BUITEN LA IN DSCHE BEKiGTEN PER TELEGRAAF. regtbank le Gorinchem de heer mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Ro- senthal, thans griffier dier regtbank, en tot notaris te flellendoorn de heer mr. A. J. van Riemsdijk, cand.-notaris, thans griffier hij het kantongeregt te Raalte, uit welke betrekking hem tevens eervol ontslag is verleend. Door Z. M. is aan den heer J. van Diest, op zijn verzoek, eervol ont- 1 slag verleend als bewaarder der hypotheken te Amsterdam, met dankbetui ging voor de goede en getrouwe dienstendoor hem gedurende vijftig jaren aan den lande bevyezen. Aan den officier van gezondheid 2e kl. A. C. Eyssel, van het reg. gre nadiers en jagers, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend; ook is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den leD luit. der infanterie G. E. Haarsma, thans op non-activiteit. Den 14,le" Februarij 11. heeft aan het ministerie van buitenlandsche za ken de onderteekening pla-ats gehad van een tractaat van handel en vriend schap tusscben Nederland en de Zuid-Afrikaansche republiek. Door den minister van binnenlandsche zaken zijn bij den aanleg van staatsspoorwegen benoemd: tot bouw- en werktuigkundige 3e kl. C. Gose- winckel en N. J. Beversen: tot opzigter 2e kl. P. P. Scheffelaar Klots; tot opzigter 3° kl. 11. Th. lvlompé, W. Peters, J. 11. van Giessen, J. A. van Nieuwenhoven M. W. J. 's Gravesande Guicherit en G. A. M-. Groeneveldt; tol opzigter 4e kl. G. H. de Bie; en bevorderd; tot eerstaanwezend inge nieur, de seciie-ingenieurs A. C. Broekman, L. J. Kesper en J. Leyds; tot houw- en werktuigkundige 2e kl.de bouw- en werktuigkunde 3' kl. P. J. Neyl; tot opzigter le kl., de opzigters 2e kl. C. W. van Hoorn, A. A. Nun- itink en J. Svvels; tot opzigter 2e kl.de opzigters 3' kl. A. J. C. Plaat, G. G. M. Bazendijk en W. J. Brade. Voorts is aan de eerstaanwezend ingenieurs bij den aanleg van staatsspoorwegen J. W. Witsen Elias, M. Simon Gzn. A. J. van I'rehn en J. G. van den Bergh de titel toegekend van hoofdinge nieur bij de staatsspoorwegen. De luit. ter zee le kl. 11. P. König, de luitt. ter zee 2e kl. J. A. II. Beck en VV. Allirol en de officier van administratie 2f kl. C. 11. S. Pastor, nil (1. I. teruggekeerd zijn op non-activiteit gesteld. Aan boord van het wachtschip te Amsterdam wordt geplaatst de officier van administratie 3'kl. S. J. A. Deyll. De minister van marine zal Vrijdag en de minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. In de gemeenteraadzitting van heden is door Burg. en Weill, mededee- ling gedaan der opdragt aan de vereeniging «het Nederlandsch Tooneel" te Amsterdam van de exploitatie van den kon. llollandschen schouwburg gedu rende de jaren 1876 79, zoomede van de benoeming des heeren Campbell tol directeur van het Fransch theater gedurende het tooneeljaar 1876— 77. IS EB Cf IE. Volgens de Opinion van Antwerpen is uit nader onderzoek gebleken, dat het buskruid, in eene stoomboot uit die stad onder de steenkool gevonden, bestond in een pak van ongeveer 4 kilo, gewikkeld in een zijden foulard en van eene lont voorzien. Het werd door den stoker gevonden, die het den machinist in handen stelde, door wien het den kapitein werd overge- bragt. Men is thans bezig te onderzoeken, of het kruid en de lont ook van eene mijn herkomstig en bij vergissing onder de steenkool geraakt zijn. Tc Mechelcn zijn, bij gelegenheid van eene katholieke manifestatie, onlusten uitgebroken. De clericale bladen beweren dat verscheiden personen met dolksteken gekwetst zijn. FRAKSRy EL., De heer Renault heeft eene nieuwe verkiezings-circulaire uitgevaardigd. Vreemd aan allen partijgeest, zegt hij tot de kiezers, in dezelfde mate de zaak der orde als van de vrijheid, die ik nooit van elkander heb afge- scheiden, willende dienen, de dictatuur als iels verfoeilijks beschouwende, onder welken vorm zij zich ook openbaart, enkel hartstogt gevoelende voor de welvaart en de eer van ons vaderlandheb ik de republikeinscbe instellingen aangenomen en zal ik die zonder nevenbedoeling verdedigen. Frankrijk wil orde, vrijheid en vrede. De constitutie van 25 Februarij is uitstekend geschikt, ont ons land die weldaden, die onmisbaar zijn voor zijn bloei, zijn waardigheid, zelfs voor zijn bestaan, te verzekeren. - Volgens het Journ. de Uéb. beeft zich de oud-president der regtbank van koophandel Dagttin er loe laten vinden om in bet negende arrondisse ment van Parijs tegenover den lieer Thiers als conservatief candidaat op te treden. Dit zouvolgens genoemd bladliet werk zijn van eenige radica len, omdat Thiers geweigerd heeft eene deputatie uit hun midden le ont vangen, dei hem een soort van imperatief mandaat wilde opleggen. De Rep. frang. wordt vervolgd wegens een artikel tegen den minister Bufie'. - De academie heeft besloten dat de plegtige receptie van den heer John Lemoinne, die gekozen is in de plaats van wijlen den heer Jules Janin, zal plaals hebben cp 2 Maart. IPASJE. Uit Madrid meldt men het volgende: De Carlisten hebben alle toegan gen tot Biscaye prijs gegeven. De regeringstroepen bezetten bijna de ge- heele provincie Alava en liet belangrijkst gedeelte van Biscaye. De Chro nica meldt dat Primo de Rivera een datum heeft vastgesteld waarop bet bombardement van Eslella begonnen zal wordentot zoolang kunnen vrou wen, grijsaards en kinderen de stad verlaten. Aan de beurs beeft het ge rucht geloopen dat de Carlisten Estella hadden verlaten; dat gerucht is zonder grond. De Gaceta meldt nog dat twee kleine troepjes Carlisten zich in Catalonie hebben vertoond. Door de troepen en gewapende boeren vervolgd, zijn de Carlisten verstrooid op de vlugt gegaan om niet gefusil leerd te worden. Koning Alphonsus XII zal op 15 Februarij des ochtends de cortes openen en nog des avonds naar het leger vertrekken. OOSTENRIJK. Bij het llongaarsche volkshuis is eene voordragt ingekomenwaarbij de regering het initiatief neemt tot het oprigten van een monument in de hoofdstad ter vereeuwiging van de verdiensten van Frans Deak. Zij zal een beroep doen op de offervaardigheid der natie. OOST-IN BIE. BATAVIA. 11 Januarij. Men schrijft aan den Java-Bode uit Atchin, dat de luitenant Ernste een schot heeft gekregen in het hoofd. Gedurende 10 dégen heeft een vreeselijke hitte geheerscht. en viel er geen druppel regen. De vermoeid heid is dan ook groot, en het aantal zieken neemt toe, hetgeen bij een zoo drukkende dienst als hier moet worden verrigt, niet te verwonderen is. Er zijn compagniën, die 50 pCt. aan zieken tellen. Alle troepen, die slechts eenigzins konden worden gemist, zijn uitgerukt tegen den vijand. Over het slechte vleescli van ziek vee wordt veel geklaagd. De marine schijnt de blokkade maar naauwtjes te handhaven. Zes oorlogsschepen liggen op de reede van Atchin. -- Den 9deo December, 's ochtends vroeg, kwam het stoomschip Koning IVillem III, van Atchinter reede, aanbrengende 50 militairen, onder welke verscheidene zieken, die per rijtuig naar het hospitaal werden over- gebragt. Voorts kwamen met dezen bodem aan 140 kctlinggangcrs en koelies, onder welke ook van Poeloe Pras. Zij zagen er als gewoonlijk zeer slecht uit en moesten met karren en in hangmatten worden vervoerd. Een 6-tal van deze ongelnkkigen kwam bijna naakt aan den wal, enkel gedekt met een stukje zeildoek. Een 20-tal zijn op de reis over boord ge zet en eenigen kwamen hier bijna stervende aan. De waterschout deed al het mogelijke, om de aankomenden behulpzaam te zijn. Het zoutschip Banul Hair was geladen met 610 kojangs zout. en is des ochtends van 22 Dec. op een diepte van 5 vadem gezonken. Van de 45 opvarenden zijn 10 personen in de diepte verdwenen en vermoedelijk verdronken, namelijk de le stuurman G. A. Sik, 5 Jav, matrozen, 2 vrou wen en 2 kinderen. De overigen zijn in twee sloepen gered. Het vaar tuig was niet geassureerd, zoodat de Arabier Said Aloei Bin Jin Segaf een verlies lijdt van circa 40000. LONDEN, 14 Februarij. Hel zenden van een eskader van Bombay naar China wordt door geen enkel geschil tusschen Engeland en China gemoti veerd, maar door bet' plunderen van den Duitschen schoener Anna, terwijl verscheidene Engelsche vaartuigen op dat oogenblik Ier zake van den oorlog met de Maleijers afwezig waren. BERLIJN, 14 Februarij. Van eene particuliere, doch goed ingelichte zijde wordt uit Weenen gemeld, dat de stadhouder van Dalmalie te Weeiieu ont boden is, om nieuwe instructie» te ontvangen over hel bewaken der grenzen. LONDEN, 14 Februarij. Lagerhuis. Sir Stafford Norlhcote vraagt een crediet van 4 080,000 M, om de aandeden in liet Suezkanaal te betalen. Hij verklaart dat het parlement niet vroeger is bijeengeroepen geworden, dewijl men geen aanleiding wilde geven tot. de klagt. dat er geen tijd was gelalen ont die zaak te overwegen. Vervolgens schetst hij de geschiedenis van het ontstaan van hel kanaal-en den financiëlen toestand der maatschappij. Haar financiële vooruitgang is voldoende. Hij stelt voor als waarborg voor de rentebetaling en aflossing der schuld de door Egypte te belalen 5 pCt. intrest te bestemmen. Op die wijze hoopt hij in 35 jaren de schuld te delgen. De minister zegt ten slotte dat de koop der aandeelen voor alle belanghebbenden voordeclig is. Lord Hartington en de heeren Gladstone en Forster stellen voor de beraadslaging te verdagen. Disraeli neemt hiermede genoegen. Het huis besluit de discussie uit te stellen tot Maandag a. s. Be feestviering van Br. W. H. B. SURINGAR. Voor allen, die belang stellen in bet hooger onderwijs hier ter stede was de dertiende dezer een onvergetelijke dag. Immers op dien dag vierde de Wel-Ed. Zecrgel. lieer Dr. W. H. D. Suringar zijn gouden feest als leeraar aan het stedelijk gymnasium. Streelend was het voor den jubilaris te ver nemen dat Z. M, de koning hem bad benoemd tot ridder der orde van den Nederlaitdschen Leeuw. Hij mag daarin eene hulde zien aan zijne veeljarige en ijverige werkzaamheid in de zaak van het onderwijs. Menigvuldig waren verder de blijken van sympathie voor den waardigen jubilaris. Uil het buitenland en vooral nit Duitschlahd ontving bij onderscheidene blijken van belangstelling in het feest, waaronder eenige deels Duilsche deels Latijnsche gedichten. Ten zijnen huize kwamen verscheidene deputaties ZEd. dien dag complimenteeren; onder de stoffelijke bewijzen van belangstelling merk ten wij in de eerste plaats op het boekwerk, getiteld: Paul Lacroix, Les arts au moyen-age et a 1'epoque de la renaissanceMoeurs, usages et costumes au moyen-age etc.; Vie militaire et religieuse au moyen- age etc. Onvrage illustré de plusieurs planches chrotnolilhographiques exe'- cuteés par Kelienhoven, Remagey et Allard. Paris 1873 et 1874; drie declen 4"., in prachtbanden en goud op snee; hetwelk namens HH. Docenten door Dr. 11. W. van der Mey overhandigd werd: vervolgens verdient wel de vermelding het cadeau van ZEd's tegenwoordige discipelen, bestaande uit een zilveren schenkblad, dat onder eene zeer toepasselijke rede van den gymnasiast B. Schrant aangeboden werd; een zeer geschikt, doelmatig en tevens net geschenk, bestaande uit eene gouden bril, was dat van het col- legie der Notabelen, waarvan de Heer Suringar de eer had Voorzitter te zijn: eene -groote verrassing wax den jubilaris bespaard door leeraren en oud-leerlingen: déze hadden het plan gevormd te laten veranderen en inrich ten een ongebruikt vertrek, waarvan hel plan werd overhandigd door een'

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2