LEIBSCOE COURANT. 1876. N°. 44. DINGSDAG 22 FEBRUARIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 s jaars. buiten de expeditie kosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der AdvertentiSn is van 1—4 regels J iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 21 Februarij. De heer J. J. Balland, lector voor de Fransche taal- en letterkunde aan de hoogeschoolzal morgen 22 Februarijten 3 ure, eene Conférence houden in het akademiegebouw. Te 's Hage is in gevorderden leeftijd overleden de heer mr. E. J. A. graaf van Bylandt, gewezen commissaris des konings in de provinciën Overijssel en Zuidholland, later lid en voorzitter van de eerste kamer der staten-generaal, curator van de Leidsche hoogeschool. Gehecht aan de Grondwet, welke hij naar onbekrompen zienswijze hielp uitvoeren, gemoe delijk bevorderaar van godsdienstzin, naauwgezet in zijne diensten jegens den koning en liet vaderland mogl van Bylandt de algemeene achting ver werven in de verschillende betrekkingendie hij vervuld heeft. Het derde concert van de maatschappij voor toonkunst alhier, Vrjjdag avond gegevenbestond uit een voor het grootste gedeelte keurig programma. Hel orchest was, op twee personen na, geheel uit Leidsche musici en dilet tanten, onder medewerking ditmaal van de orchest-klasse der muziekschool, zamengesteld. liet muntte uit o. a. in stukken als: Suite n-dur van Bach en Bilder aus Osteu van Schumann. Mej. Schulz—Lessig droeg in de eerste afdeeling het Concert voor piano van Schumann, in de tweede afdeeling hel Praelndium, A-mol van Bach, benevens Arabeske van Schumann, voor. Zij onderscheidde zich daarbij bijzonder door cene zeer naauwkeurige uit voering en groote technische vaardigheid. Wat mej. Elisa Schneider betreft, aan haar komt hooge lof toe als alt-soliste. De aria E pur dicesti van Lotti en de Liederen uit de Loverkens van Nicolaï muntten uit door zangerigheid en eenvoud. Mej. Schneider heeft een fraai geluid bij eene voordragt. die|waar- dering verdient en kenmerkt onder welk eene degelijke leiding zij als concert chanteuse gevormd is. Na eene vermoeijende reis (zij toch had den vorigen avond in Aken gezongen) volbrdgt zij hare taak alhier met het succes van eene herhaalde toejuiching, die door haar met de uitvoering van het Soldaten lied van Schnmann werd op prijs gesteld. Ook mej. Schulz—Lessig verwierf verdiende toejuiching en bragt daarop het Spinnlied van Mendelssohn leu ge- hoore. Het talrjjk opgekomen publiek bleek zeer voldaan te zijn. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 25.—. 5.30 en ƒ2.55 en de laagste prijzen ƒ25.00, 5.00 en ƒ2.50. Directeuren der Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijver heid hebben, ingevolge een besluit van de algemeene vergadering dier maat schappij, een adres aan den minister van binnenlandsche zaken gezonden, waarbij maatregelen worden voorgesteld om het gebruik van met schadelijke verfstoflen bekleede voorwerpen tegen te gaan. De meest doeltreffende maatregel zou huns inziens zijn, dat de verkoop en het gebruik van der gelijke met schadelijke verfstollen bekleede voorwerpen door wettelijke be palingen werden verboden, hoewel zij niet ontkennen, dat het zamenstellen van eene uitvoerbare wet le dien opzigte welligt met sommige bezwaren gepaard zal gaan en geruimen trjd tot behoorlijk overleg zal vorderen. Intusschen meenen zij, dat, onafhankelijk daarvan, thans reeds door de regering een maatregel zou kunnen genomen worden, die de goede zaak teer zou bevorderen. In vele gebouwen, bestemd voor het openbaar be stuur, het onderwijs, het leger enz., zooals de lokalen der ministeriële departementen, raadhuizen, geregtshovenkazernen, scholen enz., worden voorwerpen en meubelen, met vergiftige verfstoffen bekleed, aangetroffen, en is de schadelijke invloed daarvan nu en dan gebleken. Zij meenen dus, dat de regering nuttig zou handelen en een goed voorbeeld aan het publiek zou geven, door in al deze gebouwen het gebruik van met schadelijke stol len geverfde voorwerpen te verbieden., Bij den Noord- en Zuid-Nederlandschen tooneelwedstrijduitgeschreven door »Thalia" te Dordrecht, zijn volgens uitspraak der jury toegekend de volgende prijzen: Afdeeling Treur-, looneclspcl en drama. De le prijs: tooneelmaatschappij «Hoop en Liefde", van Antwerpen, met het treurspel: Kabaal en Liefde"; 2' prijs: de //Dilettanten-club", van Amsterdam, met tooneelspel: //De Rust- verstoorster"; 3' prijs: rederijkerskamer //Jan van Beers", van Utrecht, met tooneelspel: //Katharina Howard". Een verguld-ziveren medaille voor den besten liefhebber, toegewezen aan den heer A. A. Petit, van de letterlie vende vereeniging //Oefening baart Kunst", van Rotterdam, met de rol van Richaid More, in het drama: "Richard More" Een dito voor de beste loo- neelspeelster, aan mevr. A. van Ardoy-Capron (Aleidis). Afdeeling Blijspel. 1« prijs: Vereeniging "V. U. O. G.", van Amsterdam; met het blijspel: "Tooneelstudiëu"; 2' prijs: rederijkerskamer "Jan van Beers", van Utrecht, met het blijspel: "Twee Invaliden"; 3e prijs: dramatisch ge nootschap "Demosthenes", van Deventer, met het blijspel: "Haar hart is ontwaakt." Een verguld-zilveren medaille voor den besten liefhebber, toe gewezen aan den heer J. P. Doressen, van de rederijkerskamer "Jan van Beers", van Utrecht, met de rol van Champein in het blijspel: "Twee In validen"; een dito voor de beste tooneelspeelsteraan mevr. A. van Ardoy- Capron (Aleidis), van het dramatisch-genootschap "Demosthenes", van De venter, met de rol van iledwig in het blijspel: "Haar hart is ontwaakt." Als buitengewone prijzen zijn uitgereikt: 1. Een verguld-zilveren me daille voor de beste liefhebster, aan mevr. F. Kokosky. van de //Dilettanten club", van Amsterdam, met de rol van mevr. Seefeldin het tooneelspel: »De Rustverstoorster". 2. Een dito voor de Noord Nederlandsche vereeni- giug, die de meeste punten behaald heelt voor de zuivere uitspraak der Ne derlandsche taal, aan de rederijkerskamer »Jan van Beers", van Utrecht. 3. Een dito voor de Zuid-Nederlandsche vereeniging (als boven), aan de ko ninklijke tooneel-maatschappij "Roos en Eikel", van Leuven. 4. Een dito voor de vereeniging, die door inhoud en strekking van hel opgevoerde stuk bet meest getoond heelt de volksbeschaving te willen bevorderenaan de //Dilettanten-club', van Amsterdam, met het tooneelspel De Rustverstoorster". 5. Een dito voor de vereeniging, die het beste oorspronkelijk Nederl. tooneel- stuk opgevoerd heeft, waaraan buitengewone verdiensten kunnen worden toegekend (is niet toegewezen). Door burg. en weth. van Amsterdam is aan den gemeenteraad voor de betrekking van directeur der kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen het volgend drietal voorgedragen: 11. Bouman, hoofdonderwijzer te Beerta (prov. Groningen); J. Brals, leeraar aan de handelsschool te Am sterdam, en D. de Groot, eerste leeraar aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te Groningen. Te Amsterdam is in den nacht van Zaturdag op Zondag diefstal ge pleegd in een kantoor op de Prinsengracht bij de Prinsenstraat. Vijf lesse naars waren opengebroken, maar daarin was geen geldswaarde aanwezig; uil de brandkast, die mede opengebroken was, heeft men echter eene niet onbelangrijke som aan bankpapier en contanten ontvreemd. Vrijdag avond is op den spoortrein, die ten 5 ure 40 minuten van Arnhem vertrok, toen deze reeds op gang was, een matroos uit een raampje gesprongen, omdat zijn kameraad niet bij hem wilde komen zitten. Ondanks het gevaarlijke van den sprong is hij er zonder letsel afgekomen. Door jonkvrouwe E. R. F. de Bellefroid, te Zutphen overleden, is aan de vereeniging van St. Vincentius a Paulo aldaar een legaat van 1000 vermaakt. Bij het koloniaal werfdepot, te Harderwijk, heeft zich een Fransch- man geëngageerd, die de lengte van 2.055 M. (twee meter en 55 millimeter) bereikt. Te Giethoorn is Vrijdag II. een begin gemaakt met de publieke veiling van de nog al aanzienlijke eigendommen der Vlaamsche Mennisten aldaar, met het doel de gemeente, die slechts 17 leden telt, op te heffen en de gelden onder elkaar te verdeelen. Een gedeelte der landerijen is bij inzet gebragt op ruim 18700. Drie lidmaten hebben echter, b|j deurwaarders- exploit, tegen den verkoop protest aangeteekeud. De toewijzing is over 3 weken bepaald. Voor de arrond-reglbank te 's Hertogenbosch stond Donderdag II. teregt M. v. d. Linden, oud 16jaren, beschuldigd van moord, in de gemeente Beek in October 1875 gepleegd op twee jeugdige kinderen. De beschuldigde, die in zijne geboorteplaats altijd bekend had gestaan als een meisje en ook Maria gedoopt en genoemd werd, verscheen ter teregtzitling als een knaap gekleed. Eerst vóór een paar dagen was hij in de gevangenis in het nieuwe pak ge stoken. Het openb. min. achtte de schuld des beklaagden, wiens geestver mogens, volgens verklaring van twee deskundigen, in normalen toestand waren, wettig bewezen en eischte als stral 20 jaren opsluiting in een ver beterhuis. Te Breda is Vrijdag 11. een trein, die uit ABtwerpen kwam, door de gladheid der rails, op de doodloopende lijn doorgeloopen, en wel zoodanig

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1