BUlTKftLAftiDSCHE BKR Ui lm PER TELEGRAAF. gymnasium twee jaar ziet verstoken blijven van Grieksch en Latijn en daar- i door den zevenjarigen cursus feitelijk tot een vijfjarigen ziet inkortenmaar nu daarin tevens de literarische propaedeusis opnemen? als men bet gymna- j sium afhankelijk ziet worden van de vele verbeteringen, die in het middel- haar onderwijs nog moeten worden gemaakt? als men de methode van onderwijs op gymnasium en hoogere burgerschool als gelijk ziet beschou wen als eindelijk eene verkeerde regeling van het onderwijs van toe komstige medici en philosophen het gymnasium van die allen dreigt te j herooven Deze vragen zijn een naauwgezette overweging meer dan waardig. De ongenoemde, maar hooggeachte auteur der Onpersoonlijke Amendementen heeft het allen, die belang stellen in het gymnasiaal onderwijs, gemakke lijk gemaakt. Laat die allen thans handelend optreden; een eenvoudige, maar pertinente adhaesie aan die amendementen kan niet zonder invloed blijven. De toekomst van ons gansch hooger onderwijs hangt van de be- .slissing van deze vraagstukken al. De tijd dringt. Niemand aarzele, zoo hij werkelijk meent dat het wets voorstel verkeerd is en de amendementen nuttig zijn, ridderlijk voor zijn gevoelen uit te komen en te doen wat zijn pligt hem gebiedt. Vele wegen staan daartoe open. leder kieze den weg, die hem als de beste voorkomt, maar niemand zij onverschillig! 's GRAVEN1IAGE, 17 Februarij. Tot notaris te Cortgenc, arrond. Goes, is benoemd de heer H. Roelof, cand.-notaris aldaar. Tot inspecteur voor hel geneeskundig staatstoezigt voor Gelderland en Utrecht is benoemd de heer dr. G. van Ovet'beek de Meijer, thans adjunct inspecteur voor dat staatstoezigt in die provinciën. Z. K. II. prins Hendrik zal morgen avond met een extra-trein langs den Rijnspoorweg uit Luxemburg alhier aankomen. Z. Ex. de vice-president van den raad van state, baron Mackay, heeft een onrustigen nacht gehad. De toestand was dezelfde, nl. zeer ernstig, De leden van het corps diplomatique zijn o. a. uitgenoodigd tot de bij woning van een groot bai. dat den 25"en dezer ten huize van baron Schim- melpenninck van der Oije, oppercercmoniemeester des konings, zal plaats hebben. De dienstbode uit Oud-Vossemeer. beschuldigd van kindermoord, voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegdis heden door het ge- regtshof te 'sGravenhage vrijgesprokenop grond dat het niet bewezen was dat hel kind zou hebben geleefd. Vervolgens werd uitspraak gedaan in de strafzaak van den handelsreizi ger en den gewezen kellner ttit Rotterdam, wie is ten laste gelegd valsch- heid in twee onderhandsche geschriften en het des bewust gebruik maken van die geschriftenom daardoor in het bezit te komen eener party van dertien dozijn stoelen ten nadeele van den patroon des eerstgenoemden. Den reiziger werden drie jaren gevangenis en vier geldboeten van ƒ50, den kellner drie maanden gevangenis en eene geldboete van 50 opgelegd. Ir. eene alhier gehouden vergadering van aandeelhouders in de mqn- compagnie Nederland is, ofschoon zulks, dewijl niet genoeg aandeelen ver tegenwoordigd waren, regtens niet kon geschieden, feitelijk tot de ontbin ding der maatschappij besloten. Heden is aan het ministerie van binnenlandsche zaken aanbesteed de levering van 400.000 kilog. stalen Vignoles-spoorstaven met 27500 kilog. ijzeren laschplaten. Hiervoor waren acht billetten van inschrijving ingeko men. Het minst was ingeschreven door de Union Actiën Gesellschaft fur Bergbau- Eisen- undStahlindustric te Dortmund, voor 44.986. K «3 TB Hj A V Sri. LONDEN16 Februarij. In het lagerhuis is door den heer Gordon aangekondigd, dat hij eene interpellatie tot de regering zal rigten of, met het oog op den tegenwoor- digeti toestand van Turkije, stappen zouden worden gedaan ter verzekering van de uitbetaling van den Egyptischcn cijns aan dal land. ter betaling van de door dien cgns gewaarborgde leeningen van 1854 en 1855. Berigten uit de Vereenigde Stalen omtrent den orkaan, die daar in de eerste dagen van deze maand heeft gewoed, melden, dat de wind veel ster ker was dan bij den orkaan van. 1866. De storm verspreidde zich over het geheeie oostelijk gedeelte van Noord-Amerika en berigten van rampen zijn o. a. uit New-York, BrooklijnAlbany, Cincinnati, Halifax en andere voor name punten des lands ontvangen. Tal van gebouwen werden van dak be rooid; schepen, die in de rivieren voor anker lagen, vergingen of werden op de kust geworpen, terwijl men omtrent het lot der equipages nog in het onzekere verkeert; op de Pennsyivania-spoorweg werden drie beambten gedood. F A K St IJl K. Tegen Vrijdag aanst. is de redacteur der liep. franc, opgeroepen om voor de negende kamer der burgerlijke regtbank van de Seine te verscltij- ncn, beschuldigd van in het openbaar, ter oorzake zijner function of van zijn ambt, den heer Buffet, vice-president van den ministerraad, beleedigd te hebben. De heer Félix Achard, prefect onder het bewind der nationale verde diging en sedert 1871 archivaris van hei depart. Vauclttse, is als zoodanig ontslagen, omdat bij te Avignon een feestmaal, door de republikeinen ter eere van Gambetta gegevenheeft bijgewoond. In verschillende streken des lands valt nog voortdurend veel sneeuw. Het Joum. de la Corrèse berigt, dat een rytuig op den weg van Treignac naar Tulle gedurende- drie uren door een troep van vijf wolven gevolgd is geworden. In het dep. der Dordogne heeft een uitgehongerde wolf eenige dorpen afgelnopen. Verscheidene personen zijn door het dier aangevallen, en slechts met behulp van boeren en van gendarmerie is het hun gelukt aan de vervolging van den wolf te ontkomen. Een tiental personen zijn door hem gebeten. ITALIË. Op 9 Februarij zijn, onder het voorzitterschap van Garibaldi, de gedenk tafelen ingewijd, die geplaatst zijn in de Porta San Pancrazio te Rome, als berinnering aan de verdediging dezer stad in 1849 tegen de Franschen. Zijne toespraak was korten hield o. a. het volgende in»Ik ben ten allen tijde een onverzoenlijke geweest. Grootgebragt in republikeinsche be ginselen de republiek in Amerika gediend hebbende, kon ik mijne overtui ging niet veranderen; maar vroeger achtte ik het noodig onze republikein sche gezindheid te onderdrnkken, omdat tot het verkrijgen van Italiës een heid het koningschap noodig was. Daarom hebben wij echter onze republikeinsche beginselen niet prijs gegeven. Aangezien deze tevens zijn beginselen van alle eerlijke lieden, kan er geen eerlijke regering wezen, welke niet repuhlikeinsch is. Evenwel, wij moeten verder komen door middel van inschikkeiykheid. welke door de magt der omstandigheden op gelegd wordt Ik raad u niet, terstond eene omwenteling te maken. Wij moeten ons naar de tijden voegen. Desniettemin dringt tot uwen laatslen snik aan op vooruitgang; wijkt niet af van den weg die daarheen leidt. Laat u thans niet verzwakken; het land zucht onder de plunderingen, de onregtmatige daden der regering. Toen wij in het koningschap berustten, mogten wij verwachten dat het land goed zou worden bestuurd, maar dit is niet hel geval. Ook het koningschap moet zijnen loop hebben; maar de Guizot's en de Polignac's onzer dagen verhaasten slechts zijnen val." Deze woorden hebben, ofschoon men Garibaldi veel wil toegeven, in rege ringskringen nog al indruk gemaakt, omdat hij nog steeds veel invloed op het volk heeft. HUITSCI1LAN». Aan de D. Merkur wordt gemeld, dat graaf Ledochowski. gewezen aartsbisschop van Posen, wel voornemens was, zich onmiddellijk na zijn ontslag uit de gevangenis naar Rome te begeven en wegens zijne benoeming tot kardinaal hiertoe ook verpligt was, doch dat hem. evenals aan den aartsbisschop van Keulen en aan de bisschoppen van Munster en Paderborn, uit het Vatj^aan een wenk is gegeven om de reis voorloopig uit te stellen. Hij bevindt zich dan ook nog steeds op liet landgoed van zijn broeder. Uit Laucnburg wordt gemeld, dat aldaar een volksvergadering is ge houden welke door duizenden personen werd bijgewoond. De behandelde vraag betrof de inlijving van het hertogdom in Pruissen. Daartegen werd door de vergaderden geprotesteerd, indien zij geschiedde op de voorwaarden, daarvoor gesteld en door de vertegenwoordigers der ridderschap van het platteland goedgekeurd. De vergadering verlangde wijders, dat vóór een eventuele inlijving het oud-feudale stelsel van vertegenwoordiging zou wor den vervangen door het stelsel van vrije verkiezingen en het afleggen van rekening en verantwoordiging over het beheer der geldmiddelen gedurende de jongst verloopen 10 jaren. Uit Alexandrië meldt men dat tot voorzitter van het nieuwe hof van appel is gekozen de Oostenrijksche regter dr. Lapenna. Tot voorzitters der regtbanken zijn gekozen: te Alexandrie de Belgische regter Janssen; te Cairo de Nederlandsche regter mr. de Stoppelaar; te Ismailia de Nederland- schc regter mr. van Bemmclcn. WEENEN, 16 Februarij. De Neue Freie l'resse meldt, dat een heden ingediend ontwerp ten doel heeft, de regering magtiging te verleenen om, ,ter voorziening in de kosten voor aanleg van spoorwegenuit te geven voor een bedrag van 49 millioen gulden in 4 pCt. obligatiën, waarvan de rente in goud wordt betaald. BELGRADO, 16 Februarij. De Istok meldt, dat de opstandelingen, onder aanvoering van twee popen, gisteren de Turken hebben overvallen. Het gevecht heeft 10 uren geduurd. De Turken hadden 18 dooden en 50 ge kwetsten. LONDEN, 18 Februarij. Op het feestmaal der kamers van koophandel zeide markies Salisbury: //Engeland wenscht te handelen, en begeerteen duidelijk aangewezen politiek. De vreemdelingen bedriegen zich, als zij den ken dat hst Engelsche volk, omdat het zich aan den handel wijdt, bedeesd is en gedoogt dat men op zijn regt inbreuk maakt. Wij zijn bereidkrach tig en hard te treffen als hel noodig is." WEENEN, 16 Februarij. De Pol. Corr. meldt dat de keizerin in de eerste dagen van Maart naar Engeland op reis zal gaan, om aan hare zuster, de gewezen koningin van Napelseen kort bezoek te brengen. MADRID, 16 Februarij. De senaat heeft den heer Barzanallana tot voor zitter gekozen. De liberalen hebben een Carlistische wapenfabriek bij Ezbarazcoctea ver nield. De Carlisten hebben Vergera ontruimdmet achterlating der munitie, mondbehoeften en gekwetsten. PETERSBURG, 15 Februarij. Kabuli-pacha heeft, op last van zqne rege ring, aan prins Gortschakoff medegedeeld het door den Sultan genomen be sluit de hervormingen toe te staanwelke de mogendheden hebben gevraagd, met voorbehoud wat één punt betreft: in plaats van aan elke provincie de totale opbrengst der belastingen af te staan, zal van de belastingen een be paald bedrag voor elke provincie worden beschikbaar gesteld. NEW-YORK, 15 Februarij. De heer Brislow, minister van financiën, heelt bij het huis van vertegenwoordigers een verslag ingediend, uit welk stuk blijkt dat de ten vorigen jare ingevoerde verhooging van de invoerregten op artikelen met 10 pCt. ten gevolge heeft gehad een vermindering van den invoer en een verlies voor de schatkist.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2