BIJVOEGSEL, behoorende tot de Feidsohe Courant van Maandag 7 Februarij d#76iï". 3d. ST ADS-BERICHT EN. BINNENLANDSCHE BERIGTEiN. De Voorzitter van den Gemeenteraad van Leiden noodigt bij deze, krach tens art. 7, 2e alinea, der Wet van 4 Juli 1850 Staatsblad n°. 37), de inwoners dezer gemeente uit om. zoo zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15de" Februari e. k., door overlegging der aanslagbiljetten ter Secretarie dezer gemeente te doen blijken, ten einde zoo noodig hun recht te bewijzen ombij de jaarlijksche herziening der lijsten van kiesbevoegdendaarop te worden geplaatst. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Voorzitter voornoemd, Leiden, 31 Januari 1876. v. d. BRANDELER. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 10den Februarij 1876. LEIDEN. 5 Februarij. In de maand Januarij zijn binnen de gemeente Leiden geboren 164 kinderen, als: 85 zoons en 79 dochters. Overleden 96 personen, als: 30 mannen, 21 vrouwen, 20 zoons en 25 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 10. Gehuwd 6 paren. Aan den burgemeester dezér gemeente is heden ter hand gesteld eene som van ƒ222.75, als zuivere opbrengst van het groot militair concert, op 1 Februarij jl. in de Stads-gehoorzaal gegeven ten behoeve der algemeene armen. Dingsdag den 8<n Februarij aanst.des namiddas ten 1 ure, zal de rector-magnificus, de hoogleeraar J. T. Buys, zijne waardigheid overdragen aan den nieuw benoemden rector-magnificus, den hoogleeraar J H. Schol ten. met het houden eener redevoering in het groot auditorium van het academiegebouw. Het groot militair concert, Dingsdag avond door de stafmuziek van het 4d8 regiment infanterie ten voordeele der armen gegeven, heeft ten volle beantwoord aan de verwachting, zoowel van de ontwerpers als van het publiekdat daartoe in de Stads-zaal was bijeengekomen. De ontwerpers mogten zich verheugen in eene opbrengst van 222.75, eene bate die ten behoeve der armen in dit jaargetijde zeker welkom zal zijn. Het publiek de zaal was goed bezet, in weerwil dat te gelijker tijd Mevr. Kleine - Gart- man optrad mogt een genotvollen avond doorbrengen. De stafmuziek en haar directeur deden zich van eene gunstige zijde kennen, liet geheel mogt geroemd worden wegens de geacheveerde uitvoering van de verschillende nommers van het programma en ook de solo's werden op verdienstelijke wijze voorgedragen. Het corps heeft getoond dat het met eere eene plaats inneemt onder de muziekcorpsen des legers en deze uitvoering geeft regt- matigen grond om veel goeds te verwachten van de aanstaande zomercon- cerlendie door het corps zullen gegeven worden. Voor heeren officieren en de leden van het muziekcorps is zeker het welslagen van dit concert de vleijendste voldoening voor hunne zorg en hunnen arbeid. Het wordt in onze stad een Eldorado voor de jagers. Vloog er niet dit saizoen bij een onzer ingezetenen een houtsnip door de ruiten? Schoot niet dezer dagen een knaap een praehtigen steenvalk van de Pieterskerk en nu blijkt het weêr, dat er op de omtuinde Ruïne wilde konijnen huizen! Onlangs zijn daar een paar prachtige konijnen geschoten en dit wild, dat zooals men weet zeer sterk vermenigvuldigt, moet daar welig tieren. Nim rods beweren boutweg daar nog menig konijn te zullen treffen voordat die vlakte door Pallas Athene in beslag genomen wordt. Tot kapellaan aan de H. Petrus-parochie alhier is benoemd de eerw. heer J. F. G. Rutten, kapellaan te Berkenrode. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 76 tot 88 volwassen personen en 18 tot 27 kindepen. De zangvereeniging //Nut en Genoegen" te Leiderdorp gaf gisteren avond in de gemeenteschool uitvoering aan een programmadat uit 12 nom mers bestond, waarvan 2 voor viool-solo. Psalm 115 n°. 4 van Mendelssohn, solo en koor n°. 4 uit de //Schepping" van Haydn, Zigeunerleben van Schu mann, Friihlings-Botschaft van Niels W. Gade en, niet te vergelen. Messe C-Dur, hymnus 1 en 2 van Beethoven, kwamen er o. a. op voor. Het mag niet ontkend worden dat er moed toe behoort dusdanige muziekstukken van Beethoven te durven uitvoeren en toch gaf de zangvereeniging hiermede blijk op welk eene hoogte zij het had gebragt. De meeste nommers voldeden en bewezen dat er onder leiding van den beer P. M. van Velsen ijverig was gestudeerd, terwijl sommige solisten geenszins van talent ontbloot waren, waarvan als viool-solist de heer J. Vreeswijk zich bijzonder onderscheidde. Voor zijn schoon spel werd hij dan ook, evenals de zangvereeniging voor hare uitvoering, naar verdiensten toegejuicht. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: Van Maandag lot heden zijn alhier 46 schuiten met mooije vischvangst aangekomen, welke besomden ƒ290 tot 100 in 6 tot 10 dagen reis. In den afslag werd besteed voor groote tarbot 6 tot 10 per stuk. tong 15 tot 35 ets. per stuk. bunschol 40 tot 75 ets. per stuk, kleinschol 5 tot 7.50 per mand, levende rog ƒ2.50 tot ƒ3.75 per mand, zeesterren 6 tot ƒ9 per kar. Op Maandag 28 Februarij zal door de hoofd-administratie van het 4de reg. infanterie te Gouda o. a. aanbesteed worden de levering van 1500 een mans wollen dekens; de levering van een gelijk getal zal op dien dag ook plaats hebben te Amsterdam, door de hoofd-administratie van het 7e reg. infanterie. De minister van financiën heeft bekend gemaakt dat de vecrtiendaagsche brievenmaal naar Batavia, langs den weg van Triest, te rekenen van den 16dtn dezer, wederom des Woensdags zal worden verzonden, en wel met den trein Rijnspoorweg, welke ten 3.5 'sav. uit Amsterdam, ten 2.40 'sav. uit Rotterdam en ten 2.35 'sav. uit 'sGravenhage vertrekt. Het Vad. meldt dat de processtukken in zake H. J. Jut c. a.. welke de procureur-generaal ter examinatie van den officier van justitie te Rotter dam had ontvangen, nadat de instructie op een paar punten was aangevuld, thans aan dien ambtenaar zijn teruggezonden, met verzoek, thans de ver wijzing naar hem, procureur-generaal, overeenkomstig art. 120 Wetboek van Strafvordering, te vorderen. Rehalve de aan het dossier toegevoegde bijna even uitgebreide instructie tegen de Jong c. s. bevat de inventaris bij de 800 processtukken. De behandeling der zaak kan niet eerder dan tegen de tweede helft van Maart of de eerste helft van April worden tegemoet gezien. Te Gorinchem stond Maandag II. voor de arrond.-regtbank teregt eene uitdraagster, vrouw S., wegens het houden van een geheim pandjeshuis. Zij leende met ongehoorden woeker., meestal aan behoeftige huismoeders, kleine geldsommen op kleederenhuisraad enz. Onder de getuigen was o. aeene vrouw, die het zondagspak van haren man geregeld des Maandags voor en kele guldens verpandde en des Zaturdags weder inloste, en die in den loop van twee jaren op dat zondagspak 26 voor rente aan vrouw S. had uitbe taald. De beklaagde ontkende pertinent. Het openb. min., waargenomen door mr. Telders, schetste het misdadige van het aan de beklaagde te last gelegde, achtte een en ander wettig hewezen en requireerde hare veroor deeling tot den tijd van 15 dagen en eene geldboete van ƒ50. Vrouw Schumacher, bijgenaamd //de Zweedsche dame", eene kaartlegster van beroep, werd door het kantongeregt aldaar ter zake van waarzeggen tot het maximum der hierop bedreigde geldboete, a ƒ7.50, en eene subsi- diare gevangenisstraf veroordeeld. Te Nienwe Diep had gisteren de feestelijke ontvangst plaats der uit Atchin teruggekeerde mariniers. De ingezetenen gaven blijk van hunne in genomenheid met dit feest, want overal wapperden vlaggen. Op het plein aan het Hoofd was eene sierlijke eerepoort opgerigt en de zoogenaamde Nieuwebrug, die van de buiten- naar de binnenhaven leidt, was, door de zorg der feestcommissie keurig met dennengroen en vlaggen versierd. De Prinses Amalia werd ten 9 ure de haven binnengehaald en ten half tien had de ontscheping plaats. Van de 300man, in Mei 1873 vertrokken, keer den slechts 141 terug. De manschappen werden op de Rijkswerf in carré opgesteld en door den schout bij nacht verwelkomd. Daarop volgde de uit- deeling der medailles door den kolonel Stengel ondereen hartelijke toespraak aan de mariniers. Hij herinnerde dat een derde van het detachement be zweek door sneuvelen en ziekte, die mannen stierven een edelen dood voor koning en vaderland. De troepen defileerden daarna voor de autoriteiten, en werden aan een rijk voorzienen feestdisch genoodigd. Daar heerschte een voortreffelijke orde. De schout bij nacht stelde een feestdronk in met den beker, welken jhr. Spengler, bij den schietwedstrijd in 1872, op het Loo, uit handen des konings ontving. De zangvereeniging Cecilia zong den strijders op verdienstelijke wijze een welkomstgroet toe. Inmiddels zond de minister van marine een welkomstgroet aan de strijders, welke met geest drift werd ontvangen. Verder werd een hartelijk woord gesproken door den burgemeester van Nieuwediep en door jhr. van Spengler, president van het weerbaarheidsbond. De strijders zonden te zamen een telegram aan Z. M. den koning, bevattende hun eerbiedige groete bij hun terugkeer. De detachements-kommandant Clifford Koek van Breugel bedankte met hartelijke woorden de ingezetenen en de feestcommissie. Te Harderwijk is Donderdag avond een soldaat van het koloniaal werf depot, in een twist met een zijner kameraads, door een casse-tête zoodanig verwond, dat een zijner oogen verloren is. Te Amerongen zal dit jaar een begin gemaakt worden met het houden van een tabaksmarkt. Een reglement voor die markt is reeds door de ver- eeniging van tabaksplanters vastgesteld en aan het oordeel van den raad der gemeente onderworpen. Het aantal marktdagen, op nader te bepalen tijd te houden, is voorloopig op 4 a 5 'sjaars gesteld. In het belang van den han del heeft men van deze markt de beste verwachtingen. -- De Twentsche sloombleckerij te Goor zal over 1875 een dividend van 30 pCt. uitkeeren. Uit Workum meldt men aan de N. R. C.dat, wat men aldaar voor het licht hield van een in het ijs vastzittend schip in de Zuiderzee, geble ken is het licht te zijn geweest van de rood in nevelen ondergaande planeet Venus. Een weinig phantasie van de dijkbewoners te Makkum en Workum was er slechts noodig, om ook hoorngetoet te vernemen. Kloeke zeelieden hebben zich over en door het ijs gewaagd, maar niets gevonden dan schot sen en ijsklippen. Men meldt uit Huizen aan de 11. C.: Drie wildstroopers hadden des nachts goede zaken gemaakt en verzochten Donderdag morgen aan den smid V. alhier, of zij bij hem even een zak met goederen mogten laten staan, om die straks weêr af te halen. Dit liet hij toe, niet vermoedende, dat zij stroopers waren. Nadat zij vertrokken waren, trok het de aandacht van den smid, dat in den zak beweging kwam. Hij zag er in en vond 8 ganzen (waarvan één nog leefde) en een partij eendvogels, waarop hij naar den veldwachter Ivoopmans gingdie met zijnen ambtgenoot zich naar het huis van den smid begaf om de eigenaaas van den zak op te wachten. Het duurde niet lang of alle drie kwamen om den zak weèr af te halen; maar dit was onnoodig. Zij werden gearresteerd en naar Leeuwarden opgebragt, met de 8 ganzen, de eendvogels en twee geweren. Donderdag II. heeft het geregtshof te 's Hertogenbosch behandeld de zaak tegen M. M. V. en M. 11. N., beiden uit Roggel (Limburg), beschuldigd de eerste van kindermoord en de tweede van medepligtigheid daaraan. Deze zaak maakte een pijnlijken indruk, zoowel wegens het gruwzame van het feit, als wegens den verregaanden staat van onzedelijkheid en als het ware verdierlijking in die streken, hetgeen vooral ten opzigje van den tweeden beschuldigde in het oog viel. De advocaat-generaal van Meeuwen requireerde tegen den eersten beschuldigde eene tuchthuisstraf van 8 jaren en tegen den tweeden beschuldigde eene tuchthuisstraf van 10 jaren. De advocaten mr. van Zinnicq Bcrgmann en van Rijckevorsel verdedigden de beschuldigden en con cludeerden, de eerste tot vrijspraak of althans verzachtende omstandigheden jegens den eersten beschuldigde en vrijspraak ten opzigte van den tweede, als zijnde het feit hem ten laste gelegd niet wettig bewezen. Het hof zal den 10dcn Fcbr. uitspraak doen. Te Orlhen had dezer dagen een 9-jarige knaap het ongeluk door het ijs te zakken op eene wetering nabij de Empelsche hut. Niettegenstaande spoedig aangebragte hulp met eene schietschouwmogt men er niet in slagen hem te redden, daar het ijs telkens afbrak. Te Maastricht is een persoon, een Luxemburger, aangehouden, be schuldigd van moord op zijne minnares gepleegd. Het Franschc gezelschap van 'sGravenhage voerde hier gisteren avond //La Dame Blanche" uit. op allerliefste en smaakvolle wijze. Deze opera is een der meest populaire, waarvan de muziek voor een ieder bevattelijk, in haar eenvoud een verheven en zeldzaam poëtisch talent aanduidt. Zij is ook berekend voor ons klein tooneel. wat b. v. //de Fausl", die dit zelfde gezelschap hier 't laatst opvoerde, niet is. Mile Arnatid, Anna, zong voortreffelijk en blijkt eene artiste, die de drie beste hoedanigheden bezit eener prima donna, nl. talent, jeugd en goede smaak. Geen wonder dal zij nevens den heer Jourdanals Georges, een hoogst gelukkig effect maakte, al kwam de veel oudere stem van den laat ste niet altijd voordeelig uit tegen het heerlijk frissche geluid van Arnaud.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 5