LEIDSCHE COURANT. 1876. M°. 52. DONDERDAG 2 MAART STADS -BERICHTEN. NATIONALE MILITIE. BINNEN LAN LKSQ1E BEBIGTEN, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, ie prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. 3.50; met het F er slag der handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, frtnco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f '<S.50 s jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p, p. 6 Cents. De prijs der .Advertentiën is van 1—4 rigels I.—iedere regel meer 25 cents. '.zsxsxssssswsiMiZi BURGEMEESTER en WETHOUDERS tin REIDEN, Gelet op art. 150 der Wet op de Nationale Militie, van den ÏO^" Aoaruslus 1861, Staatsblad N». 72); i Noodigen de lotelingen dezer gemeente, die verlangen hij de Zee-Militie te die- i nen, nit zich daartoe aan te melden vóór den Ist™ April aanstaande, opeen der werk- I dagen, tnssclien des voormiddags negen en des namiddags drie urenter Secretarie dezer gemeente. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de LeidscJie Courant Leiden, 1 Maart 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Seeretari BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. II. 2e alinea der Verordening van 4 Mei 1872. op de open bare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden Gemeenteblad n°. 10); Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den lot en met den 18dc" Maart e. k., in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteegop de Binnenvestgracht aan het Plantsoen en aan de Ma- rendorps Achtergracht, des voormiddags van hal/negen lot negen uren en des namiddags van halftivee tot twee uren, behalve op Zaterdag namiddag en den Zondag. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 1 Maart 1876. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld de op den 26stc0 Februari jl. invorderbaar verklaarde kohieren van de personeele belasting, houdende aanslagen voor een voljaar, Mjaar en een halfjaar, alle dienst 1875/6, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 1 Maart 1876. v. d. BRANDELER. LEIDEN. 1 Maart. De heden bjj de tweede kamer ingekomen wets-ontwerpen betreffende de inrigting en het regtsgebicd der arrond.-regtbanken en kantongeregten strekkenwat de regtbanken betrefttot opheffing van die te Leiden Gorinchem, Brielle, Hoorn, Amersfoort. Nijmegen, Deventer, Sneek, Ap- pingedamEindhoven en Goes. Bij het mime muzikale genot, dat wij dezen winter reeds mogten smaken, staat onzen stadgenooten tegen het laatst van Maart waarschijnlijk nog een buitengewoon concert van wege de Maatschappij voor Toonkunst te wachten, en wel eene uitvoering van de Octetvereeniging te Rotterdam. Deze vereeniging, ten vorigen jare opgerigt, met het doel om composities van Mozart, Beethoven enz. voor blaasinstrumenten (2 oboes, 2 clarinetten, 2 fagotten en 2 hoorns) ten gehoore te brengenheeft bij hare eerste uit voering zooveel bijval gevonden, dat zij, op aandrang van hel kunstlievend publiek, daartoe dit jaar op nieuw is overgegaan, en ook reeds, op uit- noodiging, eene uitvoering heeft gegeven te Dordrecht, lu de dagbladen, en in het tijdschrift Caecilia heelt men kunnen lezenhoe deze octetten hebben uitgemunt door juiste opvatting en uitstekende uitvoering en voor- dragt, terwijl voor het gehalte der muziek zelf de namen der componisten alleen den besten waarborg geven. Op uitnoodiging van commissarissen der M. v. T. heeft de vereeniging, gedeeltelijk uit musici van vak, gedeeltelijk uit dilettanten bestaandë, zich ook voor eene uitvoering in Leiden willen beschikbaar stellen. Naar wij vernemen zal eerlang de inteekening voor leden der Maatschappij v. T. worden opengesteld. Bij de vele concerten, die wij dit jaar reeds gehad hebben, is te hopen, dat ook hiervoor nog voldoende leelneming zal worden gevonden; hel is weder iets geheel anders, van ge- iieel eigenaardig karakter, en, daar het in zijn soort voortreffelijk is, niet alleen eene aangename alwisseling, maar ook de belangstelling over- tvaai'dig. De minister van binnenlandsche zaken heeft Lekend gemaakt dat de examens voor het verkrijgen van aclen van bekwaamheid tot het geven van lager school- en huisonderwijs voor de eerste maal in het loopende jaar zul len gehouden worden op Woensdag 19 April aanst. en volgende dagen; dat zij, die een dezer examens wenschen af te leggen, zich uiterlijk vóór 29 Maart bevorens behooren aan te melden bij den schoolopziener van het dis trict, waarin zij wonen, of, van buiten 'slands komende, voornemens zijn zich te vestigen, met opgave van de acte, die zij verlangen, en overlegging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorteacteterwijl de dag en plaats van het examen hun door den school opziener zullen worden bekend gemaakt. Een bij het dep. van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur- generaal van Nederl. Indië bevat de treurige tijding van het plotseling over lijden van den generaal-majoor Pel, militair en civiel bevelhebber in Alchin, in den nacht van den 24,len op den 25slen dezer. Den 23"en, zoo meldt de landvoogd verder, had de generaal-majoor Pel nog zelf aan de Indische regering de navolgende tijdingen omtrent de krijgs- verrigtiugen doen toekomen. Den 215lf0 kwam de versterking van Pager Ajer gereed. Den 22sten wer den de kampongs Lamkiphan, Longi, Poektat (waarin de woning van Toekoe Moeda Nja Banta, een der twee hoofden van de XXVI Moekim), en Kaloem- pan genomen en verbrandterwijl de moskee van Oleh Karang bezet werd. Voorts werden nog de kampongs in den Pinang-rand en de moskee van Kajoe Adong verbrand. De bevolking vluglte, onzerzijds sneuvelden twee minderen en werden de kapitein du Guiesde luit. de Jonker en twaalf minderen gewond. Den 23'1*" werd de moskee van Oleh Karang tot ver sterking ingerigt. De gezondheidstoestand was stationair, de geest der troe pen uitmuntend. Tot zoover het telegram van wijlen den generaal-majoor Pel. Aan de tij ding van diens overlijdendoor den adsistent-resident in Alchin R. G. Kroe- sen aan de Indische regering overgeseind, werd het berigt toegevoegd, dat het bevel over de troepen was overgenomen door den overste Engeldat de ageerende kolonnes waren doorgedrongen tot de Koeroeng Tjoet en zouden voortgaan tot Kwalla Gigliendat het hoofd van Tiban en de hoofden der IX Moekim hunne onderwerping hadden aangeboden en dal Toekoe Kadti Malikoel Adil met gevolg in Kotta Radja was gekomen om zich ook aan onze zijde te scharen. Ten vervolge op vroegere berigten kan nog worden iredegedeeld, dat bij de operatien in Atchin, op den 4"° February, gesneuveld is de kapitein J. A. van der Kruk en hij eene patrouille van het 13c balaillon. op den 15len, de kapitein J. van der Pauwert, terwijl op dieuzelfden dag aan cholera overleed de 1' luit. J. Bosman. Den 18aeü dezer maand zal van het koloniaal werfdepot te Harderwijk over Utrecht en 'sGravenhage naar het Nieuwe Diep vertrekken een de tachement suppletie-troepen, stei'k 150 man (waaronder 8 onderofficieren), om denzelfden dag te embarqtieren aan boord van het via Suez naar Java vertrekkende stoomschip Prinses Amalia. liet bevel over dat detachement is opgedragen aan den kapitein der genie van hel O. I. leger, H. J. C. W. Luijens, die van verlof naar Java terugkeert. Bij beschikking van de arrond.-regtbank te Rotterdam van 24 Febr. is de zaak van 11. J. Jut en zijne huisvrouw C. Goedvolk verwezen naar den procureur-generaal bij het geregtshof te 'sGravenhage. Met het stoomschip Celebes, van Batavia te Nieuwediep aangekomen, is aangebragt een aantal Indische vigcls, bestemd voor hel genootschap N. A. M. te Amsterdam. Het schip heeft ook aan boord gehad een grooten rhinoceros, voor gezegde inrigting bestemd geweest; dit dier is echter na dm 20 un dag Van de afreis gestorven. Eergisteren werd het stoffelijk overschot van dr. J. P. Heije in zijn familiegraf te Abbenes bijgezet. Een vijf-en-twintigtal zijner vrienden cn vereerders uit Amsterdam, Haarlem en Leiden had zich bij de groeve ver een igd, terwijl de bevolking van het dorp, hetwelk aan dr. Ileije groote verpligtingen heeft, op ondubbelzinnige wijze getuigenis allegde van hare dankbaarheid. De predikant van Abbenes. d'. Bervoels, sprak een woord

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1