LEIDSCHE COURANT. 1876. 1°. 40. DONDERDAG 17 FERRUARIJ BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 s jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 16 Februarij. Zaturdag II. mogt Gerrit van der Post den dag herdenken, waarop hij vóór 40 jaren in dienst irad bij de firma de Ileyder O. alhier, bij welke hij thans als meesterknecht op de bleekerij werkzaam is. Het was voor den jubilaris aangenaam te ondervinden dat zijne onderhoorige mede-werklieden dien dag niet onopgemerkt wilden laten, daar zij hem, ten blijke hunner achting, eene prachtige klok aanboden. Eene niet minder groote verrassing was' hem gisteren bereid, toen zijne patroons hem, in eene hartelijke toe spraak, om zijne trouwe dienstbetrachting hulde bragten en hem tevens als een geschenk eene inschrijving by de spaarbank, ten bedrage van ƒ90, en een gouden tienguldenstuk vereerden. Als adsistenten kunnen aan 's rijks veeartsenijschool veeartsen worden geplaatst, tegen eene jaarlijksche bezoldiging van ƒ1200, doch voor niet langer dan drie jaren. Zydie wenschen in aanmerking te komen om aan den minister van binnenlandsche zaken ter benoeming te worden aanbevo len, moeten zich vóór 15 Maart e. k. schriftelijk wenden tot den directeur van 's rijks veeartsenijschool. Men schrijft ons als volgt: De dooi schjjnt het ernstig te meenen en daarmede neemt waarschijnlijk de winter afscheid. Er werd algemeen zeer naar verlangd. Voorai de scheepvaart heeft veel moeten tobben; vaak waren de schippers van huis en konden niet de terugreis doen. of zij waren on derweg en werden door het ijs ingesloten. Van het laatst van November tot heden waren slechts de laatste 14 dagen van December zonder vorst. In liet laatst van Jannarij was het geen kwaad weer, met helderen zonne schijn. De boeren lieten toen dan ook eenig jong vee in de weide, om naar verkiezing wat gras te plukken of rond te huppelen, terwijl de gelegen heid om den stal te betrekken geopend bleef. Die vreugd was echter van korten duur. De weilanden zijn niet dor en hier en daar nog met wat oud gras bezet; zij zien er beter uit dan in menige maand Maart. Men prijst wel eens zachte winters, als o. a. de Pyrus Japonica zijn rozeroode bloesems begint te vertoonen in Januarij en men weet hoe weinig geneugte dan dik wijls het voorjaar aanbiedt. Maar thans komt Galanthus nivalis, het vas- tenavondzotjemet zijne zwellende, tusschen het groen verscholen bloempjes, te voorschijn. Dat is een trouwe en zelden teleurstellende eersteling. Eer lang zal de Ilelleborus, het nieskruid, wel volgen. Ook voor de kassen en broeijerijen was de langdurige winter ongunstig. Hoewel de zonneschijn in Januarij veel goed deed. bleven de kweekers toch met bloeijende planten veel achter bij anders. Aan den wensch naar menig fraaijen bloemruiker kon daarom toch wel voldaan worden. Zoodra de grond nu maar eenigzins geschikt is om te worden bearbeid, zullen er vele handen de spade reppen, of de ploeg op den akker de voren snijden, terwijl de landman niet lang met het bemesten der weilanden zal Uitblijven. De vruchtboomen beloven intusschen een goed aantal bloesemknoppen. De Staatscourant bevat eene nominative opgave (50,te vervolg) van de Europesche officierenonderofficieren en soldatenoverleden na evacuatie uit Atchinvoor zooverre daaromtrent tot op den 6,leD Januarij 1876 bij het dep. van oorlog in Nederl. Indië berigt was ingekomen. Die lijst bevat de volgende namen: R. Srjz, M. C. A. Weber, J. Vuistman, W. ter Beek, C. Diefenbach, F. Jarnatowsky, M. Westbroek, H. E. Merts. Het stoomschip Koning der Nederlanden is op 13 Februarij van Ba tavia naar Nederland vertrokken. Men schrijft ons uit Stolwijk: Zaturdag 12 Februarij hadden wij het genoegen kennis te maken met het muziekgezelschap //Euterpe" van Oude water, dat in de ruime zaal van den heer G. van Dam eene openbare uit voering gaf. Het was de eerste maal dat zich bij ons zulk eene vereeniging liet hooren. De opkomst was vrij aanzienlijk, en geen wonder, daar ge noemde vereeniging in vele andere gemeenten reeds naam had verworven. De nommers van het programma werden flink uitgevoerd; ook de voordrag ten, die tot afwisseling gegeven werden, verwierven ieders bijval. Mogt '/Euterpe" ons dezen winter nogmaals op een concert vergasten, dan zou veler wensch vervuld zijn. Te Delft is gisteren morgen, ten half negen ure, brand ontslaan in de studenlen-societeit. Het vuur nam zoo spoedig de overhand, dat het gebouw weldra niet veel meer dan een puinhoop was. Van den inboedel is nog een en ander kunnen worden gered, waaronder ook de bibliotheek'. Het gebouw behoort in eigendom aan den heer Metzelaar, architect te's Gravenhage, die het voor den tijd vanlOjaren, voor ƒ1700 's jaars, aan de studenlen-societeit had verhuurd, welk huurcontract met 1 Januarij 1879 zou geëindigd zijn. Gebouw en meubelèn waren tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand moet, naar men vermoedt, gelegen zijn in het hard stoken van een fournuis. De president der Zuid-Alrikaansche republiek, de heer Burgers, heeft de stad Delft bezocht en o. a. een bezoek gebragt aan het graf van den Grooten Zwijger en op zijn grafsteen een sierlijke immortellenkrans, met het opschrift: «Zuid-Afrika's hulde aan den Vader des Vaderlands," nedergelegd. Te Rouveen werden Vrijdag nacht negen glasruiten verbrijzeld bij een landbouwer. Deze sprong onmiddellijk uit het bed en achtervolgde bloot- voets de daders. Daar een hunner een schot op hem loste, dat hem in de dij trol, en hij bovendien met mes en meerdere schoten werd gedreigd, moest hij terugkeeren. Tegen de schuldigen, ongunstig bekend, is proces verbaal opgemaakt. Het geregtshof te Leeuwarden heeft behandeld de zaak van R. K., oud 33 jaren, schoenmaker te Smilde, beschuldigd van in den avond van den 14deD October 1875 het door hem en zijne moeder bewoonde huis te Smilde opzettelijk in brand te hebben gestoken, ten gevolge waarvan dat huis met het meerendeel der daarin aanwezige roerende goederen een prooi der vlammen is geworden, terwijl het te voorzien was, dat door die brand stichting het leven zijner moeder, dat van een kind, alsmede dat der be woners van twee naburige huizen, in gevaar konden worden gebragt. Na het verhoor der getuigenrequireerde het O. M. schuldverklaring aan opzet telijke brandstichting in een gebouw, waarbij het te voorzien was dateenig menschenleven in gevaar kon worden gebragt en veroordeeling mitsdien tot tuchthuisstraf van 5—25 jaren. Als verdediger trad op mr. J. Linthorst Homan, advocaat te Assen. De uitspraak werd bepaald op Vrijdag 18 Febr. Bij de laatste uilloling der Turksche loten is de hoogste prijs van 600,000 fr. te Goes gevallen. Daar de uitbetaling eerst geschiedt den Is""1 Julij a. s. en voor Turkije in een halfjaar veel gebeuren kan, trachtte de welgestelde winner zijn lot van de hand te zetten. Dit is hem geslaagd bij een bankier te Parijs, die het lot disconteerde voor ƒ60000, dus voor slechts 20 pCt. (/V. v. d. D.) Voordragten, concerten, comedie's, opera's, wisselen elkaêr in den laat- sten tijd af zonder tusschenpoozing, ja, soms zijn er denzelfden avond meerdere gelegenheden tot uitgaan, zoodat men tot het doen eener keuze verpligt is. De «Martha" en de //Freischütz", die hier Vrijdag en Maandag avond ge geven werden, ondervonden gelukkig niet de onaangename gevolgen eener zoodanige concurrentie. Beide 'keeren was onze comedie zeer goed bezet, hoewel eergisteren avond het Iloogduitsche opera-gezelschap uit Botterdam nog meer publiek had getrokken dan Vrijdag het Fransche uit de residentie. Beide uitvoeringen kwamen hierin overeen, dat de tenor was beneden het middelmatige, en de vrouwen-stemmen daarentegen zeer goed bezet waren. Wat aangaat de opera's zelve, gemakkelijk laat het zich verklaren dat het toonwerk van von Weberhemwien onze eeuw de herleving dankt der opera, door de invoeging van het romantische element in hel muziek-drama, zooals dat eene eeuw vroeger door Gluck was herschapen, door Mozart weer deels gewijzigd, deels gevolgd, dat den dichter van den Freischütz, wien de wereld het zielvolle //Adagio con espressione" dankt, verre de eere- palm toekomt, al wordt ook de Martha van Freiherr von Flotow gere kend tot Flotow's schoonste compositie's. Mile Arnaud zong de eerste partij in Martha even bevallig als muzikaal; vooral bleek dit uit de wijze, waarop zij de prachtige melodie //Teudre rose isolée" voordroeg. Werkelijk sleepte zij in die schoone acte het publiek mede, dat met moeite zijn geest drift bedwong om Lyonel, den heer Jourdan, niet testoren, die echter eerst in de derde acte op stem kwam en voor dien lijd de toehoorders opvallend koud liet. Toen hij nu later in de jagt-scène het recitatief en de lieve aria //A mon oeil enchanté" enz., als van jeugdig vuur bezield, voordroeg, bleek het, dat hij zijne krachten voor dit oogenblik gespaard had en oogstte hij welverdienden lof. De heer Choppin (Plumkett), in het bezit eener stem in de volheid harcr kracht, voldeed in allen opzigte; sommigen beviel welligtniet het vibrato dat zijn stem eigen is of dat er volgens de methode van het

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1