BIJITKlNUINDSCHE BEK1G1 KM. PER TELEGRAAF. 60 cent per 15 gram; e. voor briefkaarten, onverschillig langs welken van een der vorenstaande wegen zij verzonden worden, 15 cent; d. voor nieuws papieren en verdere gedrukte stukkenalsmede voor monsters of stalen van koopwaren; 1». bij verzending over Brindisi, Marseille en Triest12% cent per 50 gram. Het verhoogde enkele port van 2"4 cent, bij verzending op den laatsten of vóórlaatsten dag van het vertrek der Indische post, komt te vervallen: 2». bij verzending over Napels, 10 cent per 50 gram. B. Wegens de correspondentie naar en uil Suriname en Curagao bij ver zending over Southampton en St. Nazaire: a. voor gefrankeerde brieven naar Suriname en Curasao, 50 cent per 15 gram; b. voor ongefrankeerde brieven uit Suriname en Curacao, een gulden per 15 gram; c. voor brief kaarten 15 cent; d. voor nieuwspapieren en verdere gedrukte stukken en monsters van koopwaren, 12% cent per 50 gram. Wegens aangeteekende brieven, briefkaarten, gedrukte stukken en monsters van koopwaren voor Oost- en West-Indië, is behalve het bovenvermelde port een vast regt van 25 cent verschuldigd. De nieuwe bepalingen zullen wat de verzendingen uit Nederland naar Oost-Indië betreftvoor het eerst worden toegepast op de brieven enz begrepen in de gesloten brievenmaal die op den lld,B February a. s. langs den weg van Marseille wordt verzonden en ten aanzien der verzendingen uit Nederland naar Suriname en Curagao op de brieven enz.^ie op den 16'ieo t'ebruarij a. s. in de gesloten brievenmalen langs den weg van Southampton zullen worden gesloten. De brieven, die regtstreeks per stoomschip of andere scheepsgelegenheid uit eene Neder!, haven naar Oost- of West-lndiè worden verzonden, zijn bij voortduring aan een port van 20 cent onderworpen, met toepassing der bin- nenlandscbe schaal van opklimming, mitsgaders de gedrukte stukken en monsters van koopwaren aan een port van 5 cent per 40 grammen. Brief kaarten worden niet tegen verminderd port per regtstreeksche stoomboot- of andere gelegenheden verzonden. De Nedetlandsche veeschilder J. II. L. de Haas, te Brussel, is door den koning van Spanje benoemd tot commandeur der orde van Karei III. Het stoomschip Prins van Oranje is op 4 Fchruatij te Batavia aan gekomen. Aan de Doopsgezinde kweekschool voor predikanten is met gunstig gevolg het peremptoir-examen afgelegd door de hh.: L. van Cleeff llzn., van Borne; Tj. Kielslra, van Snceken C. N. Wijbrands, van Amsterdam. Tot predikant bij de Ned. hervormde gemeente te Amsterdam is beroe pen d\ Britmmelkamp. pred. te Veenendaal. Te Arnhem is zeer onverwacht overleden de heer dr. W. F. P. Kiebl, iuspecteur voor het geneeskundig staatstoezigt in Gelderland en Utrecht. Bij den gemeenteraad van Arnhem is door eenige leden het voorstel ingediend tot afschaffing der kermis. Onder Zwollekerspel is een deserteur uit Harderwijk aangehouden die zijne militaire kleederen in een zakdoek bij zich droeg. Ook te Nun- speet is een deserteur van het koloniaal werfdepot (een Belg) aangehouden. Een kameraad, dien hij bij zich had, wist te ontkomen. Voor de betrekking van kanlonregler te 's-llerlogenbosch zijn door de regtbank aldaar aanbevolen: m'. A. J. Abhema, subst.-griffier bij het hof, vroeger griffier bij het kantongeregt te 's-Hertogenboschmr. J. F. Coolen, kantonregter te Veghel, yi jhr. mr. J. L. E. M. de Kuyper, subst.-griffier bij de arr.-regtbank te 's Bosch. Te Grave hebben bij herhaling vechtpartijen plaats tusschen de werk lieden die bezig zijn met het sloopen der vestingwerken. De werklieden nit Grave kunnen moeijelijk dulden dat ook werklieden uit het Overmaasche gebezigd worden. Dezer dagen hebben te Steen, in Limburg, ongeregeldheden plaats gehad. Bij den burgemeester werden de glazen ingegooid; het kastje aan het stadhuis, bestemd voor de afkondigingen van huwelijken, werd ver nield, enz. Tegen de daders is proces-verbaal opgemaakt. •■De Neven", het bekende blijspel in 4 bedrijven, door P. T. Helvelius van den Bergh, dat gisteren avond door de Nieuwe Kotierdamscne schouw burg- verceniging als 9e abonnementsvoorstelling werd opgevoerd, voldeed in liooge mate, al hooren de denkbeelden in dat tooneelwerk niet meer tot die, welke in onzen tijd de aandacht trekken; ja. al zon men daarom gemakkelijk kunnen aantoonen dat het stuk verouderd is, minstens zeker behoort tot eene vroegere periode onzer letterkunde, het maakt om den aangenamen vorm, de gekuischte taal en vrolijke intrige een gelukkigen indruk. Waren er sommige forsche coupures gemaakt, het leven was er daarom niet uitge sneden, maar enkel de omtrekken wat scherper gesteld. Het goede spel van den heer Le Gras. als baron van Zevenvan, van den heer J. Has pels, als de bankier Terlaan, zou reeds in staat zijn geweest het stuk te doen slagen, hoeveel méér nu de andere rollen met niet minder talent werden vervuld. De eenige opmerking, die wij zouden willen maken, is deze, dat men nog altijd aan de spreekwijze der spelers een regelmatig voortkabbelende versmaat kon herkennen, wat. op zich zelf voor den toe hoorder reeds vermoeijend, door den heer van Korlaar, als neef Frans, nog i| geïllustreerd werd met eetiig zenuwachtig hooldgeknik. De klucht van Johan Gram, getiteld: »De groote Schootmans", datfdaarna i allergeestigst werd gegeven, is eene variatie op de «liliaca van Jan Tro chee", door van Zeggelen, dus niet geheel oorspronkelijk, maar kostelijk dwaas! 's GRAVEN1IAGE, 8 Februarij Door Z. M. is aan den heer L. T. Gonsalves, suikerfabrikant in de residentie Cheribon, vergunning verleend tot het aannemen der onderschei- dingsteekenen van commandeur der orde van den II. Gregorius den Groote, hem door Paus Pius IX geschonken. Tot directeur van het Neder!, museum van geschiedenis en kunst te 's Gravenhagc is benoemd de heer l). van der Keilen Jr. Door Z. M. is aan den hoofddirecteur van het kon. Nedcrl. meteorolo gisch instituut le Utrecht, dr. C. U. D. Buys Ballot, voor het jaar 1876. op nieuw opgedragen de waarneming der betrekking van directeur van het instituut, afd. Waarnemingen le land, en van directeur van het observato rium te Utrecht. Z. M. heeft' den heer H. A. L. P. van Hasselt eervol ontslag verleend als commies der posterijen 2e kl., behoudens aanspraak op pensioen. De 2e luit.-kwartiermeester J. P. Arimont, van het 3e reg. infanterie, is voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het personeel der militaire administratie van het leger in NederL Indië. «5 <S K t, A M K». LONDEN 7 Februarij. De opening van bet parlement door 11. M. in persoon geeft aanleiding tot verschillende geruchten. Men wil daaruit afleiden dat 11. M. een of an der belangrijk voorstel zal doen. De heer Disraeli heeft dezer dagen aangekondigd dat onder de in te die nen wets-voorstellen een voorstel betreflendc de scheepvaart of matrozen-wet eene eerste plaats zal innemen. De hertog van Edinburgh zal hel bevel aanvaarden over het pantser schip Saltan. - In de Times laat *een Indiër" zich met voldoening uit over de reis van den prins van Wales door llindostan. De materiële voordeelen van die reis voor Engeland schat hij niet gering. Immers, de waarde der Engclsche goederen, door de Indische vorsten met het oog op eene waardige ontvangst van den prins te hunnent aangekocht, moet minstens 250,000 4' bedragen; bovendien zalten gevolge van 's prinsen bezoekde vraag naar Engelsche meubelen en weelde-artikelen in lndië zeer toenemen. Doch deze materiële voordeelen zijn bijzaak. Hoofdzaak is de politieke invloed van 's prinsen reis.En liet heilzame van dien invloed kan niet boog genoeg gesteld wor den. De prins heeft zich de bewonderingden eei'Lied en de loyauteit van alle klassen verzekerd. De schrijver berekent dat de waarde van de door den prins ontvangen geschenken ongeveer gelijk zal staan met die van de geschenken welke hij uitdeelde: een 40000 Toch acht hij het wenschc- lijk, dat de door het parlement toegestane som tol dekking van 's prinsen persoonlijke uitgaven nog met een 20000 vermeerderd, en dus van 60000 op 80000 gcbragl worde. De prins van Wales bevindt zich thans te Jeypore, zoodat het einde zijner reis begint te naderen. De Globe zegt dat zoo men bij de 60.000 4, voor de reis toegestaan, niet meer dan 20,000 behoeft bjj te voegen, zij, die voor den prins de beurs hebben gehouden, eer hebben van hun financiëel beheer. v is a s n n iJi si. De in de hoofdstad aanwezige republikeinsche senatoren hebben eene bijeenkomst gehoudenwaarin besloten is den hertog d'Audiffret-Pasijuier candidaat te stellen voor hel presidentschap van den senaat en de heeren du Clerc, van de gematigde linkerzijde, en Martel, van het linker-centrum, voor het vice-presidentschap. Aan den heer Thiers is het presidentschap van den senaat niet aangebodenomdat hij een mandaat in de kamer van afge vaardigden wil aannemen. In den Frangais w orden de prefecten door den heer Buffet met ontslag bedreigd, indien zij bij de aanslaande verkiezingen weder caudidaten aanbe velen, die der regering vijandig zijn. De Union electorale Catholique heeft aan de kiezers een manifest ge- rigt, en hun bezworen hunne stemmen alleen aan caudidaten te verleenen die de beloften afleggen, dat zij de in de kamer reeds behaalde overwin- niugen zullen handhaven, en zich de trouwe aanhangers zullen toonen van den eerbied voor het huisgezin, de vrijheid van onderwijs en de onafhanke lijkheid. welke de revolutie aan de kerk betwist. Hoogst treurig zijn de bijzonderheden, welke de dagbladen mededeelen omtrent de gevolgen der mijn-ontploffing te St. Elienne. Zoodra men wist waar de slag van daan kwam. ijlde een ontzaggelijke menigte naar de plaats des onheils. Kinderen weenden, vrouwen sniktenschreeuwden om hulp en riepen om hunne echlgenoolen. Voordat men tot redding kon over gaan. moest door een menigte puin een doorlogt worden gebaand. De heer Leverrier, inspecteur generaal der mijnen, waagde zich onverschrokken in den pul. Twee uren lang bleef hij onder den grond. Doodsbleek was hij b[l zijn terugkomst. Bij eiken stap bijna, dien hij in het halfdonker deed, had hij gestooten tegen het gruweljjk verminkte en half verkoolde lijk van een werkman. Daar telkens nieuwe instortingen plaats hebben, kan men moeijelijk met het reddingswerk vorderen. Van de 250 man zijn reeds 70 lijken opgehaald. BlilTSCMLANR. Onlangs is een rapport verschenen van den gencralen staf. betreffende de proeven, die sedert 1871 zijn genomen omtrent het gebruik van lucht ballons in oorlogstijd. Alle pogingen om luchtballons te besturen zijn tot dusverre mislukt; er beslaat echter grond voor de verwachting, dat weldra hel middel zal gevonden worden om le kunnen opstijgen en nederdalen zon der ballast uit te werpen of gas te laten ontsnappen. Ook meent men spoedig lot de oplossing te zullen geraken van langs chemischen weg gas te vervaardigenen dus onder w eg den voorraad gas te kunnen vernieuwen. De proeven omtrent het besturen worden steeds voortgezet. iI BERLIJN, 7 Februarij. De Post verneemt, dat kardinaal Hohenlohe te Rome door den Paus en zijne collega's van het 11. college op de hartelijkste

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2