LEIDSC11E COURANT. 1876. s°. 45. OENSDAG 23 FEBBUARIJ. STADS-BERICHTEN. liostoloo/c Vaccinatie. BINNENLAM>SCHE BEDIGTEiN De Courant verschijnt dagelijksion- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3.50; met het herslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 s jaars. buiten de expedttiekosten. .if zond et jij ke nornmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverienticn is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN herinneren bij deze den ingezetenen, dat de gelegenheid tot hostelooze Vaccinatie en Revacclnatie voor onvermogenden, in het locaal der Stads-waag, bij voortduring wekelijks is opengesteld, en wel op Donderdag 10 Februari, Vrijdag 18 Februari. Zaterdag 26 Februari, Maandag 6 Maart, Dinsdag 14 Maart, Woensdag 22 Maart, Donderdag 30 Maart, en zoo vervolgens, tel kens met eene tusschenruimle van acht of, als die dag op, een Zondag valt, van negen dagen, 'snamiddags te één uur voor de vaccinatie en te twee uren voor de revaccinatie. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 4 Februari 1876. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeentiraad van Leiden, op Donderdag den 24ste» Februari 1876des namiddags te twee uren. 1». Beëediging en installatie van den heer L. M. De Laat De Kanter, als lid van den Gemeenteraad. 2*. Verzoek van Dr. Jac. Van Kaathoven, om continuatie als stadsheel- kundige. (22) 3". Benoeming van een Wethouder. 4". Idem van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 5». Voordracht betrekkelijk de regeling der jaarwedden van de leeraren aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs. (73. 190, 251, 260 en 264 van 1875; 6, 21 en 23 van 1876) 6°. Idem betrekkelijk de jaarwedden van de ambtenaren ter Secretarie. (11, 20 en 24) 7°. Verzoek van .1. Boom om een stoep te leggen voor zijn huis aan de Oude Vest. (25) LEIDEN, 22 February Blijkens een overzigt van dej pokken-epidemie die sedert 1870 Neder land teisterdeopgemaakt door dr. de Meijer en d'. Cantens en door het departement van binncnlandsche zaken uitgegeven, zijn door die epidemie weggerukt 20575 personen. Het getal aangetasten kan niet met zekerheid worden medegedeeld; gewoonlijk stelt men 1 doode op 5 zieken, en naar dien maatstaf zouden meer dan 100,000 personen aan pokken geleden heb ben. In 1871 en wel vooral in de eerste 4 maanden van dat jaar hebben de pokken het hevigst gewoed. In April het allerhevigst, nam daarna allengs af tot December, in welke maand weder het aantal overledenen vrij aanzienlijk toenam. De beide gewestendie in Dec. 1870 het meest geteis terd werden. Zuidholland en vooral Utrecht, behielden ook in 1871 dien betreurenswaardigen voorrang, en van de drie provinciën, Friesland, Lim burg en Overijssel, die zich in 1870 gunstig onderscheidden, hebben de twee eerstgenoemde in 1871 betrekkelijk het minst geleden. De kleine verheffing der epidemie in Dec. 1871 nam in Januari 1872 nog toe, maar begon daarna weder af te nemen, en dat wel zoo snel, dat het sterftecijfer in April 1872 reeds aanzienlijk geringer was dan dat in Nov. 1871. Daarna bleef dat cijfer steeds dalen, tot aan het einde des jaars: De epidemie heeft ongeveer 43 maanden gewoed. De Staatscourant bevat het verslag betreffende de belangrijke voorval len in het afgeloopen jaar, den toestand der kunstwerken, de aanwinsten in het dienstpersoneel bij het rijks-museum van schilderijen te Amsterdam gedurende het jaar 1875, opgemaakt ingevolge «Voorloopige voorschriften van den directeur." Het stoomschip Celebes, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 19 Febr. Gibraltar gepasseerd, en het stoomschip Friesland, van Batavia naar Rotterdam, is op 20 Febr. te Suez aangekomen. Naar de IV. R. C. verneemt is het voorstel tot herziening van eenige bepalingen der wet, regelende het lager onderwijs, dat door den heerMoens was toegezegd, bij de tweede kamer ingediend, Zijn wij wel onderrigt zegt dit blad, dan wil het voorstel o. a. de kosten van het lager onderwys gelijkmatig verdeelcn tusschen de gemeente en het rijk. Aan de Gron. C. wordt gemeld dat de inspecteurs, die in de vorige maand te 's Hage vergaderd zijn geweestom de regering voor te lichten omtrent de herziening der wet op het lager onderwijs, zich allen hebben verklaard voor het behoud dier wet wat het beginsel betreft en alleen heb ben aangedrongen op paedagogische hervormingen en op weglating van de "uitdrukking «Christelijke deugden Tusschen Overschie en Delft had Zondag avond kapitein Ponse, gezag voerder van een der schroefstoombooten van de reederij de Schie, het on geluk, bij het afstijgen van een trapje, over boord te vallen en te verdrin ken. Ondanks alle pogingen tot redding mogt het niet gelukken den dren keling te vinden, daar het bootje in vollen gang was. De ongelukkige laat een vrouw en twee jeugdige kinderen na. Door wijlen vrouwe M. Boelhouwer, wed. P. M. Schouten, dezer dagen te Haarlem overleden, is vermaakt aan het geref. weeshuis en het diaconie huis aldaar ieder een legaat, bestaande in eene som van ƒ1000 in gereed geld en ƒ8000 nominaal inschr, 2% pCt. N. W. S.onder den last van levenslang aan eene andere legatarisse vermaakt vruchtgebruik. De arrondissements-regtbank te Amsterdam heeft bevel tot gevangen neming verleend tegen W. Overhoff, van de firma Donald C0., beschuldigd van den brand te hebben gesticht, die in het door hem bewoond perceel in den ochtend van 11 dezer heeft gewoed. Vrijdag avond II. is hjj naar de cellulaire gevangenis vervoerd. Te Amsterdam is heden nacht ten half vier ure een hevige brand uit gebarsten in den stoomhoutzaagmolen van den heer W. van Rijmenam, Over toom, stille zijde, die door den hevigenwind aangeblazen voor de belendende percelen, waaronder een petroleum-bergplaats, een vreeselijk dreigend aanzien verkreeg. Teregt beijverde zich dan ook de brandweer het vernielend element van deze gebouwen te weren. De machinekamer en de daarachterstaande houtloods zijn geheel verbrand. Met behulp van vier handspuiten en een stoomspuit was men ten 5% uren den brand meester. De Engclschman uit Amsterdamdie onlangs te Leerdam in hechtenis genonfen is onder verdenking van poging om de hardglaslabriek binnen te sluipen enz.is weer op vrije voeten gesteld. liet geregtshof te Leeuwarden heeft den persoon van R. K., schoen maker te Smilde, schuldig verklaard aan opzettelijke brandstichting, waarhij niet te voorzien was, dat eenig menschenleven kon worden in gevaar ge- bragt, en hem te dier zake veroordeeld tot tuchthuisstraf voor den tijd van 8 jaren. De arrond.-regtbank te Goes heeft den heer Th. Persant Snoep schul dig verklaard aan manslag door achteloosheid en hem veroordeeld tot eene geldboete van ƒ300. subsidiair 14 dagen gevangenisstraf. Te Venlo zijn door de policie twee personen aangehouden beschuldigd van het in omloop brengen van valsche baukbilletten. Door de justitie is huiszoeking gedaan in de woning van de gearresteerden te Simpelveld, waarbij menig verdacht voorwerp werd gevonden en in beslag genomen. De Dev. C. meldt dat dezer dagen de echtverbindtenis heeft plaats gehad van een Javaanschen prins met eene Hollandsche jonge dame. Toen voor eenige jaren de oud-vice-president van den raad van Indië, toenmaals lid van dien raad, met een 2-jarig verlof naar Nederland kwam, bragt hij een kleinzoon mede van den Sultan van Djokjokartadie tot een der oudste, aanzienlijkste en magtigste inlandsche vorstenhuizen behoort. De jeugdige Raden Ismangoon Danoe Wiuoto was door dien Sultan, zijn grootvader, een zeer verlicht man, die den vooruitgang van harte is toegedaan, aan de zorgen van den heer N. toevertrouwd, die hem eene Enropesclie opvoeding zou geven. Deze zorg werd door dien heer bij zijn terugkeer naar Indië, overgedragen op een zijner verwantenmet wiens dochter thans de jonge vorst, die eerlang als Indisch ambtenaar naar Java zal terugkeeren, in den echt is verbonden. Als het tooneel zijn zal eene leerschool des volks, dan schijnt het te wenschen, dat de Koninklijke Hollandsche tooneclislen uit 's Gravenhage, onder directie van den heer J. C. Valois, zich niet meer met zulk onderwijs belastente oordeelen naar de jongste volksvoorstelling. Gegeven werd een drama, getiteld: «De Tower van Londen in 1661," waarin niemand eenigen historischen grondslag gewaar wordt, dus liet volk wel evenmin;

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1