PER TELEGRAAF. ADVERTENTIE N. maatregelen te nemen, en 3". van een en ander aan de buitenlandsche par lementen kennis te geven. Door liet huis is de ontwerp-klooslerwet goedgekeurd, zooals die door het heerenbuis was gewijzigd. Door den minister van eeredienst is echter onlangs verklaard dat hij nog niet weet of hij die wet wel ter bekrachti ging aan den keizer zal voorleggen. LONDEN, 22 Februarij. Lord Cairns diende in het hoogerhuis een bill in betreffende de brevetten voor uitvindingen, die weinig verschilt van die, welke ten vorigen jare werd ingediend. De voornaamste wijziging bestaat hierin dat eene bescherming van 14 jaren aan alle soorten van uitvindingen verschaft wordt. De bill is in eerste lezing goedgekeurd. LONDEN, 23 Februarij. Lagerhuis. De heer Whitebread stelt voor dat liet huis aan de regering een votum van afkeuring geve over hare circulaire betreffende de houding, welke aan de scheepsbevelhebbers is voorgeschreven tegenover slaven die op hunne bodems de vlttgl nemen. Verscheidene sprekers hebben zich aangemeld. De discussie is verdaagd. PARIJS, 22 Februarij. Dufaure zal'waarschijnlijk tot de bijeenroeping der kamers minister van binnenlandsche zaken ad interim zijn, daar Buffet op zijn ontslag blijft aandringen, aangezien hij na zijne nederlaag het noodige prestige tegenover de prefecten mist. PARIJS, 23 Februarij. De heer Haraut, voorzitter van den Parijschen gemeenteraad, heeft eene rede uitgesproken, waarin hij te kennen gaf het verlangen en de hoop, weldra vervuld te zien den drieledigen wensch: 1". amnestie; 2°. uitbreiding van de magt der gemeentebesturen; 3°. hervor ming van het gemeentelijk onderwijs, dat verpligtend moet zijn en door leeken gegeven moet worden. IlVCtEZOMDEM. DE MUNTQUAESTIE. XII. Onherstelbaar was 's lands vroegere pligtsverzaking, die noodzaakte enkel op den feitelijkcn toestand te letten en verhinderde terug te keeren tot den ouden inhoud fijn van 200 azen of 9,613w per gulden. In 1845 was die inhoud werkelijk, als ik heb bewezen zoo gezonken, dat men 9,30w had behooren aan te nemen. Daaraan dacht men bij het aangaan van over eenkomsten werkelijk. Recriminatien zijn overbodig. Sedert 1847 is de inhoud 9,45w. liet feitdat destijds 's lands schuld inderdaad met ongeveer 2/100 boven baar bedrag is opgevoerd, wettigt geene herhaling, noch het toenmalige onregt aangedaan aan alle schuldenaren van vroegere dagteekening uitge drukt in guldens, jegens hen de vernieuwing van een door velen gewenscht dergelijk bedrijf. In ernst geeft bet bedrag der sommen in overeenkomsten uitgedrukt niets anders stelligs te kennen, dan de hoeveelheid cener zekere soort van metaal, mitsgaders den vorm, waarin af te leveren. Eerst de schorsingsmaatregel en later de gelijkstelling van eene bepaalde boeveelheid goud aan eene wisse van zilver, zijn gelijksoortige willekeurige breuken van bij de wet van 1847 aangegane verpligtingcndie op denstaai, in casu ten behoeve der schuldenaren, lagen. Ter vergoelijking is de bewe ring aangevoerd, dal die maatregelen onvermijdelijk waren, ter coursrege ling, maar nergens heeft men uit de wetten een woord kunnen bijbrengen ten bewijze, dat zulk eene bewering geene geheel hersenschimmige onder stelling was, dat de wetgever zich belast had, de waarde der muntspeciën te waarborgen. De eerste schorsingsmaatregel heeft gestrekt de schuldenaren te beroovcn van het regt, dat zij genoten, met betrekking tot de kosten van omwer king van de stol, die zij zich met voorwetenschap verpligt hadden te zullen leveren. Daardoor werden zij afhankelijk, deels van de staatswillekcur, deels van omstandigheden, aan welker invloed zij bedoeld hadden zich te onttrekken. De laatste maatregel strekte daartoe om de schuldenaren min of meer legen de gevolgen te vrijwaren, die de eerste zoude kunnen doen ontstaan, maar slechts onder zeer bezwarende voorwaarden. Zij werden daardoor verpligt geheel de schade te dragen, die uil den vroegeien maatregel konde voortkomen, tot dal hun last was verzwaard, naar uitwijzens van het punt door den laalstcn vastgesteld. Buiten hun goedvinden werd bepaald, dat zij door goud in plaats van het verschuldigde zilver te leveren, zich dan eerst konden bevrijden van nog zwaarderen last, voortgesproten uit den eersten maatregel, wanneer zij dat goud leverden in eene verhouding ver beneden de werkelijke. Uit de wetsbepaling volgde niet alleen, dal de nieuwe stukken van ƒ10 ad G,048w hoogere waarde verkregen, dan de voormalige van 6,056, maar dat, wanneer men zilveren munt schuldig was, waarvan de eenheid eene metallique waarde had van 0,57272w, zich enkel dan voor meerdere schade kon hoeden, wanneer men er zich aan onderwierp eene metaalswaarde te olleren van 0.6048. Schoon de in het oog loopende van den empirischen blunder door de lie den gemaakt, die den eersten maatregel doordreven, den tweeden heeft ver oorzaakt, gaat de bewering niet op, dat op die wijze aan de schuldenaren het regt van klagen over willekeurige behandeling is ontnomen. Fonfrède zegt teregt, D 7p. 100, omtrent den houder der Fransche rente, betreffende den toestand, waarin hij door hare wederregterlijke conversie verkeert: //Qu'importe mème au possesseur actuel qu'il a payé a un plus »haut prix? qu'importe mème au possesseur primitif, qui a droit de profi ler de Ia bonne chance accomplie, puisqu'il a e'lé exposé aux mauvaises //chances, qui auraient pu s'accomplir". liet voordeel van den schuldenaar ontslaan uil de daling van het zilver, is geheel wettig. Hem dat deels ontnemen of hem van de waarschijnlijke kans berooven op eene nog groolere daling van het zilver, wijzigt niet den aard, slechts de uitgebreidheid des onregls. Ziedaar niettemin de strekking van het tegenwoordige muntstelsel, wel ker bestendiging door velen, niet alleen door openbare dagbladartikelen, als onontbeerlijk is voorgedragen. Men schijnt uit proefnemingen lessen te hebben willen trekken. Daaruit is af te leiden, dat men van hooger hand, bewust van zijn gebrek aan theoretische kennis, aarzelt en niet durft te beslissen hetgeen in de gege- vene omstandigheden raadzaam is. Uit een wetenschappelijk oogpunt wensch ik althans, dat de proefnemin gen niet geheel verloren zullen gaan en dienstige lessen voor de toekomst zullen leveren, ter bevestiging der stelling; dat het utiliteits-beginsel en de betrouwbare politique gevestigd zijn op de onveranderlijke harmonische scheppingsinrigting. De Bildt, 12 Dec. 1875. B°° d'ABLAING VAN G1ESSENBURG. 1) De uitkomst heeft geheel mijne voorspellingen bevestigd, gedaan in het stukje, Muntwezen, 1845, gedr. Hazenberg, Leyden. Burgerlijke ^laub. Van 17 tot en met 33 Februari I8!6. BEVALLENM T. Bruning, geb. Mense, Z. J. C. de Vrind, geb. Tepol, Z. J. C. P. Janssen, geb. Schneider, D. J. Wallaart, geb. Taffijn, Z. J. van Helden, geb. Stol, D. M. J. Koppeschaar. geb. van 't Hooft. D. H. J. Lamme ring. geb. van Kempen, Z. Mf T. van Ulden, geb. Lips, D. C. Devilee, geb. Macco, Z. A. A. Wijnnobel, geb. Borgerding, D. M. C. C. vanErp.geb Couvée, D. - J. van VVcerlee, geb. Hensen, D.-—S. C. Lambooy, geb. Remond, Z. F. Kronig, geb. Wolff, D. A. Buitendijk, geb. Hakker, Z. C. Langezaal, geb. Wellaard, Z. S. Plasmeyer, geb. Weerman, D. M. Vergunst, geb. Selier, D. II. Drogt, geb. Stein, D. C. Kapaan, geb. Kasleelen, Z. - S. M. van Wijk, geb. Deele, D. C. II. Eradus, geb. de Vrind, D. H. Zwarts, geb. Geeven, D. J. Hoogendoorn, geb. Barneveldt, Z. G. G. Ruhl, geb. Schoondergang, Z. G. E. van Oerle, geb. Copier, Z. J. Nieuwenhuizen, geb. Zaalberg, Z. - M. J. Ie Fe- ber, geb. Gans, D. E. Visser, geb. Stouten, D. S. F. van der Horst, geb. Voor zaat, D. E. C. C. Vergunst, geb. van der Klugt, D. C. Gadri, geb. de Huu, Z. P. Sieval, geb. Ouwerkerk, D. S. Dool, geb. Schroef, Z. A. van Leeuwen, geb. Duiverman, D. W Dee, geb. Segyn. Z. H. C. P. van der Zeeuw, geb. Moonen, Z. J. Koree, geb. van der Lelie, D. C. Ilouwaard, geb. Vrij, Z. J. van Roijen, geb. Boom, D. E. Ladan, geb. van der Togt, Z. A. Wallaart. geb. Makkoo, Z. A. de Wolf, geb. van der Kwaak, D. M. M. de Vos, geb. Hamer- ling, D. J. W. van derStaay, geb. Guillot. D. A. M. van Piee,geb. Wijnen, Z.— J. Gieben, geb. Sleglenhorst, D. GEHUWD: W. G. Zandvoort, jm. en D. van Polanen, jd. S. Briejer. jm. en M. W. van der Ilert.jd. J. J. Marck, jm. en C. Manuel, jd. R. A. Hofkes, jm. en M. C. van Sonderen, jd. A. N. Bertram, jm. en J. L. Bodijn, jd. L. A. van lloogeveen, wed'. en J. van der Waals, wed'. T. Bos, jm. en M. Teljenr, jd. P. J. Baltus, jm. en M. C. Paes, wed'. OVERLEDEN: J. G. Biesot, D„ 13 d. L. Gouwenlak, D„ 18 m. M. Veil- brief, wed". J. L. Ie Febure. 82 j. M. T. de Keunings, geb. van der Blij. 53 j. J. A. Gellermann, wed'. J. Kums, 52 j. G. Wallaard, Z., 2j. P. J. Lardé, Z., lm. P. Kriek, 87 j. II. A. Lindeman, D„ 2 j. II. F. de Munnik, V., 58 j. C. Slijk. D 2 m. - D. Vijlbrief, 63 j. W. Frauenfelder, D., 29 j. J. H. Fon- teyn. 61 j. - J. Visser, 78 j. I. Smit, Z„ 13 m. C. Stavleu, Z., 15 m. C. Eikerbout, D., 13 m. J. Oostveen, 66 j. B. F. Lindeman, Z., 2 m. S. W. van Kampen, Z., 11 m. -- J. F. Radermacher, wede. H. A. van Broyel Spiering, 76 j. T. van Groeningen, 71 j. D. Meijers, Z 19 m. H. A. Reiche, 88 j. J. A. van Vliet, Z3 m. M. Stroebei, D., 21 m. D. van der Bijl, geb van der Kley, 66 j. Heden overleed, tijdig voorzien van de HH. Sacramenten der Stervenden, onze beminde Vader, Behuwd-vader en Broeder, de Heer BARTllOLOMEUS JOHANNES FORNARA, in den ouderdom van 62 jaren. In aller naam Leiden, 22 Februari 1876. F. J. A. FORNARA. Heden overleed, in den hoogen ouderdom van bijna 89 jaren, onze innig geliefde Vader HENDRIK AUGUST REICHE, in leven rustend Apotheker. 11. A. REICHE. Leiden, 22 Febr. 1876. J. C. A. REICHE. Eenige en algemeene kennisgeving. Bezoeken worden niet afgewacht. Heden overleed onze geliefde Dochter en Schoondochter FRANCINA HEN- DRIKA VAN TOORN VAN LANGEVELD. Wed. F. H. VAN LANGEVELD, geb. Taats. Leiden, 24 Febr. 1876. J. VAN TOORN. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven. C. T. STEFFELAAR en Echtgenoote bedanken voor de deelneming, onder vonden bij het overlijden hunner geliefde Moeder en Behuwd-moeder Mevrouw de Wed. STEFFELAAR - SCHADE VAN WESTRUM. Leiden, 23 Februarij 1876.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 3