IS76. 3*. MAANDAG 14 FEMIUARIJ De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.59; met het Perslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 sjaars, buiten de espeditiekosten. yizonderlijke nmmners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advcrtentiën is van 1—4 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 12 Februarij. Morgen, 13 Februarij, zal het voor den heer dr. W. H. D. Stiringar, rector van het stedelijk gymnasium alhier, een bijzonder gewigtige dag zijn, daar hij alsdan zal mogen terugzien op zijne 50-jarige loopbaan als docent bjj die instelling, welke bij zijne aanstelling als praeceptor, in 1826, den naam droeg van Latrjnsche school, en aan het hoofd van welke hij gedurende de laatste 30 jaren als rector gestaan heeft. Ongetwijfeld zal het den zoo algemeen geachien man niet aan blijken van belangstelling ontbreken. Wij vernemen o. a. dat den jubilaris door oud-leerlingen eene serenade zal worden aangeboden. De afdeeling Leiden en omstreken der Boll. Maatschappij van Land bouw hield op den lldCT dezer eene vergadering, die goed was bezocht. Na mededeeling van onderscheidene ingekomen stukken werd de rekening van den secretaris-penningmeester over 1875 opgenomen en goedgekeurd mei een voordeeljg saldo van 47.51%. Aan de bekroonden op de tentoonstelling te Zaandam, voor zoo veel deze van wege de afdeeling hadden ingezonden, werden de behaalde prijzen uitgereikt, als aan de heeren E. Zirkzee, te Koudekerk, voor een span koetspaarden de verguld zilveren medaille, en voor een pinksticr de zilveren medaille; F. A. W. Weeningh, te Koudekerk, voor den grootstenmeloen.de zilveren medaille; H. Beekman, te Oegstgeest, voor peren en druiven, een getuigschrift en ƒ15; P. Vromestijnte Leider dorp, voor den besten ram, getuigschrift en ƒ15, en J. de Graaf, te Leider dorp. voor een rijslier, getuigschrift en ƒ10. Het programma voor eene te houden tentoonstelling van planten, vruch ten. pluimgedierte, boter en kaas, op Zomerzorg, in Augustus 1876, werd vastgesteld en commissiën tot regeling daarvan benoemd. Men mag verwach ten dat deze tentoonstelling, even als in 1872, op dit zoo gunstig gelegen terreingoed zal slagen. Bij beschikking van den minister van justitie is, op verzoek, eervol ontslagen de rijksveldwachter 2' kl. (brigadier) J. Franken, gestationeerd te Leiden. De brigadier-titulair L. Schilt huizen is verplaatst van Ooltgens- plaat naar Leiden. Ons is verzocht mede te deelen dat de bh. P. Engels en Zoon, boek handelaren alhier, tot rijks-depothouders voor het debiet van postzegels, briefkaarten enz. zijn aangesteld, en deze dus voor den bepaalden prijs bij beu verkrijgbaar zijn. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 79 tot 90 volwassen personen en 24 tot 28 kinderen. De opbrengst van 's lands middelen over de maand Januarij beeft be- loopen ƒ5,477,276.81. In de maand Januarij 1875 bedroeg die 5,089,921.77. De raming van 1/12 van het dienstjaar was ƒ7,150.860.06. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. De bevolking des rijks bedroeg op 31 December 1875 3,809.808 zielen; zijnde 42545 meer dan op 31 Dec. 1874. Voor de provincie Zuidholland be droeg die vermeerdering 12850 zielen. De Nederl. schilder W. Roelofs, te Brussel, is benoemd tot komman-, deur der orde van Karei III van Spanje. Burg. en wetli. van Amsterdam hebben bij den gemeenteraad hun prae- advies uitgebragt over de zes ingekomen adressen tol bekoming van de pacht voor den stadsschouwburg van 1 Septèmber e. k. tot 31 Augustus 1879. De meerderheid van hun collegie geeft, in overeenstemming met de commissie voor den schouwburg, de voorkeur aan de tegenwoordige pach ters de hh. Albregt en van Ollefenaanbiedende eene pachtsom van 10000 en den vereischten borgtogt te storten in comptanten. Omtrent deze direc teuren verklaart de commissie in hare aanbeveling, «dat zij hunne geschikt heid, soliditeit en zucht voor het goede met de daad bewezen hebben". De minderheid wenscht eene proef te nemen met de vereeniging «Het Neder- landsch Tooneel", wier statuten en zamensteliing van het bestuur alle waar borgen schijnen te geven, dat de belangen der kunst en Beze alleen op den voorgrond zullen worden gesteld. Te Amsterdam ligt ter teekening een adres aan de tweede kamer, waarbij de gelijkstelling verzocht wordt van het athenaeum illustre met de rijks hoogescholen. Te Nieuwe Diep zijn in de vorige week ter afslag aangebragt: 36000 schelvisschen, 6000 kabeljaauwen, 850 lengen, 24 ijlbotten, 1300 tongen, 50 tarbotten, 800 levende schollen en 150 manden doode schol, welke te zamen de som van ongeveer ƒ20000 opbragien. In weerwil van den groolen aan voer, bleven de prijzen hoog. Er worden aldaar pogingen gedaan tot oprig- ling eener reederij voor de vischvangst op de Noordzee. Te Utrecht zijn in eene tapperij twee militairen van het kol. werf depot te Harderwijk aangehouden, die uit hun garnizoen waren gedeserteerd. De Prov. Dr. Cour. meldt: Woensdag morgen, toen de directeur der kolonie Veenhuizen de gewone inspectie deed, werd in een der zalen een man, die niet op zijne plaats was, gelast derwaarts te gaan. Hij weigerde dal en bcleedigde den directeur met scheldwoorden. Deze liet de veldwach ters, die builen stonden, roepen, maar onmiddellijk liep de zaal vol ver pleegden die allen in verzet kwamen tegen de arrestatie van hun makker en dit ook, daar de militairen afwezig waren, onmogelijk maakten. Des namiddags, toen men den oproerige wilde arresteren, die zich in een zand- hok had verscholen, werd dit op nieuw feitelijk verhinderd, maarden volgenden morgen is dat geschied en de orde, voor zoo verre wij weten, niet verder gestoord. Te 's Ilertogenbosch is aan bet station door een maréchaussee in hech tenis genomen zekere de .1.. horologiemaker te Naaldwijk, in een buiten gewoon nommer van het Politieblad gesignaleerd als verdacht van misbruik van vertrouwen, door het ten gelde maken van een aantal horologies, die hem ter herstelling waren toevertrouwd. -- Het gereglshof te 's Hertogenbosch heeft M. M. V., oud 23 jaren, dienstmeid te Iloggel (Limburg), schuldig verklaard aan kindermoord, door een ongehuwde moeder voor de eerste maal gepleegd, en haar daarvoor veroordeeld tot een tuchthuisstraf van 8 jaren. De landbouwer M. H. N., beschuldigd van medepligtigheid, werd vrijgesproken, als zijnde de hem ten laste gelegde feilen niet bewezen. 's GRAVEN1IAGE, 12 Februarij. Door Z. M. is als blijk van goedkeuring en tevredenheid aan Th. Boo- r.en. dienaar van policie te Amsterdam, wegens de redding van een drenke ling aldaar, en aan II. Bareulz en 11. P. J. Smit, mede dienaren van policie aldaar, wegens de redding van drie personen uit een brandend perceel loegckend aan ieder de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Tot burgemeester der gemeente Domburg is benoemd de heer jhr. C. II. Elout, en tot burgemeester der gemeente Waspik de heer II. J. 11. Libourel. De gepens. officier van gezondheid F. J. G. A. Smeels wordt, op zijn verzoek, eervol ontslagen uit de beirekking van visiteur der quarantaine te Vlieland. De tweede kamer der staten-gcneraal ister hervatting harer werk zaamheden, bijeengeroepen tegen Dingsdag 22 Februarij. Voor het gereglshof ie 'sGravenhage slond gisteren teregt eene25-jarige dienstbode uit Oud-Vossemeer, gedrukt onder de beschuldiging van kinder moord door de ongehuwde moeder voor de eerste maal gepleegd. Als dienst bode werkzaam ten huize van den predikant v. M., te Oud-Vossemeer, werd zij in den avond van 23 Oct. jl. onpasselijk en verkreeg zij van hare mees teres verlol zich naar hare slaapkamer te begeven. Ruim een uur later, toen mevrouw naar haren toestand informerende, het antwoord kreeg dat zij we der beter was, had de dienstbode, buiten welen van iemand, een kind het levenslicht geschonken, maar was er ook eene daad gepleegd, welke de jeugdige moeder in handen der justitie bragt. Drie weken ongeveer na dien avond, toen dpze dienstbode zich niet meer ten huize van den predikant v. M. bevond, werd uit den welput bij diens woning een in vergevorderden staat van ontbinding verkeerend kinderlijkje van hel vrouwelijk geslacht op gehaald en viel het vermoeden op de vroegere dienstbode. Deze, in arrest genomen, ontkende aanvankelijk iets er van te weten, maar al spoedig herriep zij die ontkentenis eu deelde mede dal zij in den bewusteu avond van 23 Uct. hare bevalling, waarmede niemand dan haar vrijer bekend was. voelende naderen, zonder eenigen bijstand ctt zonder iets voor het kind gereed te hebben, een levend kind deed geboren worden. Om het schreeuwen te beletten legde zij zoolang hare hand op den mond van de pasgeborene totdat zij zich van baren dood vergewist had, waarna zij het wicht den volgenden dag in den welput heeft geworpen, eu het gewoon werk

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1