LEIDSCHE COURANT. VRIJDAG 3 MAART. 1876. 53. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der DandeLingen van den (iemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 sjaars, buiten de expeditiekotten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels j 1.— iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICHTEIV. liosteloo/e Vaccinatie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN herinneren bij deze den ingezetenen, dat de gelegenheid tot hostelooze Vaccinatie en Revacclnatle voor onvermogenden, in het locaal der Stads-waag, bij voortduring wekelijks is opengesteld, en wel op Donderdag 10 Februari, Vrijdag 18 Februari. Zaterdag 26 Februari, Maandag 6 Maart, Dinsdag 14 Maart, Woensdag 22 Maart, Donderdag 30 Maart, en zoo vervolgens, tel kens met eene tusschenruimte van acht of, als die dag óp een Zondag valt, van negen dagen, 'snamiddags te één uur voor de vaccinatie en te twee uren voor de revaccinatie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 4 Februari 1876. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCHE BEKiGTElN. LEIDEN, 2 Maart. Volgens eene bekendmaking van den officier van justitie te Leiden in een extra-politieblad is in het arrondissement Leiden ontvreemd of vermist een wissel, waarop het n". 164, groot ƒ710, getrokken door P. D. Zoon te Aalten, drie dagen zigt, dd. 7 Febr. 1876. order Th. en P. D. op R. M. Zonen te Rotterdam. Men schrjjft ons: Er wordt weinig versche visch aangebragtwant de meeste in zee gestoken schuiten te Katwijk zijn door het stormweer ver waaid. Dat was ook de vorige week het gevalschoon zij nog tijdig terug keerden en eene tamelijke vangst aan wal zetten. Het is buijig weer met veel storm, tengevolge waarvan de zee onstuimig is. De wind verloopt, van het zuid-oosten, zooals gisteren, tot het westen en die veranderlijkheid is voor de visscherij ook al niet gunstig. Willen schuiten met eenige vangst helaan strandwaarts stevenen, de wind is vlak tegen, doch hij zou gunslig zijn om uit te zeilenwaren de schuiten niet alle in zee. De Staatscourant bevat eene opgave (51c vervolg) van gewonde en ge sneuvelde Europesche militairen van de expeditionaire maet teAlchin, sedert 27 December 1875. Als gesneuveld worden opgegeven: A. de Goede en 4. Langenbach; en als gewond: C. Ch. Diecke, J. Darlhé, G. P. Timmer, A. Aeilkema. F. T. S. Verhofstad, II. Poeijen, D. J.KerpershoekF. A. E. Schön, J. Budding, J. T. J. H. F. Kelfkens, C. W. Anthonio, C. J. Gadon, L. Boelens, J. Ricklin, F. Waser, E. Schenker, A. Lodder, L. A. Claessen, E. Wilderdijk, J. W. Ernste, F. J. W. Mekern, F. Klaassen, L. Adang, Ahn, Hoving, J. W. van den Broek, G. W. van Overbeek, van den Hoven, H. J. Hagendoorn, M. Israels, Rijks, Roelofs, H. Mentink. De onder de gewonden voorkomende sergeant J. W. van den Broek heeft vier schotwon den in den regter schouder, een aan de regterzijde van den hals, schot wonden in aangezigt en borst, schotwond aan de boven binnenzijde van de linker dij en schotwonden aan beide onderbeenen. Blijkens de opgave in de Staatscourant-was het een detachement van 3 officieren en 57 man, waarvan 10 ongewapend, dat door de Atchi- nezen op 13 Febr. (dus op den dag toen met de operation tegen de XXVI Moekim een aanvang is gemaakt) werd overvallen, met het ongelukkig gevolg dat 2 officieren en 42 man sneuvelden. Volgens bij het ministerie van binnenl. zaken ingekomen ambtsberigten zijn in het tijdperk van vier weken, 23 Januarij tot 4 Februarij 1876. door longziekte aangetast: in Zuidholland 150, in Utrecht 18, in Friesland 69, in het geheel 237 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 236 runderen door die ziekte aangetast. De jongste bij de regering ontvangen officiële medcdeelingen uit Zwit serland, betreffende den stand der veeziekten daar te lande, loopende tot 16 Februarijvermelden op nieuw eene afneming van het mond- en klaanw- zeer. Zestien kantons waren geheel vrij van die ziekte, in de overige be paalde zij zich tot enkele stallen, en alleen in Glarus en Aargatt hadden zich nieuwe gevallen geopenbaard. Wat dc longziekte betreftwas de kudde in het kanton Luzern, bij welke die ziekte zich, volgens de laatst medege deelde berigten, geopenbaard had, afgemaakt, en waren dus verder geen nieuwe gevallen voorgekomen. Blijkens eene officiële mededeeling van de Oostenrjjksche regering waren gedurende het jaar 1875 in het policiedistrict van Weenen 142 dolle en 30 van dolheid verdachte honden atgemaakt, terwijl 82 personen door zoodanige honden gebeten waren. In de maand Januarij van dit jaar waren op nieuw 7 dolle honden en 1 verdachte hond voorgekomen. Naar men verneemt heeft de heer mr. baron Baud, op Java, voor eene som v, n 2000 ingeschreven voor den onderzoekingstógt naar Midden- Sumatra, te ondernemen vanwege het Aardrijkskundig genootschap. Te Bleiswijk is bij een landbouwer de longziekte onder het vee uit gebroken. De gemeenteraad van Amsterdam heelt besloten een uitgestrekt ter rein, thans plantsoen, tusschen de Raam- en Zaagbarrièrete bestemmen tot den bouw van arbeiderswoningen en het aan de daartoe met een leening van 18 millioen door Amsterdam opgerigte vereeniging lot dat doel aan te bicden. Door het kiescollegie der Ned. herv. gemeente te Amsterdam is, ter vervulling der vacature, voortdurende door het overlijden van den beroepen predikant Doedes te Velzen, het: volgende drietal opgemaakt: dd. Barlstra, pred. te Klnndert; Guldenarm, pred. te Oosthem; Koopman, pred. te Waspik. Dezer dagen had aan den Helder bij het binnensleepen van het Nederl. fregatschip Honigbij het volgende plaats. Twee vletterlieden begaven zich met eene waschvrouw naar boord van genoemd schip. Toen een der beide vletterliedenP. dc Wijnzich reeds aan boord bevonddeed een ongelukkig toeval de vlet het onderst boven slaanwaardoor de beide andere personen in groot gevaar verkeerden van te verdrinken. De Wijn aarzelde geen oogenblik zich te water te begeven en het gelukte hem de drenkelingen te redden, met behulp van andere, inmiddels van den wal toegeschoten vlet terlieden. Maandag avond 11. is onder de gemeente Urmond (Limburg) op den openbaren weg het verminkt lijk gevonden van een 20-jarig jongeling, ze keren v. C. Een inwoner der genoemde gemeente, zekere D.is reeds als vermoedelijke dader aangehouden, terwijl verder bevel is gegeven tot de aenhouding van nog een ander ingezetene dier gemeente, die echter reeds over de grenzen de wijk genomen heeft. De hh. Jonckbloet, Kops, Moens en Messchert hebben een aantal amen dementen ingediend op het regerings-ontwerp tot regeling van het hooger onderwijs. De hoofdzakelijke Strekkin; is het volgende: Gymnasia zijn instellingen van voorbereiding tot universitair onderwijs. Andere omschrijving der leervakken voor het gymnasiaal onderwijs. Zevenjarige cursus voor het onderwijs aan de gymnasia, in overeenstem ming met een bij maatregel van algemeen bestuur vast te stellen leerplan. Examen om ais leerling op het gymnasium te worden toegelaten; gelegen heid eenmaal 's jaars voor hen, die liet onderwijs tot het einde toe hebben bijgewoondom een getuigschrilt te verkrijgen van bekwaamheid lot over gang naar de studie aan eene universiteit. Aan het athenaeum illustre te Amsterdam wordt het regt gegeven, om evenals de rijks-universiteiten doctorale diplomata te verleenen en vooraf gaande examina af te nemen, onder zekere voorwaarden voor voldoende eischen nopens den omvang van het onderwijs, gelijk met de universiteiten, en enkele andere waarborgen voor de examina, aanstelling van hoogleeraren, enz. met voorbehoud van intrekking dier regten als de gemeenteraad van Amsterdam het verzoekt, of als het blijkt dat aan de gestelde voorwaarden niet wordt voldaan. Aan de athenaea in andere gemeenten kan hetzelfde regt worden toege kend, bij afzonderlijke wet. op daarbij vast te stellen voorwaarden. Elke der universiteiten bevat de faculteiten der godsdienstwetenschap, regtsgeleerdheid, geneeskunde, wis- en natuurkunde, letteren en wijsbe geerte (wijziging van art. 33 ontwerp). Andere omschrijving dan in art. 34 van hetgeen aan elke rijks-universiteit wordt onderwezen in de verschillende faculteiten. Aan de universiteit te Leiden wordt ook onderwijs gegeven in Christelijke archaeologie. Mahomedaansche godsdienst en hare geschiedenis, en in de andere faculteiten ook meerdere uitbreiding van leervakkenmet voorbehoud die vakken ook in te voeren bij eene andere rijks-universiteit, indien het belang van het onderwijs dit vordert. Hoofdstuk 4 (ontwerp), van de examina; art. 74- 123 wordt vervangen door een nieuw hoofdstuk over verkrijging van wetenschappelijke graden. Het statuut nopens de inrigting, den omvang en duur der examina en al wat daar verder toe behoort, wordt den minister van binnenl. zaken aan geboden drie maanden na de inwerkingstelling der wet; anders bij alge» meenen maal regel van inwendig bestuur. Tol het uileggen dezer examina wordt ieder, onverschillig waar hij de

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1