LEIBSCIIE COURANT. WOENSDAG 16 FEBRUARIJ. STADS-BERICHTEN. BUNNÜNLANÜSCHE BER1GTEN. 1876. K°. 39. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voorjf 2.50 s jaars. buiten de expeditiekotten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Re prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien liet besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, van den 28s,cn December 1875, n°. 29/1 Provinciaalblad n°. 86), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1876; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. a, der wel van den 7" April 1869 [Staatsblad n°. 57), tot het doen her ijken van alle reeds in gebruik zijnde lengtematen, de inhoudsmaten voor de natte waren en de gewichtenonder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het locaal van den ijk, op de Aalmarkt, naast de Gemeente apotheeken wel: voor de gewone gewichten, benevens de lengtematen en de inhoudsmaten voor de natte waren voor wijk VII, op den 16, 17, 18, 22, 23, en 24 Februari, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Binnenlandsche Zaken, van den 17<>™ December 1875, de letter Jin den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeu- ringsinerk zoowel bij den ijk als hij den her-ijk der maten en gewichten, de Koninklijke kroon, hij den ijk van weegwerktuigen voor gewoon gebruik en van gasmeters; en eenc vijfstralige ster, hij den ijk van weegwerktuigen voor jijnere wegingenterwijl het hantoormerk voor de gemeente Leiden is het cijfer f. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 5 Januari 1876. y. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 15 Febrtiarij. Eene zeer geheimzinnige zaak houdt hier de aandacht der justitie ge boeid. Zondag, in den laten avond, komt een jong mensch, een student, langs de Haarlemmer-trekvaart, tegen de duisternis gewapend met een lan taarntje. Tusschen de Kwaakbrug en den overweg van den Hollandschen spoorweg ontdekte hij liggende aan den slootkant eenligchaam, wat volgens zijn nader onderzoek bleek het lijk eener jonge vrouw, met een mes of een priem in den strot en verwrongen gelaatstrekken. Verschrikt ijlt hij zoo snel mogelijk naar de stad en roept een zijner bekendenvlak vooraan wo nende op de Mare, om de zaak verder te onderzoeken. Zij gaan zoo spoedig mogelijk terug naar de plaats waar het lijk eerst gezien was envinden niets. Heeft men hier te doen met een gezigtsbedrog of het spoor eener misdaad? Men verdiept zich in gissingen. Gisteren avond vierde de Smeden-Vereeniging »Nut door Vriendschap" haar vierde jaarfeest, dat werd bijgewoond door haren beschermheer en een aantal donateurs. Na de opening der bijeenkomst door den voorzitter, werd verslag gedaan van den toestand der vereeniging, waaruit bleek, dat, hoewel zij in het afgeloopen jaar veel had geleden door ziekte van hare leden, zij zich nogtans in vooruitgang mogt verheugen. Daarna werd door eenige leden, bijgestaan door drie meisjes, opgevoerd: Het Parelsnoer, of knecht, dienaar en heer, drama in 3 afdeelingen, en Klaveren F rouw, blijspel met zang in één bedrijf. Beide stukjes werden voor dilettanten op waarlijk verdienstelijke wijze afgespeeld. Na afloop van de tooneelvoorstelling werd door den voorzitter een woord van dank gerigt aan den beschermheer en aan allen die hadden medege werkt, om het feest wel te doen slagen, welke toespraak werd beantwoord door den beschermheer met eene aansporing tot gepaste vrolijkheid en naauw- gezette pligtsbetrachting. Onder zang en dans bleef men nog langen lijd genoegelijk bijeen. Men verzoekt ons mede te deelen dat de heer D. van Wijk Jr.. tabaks- verkooper op de Haarlemmerstraat, bij de Veemarkt, mede tot rijks-depot houder voor het debiet van postzegels enz. is aangesteld. Bij de op gisteren gehouden openbareverkooping van cokes, bij partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 25.— 5.50 en ƒ2.55 en de laagste prijzen ƒ25.00, ƒ5.00 en ƒ2.50. De minister van binnenlandsche zaken, overwegende, dat ten gevolge van het door den heer F. W. C. Blom genomen ontslag als lid van de tweede kamer der staten-generaalde verkiezing van een lid dier kamer in het hoofdkiesdistrict Rotterdam moet plaats hebben, beeft bepaald dat die verkiezing zal geschieden op Dingsdag 7 Maart e. k.en dat, zoo eene herstemming noodzakelijk is, die zal plaats hebben op Dingsdag 21 Maart daaraanvolgende. De Nederl. hoofdcommissie voor de Philadelphia-tentoonstelling in 1876 brengt ter kennis van hh. inzenders dat de goederen voor die tentoonstel ling, uit Nederland bijeengebragt, den 21en Februarij e. k. uit Vlissingen per stoomschip IF. A Scholtenkapitein J. Janssennaar New-York zullen worden overgebragt. Met dezelfde gelegenheid zullen naar Amerika ver trekken de leden der hoofdcommissie L. C. van Kerkwijk en C. J. van der Oudermeulen en de secretaris-architect C. Muysken, die, benevens het lid der hoofdcommissie de heer H. D. Kruseman van Ellen, te New-York met de opstelling der Nederlandsche afdeeling zijn belast; verder de twee opzig- ters A. A. M. Beretta en C. J. Laarmande vier onderofficieren der artil lerie B. M. L. Arts, W. S. D. Reinold, G. de Ilaak en II. J. Londo, en de acht werklieden Lijthart, Lotz, van Benoem, Garrié, Matthijs, van Gogh, Blankwaart en Vermeulen. Heeren inzenders, die aan de opstellingscom- missie nog nadere inlichtingen over hunne inzendingen wenscheu te geven, zijn verzocht zulks vóór 21 Februarij e, k. te doen aan het adres van den heer L. C. van Kerkwijk, stoomschip fF. A. Schollen, te Vlissingen. De hoofdcommissie kan verder mededeelen dat het depart, van financiën der Vereenigde Staten bepaald heeft, dat de voor de tentoonstelling bestemde goederen in Amerika zullen worden toegelatenzonder de formaliteit van den eed en zonder eenige andere, alléén op de verklaring van de door de vreemde gouvernementen benoemde commissiën (met het officieel zegel), dat die goederen werkelijk bestemd zijn om op de internationale tentoonstelling te worden tentoongesteld. Gedurende de maand Januarij 1876 zjjn tusschen Nederlandsche tele graafkantoren overgebragt 11606 kaart telegrammen op 112,071 telegram men tusschen die kantoren in het geheel gewisseld, alzoo 10.3 ten hon derd. Naar buitenlandsche kantoren verzonden de Nederlandsche telegraaf kantoren 379 kaarttelegrammen. Onder de 10365 binnenlandsche kaarttele- grammendoor kantoren van den rijkstelegraaf met elkander gewisseld waren 124 dagbladlijdingen247 handelden over effecten4254 over handel en scheepsvaart en 5740 over onderwerpen van verschillenden aard. Lang zamerhand gewennen de afzenders van kaarttelegrammen zich er aan, zelf de plaats van afzending in het telegram te vermelden en voegen zjj zich alzoo naar den billijken regel, volgens welken de afzender betaalt voor het geen te zijnen behoeve wordt overgebragt. Het stoomschip Friesland, van Batavia naar Rotterdam, is op 13 Febr. te Aden aangekomen. Door den minister van binnenlandsche zaken is tot adsistent bij de botanie aan de Utrechtsche hoogeschool benoemd de heer 11. F. Jonkman, doctorandus in de wis- en natuurkunde. In het Politieblad komen 83 gesignaleerde personen voor, zijnde man schappen van de ligting van het jaar 1875, die niet aan de oproeping ter aflevering hebben voldaan. Te Geervliet geraakte Zondag 11. het paard voor het rjjtuig van R. op hol. liet aan het schoolhuis staande ijzeren hek werd voor een gedeelte verbrijzeld, met het ongelukkig gevolg, dat R. op een der punten van dat hek geworpen en in het aangezigt zoo deerljjk verminkt werd, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Naar men uit Wageningen meldt zou eene ongehuwde moeder aldaar haar pasgeboren kind van het leven hebben beroofd. Wegens den toestand der kraamvrouw had men nog slechts onvolledige bekentenissen verkregen. 's GRAVENHAGE, 15 Februarij. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den heer C. G. Prytz, laatstelijk consul der Nederlanden te Gothenburg. Door Z. M. is aan Ch. .1. Paimlavoine en I,. Gadebledbeiden beambte der douanen, de eerste te Calais, de andere te Audressellesals blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens hunne hulp ter reddiug der bemanning van het Nederl. schip Dankbaarheid, in December 1875 nabij Boulogne ver ongelukt. voor ieder toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Door Z. M. is benoemd tot substituut-officier van justitie bij de arrond.-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1