LEIDSCUE COURANT. DWGSDAG 29 FEBRUARIJ. BINNENLANDSCI1E BER1GTEN. 1876. K°. 50. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3.60; met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars. buiten de espeditiekosten. Afzonderlijke nommeri der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 28 Februarij. Aan den verjaardag van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden werd heden op de gebruikelijke wijze gedacht. Bij de op heden gehouden openbare aanbesteding van het vernieuwen eener brug over de Oranjegracht bij den Zuidsingel en van een brugje over de Zijdgracht bij de Hoefstraat, is aannemer geworden Simon van Leeuwen, timmerman, wonende alhier, voor de som van ƒ1825. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokesbij partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 25 50, 5.20 en ƒ2.55 en de laagste prijzen ƒ25.00, ƒ5.00 en ƒ2.50. Bij een Zaturdag bij het dep. van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, is door den gcneraal-majoor Pel het navolgende uit Atchin aan de Indische regering geseind (in het vorig nommer reeds in hoofdzaak vermeld) Den 13Jen Februarij werd opgerukt tegen de XXVI Moekim. Nadat twee bentings, na veel tegenstand en met een verlies van 13 gesneuvelden, waren genomen werd doorgegaan tot Pongo, dat vèrmeesterd werd met een ver lies van 3 dooden en 10 gewonden. Den 14,lfD Februarij werd voorlgerukt langs de Atchin-rivier; Jliroe met de daarbij behooremte moskee en Lam- terny werden genomen; 2 minderen sneuvelden en de luitenants ter Beek en Opperman en 10 minderen werden gewond. Het 13,le bataillon infan terie en twee secties artillerie werden naar de grens tusschen de XXII en IX Moekim gezonden. Deze kolonne bezette Kajoelo. Den 15,leD Februarij werd Tjapoetoe, eene sterk met geschut bewapende benting, na hevigen tegenstand genomen en verbrand. De vijand vlugtte, vele dooden achterla tende; onzerzijds sneuvelde een mindere, terwijl de kapiteins Berkholst en de Man en 21 minderen gewond werden. Aangezien geen geschikte plaats voor eene vestiging werd gevonden, keerden de troepen terug naar Pongo, op hun marsch de kampongs Tjapoetoe, Lamterny en Miroe verbrandende. Den ÏG11" Februarij werd te Pongo begonnen met den aanleg eener ver sterking. Den 17den werd met dien arbeid voortgegaan. De posten Panditie, rivierbenting. Berouw en Blang Tjoet werden opgeheven, en de bezetting van laatstgenoemden post verplaatst naar Pager Ajer ter verbinding van de posten tegen de XXII Moekim met Pongo. Den 18Jen Februarij werd voortgewerkt aan de versterkingen; den 19Jtn werd die van Pongo voltooid. Den 265,en Februarij werd aan de versterking van Pajer Ajer voortgewerkt. Den 21slen deed de radja van Pedir stappen tot onderwerping. Bij de agerende troepen was de gezondheidstoestand zeer ongunstig, de geest uitmuntend. De algemeene gezondheidstoestand was niet verbeterd. Het Journal de Monaco meldtdat H. M. de koningin en prins Fre derik den 16den dezer, van Cannes komende, te Monaco zijn aangekomen, om aldaar een bezoek te brengen aan prinses Florestine, hertogin van Urach- Wurtemberg, eene nicht van de koningin. H. M. gebruikte in het prinselijk paleis het ontbijt, en begaf zich vervolgens, in gezelschap van prinses Florestine, naar Monte Carlo, waar zij in het Casino eene muziekuitvoering bijwoonde. Door den onlangs te 's Hage overleden ambachtsheer van Maurik, jhp. mr. M. J. Caan van Maurickzijn bij uitersten wil al de regten en inkomsten van de heerlijkheid Maurik vermaakt aan de herv. gemeente van Maurik, behoudens vruchtgebruik voor zijne weduwe. In den nacht van Vrijdag op Zaturdag had op de visscherij #De Merode" onder IJsselmonde een groot ongeluk plaats. Twee visschers liepen in de lijn, die, aan de zegen gehecht, dient, om te voorkomen dat het net zich van den wal verwijdert en de zalmen ontzwemmen. De sterke stroom sleepte de beide mannen mede. en daar het hun onmogelijk#was, de lijn spoedig genoeg los te maken, geraakten zij te water en verdronken. De lijken der ongelukkigen zijn opgevischt. Een hunner laat eene vrouw met twee kinderen na. Dezer dagen zijn weder vijf militairen van het koloniaal werfdepot te Harderwijk gedeserteerd, maar ook allen weder in nabij gelegen dorpen aangehouden. Uit Doesburgh meldt men: Naar men verneemt, is thans de vroeger zooveel besproken quaestie over de brandspuitdienst der geestelijken door de hooge regering beslist. De minister van binnenlandsche zaken moet den gemeenteraad het regt hebben toegekend, de geestelijken en andere met openbare bediening belaste ambtenaren van die dienst vrij te stellen, en heelt alzoo het vroeger genomen raadsbesluit in wijde ruimte bekrachtigd. Te Nijmegen is gevankelijk binnengebragt een koopman in sigaren tegen wien door de arrond.-regtbank aldaar was verleend regtsingang met bevel van gevangenneming, ter zake van bedriegelijke opligting, waarvan eenige logementhouders in Gelderland en Noordbrabaut de dupe zijn ge worden. - Te Tilburg had dezer dagen op het atelier der staatsspoorwegen een treffend ongeluk plaats. Een der volontairs kreeg een vonk gloejjend ijzer in een zijner oogen, dat dientengevolge erg gewond werd. Hij begaf zich onmiddellijk per eersten trein naar Utrecht, waar echter prof. Donders, het behoud van het oog onmogelijk achtende, onmiddellijk tot verwijdering daarvan overging. De commissie voor de stenographic uit de tweede kamer heeft voorge steld art. 47 van het reglement van orde, tijdelijk, als proefneming voor veertien dagen ol ééue maand, door de volgende bepaling te vervangen: «De leden, spreken van de plaats, daartoe vóór het bureau der kamer ingerigt. Korte opmerkingen of mededeelingen kunnen van de gewone zitplaatsen, staande, worden in het midden gebragt." De minder goede acoustiek der zaal, de bewegelijkheid der leden, het on vermijdelijk gedruisch. ziedaar zoovele redenen, die sprekers, ver van den slenograaph verwijderd of met geene sterke stem bedeeld, minder duidelijk, soms in 't geheel niet, doen verstaan. Het gevolg daarvan moet noodzake lijk zijn: minder juiste opteekening, omslagtige en langdurige correctie, te late openbaarmaking van het verhandelde. De commissie is van oordeel, dat dit alles zou verbeteren, wanneer de sprekers zóó in de zaal waren ge plaatst, dat hunne woorden onder alle omstandigheden gemakkelijk door den stenograaph konden worden opgevangen, en dit zoo kon worden inge rigt, dat noch de ministers, noch de leden zich behoefden te verplaatsen om beter te hooren. Zoo doende zouden ook de verslaggevers van de pers beter in staat zijn hunne taak te vervullen. 's GRAVENHAGE, 28 Februarij. Z. M. de koning-groothertog heeft den heer Borman, rijks archivaris te Namen, benoemd tot ridder in de orde van de Eikenkroon. lie 25 luit. A. J. F. van Gorkum, van het 2e reg. infanterie, is voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indië. De minister van financiën zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. De 79p geboortedag van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden werd heden alhier op de gebruikelijke wijze herdacht. Het garnizoen hield teu 12 ure parade. Zooals men weet bevindt Z. K. H. prins Frederik zich thans in het zuiden van Frankrijk. In den toestand van den vice-president van den raad van state, baron Mackayis eenige vooruitgang merkbaar. De nachten zijn rustiger. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de beraadslagingen over de suiker-conventie aangevangen. De hh. Lenting en Schimmelpenninck hebben de conventie bestreden. Morgen voortzetting. De hooge raad (kamer van strafzaken) deed heden uitspraak op het beroep van den proc.-gen. bij het voormalige provinciaal geregtshof in Utrecht, tegen een arrest gewezen in zake mr. L. E. Bosch, verantwoorde lijk hoofdredacteur van het Provinciaal en Stedelijk Utrechtsch Dagblad, no pens diens ontslag van regtsvervolging wegens laster in de courant van 10 Augustus jl. ten aanzien van den bakker d. L. De hooge raad heeft, zon der in een onderzoek der cassatiemiddelen te treden of eene. beslissing om trent de feiten te geven, zich alleen bepaald tot de beantwoording der vraag of het beroep in cassatie tegen het gewezen arrest al of niet ontvankelijk is. Daaromtrent overwoog het hoogste regtscollegie, dat de ten deze gege ven vrijspraak gegrond is op het niet bewezen zijn der feitelijke gronden van aanklagt en dat tegen zoodanige beslissing liet gewoon beroep in cassa tie niet is toegelaten. Derhalve werd de proc.-gen. bij het voormalig hof van Utrecht niet ontvankelijk verklaard in zijne voorziening in cassatie. Voor het geregtshof alhier hebben heden de heeren ui™. A. Tcixeira de Mattos en jhr. E. N. de Brauvv de gevorderde eeden afgelegd als regler- plaatsvervangers in de arrond.-regtbank alhier.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1