COURANT. LEIDSCflE 34. 1870. DONDERDAG 10 FEBRUARIJ. STADS-BER ÏCÏITEN. KINNKNLaMKSCHE BEHIGTEiY De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars. builen de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door dei) Raad dezer gemeente in zijne vergadering van 13 dezer, is vastgesteld: Eene verordening regelende het pensioen aan gemeente-ambtenaren en bedienden te verstrekken; waarvan de voornaamste bepalingen zijn de volgende: Onder gemeenle-amb'enaren en bedienden, met betrekking tot deze ver- ordening, worden verstaan zij die, tegen genot van eene bezoldiging, voor vast ten dienste der gemeente worden aangesteld, door den Koning, de Gedeputeerde Staten, den Gemeenteraad. Burgemeester en Wethouders of den Burgemeesteralsook zij. die hunne vaste aanstelling ontvangen van Commission uit den Raad en Kommissiën door den Raad benoemd. De vermelde ambtenaren hebben na hun ontslag recht op pensioen uit de gemeentekas, in de volgende gevallen: I. Als zij den leeftijd van 65 jaar bereikt hebben, na minstens 15 jaar onafgebroken in dienst der gemeente te zijn werkzaam geweest; II. Als zij gedurende 40 jaren binnen de gemeente een of meer ambten of bedieningen hebben waargenomen; lil. Als zij ten gevnlsre van de uitoefening hunner functie wonden of ge- breken hebben bekomen, waardoor zij voor den gemeentedienst onge schikt zijn geworden; IV. Als zij na tienjarige» dienst uithoofde van ziels- of lichaamsgebreken niet meer in staat zijn hunne betrekking waar te nemen. Het jaarlijkscli pensioen bedraagtin de gevallen omschreven bij de nom mers 12 en 4 van art. 3. voor ieder jaar dienst 1/60 van de bezoldiging (waaronder worden verslaan alle iukomsteu, die hetzij onder benaming van jaarwedde, hetzij van percentsgewijze belooning geldelijke of andere toe lage ol vrije woning aan de ambtenaren of bedienden uitdrukkelijk zijn toegelegd), zonder het 2/3 gedeelte te kunnen te boven gaan, en in het geval van N°. 3 voornoemo. 2/3 van de' bezoldiging. Hel recht op pensioen vervalt: I Indien het ontslac niet eervol is verleend; 11. Ingeval van veroordeeling wegens misdaad of wegens diefstal, niet met ontcerende straf bedreigd, oplichting of misbruik van vertrouwen. Ten einde op bet pensioen te kunnen aanspraak maken zal door ieder ambtenaar of bediende jaarlijks worden bijgedragen 1 pCt. van zijne bezoldiging. Eindelijk schrijft de verordening voor: Dat de ambtenaren en bedienden zich binnen eene maand na de vast stelling, dus vóór den 13 "D Februari e. k.en de te benoemen ambtenaren binnen eéne maand na hunne aanstelling, schriftelijk hebben te verklaren of zij genegen zijn. op den voet bij deze verordening bepaald, bij te dragen, zullende zij, hetzij bij weigering hetzij bij niet verklaring, geacht werden van alle aanspraak op pensioen te hebben alstand gedaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 17 Januari 1876. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 9 Februarij. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned. Indie, door middel van het stoomschip Hampton, van de Rotterdamsche Lloydwaarvan het vertrek uit Rotterdam op den 13den Februarij aanst. is bepaald. Behalve voor Batavia zal er met deze gelegenheid mede eene brie venmaal naar Padang worden gezonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren behooren uiterlijk in den avond van den 12deD Februarij en de brieven den daarop volgenden dag 's morgens te Rotterdam aangekomen te zijn. De Staatscourant van heden bevatovereenkomstig een kon. besluit van 5 dezer, een aantal bepalingen door den minister van oorlog vastge steld, strekkende om «te bevorderen, dat zij, die voor de dienst bij de na tionale militie worden bestemdhunne militiepligten in persoon vervullen." Het bestuur voor de in 1876 te Middelburg te houden 7"e algemeene vergadering der Nederlandsche Juristen-Vereeniging heeft de volgende onder werpen ter behandeling gekozen: 1°. Burgerlijk regt. Welke behoort de verhouding te zijn der voogdij van regenten van weeshuizen tot de gewone? In hoever is die voogdjj uit te breiden tot vereenigingen en instellingen, die zich de verpleging van weezen ten doel stellen? .Welke wijzigingen en aanvullingen zijn omtrent deze punten in het burgerlijk wetboek wenschelijk? 2°. Handelsregt. Regeling van het bewijs van handelstransactiën, door reizigers, handelsbedienden en tnsschenpersonen gesloten. 3». Straf regt. De rol van het strafregt ter verzekering van: a. de goede trouw bij het aangaan van civile verbindtenissen; b. hare nakoming. Vroeger mogten voor de vervulling van een vacature niet in aanmer king komen de predikanten, die toen zij ontstond of toen de drie maanden voor het einde van het jaar van gratie reeds waren ingetreden, hnn eerste standplaats nog geen twee volle jaren bekleedden. Sedert is die de beroe ping beperkende bepaling opgeheven. De secretaris der synode heeft te dien aanzien verklaard dat tegenwoordig in elke gemeente van één of twee pre dikanten, onverschillig hoe lang ook vacant, ieder predikant beroepbaar is, zoodra hij zijn eerste twee dienstjaren maar heeft vervuld. De onthulling van het standbeeld van Thorbecke te Amsterdam wordt, volgens het N. v. d. D., legen Mei a. s. tegemoet gezien. Tot de feestelijkheden bij die gelegenheid zal ook behooren de uilvoering van een cantate, waarvan de tekst door den heer H. J. Schimmel zal gedicht zijn. Voor de geldleening in de lsle serie van 100,000 ten behoeve der Ned. Rijnspoorwegmaatschappij, is ingeschreven lot een bedrag van 1,687.000 meerendeels door aandeelhouders, zoodal aan niel-aandeelhouders niets kan worden toegewezen. Hel stoomschip Voorwaarts, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 9 Febr. van Port-Said vertrokken. Blijkens het jaarverslag van commissarissen over het badhuis voor min vermogenden te Zandvoort zijn in 1875 (van 15 Junij tot 15 October) aldaar verpleegd 72 lijders. Daarvan werden 29 personen voor eigen rekening a ƒ1 per etmaal, en 43 op kosten van lieidadige slichtingen, gemeentebe sturen enz., a 75 ets. per etmaal, verpleegd. In het geheele saizoen zijn gebruikt 2491 zeebaden, 746 binnenbaden en 382 douches en andere baden. Van de patiënten vertrokken 40 volkomen hersteld, 19, wier toestand ver beterd was, en .13, wier toestand onveranderd was gebleven. Te Amsterdam is dezer dagen in een der dwarsstraten van den Nicu- wendijk een man door het misbruik van sterken drank plotseling dood gevallen. Te Westzaan is gisteren nacht een huis, uit vier woningen bestaande, geheel afgebrand, ofschoon vier spuiten werkzaam zijn geweest. De brand wordt aan onvoorzigtigheid toegeschreven. Te Nieuwe Diep heeft Zaturdag 11. een schepeling van een in de haven liggend Italiaansch schip den houder van een danshuis in de Nieuwstad verscheidene diepe sneden in den hals en het aangezigt toegebragt. De dader is door de policie in hechtenis genomen. Te Deventer ontdekten onlangs de ambtenaren van 's rijks belastingen dat vier personen, op een min of meer verdachte wijze een slagtos de stad uitleidden. Op hun nasporingen werd hun gezegd, dat die os verkocht zou zijn aan een slager te Apeldoorn. Den volgenden dag vernamen zij echter, dat hel dier toebehoorde aan een ingezeten, die jaarlijks, ten huize van zjjn zwager, die te Terwolde woonde, liet slagten, zonder dat hiervan ooit aan gifte gedaan werd. Zulks wekte achterdocht. De ambtenaren begaven zich hierop onmiddellijk derwaarts en mogten er in slagen, met behulp van den geagreëerden klerk ten rjjkskantore te Twello, ten huize van gemeiden landbouwer, in plaats van één twee frauduleus geslagte ossen ten behoeve van het rijk in beslag te nemenwaarvan de een nog in zijn geheel aan den boom hing en de ander aan stukken in den kelder lag. Te Wezepc is Zaturdag 11. de woning van J. Woerdman, nabij het Almelosclie Kanaal, een prooi der vlammen geworden. Van de bewoners was alleen een oude vrouw te huis. welke niets kon redden en bijna zelf een prooi der vlammen was geworden. Een koe, een Friesch schaap, al de voorraad en meubelenbenevens f 30 contanten zijn verbrand. In den eergisteren morgen van Luik naar Maastricht loopenden trein had een der reizigers de onvoorzigtigheid tegen een niet gesloten portier te gaan leunen, terwijl de trein in vaart was, zoodat hij er uit viel. De sneeuw lag echter gelukkig zóó hoogdat de man geen letsel ontving en zijne reis te voet kon vervolgen. 'sGRAVENHAGE, 9 Februarij. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer W. F. van Erp Taalman Kip, minister van marine, lot het aannemen der versierselen van ridder 1' kl. der erde van St. Stanislaus, hem door den keizer aller Russen ge-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1