LEIRSCHE COURANT. 1870. H°. 33. WOENSDAG 9 FEBRUARIJ STADS-BERICHTEN. liINNKNLANDSCHE BEItlGTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. 3.60; met het Verslag der Bundelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 sjaars. buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels j I.— iedere regel meer 25 cents. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 10den Februari 1876des namiddags te twee uren. 1». Onderzoek der geloofsbrieven van den heer L. M. De Laat de Kanter. 2". Benoeming van een leeraar in het boekhouden aan de Hoogere Burger school. (5) 3". Idem van een onderwijzer 2le klasse aan de jongensschool der 2de klasse. -v19) 4". Verzoek van D. A. Sciiretlen en C®. ter bekoming van gemeente grond. (8 en 16) 5". Idem van J. Biackstone om ontslag als onderwijzer 2de klasse aan de school der 2J® klasse voor jongens (9) Idem als voren van Mej. S. Kocher als leerares aan de meisjesschool lste klasse. (10) Idem van De Heyder en C°. en van Gehr. Van Wensen betrekkelijk de aanplemping van een gedeelte der Singelgracht. (12) 8'. Idem van Mevr. A. C Verduyn. wed. Tichler, out de bewaarschool op de Oude Vest te gebruiken ten behoeve van de Leidsche Breischolen. (13) Idem van eenige ingezetenen van de Mare, enz. betrekkelijk de ver nieuwing van de Man-brug. (14) Voordracht tot hel verlecneu van afschrijving van plaatselijke directe belasting, dienst 1875. (15) 11°. Idem betrekkelijk de prijsuitdeeling. (18) 6». 7°. 9 10' LEIDEN. 8 Februarij. Heden droeg de hnngleeraar .1. T. Buys het rectoraat van de hooge- school over aan den hun-.-leeraar J. H. Scholten, met de vermelding van de lotgevallen der hoogeschnol gedurende het afgeloopen jaar. Bij deze pleg- tigheid werden door den secretaris van den academische» senaatden hoog leeraar Modderman, de oordeelvellingen van de faculteiten over de ingekomen prijsverhandelingen voorgelezen en door den rector de toegekende eereblijken uitgereikt, als aan de beeren W. Polman lvruseman, jur cand. te Leiden, P. C. Plngge, phil. cand. te Groningen, C. M. Dozy, jur. cand. te Leiden, ieder een getuigschrift, en aan de beeren A. Nykamp. med. cand., en H. Tretib, med. stnd.,1 beulen te Leiden, ieder eene zilveren medaille. Na afloop hiervan hield de heer Buys eene redevoering over de zelfstandigheid van het staalsregt. De plegtigheid werd door een talrijk en aandachtig gehoor bijgewoond. Gisteren 7 Febr. had, in het gebouw van het Nut, de algemeene jaar- lrjksche vergadering van de leden der Maatschappij voor Toonkunst alhier plaats. Eenfr voorgestelde wetsverandering werd aangenomen, ingevolge waarvan het maatschappelijk jaar. in overeenstemming met het concerl- saizoen en de daarvoor te sluiten contracten, voortaan beginnen en eindigen zal met 1° September, en zij, die voor het lidmaatschap wenschen te bedan ken zulks moeten doen telkens voor den l",r" Mei. In de plaats van de afgetreden commissarissen, de hh. Hoog en Reimeringer, werden gekozen de hh. J. van Leeuwen Az en W. F. Kaiser. De periodiek aftredende com missarissen werden herkozen. Het verslag over den toestand van de maat schappij gedurende het afgeloopen jaar zal, op verzoek van ter vergadering aanwezige leden, worden gedrukt en aan de leden der maatschappij mede gedeeld. In dit verslag kwam o. a. het belangrijke berigt voor, dat mevr. Collin Tobisch, de bekende zangeres en opvolgster van den heer Schneider aan de muziekschool te Amsterdam, zich, op verzoek van commissarissen en van den heer Wetrens, bereid heeft verklaard om een gedeelte van haren tijd voor onze muziekschool beschikbaar te stellen tot het geven van lessen in solo-zang; voor hel geval dat een voldoend getal leerlingen hiervoor mocht worden gevonden. Die lessen zullen in de eerste plaats bestemd zijn voor personen (heeren of dames) boven de 17 jaar, bij viertallen zamen te voegen; in de tweede plaats, indien niet al de uren door eerstgenoemde worden bezet, voor jongere leerlingen, tevens leerlingen zijnde der beslaande koor klassen, in iets grooleren getale bijeen. Het spreekt vanzelf, dal deze lessen veel kostbaarder zullen zijn dan wat tot dusverre aan schoolgelden aan de muziekschool wordt betaald, maar voor solo-zang is de allerbeste leiding noodzakelijk, daar minder goede leiding eene stem totaal bederven kan. Weldra zal eene oproeping aan belangstellenden worden gedaan, en de voor waarden medegedeeld. Het is te hopen dat zich een voldoend getal zal aanmeldendaar anders de zaak in het geheel niet zal kunnen doorgaan. Solo-zanglessen zijn een van de belangrijkste zaken, maar die tevens het moeijelijkst goed te verkrijgen zijn. Het zou dus eene zeer groote aanwinst zijn indien het plan tot stand kwam en dusdanige lessen, van het meest uitstekende gehalte, aan onze muziekschool werden verbonden. Bij de firma E. J. Brill alhier is heden verschenen het eerste nommer van het Algemeen Nederlandsch Studenten-weekblad Minerva. In een voorwoord geeft de voorloopige redactie rekenschap van de beweegredenen die de oprichters tot de uitgave van dit blad geleid hebben, en van de wijze waarop zij meent hare taak te moeten opvatten. Zij hopen naast de be staande Vox le blijven werken en meenen dat de concurrentie, die tusschen de beide bladen zal bestaanvan goeden invloed zal zijn op beider gehalte. De redactie is slechts eene voorloopige. want na de verschijning der vijf eerste nommers zullen de redacteuren in Leiden en de medewerkers in de andere academiesteden door de abonné's gekozen worden. Naar aanleiding van onrustbarende buitenlandsche berigten ten aan zien van onze actuele verhouding tot Venezuelakan met de meeste zeker heid worden gemelddat men in officiële kringen tot op dit oogenblik niets weet van zoodanigen gespannen toestand als waarvan die berigten gewagen. Het Nederlandsch oefenings-eskader in de Caraibische zee bevindt zich echter daar met het oog. op de veiligheid onzer bezittingen in West-Indiü en op gebeurlijkheden in die wateren. Blijkens een bij het dep. van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indië, heeft de generaal-majoor Pel het navolgende uit Atchin aan de Indische regering berigt (gisteren in hoofdzaak medegedeeld): 28 Januarij rukten drie kolonnes een uit de IV en twee uil de VI Moekim -- door de kloof van Daroe tegen de IX Moekim op. Door moeijelijk terrein, met veel moerassen, berejjtten zjj dien dag de vlakte van Daroe, waar gebivouakeerd werd. De vijand had grooten tegenstand geboden; aan onze zijde sneuvelden 2 minderen en werden de luitenant van Voorcn en 10 minderen gewond. Den 29sleo Januarij rustten de troepen. Den 30!teo werden de operaliën voortgezet; weder was het terrein moeijeljjk en de tegenstand hevig; de kampong Daroe werd genomen en verbrand: aan onze zijde werden 19 minderen gewond. 31 Januarij werd de kampong Ofeh Soesoe met de daarbij behoorende moskee genomen en voortgerukt tot Lampermei, waar gebivouakeerd werd. Een dwangarbeider sneuvelde, twee mindere militairen en een koelie werden gewond. Panglima Matsa, hoofd in Moekim Daroe, hood zijne onderwerping aan. 1 Februarij werden ver kenningen gemaakt naar Lamotong en Lamkoenjit; vier man werden gewond. De geest der agerende troepen wordt uitmuntend, de gezondheidstoestand ongunstig genoemd. Met 'skonings magtiging is eene commissie ingesteld ter behartiging van de belangen der Ncderlandsche iuzenders op de internationale tentoon stelling van tuinbouw, die van 30 April tol 7 Mei 1876 te Brussel zal ge houden worden. Die commissie is zamengesteld uit de volgende heeren; jh'. nr. 11 lloenflt van Velsen, tevens voorzitter, C. A. A. Dudok de Wit, J. H. Krelage, L. Kruyfl, 11. van Lunteren, mr. J. L. baron Nepveu, jhr. II. J. Rutgers van Rozenburg J. A. Willink Wszn.H. Witte. De minister van oorlog heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat op 1 October van dit jaar jongelieden zullen worden toegelaten om bij het garnizoens-hospitaal te Amsterdam te worden opgeleid tot officier van gezondheid voor de dienst hier te lande en in de koloniën en tot militair apotheker hier te lande. De aan le nemen jongelieden moeten op den dag der toelating den vollen leeftijd van 17 jaren hebben bereikt en niet ouder zijn dan 20 jaren. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge bragt, dat ingevolge de kon. besluiten van 24 Jan. jl.voortaan het navol gende tarief van toepassing zal zijn voor de verzending van brieven, brief kaarten, gedrukte stukken en monsters van koopwaren, die langs de hierna vermelde wegen tusschen Nederland en de Nederlandschc koloniën in Oost en West-Indië worden gewisseld. A. Wegens de correspondentie naar en uit Oost-Indië: o. voorgefran keerde brieven naar Indië; 1°. bij verzending over Brindisi, Marseille en Triest, 50 cent per 15 gram; 2". bij verzending over Napels en verder met de stoomschepen van de maatschappij //Nederland", 30 cent per 15 gram; b. voor ongefrankeerde brieven uit Indië: 1". bij verzending over Brindisi, Marseille en Triëst, een gulden per 15 gram; 2". bij verzending over Napels,

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1