BUlTKNLAlNbSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. den weg, dien de sloel zou doorwaden. Onze verslaggever, meldi het Hbl., was van plan dien weg meê te makenom berigt te kunnen geven van even tuele incidentenmaar dat was onmogelijk. Van de Haarlemmerpoort tot i voor de versierde kazerne op Kattenburg was alles één incident: van wan- j orde en verwarring. De muziek der schutterij werd uit elkander gedrongen, de cavaleristen vermogten niets legen de menschenmassaen menige strijder uit Atchin zal gedacht hebben: als dit een triomftogt is, dan beware de hemel een ieder voor zulk een triomllogt. Er was geestdrift genoeg; aan vlaggen, aan toejuichingen voor de gebruinde mannen, aan zakdoek-gewuif uil de digt bezette vensters geen gebrek, maar er werd gedrongen, geslooten, geduwd, in een woord, er heerschte een wanorde, zooals wij die in Amsterdam nooit hebben gezien. In de kazerne werden de krijgslieden feestelijk onthaald. Naar men verneemt zijn er ongelukken voorgevallen. Op den Haarlem merdijk bij de lleerenmarkt zou o. a. een man in een kelder zijn gedron gen, en zijn nekbeen hebben gebroken. Te Rotterdam kwamen de mariniers ten half drie ure aan. Terwijl de muziekcorpsen de volksliederen deden hoorenmaakten de mariniers front en werden achtereenvolgens toegesproken door den kolonel Onnen, bevel hebber in de militaire afdeeling, door den kapitein van dc mariniers Ko ning, door den sergeant Bergmann, namens de vereeniging van het kruis voor krijgsverrigtingen, en door den burgemeester. Al de sprekers bragten hulde aan de dapperheid van het Indische leger en de vloot. Vervolgens ging het in oplogt van het station door de Uelftsche poort, langs het Haagsche Veer, de Wagenstraat en Hoogstraat naar de kazerne aan de voormalige Oostpoort. Toen ging het in optoglmaar in hel wezen der zaak ging het slecht, zegt de N. H. C. De voorhoede, op het stationsplein déboucherende, had er het gedrang verhoogd, zóó dat een aantal menschen in de modderpoelen gedrongen werden, waar zij ter halver knie inzakten. Bij de Delftsche poort werd het gedrang vreeswekkend Verschillende lieden raakten van de been en waren later onkenbaar van de modder. Hoeden en petten vielen af en werden vertrapt. Gelukkig is het bij die kleine tegen spoeden gebleven die niet in staat waren den goeden luim der menigte te bederven. De optogt zelf werd gedeeltelijk verbroken. Men liet de voor hoede, uit de muziek en de schutterij bestaande, ongehinderd voorttrekken, maar naauwelijks kreeg men de mariniers in het gezigt. of er volgde een algemeene aanval, waarbij de achterhoede overhoop werd geworpen. De terugkeerende mariniers werden met luiden jubel begroet. Zij hadden voor zwaarder vuur gestaan en slaagden er meereudeels in, zich aan de honder den armen en handen te onttrekken, die zich in de geestdrift van het oogenblik van hen meester wilden maken. Slechts enkelen hunner werden door den volksstroom medegesleept. Inlusschen rukte de voorhoede steeds voorwaarts. De brokstukken van de achterhoede maakten de strategische bewegingen, die door den nood vereiseht werden. Een deel sloeg den Cool- singel af, om zóó langs de brug tegenover den schouwburg den stoet in de Wagenstraat in te halen. Daar echter bleek alweder geen doorkomen te zijn. Een ander deel koos den Goudschen Singel of Goudschc Vest, om de kazerne te bereiken. In de kazerne zelf was de eetzaal net met vlaggedoek gedecoreerd. Daar werd aan de uit Atchin teruggekeerden een feestmaal aangeboden. Te Amsterdam zijn, alleen voor geneeskundigen, dezer dagen te zien geweest twee meisjes van 5% en 2ya jaren, waarvan het oudste 212 en het jongste 185 halve kilo zwaar is. Het kon. paleis te Leeuwarden is door Z. M. welwillend beschikbaar gesteld tot het houden van eene tentoonstelling van voorwerpen van Friesche oudheid en kunst in 1877. De Dr. Cmeldt: Den 28sltn Januarij reed de voerman W.wonende te Erica, met zijn wagen tegen een der palen van de klapbrug teZuidbarge. Ongelukkig brak de dissel, waardoor het paard struikelde en teregt kwam in het kanaal. W. springt het na, klemde zich aan den hals van het paard vast, meenende het op die wijze voor verdrinken te kunnen bewaren. De omstanders echter begrepen in welk een gevaarlijken toestand W. verkeerde; zij stelden daarom alles in het werk om hem uit die positie te verlossen; doch wat men ook deed, W. was besloten het gevaar met zijn paard te deelen, zeggende: «ik loat mien Piettien neet los, mien Piettien is mien broodwinning, as mien Piettien dood gecd, wil ik ook dood." Eindelijk na ongeveer een kwartier wachtens. had men een weg door het ijs gebaand en Piet en voerman werden ongedeerd op het drooge gehaald. In den boedel van wijlen mevr. de Jacobi - LoelT in Oisterwijk is een zilveren gedenkpenning gevonden van de inneming van Breda door het turf schip. De penning is ter grootte van een rijksdaalder en goed geconser veerd. Bij den verkoop van den inboedel in de maand April a. s. zal ook deze penning geveild worden. 'sGRAVENUAGE, 7 Februarij. Z. M. heelt vergunning verleend aan den voor de dienst in Indië be stemden soldaat 1. Ravaux, van het koloniaal werfdepot, tot het dragen van de Fransche medaille voor het deelnemen aan den veldtogt in Mexico. Door Z M. is de bij besluit van 16 December 1875 gedane benoeming van jbr. mr. P. J. van Beyma tot kantonregier te Arnhem, op zijn ver zoek. ingetrokken: en benoemd tot kantonregier te Arnhem de heer jhr. mr. L. W. A. Schuurbeque Boeije, thans kantonregier te Middelburg. Door Z. M. is aan den heer mr. J. Mauritsz Ganderheyden, president van het hof van justitie in Suriname en van het militair geregtshof voor de Nederlandsche West-Indische bezittingen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 'stands dienst, en benoemd tot president van het hof van jus titie in Suriname, de heer mr. A. J. van Emden, thans lid van dat collegie, een en ander met ingang van 1 April 1876. Bij beschikking van den minister' van finantiën is bepaald dat de na volgende ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne functiën zul len uitoefenen als volgt: de commies 4de klasse G. H. van Senden ten posl- kantore te Nijmegen; idem W. F. L. Oudenhoven, ten poslkanlore te Am sterdam; de surnumerair H. W. Tydeman, ten postkanlore te Breda. BELGIE. De Opinion d'invers meldt, dat aan boord eener te Antwerpen lig gende stoomboot, waarop zich 150 personen bevonden, zeven pakken met kruid in de steenkolen gevonden zijn. Het blad, deze lijding onder voor behoud mededeelende, hoopt verdere inlichtingen te kunnen inwinnen. £5 K G E Y. A Si LONDEN 6 Februarij. De «Court of Common Council" is teruggekomen op zijn besluit van September jl. betreffende de London-bridge, en heeft bepaald dat aan het «Bridge House Estates Committee" worde opgedragen een onderzoek in te stellen en verslag uit te brengen omtrent de mogelijkheid en de kosten van het leggen eener brug over den Theems beoosten de London-bridge, of van het maken van een tunnel onder de rivier aldaar, ten einde aan het steeds toenemend verkeer over de London-bridge eene boog noodige afleiding te bezorgen. Omtrent den storm die Woensdag 11. aan de oostkust der Veree- nigde Staten woedde, bevat de Timse nog het volgende telegraphische berigt: Te Cohoes, New-York, woei een kerktoren van 225 voet hoog om en ver sperde een spoorweg. Een gedeeltelijk voltooide katholieke kerk te Woon- socket, Rhode Island, werd geheel verwoest. De toren van de universalis- tenkerk te Webster, Massachusetts, werd vernield. Te Washington woei de toren van de methodistenkerk, die 230 voet hoog is, verscheidene voelen uit de loodlijn, nadat hij uren lang door den wind heen en weer geschud was. Eene groote menigte sloeg het slingeren gade. Te Frederiksbnrg, Virginia, werd de toren van de episcopaalsche kerk neergeworpen op de omringende huizen. Tal van schepen zijn verongelukt. De storm strekte zich uit oostwaarts tol Nova-Scotia, zuidwaarts tot llatteras en westwaarts tot aan Detroit. K A N K K IJ Ei. Z. K. H. prins Fredcrik der Nederlanden is Vrijdag ochtend te Parijs aangekomen. Aan het noorder-station, waar de prins afstapte, werd Z. K. 11. door baron van Zuylen van Nyevelt, Ned. gezant, ontvangen. Gambetta heeft voor het lidmaatschap van de kamer van afgevaardig den de candidatuur aangenomen te Avignon. Hij is voorts, behalve te Parijs, candidaat gesteld te Lyon en Marseille, en zal ook te Cettc en Rijs- sel den kiezers worden aanbevolen. De heer Thiers heeft de candidatuur in het negende arrondissement der hoofdstad aanvaard. Victor Hugo, het woord voerende in eene kiesvergadering van het derde arrondissement, zeide dat er bij de verkiezingen voor den senaat een ongehoord feit heeft plaats gehad. De gepriviligeerde kiezers hebben een gewezen balling, cén van die groote geesten, wier licht heilzaam is voor de volken en noodzake lijk voor de wetgevende vergaderingen, Louis Blanc, van de vertegenwoor diging in den senaat uitgesloten. Deze misslag straft zich zelf. Het beperkte stemregt heeft Louis Blanc willen treffen; maar niet hij wordt getroffen: het beperkte stemregt zelf is er door veroordeeld. Er is eene groote fout begaanmaar zij is niet onherstelbaar. De kiezers in het derde arrondisse ment zullen haar goedmaken. La France zegt dat zij werkelijk vervolgd wordt wegens verspreiden van valsche berigten, dal als Buffet, in plaats van minister, uilgever van een dagblad ware, hij met veel meer reden vervolgd zou zijn geworden we gens de valsche berigten en onnaauwkeurige depêches, die over de senaats verkiezingen uit zijne bureaux verspreid zijn. Te St. Etienne zijn ten gevolge» van eene ontploffing in een steenkolen mijn 216 werklieden bedolven; 24 werden er levend uitgehaald en 26 dood; de overigen acht men verloren. liVITBCHLAlVn. Te Berlijn is eene brochure van den heer Peter Reichensperger, den aanvoerder der centrumsparlij, verschenen, getiteld: «Culturkampf of Vrede in Staat en Kerk." De schrijver geeft drie wegen aan. waarlangs de vrede z. i. hersteld kan worden. De eenvoudigste weg zou zijn het herstel der vorige artt. 15, 16 en 18 van de Priiissische constitutie, om zoo weder tot den vroegeren toestand te geraken. De tweede weg is. naar schrijvers oor deel, eene overeenkomst met den h. stoel, waarbij hij de bezwaren tegen het concordaat uit den weg tracht te ruimen. Als laatste middel zou nog de scheiding van staat en kerk of «de vrije kerk in den vrijen staal" over blijven. 'sGRAVENUAGE, 7 Februarij, Atchintelegram. Den 28'° Januarij zijn drie kolonnes opgerukt tegen de IX Moekim Met vele moeijelijklieden en grooten tegenstand des vijands is de vlakte Daroe bereikt; den 295te" is met hevigen tegenstand kampong Daroe genomen en verbrandden 31,t"' is kam pong Oleh Soesse met bijbehoorende moskee genomen. Hel hoofd van Moe kin Daroe heeft zijne onderwerping aangeboden. De geest der troepen is uitmuntend, de gezondheidstoestand ongunstig. St. ETIENNE, 6 Februarij. Uit de steenkolenmijn, waarin de ontploffing heeft plaats gehadzijn 70 lijken opgehaald. LONDEN, 5 Februarij. In strijd met de door ritualistische geestelijken openbaar gemaakte verklaring zegt kardinaal Manningdat hij bij de curie niet heeft aanbevolen de aanneming van voorstellen betreffende de hereeni- ging van de ritualislen met Rome. PARIJS, 6 Februarij. Louis Blanc heeft verklaard de candidatuur te wil len aannemen in het vijfde en in het dertiende arrondissement te Parijs. MADRID, 6 Februarij. De Gaceta bevat een telegram uit Durango van

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2