BUITENLANDSCHE BEPJGTEN. PER TELEGRAAF. EKCIGLAKa LONDEN27 Februarij. De jury heeft den gezagvoerder van de Hamburger stoomboot Fran- conia. Kuhn, voor het geregt betrokken, onder betigting van manslag. Zij heelt bevonden, dat het verongelukken van de Strathclyde veroorzaakt is door roekeloosheid en nalatigheid van de zijde 'des gezagvoerders van de Franconia. Verder legt zij kapitein Kuhn ten laste, na de aanvaring Ie zijn doorgestoomden de bemanning en passagiers van het zinkende schip aan hun lot te hebben overgelaten. Kapitein Kuhn is op vrije voeten gela ten tegen een borgtogt van 1000 De president der Zuid-Afrikaansche republiek is Woensdag 11. te Dart mouth aan boord gegaan van de stoomboot fFalmer Castle, en naar de Kaapstad vertrokken. FKAMKRIJK. De Moniteur zegt reden te hebben om te gelooven dat het ministerie van binnenlandsche zaken aan Casimir Perier en dat van koophandel aan Teisserenc de Bort is aangeboden. De heer Dufaureminister van binnenl. zaken ad interimheeft aan de prefecten eene circulaire gezondenwaarin zij den last ontvangencm bij de herstemmingen op Zondag 5 Maart de strikste onpartijdigheid in acht te nemen. De Liberté meent te kunnen verzekerendat Victor Hugo in een der eerste zittingen van den senaat een amnestie zal voorstellen. In de kamer van afgevaardigden zouden gelijktijdig de opheffing van den staat van beleg en de intrekking der wet op het hooger onderwijs worden voorgesteld. Er zijn stappen gedaan om Gambetta te bewegen het voorstel der amnestie te doen, maar hij heeft zich er nog niet over uitgelaten. De heer Buffet oogst weinig erkentelijkheid in van de zijde der Bona- partistische bladen, voor hetgeen hij voor hunne partij heeft gedaan. Zij werpen hem thans allerlei liefelijkheden naar het hoofd. De Liberté zegt o. a. Wij zullen over dien doode niet meer spreken. Onze eenige wcnsch is nu, dat hij nooit weer tot het staatkundig leven opgewekt worde. Naar men zegt heeft de linkerzijde besloten den heer Jules Grévy, vroeger president der nationale vergadering, candidaat te stellen voor het voorzitterschap der kamer. De 24c Februarij, de geboortedag der republiek van 1848, is zonder rustverstoring voorbijgegaan. Er waren geruchten verbreid dat er een demon stratie zou plaats grijpen, doch zij hadden slechts hierin grond dat de Bonapartisten papieren hadden uitgedeeld, waarin de Parijzenaars werden opgeroepen om Donderdag tegen 2 uur zich op het plein der Bastille te verzamelen. Deze poging om onrust te verwekken is achter mislukt. Uit Lavaveix-les-Mines, dep. Creuse, wordt gemeld, dat aldaar eene algemeene werkstaking plaats heeft. Meer dan 2000 mijnwerkers hebben geweigerd den arbeid voort te zetten, omdat de mijnmaatschappij het loon heeft verminderd. SPANJE. Het aanial Carlistendat zich onderwerptneemt dagelijks toe. Op 23 Februarij hebben zich ruim een 1000-tal aangemeld. Anderen trachten de grenzen te bereiken en slagen zij daarindan worden zij in Frankrijk geïnterneerd. Dit lot trof ook den minister van oorlog van don Carlos, Vinalet. lljj is te Bayonne geïnterneerd. s De Cuartel real kan niet meer uitgegeven worden, de drukpersen zijn in handen der regeringstroepen gevallen. Dit is ook het geval met de werkin gen van de Carlistische munt. De Gaseta meldt, dat het volgend aantal Carlisten zich onderworpen heeft: 600 te Guipuzcoa, 123 te Estella, 570 te Pampeluna, 60 aan den Franschen consul te Bayonne, met inbegrip van den markies de Villaverde, de generaals Blanco en Palacio, een brigade-generaal, 3 kolonels, eenige andere officieren, benevens eenige priesters; voorts 19 te Urdax en 36 te Vitoria. In een berigt uit San Esteban wordt gemeld, dat don Carlos en graaf Caserta, met 18 bataillons en 50 kanonnen, zich te San Esteban, lluren en te Leiza bevinden. KU1TSC1ILANO. De regering heeft den in- en doorvoer van rundvee uit Nederland, België en Luxemburg verboden, om het overbrengen van de in die landen onder hel vee heerschende longziekte te voorkomen. Ook op de kalveren is dat vei bod van toepassing. Overtreding wordt gestraft met verbeurdverklaring van het vee en geldboete van hoogstens 150 mark ol daarmede gelijkstaande gevangenisstraf. Te Breslau heeft in eene der overstroomde straten eene verzakking van den grond plaats gehad en is dientengevolge een kloof ontstaan; ter voorkoming van ongelukken heeft men den geheelen omtrek doen ontruimen. In eene andere straat is eene gaskandelabre in de diepte gezonken. Over het algemeen zijn de berigten omtrent den waterstand in de provin- cien Saksen, West-Pruissen en Silezie nog zeer verontrustend. In de mijnen van Kladuoc. in Boheme, heeft eene dynamiet-ontplof- fing plaats gevonden, waardoor 30 personen om het leven gekomen en zeer vele gekwetst zijn. Nu door den Sultan van Turkije voor Bosnië en Ilerzegowina de be kende hervormingen van toepassing zijn verklaard, komt daartegen, van de zijde der Mohammedaansche bevolking, levendige tegenstand. Een aantal landeigenaars in Bosnië heeft een verzoekschrift tot Z. M. gerigt, waarin aangedrongen wordt op intrekking der bepaling betreffende de gelijkstelling van Christenen en Mohammedanen. OOST-INDIE. BATAVIA, 15 Januarij. Den 20'° Januarij vertrok van hier naar Atehin het 12e bataillon, sterk 500 manonder bevel van den majoor der infanterie Jeltcs. Na aan komst van dit bataillon bevinden zich te Atehin, behalve de artillerie, hos pitaal-personeel, enz. het 5e, 6', 8e, 9e10e, 12e en 13e bataillon infanterie en 2 bataillons en een compagnie barissans. De troepenmagt, over welke generaal Pel nu het bevel voert, zegt de Java-Bode, is hoogst belangrijk; zij vormt een legercorpszooals nog nooit in Indie tegen een inlandschen vijand is in hel veld gebragt. Van den kommandant van het leger is eene missive uitgegaan, waarin hij opmerkt dat officieren en inzonderheid hoofdofficieren te gretig gebruik maken van de vergunning om na een verblijf van 9 maanden te Atehin weder naar Java te worden geëvacueerd. De te Cheribon gevestigde firma Gebr. Schallig C°. is in staat van faillissement verklaard. Te Ternate is op 22 Nov. een hevige schok van aardbeving geweld. Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den 2en commies bjj het depart, van binnenl. bestuur A. G. Poudriot. Be noemd: lot lid in den raad van justitie te Samarang, de voorzitter van dén landraad te Bondowoso (Bezoeki) mr. L. J. Godefroy; tot voorzitter van den landraad te Bondowoso (Bezoeki), de voorzitter van den landraad te Suma- nap en Pamakasan (Madura) mr. J. W. 11. de Moulin; tot voorzitter van de landraden te Sumanap en Pamakasande subst.-officier van justitie bij den raad van justitie te Soerabaija mr. R. Z. Dannenborghtot auditeur-militair te Willem I, de ambtenaar op non-activiteit mr. C. A. Granpré Molière; tot controleur 1' kl. bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura, de ambtenaar op wachtgeld J. H. 11. Dornseifl; tot hoofdonderw. aan de op te rigten openb. lagere school te Bodjonegoro (Rembang), de ambtenaar op non-activiteit J. A. Vermeulentot hoofdonderw. aan de op te rigten openb. lagere school te Sido-Ardjo (Soerabaija), de ambtenaar op non-activiteit J. II. Rolduner. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den len luil.-kwartierm. bij de mil. administr. A. H. Plas, aan den kapt. der inf, E. F. M, Schulze. Ontslagen: eervol, de kapt. der artillerie G. Langenberg. PARIJS, 27 Februarij. Bonnin-Duvivier heeft zijne candidatuur in het derde arrondissement, waar hij tegenover Spulier staat, ingetrokken, en Chauflour ziet in het achtste arrondissement van de candidatuur af, voor namelijk omdat de uitslag der stemming op 20 Februarijwat de niet- gekozenen betreft, de verkiezing van Bonapartisten mogelijk, zij het dan ook niet zeer waarschijnlijk, maakt. WEENEN, 26 Februarij. De Presse maakt melding van een groot gevecht in de nabijheid van Vassogevich, waarin de Turken de nederlaag zouden geleden hebben. BUDAPEST, 26 Februarij. De Donau blijlt dalen, zoodat het gevaar voor de hoofdstad zoo goed als geweken is. MADRID, 27 Februarij. Don Carlos is over de grenzen getrokken, en heeft daarna een manifest uitgevaardigd, waarin hij verklaart af te zien van de taak de Spanjaarden gelukkig te maken. IIENDAYE, 26 Februarij. Generaal Moriones is met vijftien bataillons te Irun aangekomen. ROME, 26 Februarij. Bij koninklijk besluit is bepaald dat de zitting van het parlement gesloten is en de nieuwe zitting op 6 Maart zal geopend worden. INEEEONDEIV. ONS HOOGER ONDERWIJS. Hoeveel is er, sedert het bij Koninklijk Besluit van 2 Augustus 1815 inge voerde Reglement op het Hooger Onderwijs in het Koningrijk der Nederlan den, en "het daarop in 1816 gevolgde voor de destijds daarvan deel uitma kende Zuidelijke gewesten, in ons Vaderland op dat gebied al niet voorgevallen en over dat onderwerp geredetwist. Naauwlijks was het eene zoowel als het andere Reglement in werking getredenof uit het Zuiden werden allerlei grieven ingebragt en klagten aangeheven. De Hooge Regering schreef daarop eenige Punten betreffende het Hooger Onderwijs ter raadpleging uiten benoemde bij Besluit van 13 April 1828 eene Commissie om opzettelijk daarover te raadplegen. Deze gaf haar uitgewerkt Rapport in 1830 in druk, nadat reeds te voren Antwoorden en Bedenkingen van de Akademische Senaten en Fa culteiten waren ingeleverden vele vlugschriften met of zonder naam hunner Schrijvers in het licht gegeven; onder welke de door den Utrechtschen Hoogleeraar van Heusde in 1829 uitgegeveue Brieven over den aard en de strekking van Hooger Onderwijs nog altijd hunne waarde zullen blijven behouden. Na de afscheiding der Zuidelijke of Belgische Nederlanden van de Noorde lijke, ons tegenwoordig Koningrijk, duurde niettemin het gehaspel over het Hooger Onderwijs voort. Het vond een vinnigen bestrijder in den onge- noemden schrijver van het Iets over ons Hooger Onderwijs, te 's Gravenh. bij P. C. Dill; beantwoord door een anderen ongenoemde, te Leiden bij H. W. Hazenberg en C". 1845. In Mei van dat jaar rees voor hen, die aan onze Hoogescholen wenschten te worden toegelaten, het schrikbeeld op van een Staatsexamen, na verloop van weinige jaren wederom afgeschalt. In 1849 werd op nieuw eene Regelings-Commissie aan het werk gezet, die haar Ontwerp indiende; waarmede een harer leden niet kunnende instemmen, voor zich een afzonderlijk Ontwerp uitgaf. Alles vruchtelooze arbeid. Jaren lang duurde het eer de zaak bij de Kamers der Staten Generaal in behan-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2