en wel voor eene som van ƒ5000. Met 1000 op hand was men het eens geworden, dat de che micus volgeis zijn recept een proef zou nemen en de directie onderwijzen in de bewerking der verschillende stoffen tot het erlangen van het beoogde resultaat. De proefneming had plaats, maar met dat ongelukkig gevolg dat zij totaal mislukte, en de fabriek de daartoe gebezigde stoffen verloren zag gaan. Van eene volgende proefneming, waarop de scheikundige aandrong, wilde nu de directie der fabriek niets meer weten, niettegenstaande de heer B. te kennen gaf dat een eerste proef meestentijds slecht uitviel. Partijen werden het niet eens en dientengevolge werd de Rotlerdamschc regtbank geroepen tot veroordeeling van de directie der fabriek, die nu het geheim kende, wegens schending van het contract, om den heer B.met vernieti ging van de overeenkomst, de bedongen som te betalen. De regtbank wees die vordering echter af en van daar werden heden voor den hoogeren regter door mr. Kappeyne van de Coppello kortelijk de gronden toegelicht, die z. i. tot vernietiging van het vonnis moesten leidenterwijl mr. van der Linden met gerustheid de bevestiging daarvan te gemoel zag. Den 3deD April zal het hof uitspraak doen. Aanstaanden Zaturdag des namiddags ten 2 ure zullen in eeneplegtige openbare zitting van de arrond.-regtbank te dezer stede geïnstalleerd worden de hh. m". van Lijnden en Olivier als regters en m". Teixeira de Mattos en jh'. de Brauw als regter-plaatsvervangers. Het personeel bij de belasting-afdecling aan het ministerie van finan ciën heeft een gevoelig verlies geleden door den onverwachten dood van een der chels, den heer J. M. Waleson, hoofdinspecteur der directe belas tingen, in- en uitgaande regten en accijnsen bij het bovengenoemd depar tement. Nog voor eenige weken gaf Z. M. de koning een openlijk blijk van erkenning van 's mans verdiensten in zijne benoeming tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw bij besluit van 19 Februarij jl, I'RANKK IJ K. Door een aantal conservative kiezers in het arrondissement Lcsparre, dep. der Gironde, alwaar eene herstemming moet gehouden worden, is den heer Buffet de candidatuur aangeboden, hem hoop gevende op eene goede uilkomst. Hij heeft echter voor dit aanbod bedankt. Bij de herstemmingen zal waarschijnlijk te Marseille de oude heer Ras- pail, de bekende radicaal, worden gekozen. Is dit het geval, dan wordt deze bij de opening der kamers, omdat hij de oudste in jaren is, 82 jaar, waarnemend voorzitter, eene betrekking, die anders aan Thiers zou worden opgedragen. De heer Gambetta heeft te Marseille eene kiesvergadering bijgewoond en er eene rede gehouden. Hij zeide o. a., dat de clericale partij, wier aanmatigingen een gevaar voor Frankrijk waren, zoowel van binnen als naar buiten, bij de verkiezingen totaal geslagen is. Daardoor was het wantrouwen, dat het buitenland omtrent Frankrijk koesterde, geweken. Frankrijk kon nu weer op de sympathie van Europa rekenen. Vervolgens zette Gambetta het programma der republikeinsche partij uiteen. Maandag morgen ten half tien is don Carlos, vergezeld van zijn staf, te Arnéguy op Fransch grondgebied gekomen. Zoodra hij op Fransch grond gebied gekomen was, begaf zich de generaal, die aan de grenzen bevel voert, overeenkomstig de voorschriften van den minister van oorlog, tot den pretendent, om dezen mede te deelen, dat de officieren van zijn staf hun degens mogten behouden en de paarden, die hun in eigendom toebehoorden, maar dat zij zich moesten onderwerpen aan de bevelen tot internering, welke bun door het burgerlijk bestuur gegeven zouden worden. Don Carlos, blijkbaar terneergedrukt, scheen bereid zich overeenkomstig die voorschriften te gedragen en verzocht aan de Fransche regering zijnen dank over te brengen voor de hoffelijke wijze, waarop men hem en zijn gevolg had ontvangen. Don Carlos heeft bij zijne aankomst te Pau aldaar zijne gemalin ge vonden en later vernomen dat de pogingen der legitimistenom voor hem een langer oponthoud in Frankrijk te verwerven, vruchteloos waren geweest. Heth werd de keus gelaten werwaarts hij wilde gaan; hij koos Engeland. Daarop werd een extra-trein te zijner beschikking gesteld om hem naar Dover te brengen. Met een Engelsche boot kon hij van daar naar Calais oversteken. ITALIË. Men is tot de ontdekking gekoa en dat er een aantal valsche wissels, met de nagemaakte handleekening des konings, in omloop is gebragt. Verscheidene personen te Milaan, Bologna, Turyn en elders zijn, als ver dacht van hieraan schuldig of medepligtig te zijn, in verzekerde bewaring genomen, lloevele er van verspreid zijn, weel men niet. Vier, elk 50000 lires groot, zijn gedisconteerd te Bologna en Florence; maar volgens de be kentenis van zeker persoon te Milaan, zijn er in het geheel voor 500,000 lires aan den man gebragt. Een gedeelte er van heeft den weg naar het buitenland gevonden. BIT ITSCHLAID, De overstroomingen in den omtrek van Maagdenburg zijn van dien aard, dat er plan bestaat bij den Pruissischen landdag eene ondersteuning uit 's lands schatkist voor het noodlijdende district aan te vragen. Alleen in het stadje Schönebeek wordt de schade op 900,000 mark geschat. Te Berlijn hebben zich commissiën gevormd om de particuliere liefdadigheid in te roepen. OOIT-INDIE. BATAVIA. 29 January. De heer der Kinderenlid van den raad in Nederl. Indiëis van zijne reis als gouvernements-commissaris over Sumatra's Westkust alhier te ruggekeerd. De chef over de geneeskundige dienst le Atchin rapporteert het vol gende: Bij de op den llden Dec. onder behandeling gebleven lijders, ten getale van 592, zpn lot en met den 20sleo bijgekomen 570, totaal 1162. Van dezen herstelden 382, werden geëvacueerd 113, en overleden 10, zoo dat op 21 Dec. 657 lijders onder behandeling bleven. Met begeleiding van opwekkende hoornmuziek marcheerde het 12e ba- taillon infanterie den 20S,CD uit de kazerne te Weltevreden naar het station Noordwijk. De kommandant van het leger en eenige hoofd- en subalterne officieren bevonden zich aldaar; vele anderen waren reeds met den eersten trein naar den Kleinen Boom gespoord. Kort daarop werd het sein tot vertrek gegeven. Het bataillon heeft roemryke bladzijden in zijne krijgsge schiedenis; twee maal was het reeds te Atchin en heeft er telkens met cere gestreden.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2