daardoor te schenden. Bijna allen gaven aan eenc rigting ten zuidwesten van het dorp de voorkeur, en de heer Maas gaf in verband daarmede een tracé aan (ie hand. De slotsom der discussie was, dat de raad besloot tot ecne nadere onderhandeling, ten einde zich te vergewissen, of het spoor- wegbestuur gezind zoude zijn, den spoorweg te doen loopen ten zuidwesten van het dorp. Voor de 3e serie der 4% pCt.'s geldieening voor de gemeente-gasfabriek is ingeschreven voor ƒ1,392,000, tegen een koers van' 100 tot 90^ pCt. - In eene Maandag gehouden vergadering van de afdeeling 's Gravenhage der Hol!, maatschappij van landbouw werd door een der leden ter sprake gebragt de hooge prijs van de boter en de vraag gedaan, aan welke oor zaak het was toe te schrijven dat de boter, die hier ƒ2.40 kost, in Fries land voor 1.60 te bekomen was. literop werd door een ander lid geant- antwoord dat de prijs van de boter ter markt te Delft bedroeg ƒ2.20, zoodat men niet zeggen kondat de verkoopers te veel eischten door den prijs op f 2.40 te stellen. Die hooge prijs werd toegeschreven aan den grooten uitvoer naar het buitenland. Van de eene zijde werd opgemerkt, dalals de prijs lusschen de boter van Holland en Friesland zoo zeer ver schilt, het dan eene goede onderneming zijn zou, om de boter uit Friesland te doen komen. Daartegen werd van den anderen kant aangemerkt, dat hier veel afhing van de qualiteit, en dat men in Overijssel, bepaaldelijk in Kampen, had waargenomen, dat de prijs van de llollandsche boter eerste, qualiteit daar even hoog was als in Holland zelf. BUITEN LANDSCI1E BEMGTEN. BELGIE. In de kolenmijnen van Roux te Charleroi heeft men, uithoofde van het water, het werk moeten staken, De smeltovens van Monceau zijn over stroomd evenals die van Marchienne. Zaturdagmorgen stond de steenweg van Charleroi naar Chatelelop eene uitgestrektheid van meer dan 200 meters, onder water. Verscheidene huizen op de oevers der Sambre zijn overstroomd en kunnen niet meer genaderd worden. ültiËLAtlb. LONDEN 22 Februarij. Z. K. 11. de prins van Wales heeft te Mundiaghat een bezoek ontvan gen van den Nepaulschen prins Jung Bahadoor, die Z. K. H. een schrijven overhandigde van zijn vorst, den Maharajah Dhiraj. Hij verzekerde Z. K. II. dat het hem tot groote voldoening had gestrekt, Engeland tijdens den op stand te kunnen bijstaan, en dat hij dit weder zou doen als het onverhoopt noodig mogt zijn. Met genoegen herinnerde hij zich de hartelijke ontvangst, hem in 1850 in Engeland van wege de koningin en wijlen den prins-gemaal ten deel gevallen, en zijn voornemen was dan ook, dit bezoek het volgend jaar te herhalen. Aan beide oevers van den Theems worden thans over een uitgestrekt heid van vier mijlen, tusschen Blackwall en Barking, groote werken uitge voerd, ter uitbreiding van de St. Catherine- en de Victoria-docks. Die uit breiding is noodig geworden door de groote ontwikkeling van den zeehandel van Londen en zal gedurende een drietal jaren drie duizend werklieden brood geven. De ingang tot de nieuwe dokken zal bij Barking zijn en zal voor de schepen den weg twee mijlen bekorten. Onder de nieuwe werken behoort ook de bouw van een nieuw bassin van een oppervlakte van 20 acres en de aanleg van een aantal nieuwe loskaden. Dan zullen ook de groote stoomvaart-maatschappijen hun booten in den Theems kunnen doen kalefaten in plaats van die, zooals nu moet geschieden, naar Southampton te zenden. Door die werkzaamheden zal ook een groote uitgestrektheid gronds, die nu wegens zijn moerassigen toestand onbewoonbaar is, in bewoonbaren staat worden gebragt. Te Falmouth loopt het gerucht, dal het leerschip voor matrozen, de Ganges genaamd, gevaar geloopen heeft vernield te worden, met opoffering van ruim 600 jongens. Het bleek, dat er stroo en andere ontvlambare brandstoffen, nabij het magazijn liggende, aan het smeulen waren. De oor zaak is onbekend, doch men ontdekte nog in tijds den rook. FltJlXKBUK. Men verneemt dat Mac Malton het door Buflet ingediende ontslag heelt aangenomen. Wie hem zal vervangen is nog niet bekend. De minister van justitie Dufaure zal, naar men zegt, ad interim in zijne plaats treden. Men berekent thans dat de verkiezingen van Zondag den volgenden uitslag hebben opgeleverd: Gekozen zijn 225 republikeinen en radicalen; 100 constitutionelen en linker-centrum-mannen; monarchalen, Orleanisten en legitimisten; voorts 60 Bonaparlisten. De herstemmingen staan meerendeels gunstig voor de republikeinen. Ingeval zelfs de herstemmingen teil nadeele der republikeinen uitvielen, zouden zij nog eene meerderheid van 70 leden tellen. De Temps zegt betreflende de nederlaag van Buffet: Wij houden er niet van gevallen lieden te trappen; maar hen te oordeelen, is ons regt. Van dat regt mi maken wij gebruik als wij zeggendat Buflet alles verdiend heeft wal hem is wedervaren; dat zijne executie eene daad van geregtig- heid is. In l'Uniters Iaat zich de heer Vcuillot betreffende de verkiezingen o. a. aldus uit: Men verwachtte algemeen, dat de vloed eenige meters stij gen zou doch men moet peilen bij vamen. Te Parijs begon men zich te schikken in de repubfiek en zie, de commune vertoont zich... De neêrlaag der erkende conservation is volkomen, volstrekt, radicaal.... Deze Parij- sche verkiezingen zijn de voortzetting van den moord der gijzelaars en meer nog eene wraakneming over de bedevaartenLaten wij niet moede worden gijzelaars te leveren en bedevaarten te houden. De tijd is gekomen, waarin de gijzelaars vruchtbaar en heilbrengend zulien zijn en op den weg der bedevaarten, met bloed besproeid, bloemen zullen wassen. Hart van Jezus! Red Rome en Frankrijk! De heer Haussman heeft een schrijven gerigt aan den heer deVilIemes- sant, redacteur van den Figaro, waarin hij verklaart, zich te zullen schikken in zijn nederlaag, en dit te eer daar hij slechts noode zich heeft laten over halen om de candidatuur te aanvaardendoch tevens betuigt hij zijn leed wezen er over, dat de heer de Villemessant zich bedrogen ziet in zijn illu- siën, dat namelijk bij de burgerij, die vroeger onder het bestuur van den heer Haussmann stond, het bewustzijn zou zijn levendig geworden van dat gene, wat hij voor haar heeft gedaan. Het stoffelijk overschot van den heer Patin, secretaris der akademie is op het kerkhof Monlparnasse ter aarde besteld. De slippen van het lijk kleed werden gehouden door den minister van onderwijs, Wallon, en de hh. Legolivé, van de akademie, Egger, van de letterkundige faculteit, en Mourriez, rector van de Parijsche akademie. Verschillende lijkreden werden gehouden. Legouvé sprak namens de akademie. De heer Brogniart, lid der akademie en als kruidkundige gunstig be kend, is overleden. Volgens de XlXe Siècle zouden weder een aantal veroordeelden van Nicuw-Caledonie zijn ontsnapt. Naar men uit Douai, depart, du Nord, meldt heeft in een der mijn schachten van de gemeente Roost-Warindin een groot ongeluk plaats gevon den. De hijschtoestelwaarin dertien werklieden opstegenis in botsing gekomen met een ander en de mijnwerkers zijn allen naar beneden gestort. Zeven lijken waren reeds opgehaald en men had geene hoop de anderen te redden. SPANJE. De officiële depêchewaarbij de inneming van Estella en van de po sities die Vera beheerschen, wordt bekend gemaakt, luidt als volgt: 'Gis teren heeft generaal Primo de Rivera na een hevig gevecht het laatste fort op de Montejurra genomen en thans wappert de koninklijke standaard daar waar de arenden nestelen. De brigade-generaal Calderon, die dat fort ver dedigde, is met zijne aides-de-camp en het garnizoen krijgsgevangen ge maakt. Daar Estella met drie bataillons versterkt was meende men dat het verdedigd zou worden en Primo de Rivera maakte zich gereed de stad te bombarderen, toen de stad zich onvoorwaardelijk overgaf. Van weers zijden zijn heldendaden verrigt! Allen zijn het SpanjaardenMartinez Campos heeft ook de posities die Vera beheerschen aangevallen. Na een verwoed gevecht, waarin de Carlisten met heldenmoed streden en onze troepen met een dapperheid, die boven allen lof verheven is, heeft ons ba- taillon van Catalonië de voornaamste posities vermeesterd. Dit bataillon. dat driemalen door den vijand teruggeslagen was, viel voor de vierde maal aanbajonetten stootten op elkanderweer werd het sein tot terugtrekken gegevendoch het bataillon ontplooide zijn vaandel en daar omheen ge schaard maakte het zich meester van de positie." Dtl'üTSCH S.AS ES. De Bank- und Handels-Zeit. verneemt dat de heer von Arnim heeft afgezien van het plan, om naar Berlijn te komen, ten einde zijn zoon, die zeer ernstig ziek ligt, te bezoeken. Deze wijziging van het opgevatte voor nemen heelt plaats gehad op raad van den geneeskundige, die dep zieke behandelt; hij vreest namelijk, dat de onverwachte komst van den vader een ongunsligen indruk op den zoon zou makendewijl men hem nog niet voldoende op de hoogte der zaak kan brengen. liet berigt dat er sprake zou zijn graaf Arnim op nieuw te vervolgen wegens het geschrift «Pro Nihiio", wordt bevestigd. Volgens de Berlijnsche bladen wordt hij beschuldigd van verraad, liet boek bevat nl. valsche mede- deelingcn betreffende den keizer en zijn gouvernementbovendien bevat het stukken, die ten nadeele van den staat werden publiek gemaakt en die den graaf in vertrouwen waren medegedeeld. De rijkskanselier is op Arnim meer verbolgen dan ooit; de keizer is bitter beleedigd en de invloed, die zich ten gunste van den graaf met cenige kans op succes ten hove kon doen gelden, is geheel geneutraliseerd. Aan de Ifeser-Zeitung wordt het volgende uit. Straatsburg gemeld betreffende het vroeger vermelde ten aanzien van den heer Rass, bisschop van Straatsburg, wiens herderlijke brief op last van den opperpresident der rijksprovincie in beslag is genomen. Van algemeene bekendheid is het, dat de lieer Rass ten allen tijde heelt gegolden als een man van zeer verzoe nende beginselen. Te zijne eere moet worden gezegd, dat tusschen hem en den opper-president der provincie steeds de beste verstandhouding heeft ge- hecrscht. Nog onlangs drong hij bij de onder hem staande geestelijkheid zeer nadrukkelijk aan op gehoorzaamheid aan de Duitsche regering. Na zijn terugkeer uit Rome is echter alles veranderd. Het schijnt wel, dat tijdens de aanwezigheid van den bisschop te Rome het plan van een veld- togt is ontworpen. Maar dit is zeker, dal de plotselinge wijziging in het gedrag van den heer Rass duidelijk aantoont, dat men zich ten opzigte van den duur van het gerezen geschil geen illusion moet maken. Betreffende de bij het keiz. gereglshof aanhangige zaak van den bis schop van Munster verneemt men dat hem thans de acte van beschuldiging en de dagvaarding zijn beteekend. Daar hij inmiddels de wijk heeft geno men, zijn beide stukken in zijne woning aan de binnenzijde der voordeur gespijkerd. In onderscheiden streken van Duilschland hebben overslroomingen plaats gehad. Te Keulen heeft men met bootjes door de straten gevaren. Te Dresden stond Zondag de Elbe 9 el boven nul. Van daar wordt gemeld dat de Risaër spoorwegbrug is vernield. Ook te Saargemiind is eene brug weg geslagen. Te Frankfort, Aschaffenburg en Neurenberg heeft de overstroo ming weinig schade veroorzaakt; daarentegen is dit wel het geval te Wiirz- burg, Schweinfurt en Bamberg. In het huis van afgevaardigden te Weenen is door het lid Fox inge diend een vroeger door hem aangekondigd voorstel, strekkende 1". om het huis te doen verklaren, dat eene vermindering van het staande leger nood zakelijk is, 2'. om tot de regering het verzoek te rigten, daartoe de noodige

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2