BUITENLANDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. De heer Choppin, Gaveston, is een baszanger van het schoonste soort en zong zijn partituur voortreffelijk. In jaren hoorden wij hier niet zulk een klankrijk, prachtig, vol geluid. Ook Mile Ange, Jenny, is eene lieve sou brette. De korenhoewel als naar gewoonte te zwak en helaas nog minder schitterende door uiterlijk schoon, hielden zich gisteren avond ook bijzonder goed. Het orchest was flink bezet en speelde vooral de vele, lieve coloratuur- muziek zeer goed uit. De opera was druk bezocht. 's GRAVENHAGE5 Februarij. Door Z. M. is aan den luit. ter zee le kl. jhc H. M. van der Wyck, adjudant van den minister van marine, vergunning verleend tot het dragen der versierselen van ridder 3e kl. van de orde van Sint Anna, hem geschon ken door den keizer aller Russen, De minister van justitie zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. De directie over het Fransch tooneel is voor het volgend speelsaizoen wederom opgedragen aan den tegenwoordigen titularis dr. Campbell. In de laatste dagen heeft zich hier ter stede opgehouden een jong- mensch uit Amsterdam, naar gissing oud 18 jaren, die zich aan opligting heeft schuldig gemaakt. Hij vertelde dat hij zeer rijk was en bekend met voorname familiënhuurde daarop kamersbetrok die gedurende een paar dagen en leende intusschen geld, onder voorgeven een wissel te moeten in casseren, enz. De justitie houdt de aandacht op dezen chevalier d'industrie gevestigd. ÜSWCS Rli tTV». LONDEN4 Februarij. Dingsdag aanst. zal de koningin, vergezeld van de prinses van Wales, die thans nog in Denemarken is, maar Maandag terugkomt, en van prinses Beatrice, zich in staatsie van Buckingham palace naar het palace of West minster begeven, ten einde de zitting van het parlement te openen. In de Exeter Hall is eene volksmeeting gehouden ter behandeling der oorzaken van de duurte van het vleesch. Die duurte werd door den voor zitter hoofdzakelijk toegeschreven aan de belemmerende bepalingen op den invoer van buitenlandsch slagtvee. Hij keurde het af dat mond- en klaauw- zeer, met het oog op verspreiding door besmetting, op een lijn werd ge steld met longziekte en runderpest. Ten slotte werd eene resolutie aange nomen, bepalende, dat eene deputatie zich tot de regering zal vervoegen, ten einde bij haar aan te dringen op de spoedige wijziging van de bedoelde belemmerende bepalingen. FRANHRME In de verschillende arrondissementen der hoofdstad zijn de radicale candidaten door hunne partij verzocht hunne candidatuur in te trekken, ten behoeve van den heer Louis Blanc, die bij de verkiezing van senatoren is gevallen. Barodet, in het vierde arrondissement, heeft dit reeds gedaan. Het ware Parijs moet, zeggen de radicale bladen, op die wijze revanche nemen. Volgens den Parijschen correspondent ven de Times heeft de minister Buffet aan de prefecten het volgende getelegrapheerd//In antwoord op on ware geruchten, die in omloop gebragt zijn, kunt gij bepaaldelijk verzeke ren, dat de verkiezingen van Zondag aan de conservativen de meerderheid hebben gegeven". De heer de Girardin, die als candidaat te Pontoise optreedt, heeft in de France een artikel geplaatst, waarin hij alle vroegere betrekkingen met de Bonapartisten afbreekt. Het Journ. de France wordt vervolgd wegens het verspreiden van valsche berigten; het blad heeft nl. gemeld dat Buflet zijn ontslag heeft ingediend en als vergoeding slechts den post van gouverneur van de Fran- sche bank zou aannemen. De Soir berigt, dat de regering op nieuw den invoer en de versprei ding in Frankrijk heeft verboden van een gedrukt geschrift van Henri Rochefort, gerigt aan de werklieden en onder dubbelen kruisband uit het buitenland gekomen. Voor de oprigting van een standbeeld van Lamartine is tot heden ruim 30000 ingekomen. Naar men uit Bayonne meldt namen verscheidene Spaansche familiën de wijk naar Frankrijk. De minister van openbare werken heeft in een circulaire aan de spoor wegmaatschappijen hare aandacht gevestigd op een nieuw uitgevonden werk tuig om seinen te geven en daardoor spoorwegongelukken te voorkomen. Het kan op eiken afstand worden geplaatst, daar het eenvoudig werkt door het leggen van een electrische draad. Zoodra het bord, dat gevaar aan wijst, bewogen'wordt, ontstaat een electrische stroom, die naar een toestel leidt, waarmede de locomotief in aanraking komt, en dat een gefluit hooren laat. Zoodra de seinpaal geen gevaar meer aanwijst, is de stroom verbro ken en kan de locomotief in aanraking met het toestel komen, zonder dat het gefluit wordt vernomen. Men heeft tijdens de sneeuw proeven met den toestel genomen, welke den gunstigsten uilslag hadden Het signaal werd vroeg genoeg gegeven om een trein, die in volle vaart was, bij tijds te kunnen stoppen. De uitvinding is door de hh. Lartique en Forestingenieu- ren van den Noorderspoorweg, gedaan, en werd door een commissie van onderzoek zeer geprezen. BI'ÏTSCMLAaia De stedelijke regtbank te Berlijn heeft den heer Gehlsen, redacteur der Eisenbahnzeitungschuldig verklaard aan beleediging jegens den raad van toezigt bij de Rumenische spoorwegmaatschappij en jegens prins Bis marck en hem veroordeeld tot gevangenisstraf voor den tijd van vier maanden. In den vroegen morgen van 3 Febr. is de gewezen aartsbisschop van Posen, graaf Ledochowski, te Ostrowo uit de gevangenis ontslagen en onder geleide van den landrath Dallwitz en twee hooge policiebeambten per spoor trein vertrokken. Volgens de National Zeit. was bij het spoorstation eene talrijke menigte op de been, doch hebben er geen demonstratiën plaats ge had, doordien er maatregelen waren genomen om die te beletten. De prin sen Edmund en Ferdinand Radzivilbenevens een groot aantal leden van den Poolschen adel en der geestelijkheid van het aartsbisdom waren aldaar aangekomen. De Germania meldt dat de aartsbisschop te Berlijn is aange komen, en dat hij voornemens was de reis voort te zetten, doch niet waarheen. Dezer dagen werd te Keulen bij een goud- en zilversmid een stoute diefstal gepleegd. Omstreeks 4 uren in den namiddag sneed een behendige dief een rond stuk uit een der vensterruiten, en op die wijze ontvreemdde hij een groot aantal gouden en zilveren voorwerpen, OOST-ISfDIE. BATAVIA, 31 December. De Indiër meldt het volgende: De westmoesson doet zich met groole kracht gevoelenSamarang ondervindt dit in hevige mate. De stoomers kunnen daar niets laden of lossen, terwijl verscheidene praauwen op de reede zijn verongelukt. In Demak lijdt men weder door overstroomingen. Herhaaldelijk hebben in verschillende gedeelten van Java stormen gewoed. De correspondent van het yélg. D. b. N. I. te Kotta Radja schrijft dat er veel koortslijders in het hospitaal liggen. De veeziekte, die uitgebro ken is, oefent op den algemeenen gezondheidstoestand een nadeeligen invloed, daar er zooveel beesten worden afgemaakt, dat geen versch rundvleesch kan worden verstrekt. Het eenige versche vleesch dat gegeven wordt is var- kensvleesch, waarmede men zich moet behelpen, daar kippen en eenden verkocht worden voor ƒ3 het stuk. Volgens mëdedeeling van een te Samarang aangekomen reiziger moet het er in Demak in de laatste dagen ook treurig hebben uitgezien. Het heeft daar zeven dagen aan een stuk gestormd en geregend. Alles stond gedurende dien tijd onder water; de wagens konden niet anders dan stap voets rijden. De rivieren waren geheel buiten hare oevers getreden, en hoelang Demak lijden zal van den bandjir is niet te voorspellen. Uit Japara meldt men dat op den 10den de rivier buiten hare oevers is getredenwaardoor verscheidene laag gelegen kampongs ter hoofdplaats van dien naam werden overstroomd. Bij die gelegenheid kwamen twee vrouwen en een kind uit den kampong Baroe in het water om. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den adsist.-resident der afd. XIII en IX Kota's (Padangsche bovenlanden) H. Visser. Benoemd: tot voorzitter van den landraad te Soerabaija, de ambte naar op non-activiteit mr. H. N. Grobbee; lot adsist.-resident der afd. XIII cn IX Kola's (Padangsche bovenlanden)de adsist.-resident der afd. Batipoe en X Kota's D. F. van Braam Morris; tot adsist.-resident der afd. Batipoe en X Kota's (Padangsche bovenlanden), de controleur 1* kl. M. L. E. Hale wijn; tot adsist.-resident van Kraksaan (Probolingo), de controleur le kl. A. van der Gon Netscher; tot griffier bij den landraad te Toeban (Rembang), de ambtenaar voor de regtcrl. magt mr. J. W. van Goens; tot hoofdcommies bij 's lands kas te Batavia, de le commies L F. 0. P. Braakman; tot ont vanger der in- en uitvoerregten en accijnsen te Probolingode cipier bij 's lands civile en milit. gevangenhuis te Weltevreden C. A. van der Ileyden; lot griffier bij den omgaanden regter in de 3e afd. op Java, mr. H. H. Ha- vinga Oortwijn, thans diezelfde functiën vervullende in de 4e afd; tot grif fier bij den omgaanden regter in de 4e afd. op Java, de ambtenaar voor de regterl. magt mr. J. J. F. van Hamel. Departement van oorlog. Ontslagen: uit 's lands dienst, de burgerl. schrijver 5e kl. C. Ch. D. J. P. J. Dorrius. Bevorderd: bij het wapen der artillerie, tot kapt., de le lu.tt. C. Koels, F. H. Vervat, thans gedetacheerd bij het leger in Nederland. K. J. Julius; tot kapt.-kwartierm.de 1' luit.- kwartierm. A. E. Winckel; tot lfD luit.-kwartierm.de 2' luitt -kwartierm. J. J. Kluyskens, M. Logeman, A. A. C. Harting en J. C. Planstichl. Ge plaatst: als militair kommandant der Wester-afd. van Borneo, de luit.-kolo- nel F. P. Cavaljé, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd. 's GRAVENHAGE5 Februarij. Atchin-telegram26 Januarij. Boekit Seboen, gelegen in IV Moekim is den 245len bezet; de agerende troepen zijn den 25sten naar Pakan Bader teruggekeerd. De gezondheidstoestand is gunstig. BERLIJN, 4 Februarij. De Reichsanzeiger maakt het besluit openbaar tot intrekking van het verbod op den uitvoer van paarden. Het blad meldt dat prins Bismarck nog onwel is, en dat gisteren de keizer hem met een bezoek heeft vereerd. KOPENHAGEN, 4 Februarij. Het Volksthing heeft de door het Lan- desthing aangenomen regeringsvoorstellen betreffende eene belasting op suiker en zout verworpen, en heelt daardoor getoond, dat het van partiele belas ting-hervorming niet weten wil. De regering is van hare zijde niet geneigd tot de door het Volksthing gewenschte algemeene belasting-hervorming. PARIJS, 4 Februarij. Berigten uit Spanje bevestigen het veldwinnen der Alphonsisten. Men verwacht eene spoedige afdoende nederlaag van de Carlisten. LONDEN, 4 Februarij. Ongeveer honderd ritualistische geestelijken, met Mac Onochie aan het hoofd, hebben eene verklaring openbaar gemaakt waarin zij elke deelneming aan kardinaal Mannings voorstel tot hereeniging van de ritualisten met Rome weigerenen er bijvoegendat zelfs elke grond slag tot voorloopige onderhandeling hierover als ondenkbaar is aan te mer kenzoo lang niet de Vatikaansche decreten op de vormelijkste wijze her roepen zijn. BERLIJN, 4 Februarij. Naar men verzekert heeft de Duitsche regering aan de opstandelingen in de Ilerzegowina doen wetendat zij steun noch bescherming van Rusland zullen krijgen, als zij de voorstellen der mogend heden verwerpen. BERLIJN, 4 Februarij. Graaf Ledochowski is heden in den vroegen och tend met prins Edmund Radziwill naar Praag vertrokken. St. JEAN-DE-LUZ, 4 Februarij. De strijdkrachten der Alfonsisten worden in de omstreken van Oyarzum bijeengetrokken, om zich over Arechelcgny met het leger van Martinez Campos te vereenigen. In de nabijheid van Vera Lesaca is een veldslag op handen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBF,

Leydse Courant | 1876 | | pagina 6